Войти
Закрыть

Італія (Італійська Республіка)

10 Клас , Географія 10 клас Довгань, Стадник (рівень стандарту)

 

§ 13. Італія (Італійська Республіка)

Пригадайте

• найбільш відомі види товарів, що виробляють в Італії

1. Склад території та економіко-географічне положення. Природні умови та ресурси.

Італія складається з кількох частин: 1) материкової (приблизно 1/3 території країни); 2) півострівної (половина Італії); 3) острівної (1/6 території). Територія країни є некомпактною, тому географічне положення різних частин Італії суттєво відрізняється.

Італія має порівняно небагато сусідів. На півночі вона межує із Францією — країною «Великої сімки», Швейцарією — «світовим банкіром», невеликими країнами — членами ЄС Австрією та Словенією. Усередині країни також розташовані дві держави-анклави — «держава-карлик» Сан-Марино та найменша держава світу Ватикан, яка займає площу лише 44 га у межах міста Рима.

Італія має досить широкий вихід до одного з найважливіших районів світового судноплавства — Середземного моря. Більша частина її території розташована на відстані до 50 км від морського узбережжя.

За допомогою карт атласу та матеріалів електронного додатка до підручника визначте особливості природних умов і ресурсів Італії. Зверніть увагу на рівень забезпечення країни рекреаційними ресурсами.

2. Населення. Система розселення.

Демографічні показники країни нагадують відповідні характеристики інших розвинених держав. Однак в Італії становище ускладнюється більшою часткою населення старшої вікової групи — 25 % та однією з найнижчих у світі часток молодшої — лише 13,6%. На складну демографічну ситуацію в Італії вказують дані статево-вікової піраміди. У найближчому майбутньому в країні ще більше зросте частка старшої вікової групи (мал. 1). Населення країни зростає за рахунок мігрантів.

У національному складі переважають італійці (94 %). Також у країні проживають представники інших, здебільшого сусідніх народів Європи (німці, словенці, албанці, греки, французи). У релігійному складі населення переважають католики. Релігія суттєво впливає на всі сторони життя італійців.

Середня густота населення висока — 205 осіб/км2. Значно вищий цей показник в економічно більш розвинених областях півночі країни з переважанням рівнинного рельєфу (наприклад, у Ломбардії показник перевищує 380 осіб/км2) та в окремих областях центру (поблизу Рима) та півдня (наприклад, у Кампанії 425 осіб/км2). Приблизно половина всіх жителів зосереджена на низовинах, хоча вони займають 1/5 території, значно менша густота населення гірських районів.

Мал. 1. Статево-вікова піраміда населення Італії.

Міське населення Італії становить 67%, що трохи нижче за середні показники в Західній Європі. Основна частина міського населення зосереджена в Північній Італії. Найбільші міста: Рим (3,7 млн), Мілан (3,1 млн), Неаполь (2,2 млн), Турин (1,8 млн).

3. Особливості сучасного постіндустріального розвитку країни. Домінуючі складові третинного сектору.

Значення первинного сектору в структурі економіки Італії знижувалося впродовж усього минулого століття, а з його середини — і вторинного. Зараз провідним є третинний сектор, який створює 73,8% ВВП. Найбільше значення мають фінансові послуги та туризм, хоча кількість зайнятих там дещо зменшилася, перш за все через поширення сучасних інформаційних технологій.

Фінансовий сектор в останні роки характеризується об’єднанням банків і страхових компаній. Тому їхня кількість постійно зменшується. Великі банки країни є власниками великих підприємств, страхових компаній і нерухомого майна. Це підвищує їхню роль в економіці й суспільно-політичному житті країни. Зростає значення IT індустрії.

Італія — один із найбільших центрів міжнародного туризму. Вона приймає понад 65 млн осіб на рік (дві третини з країн ЄС), завдяки цьому отримуючи близько 40 млрд дол. доходу на рік. Найбільша кількість туристів традиційно прибуває з Німеччини, Великої Британії, Австрії, Швейцарії, США, останнім часом серед лідерів і Китай.

Заслуженою популярністю користується італійська Рив'єра, на якій розташовується багато всесвітньовідомих міст, починаючи від крихітного Портофіно до шостого за кількістю жителів міста країни — Генуї (мал. 2).

У країні розташовано 55 пам’яток Світової спадщини ЮНЕСКО — більше, ніж у будь-якій іншій країні світу. Для тих, хто ними цікавиться, в Італії існують спеціальні екскурсійні тури.

В останні роки людей приваблює відпочинок у горах. В Альпах створено багато гірських курортів, гірськолижних станцій або просто «других будинків» для забезпечених городян Північної Італії.

Мал. 2. Портофіно — невелике рибацьке місто, що стало одним із найбільших середземноморських курортів. Воно набуло популярності завдяки відомим акторам, музикантам, аристократам, які часто там відпочивали. Проте його головна привабливість — мальовничі краєвиди, якими можна милуватися годинами.

У внутрішніх перевезеннях основну роль відіграє автомобільний транспорт. Близько половини автомобільних доріг побудовано на півночі, на півдні густота дорожньої мережі значно менша. Головна транспортна вісь країни — «Автострада Сонця», що з’єднує Турин, Мілан, Флоренцію, Рим, Неаполь та йде в Калабрію і на Сицилію.

Найбільші промислові міста Італії зв’язує залізничне сполучення. Так, між Римом і Міланом, Генуєю, Венецією, Неаполем курсують швидкісні поїзди.

Важливим засобом пересування є повітряний транспорт. Особливо широко авіація використовується для зв’язку з островами і в міжнародних сполученнях. Найбільші аеропорти країни розташовані в Римі (Леонардо да Вінчі), Мілані та Неаполі.

У зовнішніх перевезеннях переважає морський транспорт. Флот Італії перевищує 450 кораблів, із яких найбільше танкерів. Є і пасажирські судна найвищого класу, що курсують Середземним морем та Атлантикою.

4. Виробництва, що визначають міжнародну спеціалізацію країни.

Головні особливості італійської промисловості: порівняно велике значення легкої та харчової промисловості; невеликі обсяги видобутку корисних копалин і, як наслідок, велика залежність від імпортної сировини; недостатня спеціалізація на виробництві наукоємної продукції; дуже значний державний сектор.

Для розміщення промисловості характерна велика нерівномірність. Більшість виробничих потужностей розташовані на півночі, де особливо виділяється «промисловий трикутник» Мілан—Турин—Генуя, який можна порівняти з найрозвиненішими промисловими районами світу.

Більшість електроенергії виробляється на ТЕС. Відносно великою є частка гідроелектростанцій — 16% і геотермальних станцій — понад 2 %. Атомні електростанції були повністю виведені з експлуатації після масових протестів населення.

Італія — одна з небагатьох країн Європи, яка в другій половині XX ст. не скоротила випуск чорних металів. Найбільші підприємства працюють на імпортній сировині й паливі, тому розташовані на узбережжі (Генуя, Неаполь, Таранто).

Машинобудування — найважливіше виробництво промисловості (30% промислового виробництва). Особливість машинобудування країни — спеціалізація на виробництві товарів переважно середнього рівня складності. У транспортному машинобудуванні панівне положення посідає «ФІАТ » (із 2014 р. — «ФІАТ-Крайслер»). Цей багатопрофільний концерн виробляє легкові автомобілі «ФІАТ», вантажні автомобілі й автобуси «Івеко», рухомий склад для залізниць, міський електротранспорт. Найбільші підприємства транспортного машинобудування зосереджені в Турині, Мілані, Брешії (заводи концерну «ФІАТ» побудовані й на півдні — біля Неаполя та Палермо).

Світове значення має виробництво побутової електротехніки. Кожний 12-й холодильник світу й кожна восьма пральна машина виготовлені в Італії. Із новітніх виробництв представлені авіаційне машинобудування (Турин, Неаполь) та електронна промисловість (переважно на півдні).

Італія посідає третє місце за обсягами хімічного виробництва в Європі та 11-те — у світі (на її частку припадає близько 10% європейського ринку). Спеціалізація — нафтохімія та хімія органічного синтезу. Найбільше значення має виробництво синтетичних волокон, пластмас, автомобільних шин, фармацевтичних препаратів. Італія має одну з найпотужніших у світі нафтопереробку (заводи можуть переробляти понад 200 млн т нафти на рік, але ніколи не були завантажені повністю). Найважливіші райони зосередження хімічної промисловості — портові міста й головний центр Ломбардії Мілан.

Одне з провідних високотехнологічних виробництв економіки Італії — фармацевтична промисловість. За обсягами виробництва країна посідає друге місце в Європі, за зростанням експорту — перше.

Італія — великий виробник споживчих товарів: бавовняних тканин, взуття, одягу, меблів. Найбільша кількість підприємств легкої промисловості розташована на півночі. Найважливіше значення мають текстильне, швейне й взуттєве виробництва. Найбільші підприємства легкої промисловості працюють у Ломбардії та П’ємонті. Текстильна промисловість Італії виробляє 15% вовняних тканин світу (друге місце після Китаю). Країна — провідний експортер одягу в Європі та модельного шкіряного взуття в Європі й світі (у 2016 р. обсяг експорту склав майже 200 млн пар взуття на 10 млрд дол.).

Харчова промисловість перебуває серед лідерів обробної промисловості. У країні зареєстровано 36 тис. підприємств, на яких працює близько 400 тис. осіб. Найбільше виробляється молочної продукції (у тому числі різноманітні сири), кондитерських і м’ясних виробів, овочевих і фруктових консервів, виноградних вин, маслинової олії. Харчова промисловість розміщена територією порівняно рівномірно.

5. Спеціалізація сільського господарства.

За врожайністю сільськогосподарських культур і продуктивністю худоби Італія відстає від західноєвропейських сусідів. Це пояснюється значною часткою дрібних, як правило, сімейних, господарств із відсталою агротехнікою.

На відміну від більшості високорозвинених країн, в Італії лідером е рослинництво. Головними продовольчими культурами є пшениця, кукурудза та рис. На гірських схилах і в долинах вирощують жито й овес. Основна технічна культура — цукровий буряк, також вирощуються соя, бавовник, льон.

В Італії щорічно збирають понад 12 млн т різноманітних овочів. Більше ніж половина припадає на томати, також вирощують капусту, цибулю, салат, артишок, спаржу. З інших культур найбільше значення мають виноград і маслини.

Найбільш продуктивні сільськогосподарські землі розташовані на Паданській рівнині в басейні річки По. Тут переважають інтенсивне рослинництво й продуктивне тваринництво молочно-м’ясного напрямку (розведення великої рогатої худоби).

6. Характерні риси просторової організації господарства. Зовнішні економічні зв'язки.

У межах Італії виділяють більш розвинену промислову північ і відносно відсталий південь. За структурою господарства північ нагадує Центральну Європу, а південь має спільні риси з деякими середземноморськими районами (Португалія, Греція). Тут частка сільського господарства значно вища, ніж на півночі.

Зараз тут найбільше значення має розвиток невеликих підприємств, що виробляють трудомісткі види продукції (легка, харчова промисловість, складальні виробництва).

Образ країни на світовому ринку визначає вивезення промислового обладнання, автомобілів, оргтехніки, побутової електротехніки, труб, тканин, одягу, взуття, а також хімічних товарів і продуктів харчування, у тому числі вина. Найбільше італійських товарів купують країни — члени ЄС і США. В імпорті великою є частка енергоносіїв (переважно нафти й природного газу), більш вагомою, ніж в експорті, є роль інших видів мінеральної сировини. Імпорт географічно більш різноманітний, але все-таки понад половина припадає на країни ЄС.

7. Міжнародні зв'язки України й Італії.

Італія посідає сьоме місце серед країн світу за обсягом зовнішньої торгівлі з Україною. На відміну від більшості країн Європи, Україна має додатне сальдо, яке у 2016 р. склало майже 600 млн дол. Обсяг українського експорту в Італію перевищує сукупний експорт у Німеччину та Францію. Найбільше Україна продає чорних металів (майже 50% загального обсягу), зернових культур та олії. Ввозить Україна традиційні італійські товари, серед яких переважають обладнання та продукція хімічної промисловості. Україна має додатне сальдо і в торгівлі послугами, серед них переважають транспортні, комп’ютерні та інформаційні.

За обсягами інвестицій в Україну Італія посідає десяте місце. Серед найбільш вагомих проектів — реконструкція металургійного комбінату «Азовсталь» та будівництво металургійного електросталеплавильного заводу «Дніпросталь».

Головне

• Італійська Республіка займає територію, розташовану на південь від Альп.

• Країна недостатньо забезпечена багатьма видами корисних копалин.

• Приблизно половина всіх жителів зосереджена на низовинах, значно менша густота населення в гірських районах.

• Основну частину ВВП створює третинний сектор, найбільше значення мають фінансові послуги та туризм.

• Образ країни на світовому ринку визначає вивезення продукції машинобудування, легкої, хімічної та харчової промисловості.

Запитання та завдання для самоперевірки

1. Назвіть позитивні й негативні риси географічного положення Італії. 2. Дайте оцінку природним ресурсам. 3. Розкажіть про третинний сектор господарства країни. 4. У чому полягає особливість структури обробної промисловості країни? 5. Спробуйте пояснити, чому, на відміну від багатьох сусідів, рослинництво в Італії є провідною сферою сільського господарства.

Поміркуйте

Багато фахівців вважають Італію найкращою для життя з точки зору природних умов. Чим би ви це пояснили?

Практичне завдання

Складіть проспект для туристів, які подорожують Італією.

Практична робота 2

Складання картосхеми просторової організації економіки однієї з європейських країн «Великої сімки» (за вибором)

Географічні дослідження

Кластери в Італії як домінуюча форма організації виробництва товарів і послуг

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 10 клас Довгань, Стадник (рівень стандарту)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація