Південно-Африканська Республіка (ПАР)
- 3-01-2022, 14:20
- 468
10 Клас , Географія 10 клас Довгань, Стадник (рівень стандарту)
§ 42. Південно-Африканська Республіка (ПАР)
Пригадайте
• особливості природи ПАР
• на які корисні копалини багаті надра країни
1. Економіко-географічне положення. Природні умови та ресурси.
ПАР є найбільш розвиненою країною регіону. Вона розташована на півдні Африки, у тропічних і субтропічних широтах Південної півкулі. На північному сході ПАР межує з Мозамбіком і Свазілендом, на півночі — із Ботсваною та Зімбабве, на північному заході — із Намібією (ця країна була окупована ПАР і тільки в 1990 р. здобула незалежність). Королівство Лесото повністю оточене територією ПАР. Країна має вихід до Атлантичного та Індійського океанів.
За допомогою карт атласу та матеріалів електронного додатка до підручника визначте особливості природних умов і ресурсів ПАР. Зверніть увагу на рівень забезпечення мінеральними ресурсами.
Мал. 1. Оголошення на одному з пляжів ПАР, яке забороняє вхід представникам чорношкірого населення (1989 р.).
2. Населення. Система розселення.
Населення країни становить 56,1 млн осіб. Для ПАР характерне поступове зниження природного приросту населення, який зараз складає 11 %. Скасування апартеїду (політики обмеження в правах представників місцевого чорношкірого населення, а також переселенців з Азії) у 1994 р. призвело до виїзду частини населення європейського походження, натомість збільшився приплив африканців (мал. 1).
Етнічний склад населення складний. Понад 80% громадян — африканці, що належать до різних етносів. Друга за кількістю група населення — мулати й метиси — 9 %. Частка жителів європейського походження зменшилася з 15 до 8,5%. Це переважно нащадки вихідців із Голландії та Великої Британії. Понад третина віруючих — протестанти.
Відмінності в природних умовах обумовили нерівномірність у розміщенні населення країни. Найбільш густо населені внутрішні райони із центром на північному сході (у минулому Трансвааль та Оранжева провінція), а також південне й південно-східне узбережжя океану. Менш заселена західна частина країни.
ПАР має порівняно високий рівень урбанізації, у містах зосереджено понад 65% її жителів. Особливо швидкими темпами міське населення зростає в промислових районах, у першу чергу північного сходу країни. Тут розташовані найбільший економічний центр країни Йоганнесбург (4,4 млн осіб, разом із містами-супутниками майже 8 млн), столиця Преторія (майже 3 млн із передмістями) та інші великі міста. У країні є ще дві міські агломерації з населенням понад 3,5 млн: Кейптаун, у якому розташовані парламент ПАР і багато урядових установ, і Дурбан — найбільший морський порт.
3. Виробництва, що визначають міжнародну спеціалізацію країни.
Країна посідає провідні позиції у видобутку вугілля, залізних, хромітових і марганцевих руд, урану, золота, титану, платини. Так, у 2016 р. було видобуто 260 млн т кам’яного вугілля, 80 млн т залізної, 14 млн т марганцевої і 2 млн т титанової руди. Вугілля є основним паливом для виробництва електроенергії, воно використовується як сировина для синтезу штучного автомобільного палива (мал. 2).
Мал. 2. Видобуток вугілля. Завдяки невеликій глибині залягання та значній товщині пластів вартість видобутку вугілля в ПАР одна з найнижчих у світі. До того ж більшість родовищ розташована в безпосередній близькості від споживачів.
Мал. 3. Кар'єр із видобутку алмазів «Велика діра». Тривалий час роботи в Кімберлі велися відкритим способом. На згадку про той час залишився величезний заповнений водою кар'єр діаметром у 1,5 км і глибиною майже 200 м.
Південно-Африканська Республіка — одна з найбільших виробників алмазів, перш за все ювелірних, які зустрічаються в так званих «кімберлітових трубках» міст Кімберлі й Постмасбург, а також неподалік від Преторії (мал. 3). Однак останніми роками обсяги їх видобутку, як і золота, дещо скоротилися. Видобуток урану ведеться одночасно із золотом або з відвалів золотодобувних шахт. Так, із відпрацьованої золотоносної породи отримують десяту частину урану. Упродовж багатьох років ПАР є лідером у світі за обсягами видобутку металів платинової групи.
Провідний сектор сільського господарства — тваринництво, переважно вівчарство, яке використовує низькоякісні пасовища, характерні для більшості території країни. За поголів’ям овець ПАР посідає перше місце в Африці. Більше половини вовни надходить на зовнішній ринок. Поголів’я кіз здебільшого представлено ангорською породою, країна виробляє та експортує значну частину мохерової вовни світу.
У великих господарствах північного сходу країни розвинене м’ясо-молочне тваринництво (поголів’я великої рогатої худоби — понад 13 млн голів), тут склалося й приміське молочне господарство. Розвивається птахівництво (переважно розведення страусів і курей).
У рослинництві основними культурами є кукурудза та пшениця. Разом із сорго кукурудза — головна продовольча культура в населення африканського походження. Нащадки європейців здебільшого вирощують пшеницю, а також у значних обсягах арахіс, соняшник, цукрову тростину й бавовник.
Добре розвинені овочівництво, садівництво й виноградарство, особливо в районі Кейптауна та провінції Квазулу-Натал.
Одним із найважливіших секторів економіки ПАР є машинобудування. Добре розвинені виробництво гірського обладнання, сільськогосподарське та транспортне машинобудування. Локомотиво- та вагонобудування забезпечують досить густу залізничну мережу країни. Зростає значення автомобілебудування. У 2016 р. було виготовлено понад 600 тис. автомобілів. Виробляються двигуни, турбіни, верстати та інструменти, побутова, обчислювальна й оргтехніка.
Металургія представлена підприємствами з виробництва як чорних, так і кольорових металів — від міді й хрому до рідкісноземельних елементів. Світове значення має виробництво ферохромових сплавів. Щорічно виплавляється понад 8 млн т чавуну й 9 млн т сталі, частина продукції експортується. Більшість металу виробляється на трьох комбінатах, розташованих у Фандербейлпарку (4,5 млн т), Преторії та Ньюкаслі. У районах міднорудних родовищ розташовані кілька мідеплавильних заводів. Алюміній виробляють з імпортної сировини.
ПАР належить одне з провідних місць у світі з виробництва сплавів марганцю — феромарганцю і силікомарганцю. Основна їх частина призначена для експорту, зокрема в країни Західної Європи й США.
Підприємства, що спеціалізуються на консервуванні овочів та фруктів, розташовані переважно в чотирьох зонах: у провінціях Західний Кейп (переробка цитрусових і яблук), Східний Кейп і Квазулу-Наталь (консервування ананасів), а також у районі Вітватерсранда (переробка фруктів та овочів).
Унікальність місцевої хімічної промисловості полягає у випуску продуктів переробки вугілля. Так, ПАР — єдина країна у світі, яка виробляє з вугілля рідке паливо — синтетичний бензин (через відсутність значних родовищ нафти). Частина продукції експортується.
Виробництво синтетичного палива в Сасолбурзі стало основою для створення нафтохімічного комплексу, який випускає понад 100 видів продукції, у тому числі синтетичні смоли, пластмаси, синтетичний каучук.
Найбільше підприємств хімічної промисловості зосереджено на північному сході. Великі нафтопереробні заводи працюють у Кейптауні й Дурбані.
Мал. 4. Міжнародний аеропорт імені О. Р. Тамбо. В аеропорту Йоганнесбурга функціонують два термінали. Один із них обслуговує міжнародні рейси, інший — внутрішні.
4. Домінуючі складові третинного сектору.
Сфера послуг є найбільшим сектором за внеском в економіку країни, вона забезпечує 68% ВВП. ПАР є великим фінансовим центром і відіграє важливу роль у фінансовій системі Африки.
Одним із найважливіших і найбільш дохідних секторів економіки ПАР є туризм, у якому зайнято понад 600 тис. осіб.
ПАР — єдина країна в Африці, яка має розгалужену мережу транспортних шляхів. Так, протяжність залізниць становить майже 24 тис. км, більше третини з них електрифіковано; автомобільних шляхів — 310 тис. км, у тому числі 65 тис. км із твердим покриттям.
Морський транспорт забезпечує зовнішні зв’язки ПАР. Найважливіші порти країни — Дурбан і Кейптаун. Велике значення мають спеціалізовані порти з вивезення за кордон вугілля (Річардс-Бей) і залізної руди (Салданья).
Авіаційний транспорт використовується як для внутрішніх, так і для зовнішніх перевезень. Найпотужніший і найбільш завантажений міжнародний аеропорт у ПАР та Африці — Аеропорт імені О. Р. Тамбо, розташований поблизу Йоганнесбурга (мал. 4).
5. Характерні риси просторової організації господарства. Зовнішні економічні зв'язки. Міжнародні зв'язки України і ПАР.
Найбільші економічні центри країни зосереджені на північному сході, а також на південному й південно-східному узбережжі океану. Саме тут працюють найбільші підприємства, видобувається основна частина корисних копалин, зосереджене інтенсивне сільське господарство. Нижчий рівень розвитку має західна частина.
На світовому ринку ПАР виступає як постачальник мінеральної сировини, сільськогосподарської продукції та продовольства. Серед окремих товарів перші місця належать золоту, вугіллю, платині, рудам металів та напівфабрикатам на їхній основі. Останнім часом зростає питома вага готових виробів. В імпорті найбільше значення мають нафта та нафтопродукти, устаткування й транспортні засоби, побутова техніка, у тому числі електроніка, деякі види продовольства. Основні торговельні партнери — Китай (15% зовнішнього товарообігу), США, Німеччина, Велика Британія, Японія, Індія.
Міжнародні зв’язки України з ПАР обмежені через велику відстань і схожість окремих видів товарів, які пропонуються на зовнішньому ринку (наприклад залізні руди й напівфабрикати на їхній основі). Двосторонні політичні відносини між Україною і ПАР є дружніми.
Головне
• Південно-Африканська Республіка є найбільш розвиненою країною регіону.
• Надра країни багаті на алмази, платину, золото, кам’яне вугілля, уранову, залізні та марганцеві руди, руди кольорових металів.
• Найбільш густо населені внутрішні райони країни із центром на північному сході, а також південне й південно-східне узбережжя океану.
• ПАР має високорозвинену добувну промисловість.
• Провідний напрямок сільського господарства — тваринництво.
• Сфера послуг — найбільший сектор за внеском в економіку країни.
• На світовому ринку ПАР виступає як постачальник мінеральної сировини, сільськогосподарської продукції та продовольства.
Запитання та завдання для самоперевірки
1. Чи можна назвати географічне положення ПАР сприятливим для розвитку економіки? Поясніть свою відповідь. 2. Знайдіть спільні й відмінні риси в природних умовах і ресурсах ПАР і Єгипту. 3. Чим пояснюються деякі зміни в національному складі населення? 4. На чому спеціалізується сільське господарство ПАР? 5. Охарактеризуйте добувну промисловість ПАР. Поясніть її значення для країни. 6. Назвіть характерні риси третинного сектору економіки країни. 7. Якими є чинники міжнародної спеціалізації ПАР?
Поміркуйте
Як на розвиток країни вплинув період апартеїду?
Практичне завдання
Складіть комплексну економіко-географічну характеристику Єгипту та ПАР.
Географічні дослідження
1. ПАР серед країн Африки.
2. ПАР: одна держава — три столиці.
Коментарі (0)