Войти
Закрыть

США

10 Клас , Географія 10 клас Безуглий, Лисичарова (рівень стандарту)

 

§ 24. США

• Офіційна назва - США

• Столиця - Вашингтон

• Площа - 9,8 млн км2

• Населення - 326,6 млн осіб (на 2017 р.)

• Мова - англійська

• Форма державного правління - президентська республіка

• Форма державного устрою - федеративна держава

• Адміністративний поділ - 50 штатів та округ Колумбія

• Найбільші міста - Нью-Йорк, Лос-Анджелес, Чикаго, Х’юстон, Фінікс

• ВВП на душу населення - 57 436 дол. (2017 р.)

ПРИГАДАЙТЕ

1. Завдяки яким перевагам Північноамериканський центр (ядро) світового господарства має лідерські позиції у світі?

2. Чому за наявності значного природно-ресурсного потенціалу США є найбільшим у світі імпортером сировини?

3. Як вплинули економічні кризи 2008 р. та 2013 р. на місце в МПП транснаціональних компаній США?

4. Чим приваблюють США значні міграційні потоки, серед яких виокремлюється «притік мізків»?

• Місце країни у світі та ЕГП США. Сполучені Штати Америки (США) - велична держава світу, яка за площею території посідає четверте місце у світі (після Росії, Канади і Китаю), за чисельністю населення - третє (після Китаю та Індії), а за виробництвом ВВП (19,4 трлн дол. у 2017 р.) і роллю у міжнародних економічних і політичних відносинах - США поза конкуренцією у світі. Завдяки цьому США відіграють провідну роль у світовій політиці та військовій сфері.

Сполучені Штати займають понад 1/3 континенту Північна Америка. До території країни входять три несуміжні частини: основна («суміжні 48 штатів»), що розміщена в центрі континенту й на неї припадає 83 % площі і 99 % населення країни; територія Аляски й Алеутських островів на північному заході материка; Гавайські острови в центральній частині Тихого океану. США також належать ряд островів у Карибському морі (Пуерто-Рико) і в Тихому океані (Американське Самоа, Гуам тощо).

Колонізація країни розпочалася в XVI-XVII ст. відразу з трьох сторін: із півдня - іспанцями та французами, зі сходу - англійцями та голландцями, а із заходу - росіянами. Посилення колоніального пригноблення з боку метрополії призвело до початку війни за незалежність (1775-83 рр.), під час якої об’єдналися 13 британських колоній (1776 р.) і створили самостійну державу — Сполучені Штати Америки. Становлення капіталізму в кінці XIX і на початку XX ст. швидко вивело США до найрозвинутіших країн світу.

США - президентська республіка. Глава держави й уряду - президент, який володіє всією повнотою виконавчої влади і має можливість оперативно ухвалювати найважливіші рішення. Законодавча влада належить двопалатному Конгресу в складі Сенату й Палати представників.

• Основні чинники розвитку США. У надрах США зосереджені величезні запаси мінеральних ресурсів. Найкбільший кам’яновугільний басейн — Аппалацький, на нафту й природний газ багаті райони Мексиканської затоки і Міссісіпської низовини, а також Аляска. Кордильєри, плато Колорадо, Великі рівнини й Примексиканська низовина багаті на поклади мідних, цинкових, свинцевих, срібних, хромітових, ванадієвих, вольфрамових, молібденових, титанових, поліметалевих, уранових і ртутних руд, золота, сірки, фосфоритів тощо. За запасами фосфоритів і сірки США посідають перше місце у світі; вугілля, мідних руд, калійної солі - друге; поліметалевих руд - третє, залізних руд - четверте, природного газу - п’яте і лише нафти - дев’яте.

США володіють великими запасами водних, гідроенергетичних і лісових ресурсів. Найбільші річки країни - Міссісіпі (завдовжки 3757 км) з її головною притокою Міссурі (4127 км), Огайо, Святого Лаврентія, Колумбія, Колорадо, Ріо-Гранде та ін. Найефективнішим гідроенергопотенціалом володіють річки Колумбія, Колорадо і ліві притоки Огайо, при цьому на Міссісіпі не збудовано жодної ГЕС. Найбільшими озерами є: Верхнє, Мічиган, Гурон, Ері, Онтаріо, що звуться Великими озерами.

До появи європейців майже половина території США була вкрита лісами, нині ж вони охоплюють лише 33 % території.

США володіють великими і різноманітними рекреаційними ресурсами. До рекреаційних належать майже 1,5 тис. охоронних територій, загальною площею більше 104 млн га, зокрема 151 заповідник і 176 національних парків і парків штатів. Найбільші площі збережених природних ландшафтів та унікальні природні визначні пам’ятки належать до гірської системи Кордильєр, де є дивовижні гейзери Єллоустону (перший у світі національний парк, створений у 1872 р.), Долина Смерті, Великий каньйон Колорадо тощо.

Важливим чинником розвитку США є їхні чисельні й різноманітні трудові ресурси. Близько 79 % населення зайняті у виробництві комунальних, торговельних, транспортних, фінансових, освітніх, медичних, юридичних послуг, працюють у готельному бізнесі або перебувають на державній службі; 13 % населення зайняті в різних промислових виробництвах і трохи більше 1 % працездатних американців заробляють на життя в сільському господарстві, лісництві або рибній промисловості. Майже 99 % американців є писемними, 85 % з них віком від 25 років мають закінчену середню освіту, а 46 % - вищу освіту. У США рівень освіти дуже впливає на рівень доходів і, як наслідок, на належність до певного соціального класу.

• Система розселення. За кількістю мешканців США посідають третє місце у світі, а зростання кількості населення відбувається завдяки високому приросту й масовій імміграції.

Середня густота населення становить 33 особи/км2, але в старопромислових районах вона сягає 400 осіб/км2. Дуже висока його густота властива для прибережних районів і низька - для штатів гірських територій (мал. 106). На Алясці ж вона становить усього близько 0,2 особи/км2.

У країні спостерігається високий рівень урбанізації - 82 %. Кількісно переважають дрібні міста, але майже 4/5 усіх містян зосереджено у великих і середніх містах і їхніх передмістях (табл. 1). У процесі урбанізації сформувалося понад 30 багатомільйонних агломерацій, що концентрують майже 1/3 населення і стільки само промислового потенціалу США.

Таблиця 1. Найбільші міста США

Із середини XX ст. США стали першою країною у світі, яку охопив процес субурбанізації. Він полягає в швидкому переміщенні населення з міст у передмістя, а то й зовсім у прилеглу сільську місцевість.

• Сучасний стан господарства. На економіку США припадає 14 % світового ВВП, 20 % світової промислової продукції, понад 15 % світового продовольства і більше ніж 15 % міжнародної торгівлі. Майже в усіх виробництвах і сферах американської економіки панують кілька компаній-гігантів. Із 500 найбільших ТНК світу в 2017 р. 132 були американськими (табл. 2).

Мал. 83. Густота населення США (осіб/км2)

Економічна структура США вже давно перейшла на постіндустріальний розвиток, коли саме третинний сектор стає найбільшим сегментом економіки. Саме тому більша частина американського ВВП створюється у сфері послуг (80 %), до якої належать освіта, охорона здоров’я, наука, торгівля, фінанси, транспорт і зв’язок, туризм тощо.

Таблиця 2. Найбільші американські ТНК

Особливо велику роль в економічному розвитку країни відіграють фінансові установи. Нині тут працюють понад 11 тис. банків, а Нью-Йоркська фондова біржа є найбільшою у світі.

У США склався високорозвинутий транспортний комплекс, у якому зайнято понад 5 млн осіб. США мають найбільшу в світі протяжність автошляхів (6,5 млн км). У перевезеннях вантажів велику роль відіграє залізничний транспорт. Довжина залізниць становить 293 тис. км — також найбільша у світі. Водний транспорт широко використовується для перевезень масових вантажів по річках басейну Міссісіпі. Важливе зовнішньоекономічне значення мають морські перевезення, однак власний торговельний флот незначний, більшість кораблів ходять під так званими зручними прапорами Ліберії, Панами, Кіпру. У перевезеннях пасажирів важливе місце посідає повітряний транспорт. Аеропорти Атланти, Нью-Йорка, Чикаго, Лос-Анджелеса тощо лідирують у світі за авіаперевезеннями.

Країна посідає перше місце у світі за прибутками від туризму (206 млрд дол. у 2016 р.), який на сьогодні забезпечує роботою близько 10 млн осіб. У 2016 р. країну відвідали 75,6 млн іноземців. Найвідвідуванішими штатами США є Каліфорнія, Флорида, Нью-Йорк (мал. 84) і Техас. До об’єктів спадщини ЮНЕСКО занесені 23 об’єкти.

Американська промисловість відрізняється розвитком наукоємних технологій. Переважну частину електроенергії (71 %) виробляють на ТЕС, роль 60 АЕС нині зросла до 20 %. Каскад потужних ГЕС побудований на р. Колумбія, поблизу Сан-Франциско створена перша в країні та найпотужніша у світі геотермальна станція «Гейзер». На власній сировинній базі Приозер’я (Чикаго, Клівленд) сформувалася чорна металургія. У кольоровій металурги постійно збільшується виплавка алюмінію, міді, свинцю, цинку (Х’юстон, Новий Орлеан тощо).

Мал. 84. Статуя Свободи (93 м) - об’єкт Світової спадщини ЮНЕСКО в Нью-Йорку

Машинобудування набуло багатопрофільного характеру. Традиційно вагоме значення має автомобілебудування, головним центром якого є Детройт. Більшість легкових і вантажних автомобілів виробляють заводи «великої трійки» - General Motors, Ford Motor і Chrysler. Швидкими темпами розвивається авіаційно-космічна сфера, що тісно пов’язана з військовим виробництвом. Найбільшою у світі авіаракетною корпорацією є The Boeing Company. Основна продукція американського суднобудування - торговельні судна, військові кораблі, атомні підводні човни тощо.

Електронна промисловість у США почала розвиватися під час Другої світової війни, коли з’являлися науково-промислові парки та технополіси. До прикладу смуга вздовж кільцевого автошляху № 128 в штаті Массачусетс (місто Бостон) і «Кремнієва долина» в Каліфорнії. На зразок найперших технополісів з’явилися й отримали назву «кремнієві» десятки «долин», «коридорів», «смуг», «лісів», «прерій», «трикутників» як у США («Кремнієві пустелі» - Арізона, «Кремнієві гори» - Колорадо, «Кремнієві рівнини» - Техас), так і по всьому світові. Новітнє виробництво в технополісах активно співпрацює з університетами і часто групується навколо них, що пояснюється потребами в результатах наукових досліджень, нових ідей та молодих талановитих учених. Електронне машинобудування США перетворилося на величезну сферу зайнятості (понад 1,5 млн осіб).

Хімічна промисловість розвивається випереджальними темпами. Велике значення має виробництво продукції органічного синтезу, автомобільних шин і добрив. Поліграфічна промисловість розвинута в найбільших містах США, особливо у Нью-Йорку. Серед видів виробництва легкої про мисловості представлені текстильна, швейно-трикотажна, шкіряно-взуттєва. Найважливішими складовими харчової промисловості є м’ясна, борошномельна, консервна, молочна, цукрова, а також тютюнова.

Характерною рисою сільського господарства є вузька спеціалізація в межах окремих частин країни, що звуться сільськогосподарськими поясами: кукурудзяний, пшеничний, бавовняний, овочівницький, тютюновий (мал. 85) тощо.

Мал. 85. Сільськогосподарські пояси США

У рослинництві домінує вирощування зернових культур (кукурудзи, пшениці, сорго, рису). Вагомого значення набуло вирощування сої. Серед технічних культур відзначаються бавовник і цукровий буряк. Цукрову тростину вирощують на узбережжі Мексиканської затоки і на Гавайських островах. Високотоварне садівництво й овочівництво розвинені переважно на атлантичному узбережжі, берегах Великих озер. Флорида виділяється як центр виробництва цитрусових і ранніх овочів, а Гаваї - ананасів. У тваринництві відзначається розведення великої рогатої худоби м’ясних порід, а також свійської птиці, свиней та овець.

• Характерні риси просторової організації господарства. Традиційно в США виділяють 4 економічні райони (мал. 86).

На Північно-Східний район припадає близько 25 % ВВП країни. Особливого розвитку набули машинобудування, чорна і кольорова металургія, текстильна промисловість і сфера послуг. Ядром Північного Сходу традиційно виступає мегалополіс Босваш, до складу якого входять Нью-Йорк - один із найбільших у світі торговельно-фінансових і промислових центрів, великий порт і транспортний вузол; Бостон - один із найбільших у США промислових і транспортних центрів, великий морський порт; Філадельфія - політичний, господарський, культурний та історичний осередок країни, у якому розвинуті промислове виробництво, фінансова діяльність і туризм, і політична столиця Вашингтон.

Середній захід багатий на мінеральні (вугілля, залізна руда), агрокліматичні, ґрунтові, водні та лісові ресурси. Широко розвинуте машинобудування. У його межах лежить «молочний» пояс із великими фермами, «кукурудзяний» пояс із розведенням м’ясної худоби і свиней, пояс «озимої пшениці». Тут сформувалися такі великі промислові центри, як Чикаго (фінансовий і найбільший транспортний вузол країни, важливий промисловий і культурний центр), Детройт (як світовий центр автомобілебудування зі штаб-квартирами компаній GeneralMotors, Ford Motor Company і Chrysler), Індіанаполіс (великий промисловий, торговий і фінансовий центр).

Південний район - процвітаючий район із розвинутою промисловістю, сільським господарством і сферою послуг. Його найбільшими економічними центрами є Атланта (великий промисловий і торговельно-фінансовий центр, міжнародний аеропорт), Х’юстон (провідний світовий центр енергетичної промисловості, морський порт), Даллас (техаська «Кремнієва долина», центр телекомунікаційної індустрії), Новий Орлеан (великий порт, центр нафтової промисловості) і Майамі (головний центр комерції, фінансів та великих транснаціональних бізнес-груп, найбільший курорт).

Західний район спеціалізується на металообробці, кольоровій металургії, авіаційно-ракетній, електронній і електротехнічній, хімічній і харчовій промисловості. Найбільшими економічними центрами Заходу є Лос-Анджелес (морський порт, центр аерокосмічної, електронної, автомобільної, хімічної промисловості, центр кіноіндустрії з 1911 р. - Голлівуд), Сан-Франциско (морський порт, осередок індустрії, торгівлі та багатьох дослідницьких інститутів, е світовим туристичним центром, поблизу розміщується відома Кремнієва долина), Сієтл (авіавиробництво, сфера послуг і дизайну, розробка екологічно чистих технологій). До складу Заходу належать також Аляска (головна ресурсна база країни) і Гаваї (важливий центр туризму).

Мал. 86. Економічні райони США

• Населення - 694 тис. мешканців; густота населення - 4390 осіб/км2.

• Місто розташоване на Атлантичному узбережжі, у нижній течії р. Потомак, на висоті 128 м.

• Вашингтон засновано саме як нову столицю 1791 р. і названо на честь першого президента США Джорджа Вашингтона.

• Основна частина населення міста зайнята на державній службі, у сфері послуг, торгівлі й фінансах. У передмісті розвинена радіоелектронна промисловість, є великі друкарні, морський арсенал, монетний двір. З 1976 р. діє метрополітен.

• Серед визначних туристичних та архітектурних об’єктів: Капітолій (будівля Конгресу), парк з Білим домом (резиденція президента), Національний музей США, Національний цвинтар Арлінгтон із могилою Невідомому солдату тощо. Висота будинків у Вашингтоні обмежена (вони не мають перевищувати Капітолію - 87,6 м).

• Зовнішньоекономічні зв’язки. Відносини з Україною. В експорті переважають автомобілі й інші транспортні засоби, промислове устаткування й офісна оргтехніка, телекомунікаційне обладнання, енергетичне устаткування тощо. В імпорті переважають високотехнічне устаткування, одяг, побутова техніка, транспортні засоби, нафта, автомобілі тощо. Найбільші торговельні партнери США - Канада, Мексика, Японія та країни ЄС.

Україну та США пов’язують відносини стратегічного партнерства. В українському експорті домінують чорні метали і вироби з них, добрива, одяг та аксесуари, продукти органічної хімії; в імпорті України із США переважають механічне устаткування, м’ясні продукти, транспортні засоби тощо. США посідають провідне місце серед країн світу за обсягами інвестицій в економіку України. Найбільший інтерес в американських інвесторів викликають такі сфери, як внутрішня торгівля, харчова промисловість, фінансові послуги, машинобудування і металообробка, будівництво та зв’язок.

Нині загальна кількість українців у США становить понад 900 тис. осіб. Найчисленніші групи етнічних українців проживають у штатах Нью-Йорк, Пенсильванія, Каліфорнія, Нью-Джерсі, Флорида, Вашингтон, Огайо та Мічиган. У США видають понад 20 україномовних газет, понад 10 журналів, діють інтернет-видання, близько 20 українських радіопрограм та 1 телепрограма «Узір» (Чикаго, Іллінойс).

ДЛЯ ДОПИТЛИВИХ

• Дизайн прапора США змінювався 26 разів відтоді, як його вперше прийняли 13 колоній. Найдовше - протягом 47 років - використовувався варіант прапора з 48 зірками, і лише після 4 липня 2007 р. нинішній 50-зірковий прапор побив цей рекорд (його було створено в 1958 р.). У 1956 р. офіційним девізом США стала фраза In God We Trust («Ми віримо в Бога»),

• У штаті Каліфорнія в пустелі Мохаве, містах Сан-Бернардіно, Барстоу та Блайт, штаті Аризона (Solana Generating Station) у 2013-2016 pp. введені в експлуатацію потужні СЕС.

1. Охарактеризуйте сучасне місце США в МПП. З яких позицій і в яких сферах США зазнає суттєвої конкуренції з боку Євросоюзу та Азійсько-Тихоокеанського регіону?

2. Які риси характеризують систему розселення США?

3. Доведіть, що економіка США перебуває на постіндустріальному етапі розвитку.

4. У яких сферах міжнародної спеціалізації США впевнено утримує передові позиції? Визначте чинники, що впливають на розвиток цих напрямів спеціалізації.

5. Порівняйте основні економічні райони США. Назвіть та покажіть на карті головні осередки виробництва і сфери послуг та їхні найбільші центри.

6. Розкрийте напрямки розвитку міжнародних зв’язків України із США. У яких регіонах країни поширена українська діаспора?

ОРІЄНТОВНІ ТЕМИ ДЛЯ ДОСЛІДЖЕНЬ

(за вибором учня/ученпці)

1. Форми територіальної організації новітніх видів промислового виробництва у США.

2. Економічна взаємодія вздовж державного кордону між Мексикою і США.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду