ПАР
- 2-01-2022, 00:32
- 703
10 Клас , Географія 10 клас Безуглий, Лисичарова (рівень стандарту)
§ 31. ПАР
• Офіційна назва - Південно-Африканська Республіка
• Столиця - Преторія
• Площа - 1,21 млн км2
• Населення - 56,6 млн осіб (на 2017 р.)
• Мови - англійська, африкаанс і 9 місцевих мов
• Форма державного правління - президентсько-парламентська республіка
• Форма державного устрою - унітарна держава
• Адміністративний поділ - 9 провінцій
• Найбільші міста - Йоганнесбург, Кейптаун, Дурбан, Преторія
• ВВП на душу населення - 5261 дол. (2017 р.)
ПРИГАДАЙТЕ
1. У чому полягає особливість фізико-географічного положення Південної Африки?
2. З якого часу відбувалося відкриття та колонізація європейцями півдня Африки?
3. Що ви знаєте про політику апартеїду: її причини і наслідки?
4. Як з геологічного погляду пояснити наявність у ПАР найбільших в Африці покладів алмазів, руд чорних металів та вугілля?
• Місце країни у світі та ЕГП країни. Південно-Африканська Республіка (ПАР) є найрозвинутішою державою в Африці, на її частку припадає 5,5 % африканської території, понад 5 % населення і близько 50 % продукції обробної промисловості. Країна отримала сучасну назву з набуттям повного суверенітету від Великої Британії 1961 р. Її «сусідське положення» має такі риси: наявність анклаву (Лесото) та напіванклаву (Есватіні); сусідство з одними з найбідніших країн Африки та світу в цілому (Мозамбіком і Зімбабве).
Важливою подією в історії ПАР був расовий конфлікт між «чорною» більшістю й «білою» меншістю. З 1948 р. офіційною політикою країни став апартеїд, що передбачав окреме мешкання, навчання, відпочинок та інші види життєдіяльності для расових верств населення. Система апартеїду перестала існувати лише з 1990 р. під тиском ООН та внутрішньої і зовнішньої опозиції апартеїду.
Сучасна ПАР - унітарна держава на чолі з президентом. Офіційно Преторію визнано «основною» столицею, тут перебуває уряд країни. Дві інші столиці - Кейптаун (розміщується парламент) і Блумфонтейн (резиденція Верховного суду).
• Основні чинники, що визначають місце країни в міжнародному поділі праці. ПАР є найбагатшою серед країн Африки на мінеральні ресурси. Вона посідає І місце в Африці за вартістю мінеральної сировини, зокрема країна багата на платину (82 % від світових запасів), марганцеві руди (80 %), хром (58 %), золото (53 %), ванадій (50 %), алмази (40 %), є лідером в Африці за запасами кам’яного вугілля (80 %), урану, залізної руди, титану, сурми, свинцю, рідких і рідкоземельних металів та ін. Головна вада - відсутність запасів нафти та природного газу.
Водними ресурсами країна забезпечена недостатньо, більшість постійних річок належить до басейнів Індійського (Лімпопо, Тугела тощо) й Атлантичного (Оранжева) океанів. Річки відіграють велику роль для освоєння пустельних районів.
Лісами охоплено всього 8 % території ПАР. Невеликі лісові ділянки з папським самшитом, червоним і залізним деревом збереглися на південному та східному узбережжях.
Рекреаційний потенціал ПАР є потужним завдяки сприятливому клімату, мальовничим ландшафтам, унікальному рослинному і тваринному світу, безлічі національних парків (Крюгера, Калахарі-Гемсбок, Натал та ін.) і природних резерватів (мал. 109).
Загальна кількість трудових ресурсів становить 22,2 млн осіб (2017 р.), більшість з них працює у сфері послуг (72 %), майже 23,5 % - у промисловості й решта - в аграрній сфері. ПАР притаманна одна з її головних рис - поєднання висококваліфікованого менеджменту з представників білої раси та дешевої робочої сили, яка поповнюється мігрантами з інших країн Африки - представниками чорношкірого населення. Існуючий кризовий стан ринку праці поглиблює збільшення безробіття серед освіченої молоді, величезні масштаби крайньої злиденності серед працюючих.
Значні кошти республіка вкладає в освіту - близько 6 % ВВП, тому сучасна грамотність підвищилася до 88 %. З 1994 р. частка чорношкірих студентів зросла з 42 % до 60 % (від загальної чисельності студентів). Проте дипломи отримує тільки 15 %.
• Система розселення. Сучасний стан населення в ПАР характеризують: високий природний приріст (1 % у 2017 р.), масова еміграція білого населення, висока смертність серед темношкірого населення (зокрема й через СНІД) і зростання імміграції із сусідніх бідних держав.
Середня густота населення становить 41 особу/км2. Густозаселеними є зволожені східні й південні території, узбережжя океанів, гірничопромислові райони; найменша густота населення спостерігається в пустелях Калахарі й Наміб (мал. 110). Загалом для країни характерний високий рівень урбанізації (66 %), найбільшими містами є Йоганнесбург (мал. 111), Кейптаун, Дурбан, Порт-Елізабет, Преторія та ін.
Мал. 109. Національний парк Крюгера
Мал. 110. Густота населення у ПАР (осіб/км2)
Мал. 111. Йоганнесбург - найбільше місто ПАР
• Особливості структури економіки. ПАР — економічно найрозвинутіша індустріально-аграрна країна Африки, якій притаманні як показники, характерні для промислово розвинутих держав, так і риси економіки, типові для країн «третього світу». Завдяки розвинутій інфраструктурі (особливо після проведення Чемпіонату світу з футболу—2010) і широкомасштабній діяльності фондової біржі ПАР зараховують до двадцяти найрозвинутіших країн світу (G-20). Це економічний гігант у масштабах Африканського континенту.
Багатюща сировинна база зумовила високий рівень розвитку гірничодобувної промисловості. У країні видобувають понад 40 видів корисних копалин (за винятком нафти, природного газу й бокситів). Найдавнішими виробництвами є золотовидобуток (165 т - VII місце у світі у 2016 р.); й алмазовидобуток (7,5 млн каратів на рік, експорт - 85 %). Відтоді, коли 1867 р. були відкриті алмазні родовища в долині р. Вааль, а 1870 р. на місці сучасного м. Кімберлі було відкрито найбільше у світі родовище алмазів, видобувна промисловість стала рушійною силою розвитку країни. De Beers - найбільша у світі алмазодобувна компанія, заснована 1888 р. у Йоганнесбурзі. Переважаюча частка (92 %) усієї електроенергії виробляється на ТЕС, що працюють на місцевому антрациті. Є кілька ГЕС, поблизу Кейптауна збудована єдина в Африці АЕС «Коберг».
Головними виробництвами обробної промисловості стали хімічна, машинобудівна та металургійна. Важливого експортного значення набула чорна (виплавка сталі, ферохрому й феромарганцю в Преторії і Ньюкаслі) і кольорова металургія (найбільшим світовим центром із виплавки золота є м. Джермістон). Сучасне автомобілебудування стало однією з передових сфер виробництва країни. У портах ПАР у німецьких, французьких, італійських, американських та японських філіях виробляють 335 тис. авто щороку. Судноремонт розвинутий у Дурбані та Кейптауні. Ще наприкінці 1980-х років у країні був створений потужний військово-промисловий комплекс, який спеціалізується на виробництві (за західними ліцензіями) літаків, ракет, бронеавтомобілів, танків, зброї та військового спорядження. Серед основних хімічних товарів визначаються мінеральні добрива, пластмаси, синтетичні смоли, фармацевтичні препарати тощо. Важливе експортне значення має виробництво консервованих овочів і фруктів, джемів, цукру, рибних консервів. ПАР - визнаний у світі центр виноробства.
ПАР має високорозвинуте сільське господарство. Незважаючи на несприятливі агрокліматичні умови, країна забезпечує себе всіма основними продуктами харчування. Основними культурами рослинництва є кукурудза, пшениця, сорго, бавовник, цукрова тростина, картопля, тютюн. Традиційно розвинені овочівництво й садівництво, які поширені переважно на південному заході країни, де вирощують ананаси, цитрусові, банани. Тваринництво характеризується значним поголів’ям великої рогатої худоби м’ясо-молочних порід, свиней, овець і кіз. У ПАР помітну роль у забезпеченні продуктами харчування відіграє рибальство. Основні промислові морепродукти - анчоуси, оселедець, сардини тощо.
Мал. 112. Кейптаун - найкрасивіше місто ПАР
Третинний сектор економіки - сфера, що розвивається у ПАР найдинамічніше, 2016 р. у ньому задіяно 72 % працюючих. Транспортна мережа ПАР - одна з найрозгалуженіших і найрозвинутіших у світі. Через відсутність у країні судноплавних річок, внутрішнє транспортне сполучення здійснюється залізницею (21 тис. км) й автошляхами (747 тис. км), а також літаками транспортної авіації. ПАР має потужний морський флот, із сімох морських портів три (Кейптаун, Дурбан і Порт-Елізабет) здатні приймати океанські судна. Флагманська авіакомпанія South African Airways забезпечує внутрішні та міжнародні авіаперевезення. Головний міжнародний аеропорт країни та найбільший в Африці - аеропорт імені О. Р. Тамбо в Йоганнесбурзі, інші - в Кейптауні та Дурбані.
Туризм у ПАР розвинутий на достатньо високому рівні. У країні розбудовано туристичну інфраструктуру, чому сприяв проведений 2010 р. перший на Африканському континенті Чемпіонат світу з футболу. Туристам (10 млн у 2016 р.) у ПАР цікава незвично багата природа, велика кількість національних парків. Приваблюють туристів і славнозвісна Столова гора поблизу Кейптауна, що розташована біля не менш відомого мису Доброї Надії (мал. 112). До списку об’єктів спадщини ЮНЕСКО занесені 9 об’єктів країни.
• Характерні риси просторової організації економіки. Основний промисловий потенціал ПАР зосереджений на північному сході країни, де розміщені найбільші економічні центри: Йоганнесбург (найбільше за кількістю мешканців місто ПАР, головний транспортний вузол, міжнародний аеропорт, центр широкомасштабної торгівлі золотом і алмазами, обробної промисловості), Дурбан (головний морський порт Південної Африки, центр туризму (завдяки високому рівню інфраструктури й сервісу), суднобудування і судноремонт, нафтопереробка, рибальство, збирання автомобілів), Блумфонтейн (великий транспортний вузол країни, центр металообробки, скляної, харчової, тютюнової та шкіряної промисловості) і Преторія.
На атлантичному узбережжі розкинулося місто Кейптаун, що відоме своєю гаванню і мисом Доброї Надії, це важливий туристичний центр Південної Африки, тут зосереджені штаб-квартири страхових компаній, видавництв, дизайнерів, модельєрів, нафтохімічних компаній, архітектурних і рекламних агентств.
• Зовнішньоекономічні зв’язки. Відносини з Україною. Сучасний розвиток економіки ПАР неможливий без розвитку і розширення зовнішньоекономічних зв’язків. Основні статті експорту - золото (29 % експортного прибутку), алмази, хром, платина, автомобілі й транспортне устаткування тощо; імпорту - автомобілі й транспортне обладнання, мінеральне паливо, продовольчі товари, алкогольні напої, тютюн. Основні торговельні партнери - країни ЄС, США та Японія.
Рівень торговельних відносин між Україною та ПАР характеризується певною нестабільністю, різким коливанням обсягів товарообігу, спонтанним характером розвитку. Упродовж 2017 р. Україна законтрактувала і налагодила постачання антрациту з ПАР. Після розвантаження в порту «Південний» вугілля спрямовувалося до Придніпровської та Криворізької ТЕС, щоб станції мали ресурс для роботи в напружений осінньо-зимовий період. Значну частину експорту до ПАР з України становлять вироби з чорних металів, особливо гаряче- і холоднокатаний прокат.
• Населення: 741 тис. мешканців. Густота населення - 1100 осіб/км2.
• Преторія розташована в північно-східній частині країни, на висоті 1738 м, по обидва береги несудноплавної річки Апіс.
• Преторія заснована бурами у 1855 р. Названа начесть А.В.Я. Преторіуса (видатного політичного діяча, який домігся в 1852 р. незалежності Трансваалю). В 1860 р. стала столицею Трансваалю, з 1961 р. - ПАР.
• Преторія - важливий промисловий центр країни, у якому є підприємства машинобудівної, металургійної, хімічної, текстильної, харчової, тютюнової, цементної, скляної і поліграфічної промисловості. Є важливим транспортним вузлом (залізничні та шосейні магістралі, в 43 км від міста - аеропорт міжнародного значення Сметса).
• Історичний центр Преторії - площа Керк-Платс, на якій розташовані колишня ратуша (1899 р.) та інші еклектичні будівлі XIX ст. Для міста характерне буяння рослин, хмарочоси (переважно у східній, діловій частині) і поруч із цим нетрі у передмістях, де зосереджене негроїдне населення.
ДЛЯ ДОПИТЛИВИХ
• У ПАР налічують 11 офіційних мов: африкаанс, англійська, ндебеле, леді, сото, свазі, тсонга, тсвана, венда, коса й зулу - друге місце у світі за цим показником. Тому країна має 11 офіційних назв. Більшість населення знає три й більше мов. Однією з найпоширеніших мов є англійська.
• У ПАР найдешевша електроенергія у світі, що пояснюється великою кількістю ТЕС, ПАР виробляє 2/3 електроенергії в усій Африці.
• ПАР має найглибшу в світі шахту з видобутку золота під назвою Тау-Тона. Її глибина перевищує 3,4 км. Країна є світовим лідером серед виробників золота і платини, на її території розміщується 750 шахт з їх видобутку.
1. Які риси ЕГП ПАР визначили її місце в африканській економіці?
2. Назвіть чинники міжнародної спеціалізації ПАР. Завдяки чому країна є членом G-20 і BRIKS?
3. У чому полягають особливості системи розселення населення Південної Африки? Назвіть і покажіть на карті найбільші міста країни.
4. Визначте провідні сфери діяльності ПАР в сучасній економіці.
5. ПАР як розвинена країна приділяє значну увагу невиробничій сфері. Які напрями сфери послуг вважаються пріоритетними в економіці країни?
6. Які міста ПАР мають статус світових міст? Назвіть їх. За що Йоганнесбург називають найбільшим фінансовим центром Африки?
Які напрями зовнішньоекономічної діяльності пов’язують Україну з ПАР? Чому зв’язки між цими країнами не регулярні і не стабільні?
ОРІЄНТОВНІ ТЕМИ ДЛЯ ДОСЛІДЖЕНЬ
(за вибором учнн/учениці)
1. ПАР серед країн Африки: порівняльний аналіз.
2. ПАР: одна держава - три столиці.
ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ
Тести з однією правильною відповіддю
1. У якому субрегіоні Африки є країни не лише з республіканською формою правління?
А Південному
Б Західному
В Східному
Г Центральному
2. Столицею однієї з країн Африки є:
А Монтевідео
Б Мале
В Монровія
Г Маніла
3. На світовому ринку країни цього субрегіону Африки насамперед відомі як експортери мінеральної, а не сільськогосподарської сировини. Отримали розвиток високотехнологічні виробництва за участю ТНК найбільш розвинених країн світу:
А Східний
Б Південний
В Центральний
Г Північний
4. Яке місто є найбільшим фінансовим центром Африки, якщо фінансовий центр - це глобальне місто, у якому багато банків міжнародного значення, великих фірм, та є фондова біржа:
А Дакар
Б Лагос
В Йоганнесбург
Г Найробі
5. Який субрегіон Африки неоднорідний в економічному плані: спеціалізація представлена як традиційними сферами діяльності (текстильна, харчова, виробництво фосфатних добрив), так і новими (нафтопереробка, нафтохімія, туризм); на цей регіон припадає 2/3 світового поголів’я верблюдів?
А Західний
Б Східний
В Центральний
Г Північний
6. Якій країні з 1956 р. територіально належить Суецький канал?
А Саудівській Аравії
Б Йорданії
В Єгипту
Г Судану
Тести на встановлення відповідності
7. Установіть відповідність між субрегіонами Африки та країнами, які до них входять:
А Північний
Б Південний
В Західний
Г Східний
Д Центральний
1 Нігерія
2 Демократична Республіка Конго
3 Намібія
4 Мозамбік
8. Установіть відповідність між країнами Африки та їхніми столицями:
А Каїр
Б Аддис-Абеба
В Хартум
Г Рабат
Д Абуджа
1 Марокко
2 Єгипет
3 Нігерія
4 Ефіопія
9. Установіть відповідність між країнами та мовами, якими розмовляє більшість їхнього населення:
А португальська
Б французька
В англійська
Г арабська
Д іспанська
1 Лівія, Єгипет
2 Ангола, Мозамбік
3 Замбія, Намібія
4 Сенегал, Гвінея
Тести з кількома правильними відповідями
10. Федеративними державами Африки є:
А Марокко
Б Єгипет
В Нігер
Г Нігерія
Д Ефіопія
Е Сомалі
11. Укажіть правильне співвідношення «країна - регіон»:
А Ефіопія - Східна Африка
Б Камерун - Центральна Африка
В Мавританія - Центральна Африка
Г Мадагаскар - Південна Африка
Д Танзанія - Південна Африка
Е Марокко - Західна Африка
12. Країнами - членами ОПЕК є:
А ПАР
Б Ангола
В Алжир
Г Конго
Д Лівія
Е Єгипет
13. Державами Африки, що входять в організацію Франкофонії, є:
А Ангола
Б Чад
В Кот-д’Івуар
Г Сенегал
Д Танзанія
Е Лівія
14. Світовими містами в Африці є:
А Лагос
Б Фрітаун
В Браззавіль
Г Кейптаун
Д Мапуту
Е Йоганнесбург
Тести з пропущеними відповідями
15. Країна, на яку припадає 40 % промислової продукції Африки, спеціалізується на видобутку вугілля, золота й алмазів: країна ______ ; столиця ______ ; регіон ______ .
16. Арабська країна, у якій на початку XXI ст. відбулися зміни у формі державного правління та територіального поділу, член ОПЕК. В її межах зафіксований абсолютний максимум температури: країна ______ ; столиця ______ ; регіон ______ .
17. Приморська африканська країна, конституційна монархія. На її території розташовані Атлаські гори. Є одним з найбільших виробників та експортерів фосфоритів у світі: країна ______ ; столиця ______ ; регіон ______ .
18. Одна з найрозвинутіших та найбільших за чисельністю населення країн Африки, федерація, член ОПЕК, на її території формується один з африканських мегалополісів (Лагіб); економіка залежить від експорту нафти. У середині 90-х років XX ст. було побудовано нову столицю: країна ______ ; столиця ______ ; регіон ______ .
19. Більша частина цієї африканської країни розташована на нагір’ї, оскільки втратила вихід до Світового океану внаслідок відокремлення однієї з її частин; природа різноманітна: зволожені райони з пишною рослинністю, багатим тваринним світом межують зі спекотними пустелями; є відсталою сільськогосподарською країною, де вирощують цінні сорти пшениці, жита, проса і кави, цитрусові, банани і гранати; окрім землеробства, місцеве населення займається тваринництвом: країна ______ ; столиця ______ ; регіон ______ .
Коментарі (0)