Войти
Закрыть

Саудівська Аравія (Королівство Саудівська Аравія)

10 Клас , Географія 10 клас Довгань (профільний рівень)

 

§ 66. Саудівська Аравія (Королівство Саудівська Аравія)

Назвіть нафтодобувні країни Західної Азії. Пригадайте особливості їхньої економіки.

1. ЕКОНОМІКО-ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ. ПРИРОДНІ УМОВИ ТА РЕСУРСИ.

Саудівська Аравія — найбільша за площею країна Західної Азії. Вона займає 2/3 Аравійського півострова, на сході має вихід до Перської затоки, на заході її омивають води Червоного моря.

На півночі країна межує з Йорданією, Іраком і Кувейтом, на сході — із Катаром та ОАЕ, на південному сході — з Оманом, на півдні — із Єменом. Крім того, вона розташована в безпосередній близькості із ще трьома державами — Бахрейном, Єгиптом та Ізраїлем. Із Бахрейном Саудівську Аравію зв’язує автомобільний міст.

Як і Туреччина, Саудівська Аравія розташована на перетині вигідних економічних і транспортних шляхів країн Азії, Африки та Європи.

За допомогою карт атласу порівняйте ЕГП Саудівської Аравії та Туреччини. Зробіть відповідні висновки.

За допомогою карт атласу та матеріалів електронного додатка до підручника визначте особливості природних умов і ресурсів Саудівської Аравії.

2. НАСЕЛЕННЯ.

За останні 30 років кількість населення Саудівської Аравії зросла майже в 3 рази і складає 33,3 млн осіб. Збільшення кількості населення країни відбувається як за рахунок високого природного приросту — 15 %, так і за рахунок іммігрантів, що прибувають до країни у зв’язку з розвитком нафтодобувної промисловості, фінансово-банківської інфраструктури й туристичного господарства. Це приводить до збільшення частки людей працездатного віку (70,5%) та переважання чоловічого населення (57%). Середня тривалість життя становить 75,5 року (мал. 1).

Більшість населення Саудівської Аравії (90%) становлять араби (Саудівські араби — 74,2%, бедуїни — 3,9%, араби Перської затоки — 3%). У прибережних районах Червоного моря та в оазисах араби змішалися з африканцями, тому населення тих частин країни має риси негроїдної раси (африканців ввозили до Аравії як рабів; до скасування рабства в 1962 р. у країні їх налічувалося майже 750 тис. осіб). Близько 30% усього працюючого населення країни становлять іноземці, серед яких перси, вихідці з Індії, Східної Африки, американці й англійці. Вони живуть переважно в містах.

Державна мова — арабська, більша частина міського населення добре володіє англійською. Практично всі жителі сповідують іслам, більшість становлять мусульмани-суніти. У країні діє релігійна поліція (муттава). Її представники постійно патрулюють вулиці й громадські заклади з метою припинення будь-яких спроб порушення настанов ісламу.

Мал. 1. Статево-вікова піраміда Саудівської Аравії (2016 р.).

За додатковими джерелами підготуйте інформацію про особливості впливу релігії на всі сфери життя в Саудівській Аравії.

Середня густота населення Саудівської Аравії — 15,9 особи/км2. Понад 60% території країни майже безлюдні. Найгустіше заселені райони узбережжя Червоного моря та Перської затоки, де розташовані основні райони нафтопромислів.

Саудівська Аравія — одна з найбільш урбанізованих країн Азії. У містах проживає близько 83,5% її населення, і цей показник продовжує зростати. Найбільші міста королівства — Ер-Ріяд (6,2 млн осіб), Джидда (4,1 млн осіб), Мекка (1,7 млн осіб), Медина (1,3 млн осіб), Ед-Даммам (1,1 млн осіб).

ЕАН у країні становить 12 млн осіб. На промислових об’єктах, як правило, працюють іноземці, корінні жителі віддають перевагу банківському сектору, торгівлі, кар’єрі державних службовців. Серед зайнятих у всіх секторах економіки переважають чоловіки (83%). Відповідно до релігійних настанов країни жінкам дозволено працювати в закладах освіти, медицини, деяких фінансових та побутових установах.

3. ГОСПОДАРСТВО.

Саудівська Аравія має найбільш потужну економіку серед арабських країн. Вона посідає 15-те місце за загальним обсягом ВВП у світі та 44-те — за цим показником на одну особу.

У секторальній структурі ВВП провідна роль належить промисловості та сфері послуг (мал. 2).

Основу економічної могутності країни становить нафтогазова промисловість, яка забезпечує значну частку ВВП Саудівської Аравії. Найбільші нафтові родовища зосереджені у східній частині країни, на узбережжі Перської затоки або на шельфі. Головний нафтоносний район розташований на сході країни, в Ель-Хасі.

Мал. 2. Структура ВВП Саудівської Аравії за секторами економіки (2016 р.).

Держава фактично повністю контролює все нафтове господарство.

Прибутки від нафти дали країні змогу розвивати інші сектори промисловості. Особливо успішно розвиваються нафтопереробна, гірничодобувна (крім нафти та природного газу, видобувають залізну та мідну руди, золото, цинк), виробництво пластмас, легка та харчова промисловість тощо. У країні є чотири цементні заводи (Джидда, Даман, Бурайда та Ер-Ріяд), а також автоскладальний, заводи з виробництва алюмінієвого прокату й каустичної соди (Джидда).

Основна частка виробництва електроенергії припадає на ТЕС, що працюють на нафтопродуктах і зосереджені біля великих міст і центрів нафтовидобутку.

Які види альтернативної енергетики можуть розвиватися в країні з огляду на особливості її природних умов?

Важливу роль в економіці країни відіграє опріснення морської води. На сьогодні 18% усієї морської води, яку опріснюють у світі, припадає на Саудівську Аравію.

Незважаючи на несприятливі природно-кліматичні умови, сільське господарство Саудівської Аравії розвивається швидкими темпами. Запроваджуються сучасні технології обробітку земель в умовах посухи. Основна сільськогосподарська продукція — пшениця, ячмінь, цитрусові, фініки. Країна посідає друге місце у світі за кількістю вирощуваних фініків. Одна з головних проблем землеробства — нестача води. Тваринництво традиційно представлене розведенням верблюдів, овець, кіз, віслюків і коней.

4. ДОМІНУЮЧІ СКЛАДОВІ ТРЕТИННОГО СЕКТОРУ.

Найважливішою складовою сфери послуг є туризм, пов’язаний насамперед із паломництвом до мусульманських святинь — Мекки та Медини (мал. 3). Приїжджати іновірцям туди заборонено. Вище Мекки, у горах на висоті приблизно 2000 м над рівнем моря, розташований Ет-Таїф. Це «літня столиця» Саудівської Аравії, куди є вільний доступ для немусульман. В останні десятиліття на узбережжі Червоного моря також з’явилися «немусульманські курорти» з високорозвиненою індустрією обслуговування.

Банківську систему Саудівської Аравії представляють Агентство грошового обігу (SAMA), 12 комерційних та спеціальних банків розвитку, а також 11 філій іноземних банків. Королівство фінансує військові та економічні проекти на Близькому Сході та в районі Перської затоки, в азіатських та африканських країнах, де сповідують іслам. В Ер-Ріяді працює Саудівська фондова біржа — найбільша в арабському світі.

Майбутня економічна стратегія Саудівської Аравії спрямована на розвиток секторів економіки, не пов’язаних із нафтовидобутком. У першу чергу це стосується інвестиційно-фінансової діяльності, розширення спектра цифрових послуг та туризму.

Поміркуйте, які причини спонукають Саудівську Аравію шукати нові стратегії для розвитку країни.

5. ЗОВНІШНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗВ'ЯЗКИ.

Основною статтею експорту Саудівської Аравії є нафта й нафтопродукти (90%). Провідна роль у забезпеченні експортних перевезень належить трубопровідному та морському транспорту. Нафта та природний газ транспортуються трубопроводами, найгустіша мережа яких розташована в районі промислу — у зоні Перської затоки — і з’єднує їх із найбільшими наливними портами Ель-Катиф, Ед-Даммам, а також портом Сайда (Ліван) на березі Середземного моря. Найбільший порт Саудівської Аравії на узбережжі Червоного моря — Джидда.

Мал. 3. Мечеть Пророка в Медині.

Простежте за картами атласу основні напрямки експортних нафтових перевезень Саудівської Аравії.

В імпорті переважають промислове обладнання, транспортні засоби, озброєння, продовольство, продукція хімічної промисловості, тканини й одяг. Найбільшими торговельними партнерами є Китай, США, Японія, Південна Корея, Індія, Німеччина.

Спрогнозуйте та проаналізуйте позитивний і негативний шлях подальшого економічного розвитку Саудівської Аравії.

ВИСНОВКИ

• Саудівська Аравія має вигідне ЕГП, що дає змогу здійснювати економічні зв'язки з багатьма країнами світу. У країні надзвичайно складні природні умови, що зумовлено домінуванням піщаних пустель і спекотного тропічного клімату. Основне національне багатство країни — нафта.

• Головні особливості населення Саудівської Аравії: національна та релігійна однорідність, нерівномірне розселення, високий природний приріст та рівень урбанізації, наявність значної частки іноземних працівників, переважання чоловіків у складі населення.

• Основу економіки Саудівської Аравії становить нафтова промисловість, яка має експортне значення та забезпечує країні найбільші надходження до ВВП.

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

1. Оцініть особливості ЕГП Саудівської Аравії.

2. Укажіть суттєві ознаки економіки Саудівської Аравії, які відрізняють її від інших країн світу.

3. Назвіть головні чинники, що забезпечили країні економічне зростання в останні десятиліття.

4. Охарактеризуйте вплив природних умов на розвиток сільського господарства Саудівської Аравії.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 10 клас Довгань (профільний рівень)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація