Вторинний і третинний сектори економіки
- 1-01-2022, 13:15
- 1 027
10 Клас , Географія 10 клас Гільберг, Савчук, Совенко (рівень стандарту)
§ 19. Вторинний і третинний сектори економіки
Які країни Азії є лідерами у виробництві смартфонів? Які чинники вплинули на нерівномірність економічного розвитку субрегіонів Азії?
ВТОРИННИЙ СЕКТОР ЕКОНОМІКИ. У країнах, що розвиваються, основою промислового виробництва є традиційні технології. Основою сучасної промисловості є великі підприємства легкої та харчової промисловості. У найрозвиненіших країнах Азії (наприклад, Республіка Корея) у структурі матеріального виробництва переважають підприємства машинобудування. Вони випускають масову продукцію (наприклад, легкові автомобілі) й унікальні вироби (наприклад, електронні мікроскопи). Залежно від місця у міжнародному поділі праці набули розвитку різні види вторинного сектору. Так, великі нафтохімічні підприємства діють в Ірані, а кольорова металургія — у Казахстані. (Пригадайте, які чинники зумовили спеціалізацію цих країн.)
Нові індустріальні країни спеціалізуються на випуску сучасної продукції різних видів машинобудування та легкої промисловості. Для забезпечення їхнього стабільного виробництва необхідна значна кількість електричного струму.
ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКА. Основну частину електроенергії в Азії виробляють теплові, здебільшого вугільні, електростанції. У гірських районах набули поширення гідравлічні, а в окремих великих країнах атомні електростанції. Електричний струм здебільшого подають до національних електроенергетичних мереж, а останнім часом постачають і до енергомереж сусідніх країн (наприклад, Лаос експортує електричний струм до Таїланду). Виробництво електроенергії поширене нерівномірно та має виразні відмінності структури. Наприклад, у Філіппінах 27 % електричного струму виробляють на геотермальних електростанціях. За цим показником країна посідає перше місце в Азії й друге у світі.
Поясніть, чому в Філіппінах набули поширення геотермальні електростанції.
В Азії переважають ТЕС, на які припадає понад 3/5 від світового виробництва електроенергії. (Поясніть чому.) Помітно збільшилось виробництво електричного струму на ГЕС завдяки введенню в експлуатацію великих станцій у гірських районах на Півдні Китаю та у країнах Індокитаю. Триває широкомасштабне будівництво нових ГЕС (мал. 52 на с. 102) та створюються міждержавні високовольтні електромережі. Інші відновні види електроенергетичних установок у країнах Азії поширені мало.
АЕС діють в Індії, Ірані, Пакистані, Республіці Корея. Лідером серед країн регіону за обсягом виробництва електричного струму на всіх видах електростанцій є Китай.
МЕТАЛУРГІЯ І МАШИНОБУДУВАННЯ. Металургія в Азії розвивається на основі місцевої та привізної сировини. Найпотужніші металургійні заводи розміщені переважно у приморських районах (наприклад, Японії). Найбільше металів виплавляють країни, де функціонують великі машинобудівні заводи, на яких застосовують у виробництві виплавлену сталь, чавун, прокат.
Пригадайте, які країни Азії є світовими лідерами за обсягом виробництва продукції металургії.
Машинобудування охоплює велику кількість виробництв. Переважно розвинене викруткове виробництво та складання виробів. Світового значення набуло виробництво суден у Республіці Корея. Складні наукоємні види машинобудування (наприклад, літакобудування) розвинені в Ірані, Китаї, Японії.
Цілісний світ
Новий завод з виробництва світодіодів компанії «Осрам» відкрито у 2017 р. у вільній економічній зоні Баян Ліпас (штат Пінанг Малайзія). Створено 3500 нових робочих місць.
Пригадайте чинники розміщення хімічних підприємств.
ХІМІЧНА ПРОМИСЛОВІСТЬ в Азії розвивається швидкими темпами й переважно представлена виробництвом мінеральних добрив і пластмас. Різноманітні хімічні виробництва розвинені в Японії, Китаї, Ірані, що зумовлено потребами їхнього машинобудування. Більшість хімічних підприємств отримують необхідні для виробництва сировину та напівфабрикати по морю, тому вони розміщені в приморських районах (наприклад, у Таїланді). Провідні хімічні підприємства входять до складу великих ТНК (наприклад, «САБІК»). У країнах Перської затоки сформувався міжнародного значення район із виробництва хімічної продукції з сирої нафти та природного газу. Важливе значення має жвава торгівля різними хімічними напівпродуктами й готовими виробами (мал. 61).
Мал. 61. Виробничий ланцюг з виготовлення паливо-мастильних матеріалів компанії «Шелл»
ЛЕГКА ПРОМИСЛОВІСТЬ. Азія — головний регіон світу з виробництва текстилю. Це зумовлено переміщенням у країни Південної і Східної Азії у 80-і роки ХХ ст. більшості відповідних підприємств з розвинених країн світу. (Поясніть чому.) Азія постачає на світовий ринок більше половини вовняних і бавовняних тканин. Водночас окремі країни Азії, де традиційно вирощують найцінніші види овець, є значними експортерами вовни, тканин і виробів з неї (наприклад, Туреччина).
Дізнайтеся, в яких країнах найбільше вирощують бавовник і випасають великі отари мериносних овець.
Швейна промисловість Азії забезпечує потреби місцевого населення і постачає значні партії масових виробів за кордон. Фактично Азія є «великим швейним цехом» планети. Чимало замовлень виконують на основі давальницької сировини, з якої виготовляють одяг провідні в цій сфері компанії світу. (Поясніть чому.)
Взуттєва промисловість спирається на дешеву робочу силу й наявність місцевої сировини. Зосередження в Азії більшої частини населення планети сприяє збуту готового взуття, тому чимало світових компаній розміщують тут свої виробничі філії. Наприклад, кросівки фірми «Адідас» переважно виробляють на заводах Індонезії з різних складових, зроблених в інших азіатських країнах. Так сформувались транснаціональні виробничі ланцюги, що обумовлюють розвиток міжнародної спеціалізації, кооперації, концентрації виробництва. (Поясніть чому.) У найменш розвинених країнах Азії важливу роль у забезпеченні населення одягом і взуттям відіграє їхнє виробництво в традиційний ремісничий спосіб.
ХАРЧОВА ПРОМИСЛОВІСТЬ. Наявність у регіоні значного виробництва продукції сільського, лісового, рибного господарства, розвиток хімічної промисловості дали змогу розвинути на високому рівні різні види харчової промисловості. Водночас у сільській місцевості більшості країн Азії поширене напівтоварне і приватне виробництво значної кількості продуктів харчування. Наприклад, більшість хліба у Таджикистані традиційно виготовляють жінки для своєї сім’ї, а не купують у магазині.
Окремі види харчової промисловості Азії мають міжнародне значення. Наприклад, Грузія відома своїми виноградними винами і мінеральними водами. З приходом ТНК сформувалась нова міжнародна спеціалізація харчової промисловості. Зокрема, Бахрейн став лідером серед країн Західної Азії з виробництва безалкогольних напоїв. (Поясніть чому.) Велике значення має вплив місцевих культурних традицій та релігійних переконань населення. Наприклад, мусульмани не їдять свинину.
ТРЕТИННИЙ СЕКТОР ЕКОНОМІКИ. ФІНАНСОВІ, ТОРГОВЕЛЬНІ, ОСВІТНІ ЦЕНТРИ. ТУРИСТИЧНІ РАЙОНИ. Третинний сектор найкраще представлений у високорозвинених країнах Азії та країнах-гігантах (Індія, Китай). Великого значення він набув в острівних країнах, де розташовані світові авіахаби, туристичні райони, фінансові центри. Прикладом такого успішного розвитку є Бахрейн, Сингапур і Гонконг/Сянган. (Покажіть їх на карті.)
Дізнайтеся більше
Гонконг/Сянган — третій у світі за обсягом концентрації фінансів.
Більшість зайнятих у третинному секторі працюють у торгівлі. Це і продавець пиріжків на вулицях міст, і комерсант, який постачає за кордон великі партії іграшок. Банківсько-фінансова діяльність набула особливого розвитку в окремих малих країнах, наприклад ОАЕ. (Поясніть чому.)
Освіту високо цінують у всіх країнах Азії, проте мережа навчальних закладів і грамотність населення помітно відрізняються. (Поясніть чому.) Найвищий рівень кваліфікації та освіченості населення — у розвинених країнах цієї частини світу. У них функціонують сучасні наукові й освітні заклади. Охорона здоров’я зберігає сильні зв’язки з народною медициною у найменш розвинених країнах Азії. Світового визнання набули вузькоспеціалізовані медичні заклади Японії, Ізраїлю, Індії, Китаю.
Дізнайтеся більше
Порт Дохи — лідер у світі за обсягом переробки скрапленого газу.
Динамічно розвивається готельно-ресторанне і курортне господарство. Окремі малі острівні країни цього регіону фактично розвивають свою економіку на міжнародному туризмі (наприклад, Мальдівські острови). В Азії чимало регіонів, де гармонійно поєднуються різні види туристичних послуг з цікавими пам’ятками природи, історії, культури. (Пригадайте, про які регіони йдеться.) Вирізняють такі сформовані туристичні райони: приморські регіони Близького Сходу (узбережжя та прилеглі до нього райони Середземного моря і Перської затоки), приморські райони Жовтого моря у Китаї, район Паттаї у Таїланді, Шрі-Ланка та Південь Індії тощо.
ТРАНСПОРТ. Активне економічне зростання та залучення значних інвестицій сприяли швидкому розвитку дорожнього будівництва, особливо у країнах Південно-Західної та Південно-Східної Азії. Збудовано великі сучасні морські порти й аеропорти, багатосмугові автомагістралі. Розпочато створення мережі високошвидкісних залізниць. Вони функціонують у Японії, Республіці Корея, Китаї (мал. 62 на с. 115).
Мал 62. Пасажирський поїзд у Китаї
Найбільша щільність транспортної мережі — у розвинених частинах Азії, наприклад на о. Тайвань (провінція Китаю). Залізничне сполучення залишається важливим засобом переміщення людей і товарів у глибинних районах Азії. Триває прокладання залізниць у Гімалаях. (Поясніть чому.) Є країни, де залізниці відсутні, наприклад, в Омані. Серед автомобільних шляхів за протяжністю переважають ґрунтові дороги, тому широко застосовують гужовий і в’ючний транспорт, особливо у глибинних районах.
Від великих родовищ нафти і природного газу у приморські райони прокладено магістральні трубопроводи, які постачають вуглеводні на експорт (наприклад, газопровід «Туркменія — Китай» відкрито в 2009 р.). Морський транспорт забезпечує зовнішні перевезення приморських країн. В Азії розташовані провідні за вантажообігом морські порти світу, які є важливими осередками міжнародної торгівлі (наприклад, Сингапур). У багатьох країнах набув розвитку авіаційний транспорт. Створено розгалужену мережу авіарейсів із провідних аеропортів-хабів, зокрема з Дубаю (мал. 63 на с. 115).
Мал. 63. Вказівник виходів до рейсів літаків у міжнародному аеропорту Дубаї (ОАЕ)
Про що свідчить велика кількість виходів до літаків в аеропорту Дубаї (мал. 63)?
Пригадайте, що таке хаб.
ЗВ’ЯЗКИ УКРАЇНИ З КРАЇНАМИ АЗІЇ. Розвиток торгівлі України з країнами Азії має особливе значення. Найважливішими торговельними партнерами є країни Близького Сходу (насамперед Туреччина), Індія, Китай.
З України до Туреччини експортують переважно сільськогосподарську продукцію та товари неглибокої переробки. З Туреччини імпортують здебільшого товари легкої промисловості.
До країн Аравійського півострова Україна переважно постачає продукцію чорної металургії, натомість імпортує нафтопродукти. Останнім часом суттєво зросли обсяги експортних поставок зернових та курятини, а також борошна. (Поясніть чому.)
СТИСЛО ПРО ГОЛОВНЕ
• Найбільше електроенергії в Азії виробляють на ТЕС.
• В Азії зосереджено найбільші у світі виробничі потужності у чорній металургії.
• Хімічна промисловість більшості азіатських країн орієнтована на експорт.
• Азія — основний регіон з виробництва текстилю у світі.
• Країни Азії — найбільші світові виробники чаю, рису, сухофруктів, мінеральних вод, вина, тютюнових виробів.
• Третинний сектор є основою економіки більшості країн Азії. Найшвидшими темпами зростає обсяг туристичних послуг
• Провідну роль у міжнародних перевезеннях країн Азії займає морський транспорт.
• Найважливішими торговельними партнерами України в Азії є: Китай, Туреччина, Індія.
Знаю і вмію обґрунтувати
1. Назвіть чинники розміщення ТЕС Шоаба в Саудівській Аравії.
2. Чому суднобудування стало видом міжнародної спеціалізації Республіки Корея?
3. Які чинники зумовили розміщення заводів з випуску кросівок «Адідас» в Індонезії?
4. Чому Сингапур став найбільшим хабом Південно-Східної Азії?
5. Схарактеризуйте економічні зв’язки України з азіатськими країнами.
Працюю з картою
За допомогою карт шкільного атласу позначте найбільші аеропорти Азії та поясніть причини їхнього розміщення.
Шукаю в Інтернеті
Користуючись сайтом Державної служби статистики України, з’ясуйте значення країн Азії у вітчизняному імпорті цитрусових за останні десять років.
Генерую ідеї
Чим, на вашу думку, зумовлене лідерство окремих азіатських країн у зовнішній торгівлі з Україною. З якими країнами варто налагодити тісніші торговельні відносини?
ПРАКТИЧНА РОБОТА
Тема: Порівняння продовольчого кошика жителів країн західної та Східної Азії
1. За допомогою інформаційних джерел заповніть таблицю 5.
Таблиця 5. Продовольчий кошик жителів країн Західної та Східної Азії
2. Зіставте дані. Зробіть висновки.
Дослідження
Орієнтовні теми (на вибір учня/учениці)
1. Екологічні виміри економічного зростання в країнах Азії.
2. Географічне положення країни як чинник її економічного розвитку (на прикладі Туреччини і Сингапуру).
3. Країни Перської затоки — новий осередок індустріалізації.
Коментарі (0)