Войти
Закрыть

Австралійський Союз (продовження)

10 Клас , Географія 10 клас Бойко, Брайчевський, Яценко (рівень стандарту)

 

§ 30. АВСТРАЛІЙСЬКИЙ СОЮЗ (Продовження)

• Пригадайте, які природні умови характерні для Австралії. Які з них є сприятливими, а які — несприятливими для розвитку її економіки

ОСОБЛИВОСТІ СУЧАСНОГО РОЗВИТКУ. Становлення економіки Австралії відбувалося в умовах британської колонізації, що обумовило її аграрно-сировинну орієнтацію виробництва.

Упродовж тривалого часу економіка Австралії розвивалася екстенсивно. Цьому сприяли великі простори й багатство природних ресурсів. Найбільше значення для освоєння країни в минулому мала природна рослинність: пасовища разом із сінокосами займають понад 50 % території країни, (за їхньою площею Австралії немає рівних у світі). Пасовищне вівчарство, а далі й скотарство були першими напрямами господарської спеціалізації країни. Сприятливі агрокліматичні умови і доволі родючі ґрунти на південному сході й південному заході материка обумовили зернову спеціалізацію сільського господарства. Індустріальний розвиток країни відбувся завдяки освоєнню різноманітних мінеральних ресурсів, розвіданих і легкодоступних, у близьких до узбережжя районах. Господарське освоєння території відбувалося в умовах невеликої людності, надзвичайно низької щільності населення.

Австралія — високорозвинена індустріально-аграрна держава з ринковою економікою і високими стандартами життя. Її господарство істотно залежить від видобування та експорту мінеральної сировини. Особливо швидкими темпами розвивається третинний сектор.

ТРЕТИННИЙ СЕКТОР. Третинний сектор домінує в австралійській економіці: на нього випадає 70 % ВВП країни і 79 % зайнятих. Наукові технічні послуги надають австралійські компанії, пов’язані з інформаційними технологіями. Австралія є батьківщиною компаній, що розробляють програмне забезпечення з геологічними базами даних для планування видобування і гірничих розробок корисних копалин. Більшість шахт в усьому світі використовують австралійські технології та обладнання. Експорт таких ІТ-гірничовидобувних послуг щорічно приносить Австралії мільярди доларів США. Наукові центри — Канберра, Сідней, Брисбен. Розвиненою є фінансова сфера: чотири найбільші австралійські банки належать до 50 найбільш безпечних банків світу.

Рекорди світу

В Австралії було створено перший у світі великомасштабний дистанційний операційний центр з експлуатації та логістики копалень, шахт, портів, залізниць. Австралійські шахти є лідерами на світовому ринку із застосування програмного забезпечення для видобутку корисних копалин.

Рекорди світу

Австралія входить до першої п’ятірки країн світу з найбільшими запасами та видобутком 22 копалин: перше місце - за виробництвом опалів (95 % світового) літію, цирконію, бокситів (29 %), друге — глинозему (9 % світового), золота, залізної руди, титану, свинцю і цинку (12 %), третє — алмазів, марганцю і урану (11 % світового), четверте — нікелю (9 %), срібла (6 %), вугілля, п’яте — міді, кобальту (2015 р.)

Туризм — важливий складник економіки Австралії. Щороку ця сфера поповнює її на десятки мільярдів доларів США. Особливо розвинений внутрішній туризм. Водночас і мільйони закордонних туристів приїжджають побачити дивовижний підводний світ Великого Бар’єрного рифу, загадкову скелю Улуру, відвідати національний парк Какаду та найбільший у світі піщаний острів Фрейзер з його тропічними та мангровими лісами. Всесвітньо відомі Сіднейський оперний театр та місто Голд-Кост із його кіно- й музичною індустрією, яке називають «австралійським Голлівудом». У численних приморських курортних містах є прекрасні пляжі й можливості для серфінгу. Культура корінних мешканців та унікальна австралійська дика природа — ще одна важлива туристична «візитівка» країни.

Мал. 120. Золоте узбережжя — всесвітньо відомі австралійські пляжі

Австралія має добре розвинену транспортну систему. Країна сильно залежить від розвитку, автомобільного транспорту внаслідок великої площі території та низької щільності населення. В Австралії товари, які транспортують залізницями, везуть автопоїздами. Відстань, що її долає автомобіль в Австралії, є однією з найбільших у світі, більшою, ніж у США й Канаді. Австралійські автошляхи — це і швидкісні автомагістралі, і ґрунтові дороги. Найбільш розгалужену мережу автошляхів має штат Вікторія. Австралія має один із найвищих у світі показник автомобілезабезпеченості — кожна австралійська сім’я має автомобіль.

Залізничний транспорт для перевезень пасажирів має приміську мережу у великих містах (Мельбурн, Сідней, Перт, Аделаїда, Брисбен). Залізниці обслуговують також гірничовидобувну промисловість країни, транспортуючи копалини, що йдуть на експорт, у порти Австралії.

Морський транспорт здійснює вантажні перевезення. Найбільші порти — Брисбен, Кернс, Мельбурн, Сідней, Перт. повітряний транспорт обслуговує понад 300 аеропортів, найбільші серед них, що обслуговують пасажирські перевезення, — Аделаїда, Сідней, Мельбурн.

ПЕРВИННИЙ СЕКТОР. «Обличчя» Австралії в міжнародному поділі праці визначає видобувна промисловість, яка дає понад 30 % всієї промислової продукції країни і 75 % продукції якої йде на експорт. Австралія входить до п’ятірки найбільших виробників мінеральної сировини у світі. Найбільшого розвитку набули вугільна, залізорудна, марганцево-, золото-, нікеле- і титановидобувна, бокситова, вольфрамова, міднорудна, олов’яна, свинцево-цинкова, уранова і гірничохімічна промисловість. Видобувають також алмази, коштовне каміння, нафту, будівельну сировину, циркон, тантал. Австралійську мінеральну сировину експортують більш ніж у 100 країн світу, першочергово — до країн Азії.

Мал. 121. Місто Маунт-Іса — центр видобувної промисловості (Квінсленд)

Найбільшим виробництвом є вугільне. Вугілля видобувають у кожному штаті Австралії, найбільше — у Квінсленді, Новому Південному Уелсі та Вікторії. Більше половини його експортують у Східну Азію. У країні вугілля використовують для виробництва електроенергії (ТЕС забезпечують 85 % виробництва електроенергії). Другим за значенням є видобування бокситів для виробництва глинозему й виплавки алюмінію. Австралія є третім у світі за величиною виробником скрапленого газу, і прогнозують, що може стати світовим лідером. Великі центри видобувної галузі — шахтарські міста Калгурлі (видобування золота), Маунт-Іса, Маунт-Морган. Австралійське видобувне виробництво є високотехнологічним, а країна — провідним світовим виробником програмного забезпечення ведення гірничих робіт.

Рекорди світу

Австралійська шахта «Аргайл» — друга за величиною алмазна шахта у світі, в якій у 2014 р. видобули 12,6 млн каратів на суму понад 500 млн дол. США. Відома тим, що там видобувають найцінніші у світі рожеві й червоні алмази.

Сільське господарство — галузь міжнародної спеціалізації Австралії, 60 % виробленої продукції якого йде на експорт. Первинна продукція для експорту і внутрішнього споживання — це худоба й телята, пшениця, молоко, фрукти, горіхи, овочі, вовна, ячмінь, м’ясо птиці, баранина, цукор із цукрової тростини. Австралійський Союз — країна великих землеволодінь. Зрошення в країні є важливою й поширеною практикою, тому що значні території мають невелику кількість опадів.

У сільському господарстві переважає тваринництво. Австралія є світовим лідером за поголів’ям овець та настригом вовни. Хоча овець розводять повсюдно, третина поголів’я зосереджена в Новому Південному Уельсі. Нині у вівчарстві шириться м’ясний напрям (виробництво баранини). На півночі країни поширене розведення великої рогатої худоби, яке має м’ясний і молочний напрями. Більшість виробленої там яловичини йде на експорт, також експортують телят (здебільшого в країни Азії для відгодівлі). Розвивається свинарство.

Мал. 122. Супер-Піта — найбільший золоторудний кар’єр в Каргурлі в Західній Австралії

Мал. 123. Вівчарство — провідна галузь тваринництва Австралії

Рослинництво спеціалізується на вирощуванні зернових, олійних і зернобобових культур, що їх використовують як продукти харчування й корми для худоби. Найбільше вирощують пшениці. Також культивують ячмінь, сорго, бавовник, рапс, овес, люпин. Цукрову тростину культивують у тропічній Австралії. Країна вирощує різноманітні тропічні фрукти (апельсини, банани, манго, ананаси), горіхи й овочі, а також картоплю. На зрошуваних землях вирощують бавовник. У країні добре розвинене виноградарство.

Рекорди світу

Австралія є світовим лідером у сфері органічного сільського господарства, маючи більш як 17 млн га сертифікованих угідь, що становить майже 40 % світових. У 1928 р. було започатковано практику органічного рільництва у Західній Австралії та Вікторії. Нині воно стає поширене по всій країні. Загальним трендом є заміщення штучних добрив органічними у вигляді компосту.

Риболовство й аквакультура забезпечують мільярдні надходження в економіку країни. Основні морепродукти — тунець, омари, креветки, інші молюски. Уздовж берегової лінії, особливо в районі Великого Бар’єрного рифу, ведуть промисел морських водоростей, культивують вирощування перлів.

ВТОРИННИЙ СЕКТОР. Провідними виробництвами обробної промисловості Австралії є чорна металургія, машинобудування, хімічна, виробництво продуктів харчування, тканин, одягу, взуття. Промисловість Австралії розміщена вкрай нерівномірно: більша її частина, як і населення, зосереджена на сході країни (найбільші центри — Сідней, Мельбурн, Брисбен, Аделаїда).

Основу електроенергетики становлять ТЕС, які працюють на власному вугіллі й виробляють 85 % всієї електроенергії. Швидкими темпами розвивається виробництво електроенергії на основі відновлюваних джерел. Металургія базується на власній різноманітній сировині. Чорна металургія виплавляє чавун, виробляє сталь і прокат, кольорова — виплавляє алюміній та інші метали. Машинобудування нині спеціалізується на виробництві обладнання, електротехніки, суден, катамаранів, потягів. Австралійське автомобілебудування спеціалізується на виробництві автобусів, вантажних автомобілів, позашляховиків. Найбільші центри — Брисбен, Мельбурн. Також є виробництво кузовів і двигунів (Елізабет, Порт-Мельбурн).

Хімічна промисловість Австралії зорієнтована на використання продуктів нафтоперероблення. Її продукція — фарби, хімікати, шини та ін.

Виробництво продуктів харчування і напоїв є одним з найбільших в Австралії. Виробляють м’ясо і м’ясну, молочну продукцію, напої, цукор, борошно, масло та ін. Країна є одним з найбільших виробників яловичини та другим світовим її експортером після Бразилії. Розвинені плодовочеконсервне, виноробне виробництва та перероблення морепродуктів. Ще донедавна Австралія мала розвинені виробництва тканин, одягу, взуття. Але нині більшість виробів австралійських компаній виготовляють в Азії. Австралійська текстильна промисловість відома виробництвом високоякісної мериносової вовни, яке зорієнтоване на експорт. У країні добре розвинено ювелірне, деревообробне і целюлозно-паперове виробництва.

Мал. 124. Позашляховики виробництва австралійської компанії «Tomcar» («Томка») Фото Девидбрим

ЗОВНІШНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗВ’ЯЗКИ. У зовнішній торгівлі Австралія має основних партнерів в Азійсько-Тихоокеанському регіоні (Японія, США, Нова Зеландія, Південна Корея), з якими прагне створити широку зону вільної торгівлі, а також серед країн ЄС.

Понад 35 % експорту Австралії становлять мінеральні ресурси. Країна є найбільшим у світі експортером вугілля, скрапленого газу, свинцю, алмазів, рутилу, цинку і цирконію, залізної руди, другим за обсягом — урану; третім — за експортом золота й алюмінію. Основний покупець австралійських мінеральних ресурсів — Японія. Австралія великий експортер сільськогосподарської продукції, особливо пшениці, яловичини, баранини, вовни.

Натомість економіка Австралії на 80 % залежить від імпорту нафти і нафтопродуктів. У країну також ввозять автомобілі, промислове обладнання, ліки, споживчі товари та з Китаю, ЄС, США, Японії, Таїланду.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

1. Поясніть, під впливом яких історичних, природно-ресурсних і соціально-економічних чинників сформувалося господарство Австралії.

2. З якими технологічними напрямами пов’язані наукові й технічні послуги, що їх надають австралійські компанії?

3. Які чинники забезпечують розвиток туризму в Австралії?

4. Які види транспорту набули розвитку в Австралії? Чому особливу роль у перевезеннях відіграє автомобільний транспорт?

5. Охарактеризуйте видобувну промисловість Австралії. За видобутком яких копалин вона є провідною у світі?

6. Яку спеціалізацію має австралійське тваринництво? Як це позначилося на розвитку відповідних виробництв вторинного сектору?

7. Якою є спеціалізація рослинництва? Яким галузям обробної промисловості вона дала поштовх до розвитку?

8. Назвіть галузі спеціалізації обробної промисловості Австралії. Які чинники зумовили їх розвиток?

9*. Прокоментуйте образний вислів географів: «Господарство Австралії, що колись їхало на вівці, пересіло на рудну вагонетку».

ПРОВЕДІТЬ ДОСЛІДЖЕННЯ

1. Національні парки Австралії як об’єкти міжнародного туризму.

2. Розвиток Західної Австралії у контексті зростання глобального попиту на природні ресурси.

3. Канберра — політико-адміністративний центр країни.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 10 клас Бойко, Брайчевський, Яценко (рівень стандарту)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація