Войти
Закрыть

Особливості сучасного розвитку Австралії

10 Клас , Географія 10 клас Гільберг, Савчук, Совенко (рівень стандарту)

 

§ 24. Особливості сучасного розвитку Австралії

Пригадайте, на які природні ресурси багата Австралія? Сировиною для яких секторів економіки вони можуть бути?

ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ ЕКОНОМІКИ КРАЇНИ. Важлива роль в економіці Австралії належить добувній промисловості і сільськогосподарському виробництву, орієнтованому переважно на зовнішні ринки. Провідне місце належить тваринництву. Австралія — найбільший у світі постачальник високоякісної вовни.

ДОМІНУЮЧІ СКЛАДОВІ ТРЕТИННОГО СЕКТОРУ. 70,3 % ВВП Австралії становить сектор послуг. Найрозвиненіші туризм та освіта.

Унікальна природа Австралії вабить туристів з усього світу. Більше 5 млн іноземців відвідують цю країну щороку. Переважають туристи з Нової Зеландії, Японії і Південно-Східної Азії. Головними принадами країни є її національні парки. Найпопулярніші з них — «Великий Бар’єрний риф» і «Улуру» — включено до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.

Основою вищої освіти Австралії є провідні вісім університетів. У них навчається більше 600 тис. іноземних студентів.

ВИРОБНИЦТВА, ЩО ВИЗНАЧАЮТЬ МІЖНАРОДНУ СПЕЦІАЛІЗАЦІЮ КРАЇНИ. В економіці Австралії важливу роль відіграє сільське господарство. Через складні природні умови лише 8 % усіх земельних угідь використовують для рослинництва та інтенсивного тваринництва, решта — як пасовища.

Пригадайте, які агрокліматичні умови у центрі цієї країни.

Австралія належить до провідних експортерів сільськогосподарської продукції. Для її виробництва застосовують техніку та хімічні засоби захисту рослин. У сільському господарстві зайнято лише 5 % працюючих в Австралії. Провідними напрямами є вівчарство і зернове господарство.

На південному сході і південному заході країни вирощують пшеницю, рис, ячмінь. На заході і сході — бавовник і цукрову тростину. На зрошуваних землях розвинене виноградарство, вирощування тютюну і кукурудзи. У вологих тропіках вирощують ананаси, манго, банани, цитрусові, кісточкові. Велике значення мають овочівництво й садівництво.

Австралія посідає перше місце у світі за поголів’ям овець. Переважно їх розводять у посушливих районах країни. Приблизно 3/4 стада — мериноси, які дають якісну вовну. Основну частину вовни експортують. Розвивається м’ясне і молочне тваринництво.

Дізнайтеся більше

В Австралії живе в 3,3 разу більше овець, ніж людей.

М’ясні породи великої рогатої худоби добре переносять спеку і вологий клімат. Тому їхні стада можна зустріти на значних територіях Австралії. М’ясне скотарство добре розвинене у тропічній та субтропічній частинах країни. За експортом яловичини і телятини Австралія посідає перше місце у світі. Молочне скотарство розміщується у південно-східній частині країни і навколо великих міст. Добре розвинене також птахівництво.

Гордість країни

Найбільша австралійська тваринницька ферма «Станція Анна-Крік» розташована у штаті Південна Австралія. Її земельний банк — 2,4 млн га.

Добувна промисловість займає важливе місце в економіці Австралії. Країна — один зі світових лідерів з видобування кам’яного вугілля, алмазів, залізної руди, золота. Переважно їх постачають на експорт.

Промислове значення має видобування золота — щорічно понад 300 т. Його родовища розробляють у Західній Австралії, Північній Території і Квінсленді. (Покажіть їх на карті.)

Країна забезпечує 30 % світового виробництва алмазів. Найбільша шахта з їх видобування розташована в Західній Австралії.

Кам’яне вугілля, яке видобувають у значних обсягах, експортують переважно до країн Східної Азії. Більшість вугільних родовищ розташовані на сході континенту — у штатах Новий Південний Уельс і Квінсленд (мал. 75), а також на о. Тасманія.

Мал. 75. Видобування кам’яного вугілля у штаті Квінсленд

Родовища природного газу і нафти зосереджені на континентальному шельфі біля берегів Західної Австралії.

Гордість країни

«БХПБіллітон» — одна з найбільших компаній добувної промисловості світу. Головні напрями діяльності: видобування нафти і природного газу, вугілля, урану, алмазів, бокситів, мідної і залізної руди в Австралії, США, Чилі, Перу та інших країнах. Штаб-квартира у м. Мельбурн.

ГЕОГРАФІЯ ВТОРИННОГО ТА ТРЕТИННОГО СЕКТОРІВ ГОСПОДАРСТВА. Основу енергетики Австралії становлять ТЕС, які працюють на кам’яному і бурому вугіллі (майже 90 %). Також у західній частині цієї країни створено каскад ГЕС. Гідроенергетичний комплекс забезпечує також перекидання вод річки Сніжної у басейн річок Муррей і Маррамбіджі, які використовують для зрошення. (Покажіть їх на карті.)

Розвитку чорної металургії сприяє видобування чорних металів, коксівного вугілля. Однак обсяги виплавки чавуну і сталі незначні. (Поясніть чому.) Найбільшим підприємством чорної металургії є комбінат повного циклу в м. Порт-Кембла, що розташоване на південь від м. Сідней. Провідною компанією є ТНК «Брокен-Хілл пропраєтері».

Кольорова металургія. За запасами свинцево-цинкових руд і бокситів Австралія належить до країн світу, що володіють найбільшими ресурсами, а за запасами мідних, нікелевих і олов’яних руд — до країн зі значними ресурсами. Найрозвиненіше виробництво свинцю і цинку. У кольоровій металургії Австралії панують ТНК Японії і США. Великі заводи функціонують на о. Тасманія та у Новому Південному Уельсі. Мідь, цинк, свинець, нікель і поліметали переважно виробляють у Квінсленді. Головні центри кольорової металургії: Брокен-Хілл, Гладстон, Маунт-Айза, Порт-Кембла, Таунсвілл. (Покажіть їх на карті.)

Найбільші заводи, що виробляють глинозем, розташовані у Квінсленді, Північній Території, Західній Австралії. Центри виробництва алюмінію тяжіють до джерел електроенергії, вони розміщені на о. Тасманія, у Новому Південному Уельсі, Вікторії. У м. Портленд, недалеко від м. Мельбурн, діє головний алюмінієвий завод країни. Австралія посідає перше місце у світі за видобуванням бокситів і п’яте місце у світі за виробництвом алюмінію. (Поясніть чому.)

Машинобудування спеціалізується на виробництві обладнання для добувної промисловості, транспортних засобів, сільськогосподарської техніки, розвивається приладобудування.

Підприємства сільськогосподарського машинобудування розташовані переважно на південному сході Австралії. Потреби країни вони не забезпечують повністю, тому відповідну продукцію імпортують.

Суднобудування Австралії спеціалізується на виробництві невеликих за тоннажем суден. Австралійські пороми курсують на найважливіших морських шляхах країн Східної Азії і Близького Сходу. Головні судноверфі розміщені у великих портах країни: Брісбені, Девонпорті, Ньюкаслі, Сіднеї. (Покажіть їх на карті.)

Автомобілебудування Австралії створено ТНК США («Дженерал Моторс» і «Форд Мотор»). Автоскладальні заводи розміщено у передмістях великих міст. Наприклад, найбільше підприємство компанії «Форд Мотор» в Австралії — у м. Джілонг.

Продукція хімічної промисловості становить незначну частку в структурі виробництва. Випускаються мінеральні добрива й отрутохімікати для потреб місцевого сільського господарства. Більшість заводів належить ТНК Великої Британії і США. Переважно підприємства розміщені у районах видобування вугілля, у центрах металургійної промисловості та нафтопереробки. Провідні центри: Ньюкасл, Порт-Кембла, Порт-Пірі. (Покажіть їх на карті.)

Легка промисловість представлена швейною, шкіряною, взуттєвою. Найбільш розвинена — текстильна. Її підприємства розміщені у всіх великих містах Австралії. (Поясніть чому.)

Харчова промисловість значною мірою працює на експорт. Австралія дає десяту частину світового експорту м’яса, сиру, цукру. Головними імпортерами є Японія і країни Південно-Східної Азії.

Нерівномірність розміщення господарства і населення, значні відстані між економічними центрами країни визначають особливості транспортної системи Австралії. Найщільніша вона у районах концентрації населення — на південному заході і південному сході. Провідна роль у перевезенні вантажів належить залізничному транспорту. Більшість внутрішніх залізничних ліній прокладено від родовищ корисних копалин до морських портів. Автомобільний транспорт переважно розвинений у густонаселених районах країни.

Більшість морського флоту Австралії займається каботажним перевезенням, адже фактично вся зовнішня торгівля здійснюється іноземними кораблями. Великими портами є: Сідней, Мельбурн, Ньюкасл, Порт-Кембла, Гладстон. (Покажіть їх на карті.)

Повітряним транспортом перевозять більшу частину пасажирів на іноземних рейсах. (Поясніть чому.)

ХАРАКТЕРНІ РИСИ ПРОСТОРОВОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ВИРОБНИЦТВА ТОВАРІВ І ПОСЛУГ. В Австралії лідирують в економіці прибережні міста. Природні умови визначили специфіку господарського освоєння та розселення населення, що призвело до диспропорцій між розвиненим Південним Сходом та іншими регіонами Австралії.

Найбільш економічно розвиненою частиною Австралії є її Південний Схід (штати Новий Південний Уельс, Вікторія й округ столиці). Тут зосереджена більша частина підприємств переробної промисловості, майже всі ВНЗ, головні морські порти та аеропорти країни. Район Ньюкасла — найбільший вугільний басейн, в якому добувають вугілля, яке використовують для виробництва електричного струму та у хімічній промисловості. Для потреб різних видів діяльності функціонують підприємства машинобудування. Південний Схід — головний район за зборами пшениці і вовни. Найбільші центри району — Сідней, Мельбурн, Аделаїда, Канберра.

У штаті Квінсленд сформувалась потужна добувна промисловість (мал. 75 на с. 145) та сільське господарство (займає першість у країні з виробництва м’яса). Найбільше місто — Брісбен. (Знайдіть його на карті.)

На заході Австралії, у районі Перта, розташовані найбільші за обсягом виробництва плантації винограду та шахти з видобування уранових руд. Помітного розвитку на зрошувальних землях набуло вирощення зернових культур. Важливе значення має район Піллабара, де видобувають найбільшу в Австралії кількість різних руд. Переважно їх у необробленому вигляді експортують до країн Східної Азії. Решта частини території цієї країни є малоосвоєною з огляду на складні природні умови та через недостатню вивченість її надр. (Поясніть чому.)

ЗОВНІШНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗВ’ЯЗКИ. Австралія має широкомасштабні зовнішньоекономічні зв’язки, що становлять основу її добробуту.

Країна експортує майже 70 % сільськогосподарської і майже 80 % мінеральної сировини. Експортна орієнтація економіки Австралії визначає виняткове значення залучення іноземних капіталів у первинний сектор.

Провідні торговельні партнери Австралії — країни Східної Азії (Японія, Китай, Республіка Корея), а також розвинені країни світу (США, Велика Британія, Німеччина). Від них надходить найбільше прямих іноземних інвестицій в економіку Австралії. (Поясніть чому.)

МІЖНАРОДНІ ЗВ’ЯЗКИ УКРАЇНИ З АВСТРАЛІЄЮ. Австралія посідає провідне місце серед торговельних партнерів України в Океанії. Зокрема, наша країна експортує азотні добрива, а Австралія постачає продукти нафтопереробки.

Зовнішня торгівля послугами незначна і зосереджена у сфері транспорту. Прямі іноземні інвестиції з Австралії в Україну також незначні й зосереджені у сфері торгівлі. У сфері вищої освіти діє спільний проект між Національним університетом «Львівська політехніка» та австралійською компанією «Філден Менеджмент Сервісис» з розробки новітніх інформаційних технологій.

СТИСЛО ПРО ГОЛОВНЕ

• Австралія — розвинена країна світу. В її економіці важлива роль належить добувній промисловості і сільському господарству.

• Головними напрямами її третинного сектору є туризм і вища освіта.

• Найрозвиненішими районами Австралії є південний схід і південний захід.

Знаю і вмію обґрунтувати

1. Схарактеризуйте особливості добувної промисловості Австралії.

2. Чому в Австралії центральні райони майже не залучені у господарський розвиток? Як він вплинув на розвиток залізничної мережі країни?

3. У яких районах Австралії розміщені найбільші ТЕС?

4. Поясніть, чому сільське господарство південного сходу і південного заходу Австралії має різну спеціалізацію.

Працюю з картою

На контурній карті позначте головні центри видобування металевих руд в Австралії та підпишіть їхні назви.

Шукаю в Інтернеті

Використовуючи інтернет-ресурси, підготуйте повідомлення на тему «Українці в Австралії».

Генерую ідеї

З’ясуйте за допомогою сайта Державної служби статистики України значення Австралії у вітчизняній зовнішній торгівлі товарами за останні десять років. Поясніть причини нерівномірності її розподілу за товарами. Поставки яких видів економічної діяльності доцільно розвивати?

Дослідження

Орієнтовні теми (на вибір учня/учениці)

1. Національні парки Австралії як об’єкти міжнародного туризму.

2. Розвиток Західної Австралії у контексті зростання глобального попиту на природні ресурси.

3. Канберра — політико-адміністративний центр країни.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 10 клас Гільберг, Савчук, Совенко (рівень стандарту)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація