Войти
Закрыть

Природні умови і ресурси Азії. Населення

10 Клас , Географія 10 клас Безуглий, Лисичарова (профільний рівень)

 

§ 27. ПРИРОДНІ УМОВИ І РЕСУРСИ АЗІЇ. НАСЕЛЕННЯ

• Природні умови і ресурси Азії. Азія - найконтрастніша за абсолютними значеннями висот частина світу. На її території розташовані найвища вершина світу Джомолунгма (Еверест, або Сагарматха) в Гімалаях (8845 м - після землетрусу в Непалі 2015 р. гора стала нижчою на 2,54 см і зрушилась на 3 см в бік південного заходу); найглибші рифтові западини, які зайняті озерами (оз. Мертве море, рівень якого знаходиться на 392 м нижче рівня Світового океану).

В Азії дуже строкатий рельєф, у якому переважають гори і плоскогір’я (займають близько 3/4 від усієї площі), найвищі з яких зосереджені у Центральній та Південній Азії. Основні гірські системи: Гімалаї (мал. 95), Каракорум, Памір, Тянь-Шань, Гіндукуш, Кунь-Лунь, Кавказ тощо. Близько 25 % площі займають рівнини (Велика Китайська, Месопотамська, Індо-Гангська тощо).

Сучасне зледеніння характерне для багатьох гір (Памір, Тянь-Шань, Гіндукуш, Гімалаї) значно більше, ніж в інших частинах світу. Значна роль вулканізму, який створив великі лавові плато, ланцюги молодих вулканічних конусів. Потужні вулкани поширені на Філіппінських і Зондських островах, Кавказі, Іранському нагір’ї тощо. Найвищий вулкан Азії - Демавенд (5610 м) на півночі Ірану в хребті Ельбурс, другий - Арарат (5166 м) на Вірменському нагір’ї, а вулкан Кракатау в Зондській протоці належить до категорії найкатастрофічніших (під час виверження в 1883 р. випало понад 18 км2 попелу, а морські хвилі висотою до 20 м призвели до загибелі понад 40 тис. осіб на сусідніх островах). В Азії висока сейсмічність.

Мінеральні ресурси Азії багаті й різноманітні.

Особливо відзначаються поклади паливних ресурсів:

<p style="box-sizing: inherit; margin-bottom: 0.7rem; color: rgb(41, 43, 44); font-family: Roboto, sans-serif; font-size: 15px; word-spacing: 0px;">> нафтогазові басейни країн Перської затоки («50 % сумарних світових запасів), Середньоазійський (родовища природного газу Узбекистану і Туркменістану), Зондський. Великі запаси нафти розвідані в Північно-Західному Китаї (провінція Ганьсу), Індії, Азербайджані тощо;

<p style="box-sizing: inherit; margin-bottom: 0.7rem; color: rgb(41, 43, 44); font-family: Roboto, sans-serif; font-size: 15px; word-spacing: 0px;">> вугільні басейни: Північно-Східний в Китаї (І місце у світі), Карагандинський у Казахстані, Східний в Індії.

Рудні ресурси (Китай, Індія, Казахстан, Іран, Монголія), а саме:

• поклади залізних руд є в Казахстані, Китаї, КНДР та Індії;

• у Грузії та Індії - родовища марганцю;

• у північно-західній частині Казахстану, Туреччині, на Філіппінах і в Ірані зосереджені родовища хромових руд;

• з Тихоокеанським олов’яним поясом пов’язані родовища марганцю, вольфраму, молібдену, олова, сурми, ртуті й інших металів. Найбільші їх запаси - в Китаї, Північній Кореї, Монголії, М’янмі, Таїланді, Індонезії;

• на мідні руди багатий Казахстан;

• великі родовища бокситів розташовані в Китаї, Індії, Індонезії;

• золота - в Китаї, Центральній Азії.

Значні запаси калійної солі наявні в Ізраїлі та Йорданії (Мертве море).

ПРИГАДАЙТЕ

1. Основні тектонічні структури й етапи горотворення, що вплинули на формування рельєфу та мінеральних ресурсів Азії.

2. Головні кпіматотвірні чинники і їхній прояв у різних субрегіонах Азії. Як кліматичні, водні й лісові ресурси впливають на розселення населення?

3. Прояви взаємодії Світового океану, атмосфери та суходолу? Які наслідки такої взаємодії і їхній вплив на життєдіяльність населення?

4. Що вам відомо про сучасне населення Азії?

Мал. 95 Джомолунгма - найвища вершина світу

Величезна протяжність суходолу, безліч бар’єрів і замкнутих западин створюють велике розмаїття кліматичних умов. З півночі на південь в Азії (без Росії) представлені кліматичні пояси: від помірного до екваторіального. На південь і південний схід проникає літній мусон, що дуже зволожує Індостан, південні Гімалаї та Індокитай. Завдяки теплій течії Куросіо літній мусон на береги Японії приносить затяжні дощі й велику вологість за високих температур повітря. Восени поблизу східно-азійських берегів нерідко проходять тропічні циклони (тайфуни), що супроводжуються ураганними вітрами і зливами.

Азія має потужні річкові системи. До Тихого океану течуть Янцзи (найдовша в Азії - 5800 км), Амур, Хуанхе, Сіцзян, Меконг, Менам; до Індійського океану - Інд, Ганг, Салуїн, Іраваді, Брахмапутра, а також Шатт-ель-Араб, що утворюється злиттям Тигру і Євфрату. До внутрішніх безстічних басейнів Каспійського й Аральського морів, а також оз. Балхаш належать річки Кура, Амудар’я, Сирдар’я, Ілі. У річок районів мусонного клімату максимум витрат води припадає на літо; річки середземноморських субтропіків, якщо вони не мають снігового живлення у горах, влітку міліють, а іноді навіть пересихають; в екваторіальних широтах річки повноводні впродовж року. Серед озер найбільші - Каспійське море (368 тис. км2) і Аральське море, яке зараз здебільшого пересохло і його рівень сильно знизився (зона екологічного лиха), оскільки Сирдар’я і періодично Амудар’я не впадають в озеро.

Чимало річок мають величезні запаси гідроенергії, яка у великих масштабах використовується в Японії, КНДР, Китаї. При будівництві ГЕС в Азії створені великі водосховища (Китай, Індія, Центральна Азія). Річки й озера - важливі транспортні шляхи.

Ліси охоплюють порівняно невелику площу (лісистість 20 %), тому за показником забезпеченості лісами (0,2 га/людину) Азія посідає останнє місце у світі. Ліси належать до Південного лісового поясу і зосереджені переважно у вологій екваторіальній зоні Південно-Східної Азії (мал. 96). На Азію припадає понад 1/2 світового виробництва деревини твердих порід. Малопродуктивні землі становлять близько 40 % азійської площі, переважно це пустелі й напівпустелі.

Мал. 96. Поширення лісів в Азії

• Демографічна ситуація в Азії. В Азії мешкає понад 60 % населення Землі. Для більшості азійських країн характерні високі показники народжуваності і смертності, а отже, низький природний приріст. Епідемії та стихійні лиха ще більше погіршують ситуацію. З початком певних соціально-економічних реформ поліпшується якість життя й медичного обслуговування, і це сприяє істотному зниженню показників смертності. З розвитком процесів індустріалізації та урбанізації у розвинутих країнах Азії починають зменшуватися і показники народжуваності. Найвищі темпи приросту населення спостерігаються традиційно в країнах Західної та Південно-Східної Азії (табл. 2).

Таблиця 1. Природний приріст у країнах Азії (на 2017 р.)

Таблиця 2. Очікувана тривалість життя у країнах Азії (на 2017 р.)

Хоча тривалість життя щороку поступово збільшується в країнах Азії, на сьогодні спостерігаються дуже широкі розбіжності в цих показниках. Найдовше живуть у Східній Азії (Японія, Гонконг, Південна Корея), найменше - в економічно відсталих азійських країнах (табл. 2). Для статевої структури населення Азії характерне традиційне переважання чоловіків, яких на 75 млн більше, ніж жінок. У середньому на 1000 жінок в Азії припадає 1049 чоловіків.

Щодо впровадження заходів демографічної політики, то всі азійські країни можна поділити на три групи: 1) країни, що активно проводять політику планування родини і досягли певних результатів у ній (Китай, Індія, В’єтнам, Південна Корея, Сінгапур, Малайзія); 2) країни, які проводять демографічну політику дуже повільно (Туреччина, Філіппіни); 3) країни, у яких практично відсутні заходи планування родини (переважна частина мусульманських країн).

• Етнічний і релігійний склад населення Азія надзвичайно різноманітна за національним складом населення. Тут розселено кілька сотень народів, що належать до багатьох мовних сімей і груп:

<p style="box-sizing: inherit; margin-bottom: 0.7rem; color: rgb(41, 43, 44); font-family: Roboto, sans-serif; font-size: 15px; word-spacing: 0px;">> народи, що розмовляють на мовах індоєвропейської сім’ї, представлені індоарійською (хіндустанці, бенгальці, біхарці, пенджабці), іранською (перси, афганці, курди, осетини), вірменською, грецькою групами;

<p style="box-sizing: inherit; margin-bottom: 0.7rem; color: rgb(41, 43, 44); font-family: Roboto, sans-serif; font-size: 15px; word-spacing: 0px;">> кавказьку мовну сім’ю представляють грузини, абхази, чеченці, інгуші й ін.;

<p style="box-sizing: inherit; margin-bottom: 0.7rem; color: rgb(41, 43, 44); font-family: Roboto, sans-serif; font-size: 15px; word-spacing: 0px;">> до семіто-хамітської (афразійської) сім’ї належать араби, євреї Ізраїлю, ассирійці;

<p style="box-sizing: inherit; margin-bottom: 0.7rem; color: rgb(41, 43, 44); font-family: Roboto, sans-serif; font-size: 15px; word-spacing: 0px;">> народи алтайської мовної сім’ї розселені на величезних просторах Азії від Туреччини до Тихого океану (турки, азербайджанці, узбеки, казахи, туркмени, якути тощо);

<p style="box-sizing: inherit; margin-bottom: 0.7rem; color: rgb(41, 43, 44); font-family: Roboto, sans-serif; font-size: 15px; word-spacing: 0px;">> народи китайсько-тибетської (сино-тибетської) мовної сім’ї заселяють велику частину території Китаю і західної частини Індокитаю;

<p style="box-sizing: inherit; margin-bottom: 0.7rem; color: rgb(41, 43, 44); font-family: Roboto, sans-serif; font-size: 15px; word-spacing: 0px;">> народи австронезійської (малайсько-полінезійської) сім’ї мешкають на островах Південно-Східної Азії, півострові Малакка й у деяких районах Індокитаю (близько 200 народів).

В Азії виникли всі світові релігії - буддизм, християнство й іслам. Буддизм домінує в країнах Індокитаю (без Малакки) і на Шрі-Ланці. У країнах Східної Азії він співіснує і перетинається з національними конфесіями: конфуціанством і даосизмом в Китаї, конфуціанством у Кореї, синтоїзмом у Японії. Християнства додержується основна частина населення Філіппін, Кіпру, Грузії, Вірменії і більше половини населення Лівану. Іслам сповідує більшість населення країн Близького Сходу, Центральної Азії, Пакистану, Індонезії, близько 1/2 населення Малайзії, значна група мусульман мешкає в Лівані, на Кіпрі (турки-кіпріоти), в Індії, у північно-західній частині Китаю, на Філіппінах тощо. Іудаїзм сповідають євреї Ізраїлю. Послідовники індуїзму мешкають в Індії, Непалі, Шрі-Ланці, Пакистані, на о. Балі в Індонезії. Племінні релігії збереглися переважно у внутрішніх гірських районах Індії, Китаю і країнах Південно-Східної Азії.

• Розселення населення. Населення по території Азії розміщено вкрай нерівномірно. Середня густота - 100 осіб/км , найбільша - характерна для Сінгапуру (7797 осіб/км2), Гонконгу (6480 осіб/км2), Бахрейну, Мальдів, Бангладеш, Тайваню, Південної Кореї. Густо заселені (місцями до 1000-1500 осіб/км2) райони стародавнього інтенсивного богарного землеробства з вирощуванням рису - прибережні області й долини великих рік Південного і Центрального Китаю, південного району Японії, долини Гангу, Меконгу і нижньої Брахмапутри, східне узбережжя півострова Індостан, о. Ява. У той же час Центральна Азія та більшість районів Аравійського півострова малозаселені (густота населення Монголії становить 1,9 особи/км2 - абсолютний мінімум для країн світу; Казахстану - 6,6 осіб/км2, Саудівської Аравії - 12 осіб/км2), а великі території, що зайняті пустелями (Руб-ель-Халі, Такла-Макан, Гобі, Каракуми, Кизилкум) і найвищі ділянки Тибету, Гімалаїв, Гіндукушу зовсім позбавлені постійного населення. Чисельність кочового населення в Азії постійно скорочується.

Таблиця 3. Найбільші мегалополіси в Азії

Азія є однією з найменні урбанізованих частин світу, в містах мешкає до 30 % населення. З іншого боку, через визначну чисельність населення в Китаї та Індії в Азії зосереджена /4 міських мешканців Землі. Визначальною особливістю урбанізації азійських країн є зосередження основної частки городян у великих містах (100 тис. осіб і більше), яка оцінюється в понад 60 %. Більше ніж 200 міст Азії належать до групи міст-мільйонерів, особливо в Китаї (102), Індії (54), Індонезії (14), Японії (12), Південній Кореї (10). Довкола великих міст утворюються агломерації, що зливаються в найбільші мегалополіси світу (табл. 3).

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Деякі міста-мільйонники є передмістями інших міст-мільйонників, наприклад: Газіабад і Фарідабад є передмістями Делі; Інчхон, Сувон і Коян - Сеула; Бекасі, Депок, Тангеранг-Джакарти; Калоокан і Кесон-Сіті - Маніли.

Запитання і завдання для самоконтролю

1. Доведіть тезу, що Азія - найбагатша за природно-ресурсним потенціалом частина світу.

2. Назвіть основні райони видобування мінеральних ресурсів (нафтогазові, вугільні басейни, країни зі значним видобутком руд чорних і кольорових металів). Оцініть ресурсозабезпеченість кожного із субрегіонів Азії.

3. Порівняйте особливості демографічних, урбанізаційних процесів і розміщення населення за субрегіонами Азії.

4. Поясніть прізвисько Азії «світове село».

5. Як ви поясните такі великі контрасти в параметрах населення: найбільша чисельність у світі та найнижча густота населення; перший у світі гігалополіс та один з найнижчих рівнів урбанізації?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 10 клас Безуглий, Лисичарова (профільний рівень)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація