Німеччина (Федеративна Республіка Німеччина). Природно-ресурсний потенціал. Населення. Аграрний сектор
- 3-01-2022, 16:07
- 425
10 Клас , Географія 10 клас Довгань (профільний рівень)
§ 26. Німеччина (Федеративна Республіка Німеччина). Природно-ресурсний потенціал. Населення. Аграрний сектор
Пригадайте положення Німеччини на карті Європи.
1. ЕКОНОМІКО-ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ. ПРИРОДНІ УМОВИ ТА РЕСУРСИ.
Німеччина має вигідне ЕГП, яке визначає місце країни в МПП. Це обумовлюється такими обставинами:
• розташування країни на території одного з трьох найважливіших світових економічних центрів — Західної Європи;
• центральне розташування в регіоні, завдяки чому через територію Німеччини проходять важливі міжнародні транспортні коридори як меридіонального, так і широтного напрямку;
• наявність численних сусідів (на суходолі межує з дев’ятьма країнами), більшість із яких мають високий рівень розвитку й входять до складу ЄС, а Франція є членом «Великої сімки»;
• наявність незамерзаючих портів на берегах Північного й Балтійського морів, які є одними з найважливіших районів судноплавства у світі;
• територію Німеччини перетинають численні судноплавні річки, серед яких особливе значення мають Рейн і Дунай.
1) Поясніть, які переваги надає вигідне транзитне положення країни.
2) За допомогою карт атласу та матеріалів електронного додатка до підручника визначте особливості природних умов і ресурсів Німеччини.
2. НАСЕЛЕННЯ. СИСТЕМА РОЗСЕЛЕННЯ ТА РОЛЬ ФЕДЕРАЛЬНИХ ЗЕМЕЛЬ У ЇЇ РОЗВИТКУ.
Німеччина посідає друге місце в регіоні (після Росії) за кількістю населення — 81,4 млн осіб. Вона належить до найбільш густозаселених країн. Густота населення є досить високою скрізь, хоча воно розселене територією країни нерівномірно. Найгустіше заселені прилеглі до Рейну західні території, де сформувався один із мегалополісів світу — Прирейнський.
За статевим і віковим складом, природним і механічним рухом населення Німеччина істотно не відрізняється від інших високорозвинених країн Європи. Зокрема, це переважання жінок, у першу чергу в середній і старшій вікових групах; старіння населення.
Які проблеми вирішуються в країні завдяки міграції?
У національному складі Німеччини переважають німці. Ще однією особливістю країни є значна кількість іммігрантів (понад 7 млн), серед яких багато турків і курдів. Вони зазвичай працюють на трудомістких, шкідливих і малооплачуваних виробництвах.
Релігійний склад країни представлений протестантами й католиками. Протестантів трохи більше, вони переважають у північних і центральних районах.
Німеччина — високоурбанізована держава, у міських населених пунктах проживає близько 76% населення. Велике значення мають міста з населенням понад 100 тис. осіб. Багато з них мають тривалу й цікаву історію розвитку в складі держав, які існували на території сучасної Німеччини під час політичної роздробленості (наприклад Пруссія, Саксонія, Баварія, Ганновер, Вюртемберг). Це значною мірою було враховано під час формування земель, на які поділяється сучасна федеративна Німеччина. Тому існуюча система розселення наслідує традиційні спільності земляцтв у їх історично сформованих межах.
Охарактеризуйте особливості розміщення населення Німеччини.
3. СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА.
Німеччина має розвинене інтенсивне сільське господарство, що за обсягами виробленої продукції у Європі поступається тільки Росії і Франції. Основну роль відіграє тваринництво, де переважають молочне скотарство й свинарство (перше місце в ЄС за поголів’ям свиней). Скотарство молочно-м’ясного напрямку найбільш характерне для добре зволожених приморських, альпійських і передальпійських районів, багатих на луки й пасовища, а також для периферії міських агломерацій. Свинарство найбільше розвинене в районах, де вирощують картоплю, кормові коренеплоди, а також поблизу портів, через які ввозять імпортні корми. Виробництво повністю забезпечує жителів Німеччини молоком, свининою та яловичиною. Із загального виробництва свинини в 5,5 млн т майже третина експортується, що приносить країні понад 3,5 млрд євро на рік. Експортується й частина яловичини.
У рослинництві велике значення мають пшениця, цукровий буряк, хміль, а на сході також картопля. Серед інших культур поширені жито, овес і ячмінь. Із загального виробництва зерна у межах ЄС на Німеччину припадає понад 1/5, але країна виділяється виробництвом жита (3/4 збору), вівса (близько 2/5 збору) і ячменю (більше 1/4 збору). Для потреб тваринництва вирощують кормові коренеплоди, кукурудзу на зелений корм і силос, люцерну, конюшину та інші кормові трави.
Фруктові насадження особливо характерні для гірських схилів Південної Німеччини, низин Ельби під Гамбургом, району Хафельських озер поблизу Потсдама й околиць Галле.
Виноградники розташовані переважно в долинах Рейну, Мозеля та інших річок півдня Німеччини; сади — у долинах Верхнього Рейну, Майну та Нижньої Ельби.
Поясніть причини залежності Німеччини від імпорту окремих видів продукції рослинництва.
ВИСНОВКИ
• Німеччина має дуже вигідне географічне положення, але недостатньо забезпечена природними ресурсами.
• Існуюча система розселення наслідує традиційні спільності земляцтв у їх історично сформованих межах.
• Німеччина має розвинене інтенсивне сільське господарство.
ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ
1. Назвіть найбільш характерні риси ЕГП Німеччини.
2. Які існують спільні риси в населенні Німеччини та інших високорозвинених держав?
3. Поясніть особливості розвитку аграрного сектору економіки країни.
Коментарі (0)