Польща (Республіка Польща)
- 3-01-2022, 13:53
- 433
10 Клас , Географія 10 клас Довгань, Стадник (рівень стандарту)
§ 14. Польща (Республіка Польща)
Пригадайте
• історичні зв'язки між Україною та Польщею
• найбільші міста країни
1. Економіко-географічне положення. Природні умови та ресурси.
Польща займає досить вигідне географічне положення. Її територія дуже компактна. Республіка розташована в центрі Європи, межує з Німеччиною, Чехією, Словаччиною, Литвою, Білоруссю, Україною та Росією (Калінінградська область). Більшість прикордонних держав є її економічними партнерами й військово-політичними союзниками, оскільки входять до складу ЄС і НАТО. Особливе значення для Польщі має кордон із Німеччиною — високорозвиненою країною, членом «Великої сімки».
На півночі країну омивають води Балтійського моря, що утворює кілька заток (тут розташовані головні порти країни — Гданськ, Гдиня, Щецин). Польща розташована на перетині шляхів сполучення з Північної Азії та Східної Європи в Центральну й Західну Європу та з Північної Європи — на Балкани. Це сприяло розвитку розгалуженої транспортної системи та наданню транспортних послуг сусіднім країнам.
За допомогою карт атласу та матеріалів електронного додатка до підручника визначте особливості природних умов і ресурсів Польщі.
2. Населення. Система розселення.
Національний склад населення Польщі зазнав великих змін після Другої світової війни. У результаті міграцій і територіальних змін вона перетворилася з країни, де національні меншини складали до третини населення, на етнічно однорідну державу. Зараз поляки становлять близько 98% населення, німці — 1,3%, українці — 0,6%.
Більшість населення країни — віруючі, переважають католики. Католицька церква впливає на всі сторони життя поляків.
Середня густота населення складає 123 особи/км2. Дещо вище показники в центрі та на сході, зокрема в Мазовецькому воєводстві (із Варшавою та Плоцьком), значно вище — 220—350 осіб/км2 — у Малопольському і Силезькому воєводствах, які розташовані на півдні Польщі (адміністративні центри — міста Краків, Катовіце). Найнижчі показники на заході та північному заході.
Майже 2/3 населення живе в містах. Половина городян — жителі великих міст, зокрема шести найбільших: Варшави (1,7 млн осіб), Лодзі, Кракова, Вроцлава, Познані, Гданська. Найбільша міська агломерація — Верхньосилезька — розташована на півдні країни.
Як і в багатьох країнах із перехідною економікою, у Польщі несприятлива демографічна ситуація. Поступово зменшується частка населення молодшої вікової групи, хоча кількість трудових ресурсів є досить великою.
Польща приймає значну кількість тимчасових трудових мігрантів з України. Середньомісячна заробітна плата в господарстві країни складає близько 1 тис. євро. У свою чергу, більше мільйона поляків працюють за кордоном, здебільшого в країнах ЄС. Вони регулярно надсилають своїм сім'ям зароблені гроші, найбільше коштів надходить із Великої Британії, Ірландії та Німеччини.
3. Домінуючі складові третинного сектору. Сучасна транспортна система країни.
Соціально-економічні перетворення, що відбуваються в Польщі з 1990 р., призвели до досить істотних змін у структурі господарства країни. Найважливішим стало падіння частки промисловості до 34% у ВВП країни і зростання частки третинного сектору. Зараз він забезпечує 63 % ВВП і продовжує зростати.
Значні зміни відбулися в банківському секторі. Завдяки ринковим реформам та іноземним інвестиціям зросло його значення в економіці країни, він став сучасним, добре розвиненим, із високою якістю банківських послуг. Зараз у банківському секторі наявний капітал із 18 країн, його частка в активах банків становить майже 60 %. Домінуючу роль відіграють італійський, німецький, голландський та американський капітал (мал. 1).
У країні успішно розвиваються такі види послуг, як торгівля, готельний бізнес, громадське харчування (ресторани, кав’ярні тощо).
Так, організація торгівлі поступово змінювалася в бік формування великих торговельних мереж. Кількість супермаркетів залежить від рівня доходів і частки міського населення.
Більшість науково-дослідних центрів розташовано в містах (передмістях) із потужним науковим та освітнім потенціалом, розвиненою інфраструктурою.
Польща є одним із лідерів Східної Європи в галузі інформаційних технологій. У цьому секторі працює 500 тис. фахівців, а вартість ринку IT-послуг у країні сягнула 3,5 млрд дол. і продовжує зростати.
Мал. 1. Головний офіс банку «Пекао» у Варшаві. Банк «Пекао» є одним із лідерів банківського сектору Польщі. Із 1999 р. він входить до банківської групи «Юні Кредіт банку» (Італія).
Польща відома як центр міжнародного туризму. У 1990 р. розпочався новий етап розвитку туристичної індустрії країни. Було засновано Польську туристичну палату, реформовано систему управління сектором, покращено якість інфраструктури та послуг, розроблено нові маршрути.
Зараз країну відвідує майже 18 млн туристів на рік, які витрачають близько 12 млрд дол. Найбільш популярні Мазовецьке та Малопольське воєводства, серед міст і курортів — Варшава, Краків, Сопот, Зелена-Гура, Бельсько-Бяла, Гданськ.
Особливістю транспортної системи країни є наявність двох найбільших транспортних вузлів — Варшавського й Верхньосилезького. Верхня Силезія та Краків зв’язані зі столицею автомобільними й залізничними магістралями (пасажирські перевезення здійснюються швидкісними поїздами). Останнім часом зростає роль транспортних артерій напрямку схід—захід, а також меридіональних шляхів від Балтики на південь.
Половина вантажообігу Польщі припадає на автомобільний транспорт, ще близько 40% — на залізничний, решта — на морський і річковий транспорт. Втілюється програма будівництва швидкісних автострад.
Морський транспорт Польщі здійснює міжнародні перевезення вантажів, забезпечує альтернативні поставки нафти. Виділяються два портові комплекси: Гданськ—Гдиня (близько 60% усіх морських вантажів) і Щецин зі Свіноуйсьце.
Швидко розвивається ринок пасажирських перевезень на авіаційному транспорті. Найбільш популярним є Варшавський аеропорт, що обслуговує понад 9 млн пасажирів на рік.
4. Виробництва, що визначають міжнародну спеціалізацію країни.
В останні роки в країні швидко розвиваються сучасні виробництва обробної промисловості. Польща посідає перше місце в Європі за виробництвом телевізорів (у світі — сьоме місце), міді — третє (десяте) місце, сталі — восьме (19-те), цементу — шосте (27-ме), паперу та картону — десяте (20-те) місця. Країна швидко долучилася до технологічних ланцюгів найбільших світових компаній в автомобілебудуванні, виробництві побутової техніки, авіабудуванні та ряді інших виробництв машинобудування.
У структурі польської промисловості найбільше значення мають паливно-енергетичний комплекс, машинобудування, металургія, хімічна, легка й харчова промисловість.
Основою паливно-енергетичного комплексу є вугілля. За видобутком кам’яного вугілля Польща є одним із європейських лідерів. Основні його родовища розташовані в Силезії (Верхньосилезький басейн) та ще у двох басейнах.
Мал. 2. Одним із лідерів транспортного машинобудування країни є компанія «ПЕСА». На її підприємствах виробляють трамваї (о), електропоїзди, дизельні локомотиви (б). Цю продукцію постачають у різні країни, зокрема в Україну, Литву, Білорусь, Казахстан, Чехію.
Переважну частину електроенергії виробляють теплові електростанції, що працюють на кам’яному й бурому вугіллі. Найбільші ТЕС розташовані поблизу річок Вісла й Одра.
Польща виділяється виробництвом сталі, яке складає до 10 млн т на рік. Найбільші металургійні комбінати розташовані в Кракові («Нова-Гута»), у Верхньосилезькому басейні (комбінат «Катовіце», місто Домброва-Гурніча) і Ченстохові. Кольорова металургія представлена виробництвом міді — до 600 тис. т на рік (Глогув, Легніця), цинку й свинцю (Катовіце).
Машинобудування дає майже 1/3 вартості промислової продукції Польщі. Технічно воно все ще відстає від передових країн.
Лідером є транспортне машинобудування. Країна спеціалізується на виробництві автомобілів та окремих їхніх вузлів. Так, у місті Глівіце виробляють автомобілі «Опель», у Познані — «Фольксваген». Зберігає своє значення виробництво рухомого складу для залізниці (Вроцлав, Познань), морських суден (Гдиня, Гданськ, Щецин), міського транспорту» будівельної та дорожньо-будівельної техніки, обладнання для енергетики, металургії та хімічної промисловості (мал. 2).
В останні роки розвивається точне машинобудування (Варшава, Вроцлав, Познань, Краків). Польща є головним виробником телевізорів у ЄС, у 2016 р. було виготовлено понад 20 млн шт. Велике значення має виробництво побутової техніки.
Багатопрофільну структуру має хімічна промисловість. На базі власних мінеральних ресурсів налагоджене виробництво продукції основної хімії (добрива, сода, сірчана й азотна кислота), переважно з імпортної сировини отримують продукти органічного синтезу (пластмаси, синтетичні волокна й каучук). Найважливішими центрами хімічної промисловості є Варшава, Вроцлав, Лодзь, Познань, Щецин. Великі нафтопереробні підприємства розташовані в Плоцьку й Гданську.
Мал. 3. Виробництво сільськогосподарської продукції (2016 р.).
У легкій промисловості найбільше значення має текстильне виробництво (бавовняні, лляні, вовняні тканини), що відрізняється високим рівнем територіальної концентрації (більшість підприємств розташовані в місті Лодзь і його околицях). Країна відома своїм туристичним спорядженням — це намети, спальні мішки, рюкзаки.
Велику роль у господарстві відіграє харчова промисловість. Вона дає п’яту частину всієї промислової продукції.
5. Спеціалізація сільського господарства.
Сільське господарство залишається важливою складовою економіки країни. Його особливість — велика кількість фермерських господарств, частина з яких усе ще є технічно й технологічно відсталими.
Більше ніж половину продукції дає рослинництво. Найважливішими є зернові культури: пшениця, жито, ячмінь, овес. За зборами жита країна посідає третє місце в Європі (у світі — третє), пшениці — шосте (у світі — 15-те) (мал. 3).
П’ята частина посівних площ зайнята під кормовими культурами, але їх не вистачає. Польща — один із провідних європейських виробників картоплі й цукрового буряку (четверте місце в регіоні).
У країні вирощується велика кількість овочів, зокрема капусти, огірків, томатів, моркви, цибулі. Значна увага приділяється їх зберіганню, що дозволяє уникнути псування овочів. Добре відомі в Європі польські полуниця, малина, смородина, яблука.
У тваринництві переважають свинарство та скотарство. За поголів’ям свиней та великої рогатої худоби країна посідає сьоме місце в Європі, за виробництвом м’яса — шосте (у 2016 р. 1259 тис. т свинини, 203 тис. т яловичини), а молока — п’яте (у 2016 р. майже 3 млн т) у регіоні.
6. Характерні риси просторової організації господарства.
Значна частина населення та господарських об’єктів країни зосереджена у двох міських агломераціях — столичній і Лодзинській. Варшава — головний центр фінансового сектору, культури і науки країни, найбільший центр обробної промисловості, перш за все машинобудівної.
Найбільш багатий на мінеральні ресурси й індустріально розвинений Південний район. Його економічний центр — Силезьке воєводство, де розташований Верхньосилезький басейн. Тут сформувалася найбільша в країні міська агломерація.
Північний (Приморський) район має розвинену транспортну мережу, численні курорти вздовж морського узбережжя, дві міські агломерації: Гдансько-Гдинську поблизу дельти Вісли і Щецинську в гирлі Одри.
7. Зовнішні економічні зв'язки. Міжнародні зв'язки України й Польщі.
За експортом товарів Польща посідає 26-те місце у світі: приблизно половина виробленої продукції вивозиться за кордон. Додатне сальдо зберігається в торгівлі машинами й обладнанням, виробами легкої та харчової промисловості, сільськогосподарською продукцією. В імпорті, крім машин й обладнання, велике значення мають продукція хімічної промисловості, нафта й нафтопродукти, залізна руда, бавовна.
У торгівлі послугами країна має додатне сальдо, у 2016 р. воно склало понад 10 млрд дол. Майже 80% зовнішньоторговельного обігу припадає на країни ЄС, причому майже третина — на сусідню Німеччину. З інших держав значними є обсяги торгівлі з Китаєм та США. Останніми роками дещо знизилася роль Росії як торговельного партнера.
За результатами 2016 р. Польща залишається четвертим за обсягами торговельним партнером України у світі. Зросли як експорт, так і імпорт, які склали 2,2 та 2,7 млрд дол. відповідно. Від’ємне сальдо України склало майже 0,5 млрд дол. Україна найбільше продає чорних металів, електричних машин та залізної руди. У товарній структурі імпорту переважають паливо, нафта й продукти її перегонки, пластмаси та полімерні матеріали.
В Україні успішно працюють підприємства й компанії з польськими інвестиціями. Серед них фабрика будівельної кераміки «Церсаніт», деревообробна фабрика «Барлінек», меблева фабрика «Новий Стиль», підприємство з виробництва фарб «Снежка-Україна».
Головне
• Республіка Польща розташована у Східній Європі, більшість прикордонних держав є її економічними партнерами й військово-політичними союзниками.
• Країна має значні мінеральні ресурси.
• Більшість населення країни — віруючі (католики).
• Польща — однонаціональна держава.
• У країні успішно розвиваються банківський сектор, туризм, торгівля, готельний бізнес, громадське харчування.
• У промисловості найбільше значення мають паливно-енергетичний комплекс, машинобудування, металургія, хімічна, легка й харчова.
• Важливою складовою економіки залишається сільське господарство, у якому переважає рослинництво.
Запитання та завдання для самоперевірки
1. Назвіть особливості географічного положення Польщі. 2. Знайдіть спільні риси в природних умовах і ресурсах Польщі й України. Зробіть висновок про переваги кожної країни. 3. Якими є особливості населення Польщі? 4. Які зміни відбулися в третинному секторі країни? 5. Охарактеризуйте промисловість країни. 6. На чому спеціалізується сільське господарство? 7. Чим пояснюються успіхи в розвитку польської економіки в останні два десятиліття?
Працюємо самостійно
У 2004 р. Польща стала членом ЄС. Зберіть дані про те, як це вплинуло на її господарство, рівень життя громадян.
Коментарі (0)