Природні умови та ресурси Американського регіону
- 3-01-2022, 21:43
- 402
10 Клас , Географія 10 клас Довгань (профільний рівень)
§ 74. Природні умови та ресурси Американського регіону
1. Пригадайте, як на природні умови Америки впливає географічне положення окремих її територій відносно екватора та океанів. 2. Чому Америку називають Новим Світом? Чи краще забезпечений мінеральними ресурсами Новий Світ порівняно зі Старим Світом? Поясніть, чому.
1. ПРИРОДНІ УМОВИ.
Америка має найрізноманітніші природні умови, що визначають особливості географічного положення регіону. Велике значення у формуванні природних умов Америки має конфігурація її материків.
Пригадайте особливості конфігурації Америки. Поясніть, як особливості природних умов Америки впливають на агрокліматичні ресурси та умови життя населення материків.
На клімат і погоду обох Америк значно впливають рельєф та океанічні течії. Відстань між холодною Гудзоновою затокою й теплою Мексиканською затокою становить лише 2,3 тис. км. Жодних перешкод для руху повітря тут із півночі на південь та у зворотному напрямку у вигляді високих гір немає, що утворює феноменальне явище природи.
Пригадайте з курсу географії материків і океанів, що саме відбувається тут через такий рельєф місцевості.
Для природи Північної Америки характерні швидкі зміни погоди. Між Кордильєрами й Аппалачами по Великих рівнинах, як в аеродинамічній трубі, проносяться руйнівні смерчі — торнадо (мал. 1).
На півночі материка температури взимку можуть опускатися нижче -60 °С. У пустелі Долина смерті зафіксована одна з найвищих температур — -57 °С, а температура поверхні Землі тут досягає +94 °С.
Мал. 1. Природні умови Північної Америки: а) плато Колорадо; б) лісові ресурси Канади.
На клімат Північної Америки значно впливають холодні й теплі океанічні течії. На південному сході тепла течія Гольфстрим пом’якшує клімат, а на північному сході холодна Лабрадорська, навпаки, робить його холоднішим. Саме тому в Північній Америці на широті Львова, Києва й Харкова утворилася лісотундра.
Природні умови Південної Америки визначаються її географічною широтою, конфігурацією материка, рельєфом, панівними вітрами й океанічними течіями. За впливом рельєфу на клімат Південна Америка поступається лише Північній (мал. 2).
Високі Анди, розташовані на західному узбережжі, перекривають рух тихоокеанського повітря в глиб материка. Зі сходу материк відкритий для проникнення пасатів з Атлантики, що доходять аж до східних схилів Анд.
Зі сходу до екваторіальної частини материка підходить потужна тепла Південна Пасатна течія, що біля східної точки Південної Америки ділиться на Гвіанську, яка рухається на північ, і Бразильську, яка рухається на південь. Ви вже знаєте, що теплі течії сприяють насиченню повітря вологою й випадінню опадів.
Знайдіть на карті атласу межі материка, де випадає найбільша кількість опадів. Поясніть, чи завжди це сприяє розвитку господарства країн регіону.
Уздовж усього західного берега, аж до екватора, проходить потужна холодна Перуанська течія, яка дуже охолоджує й висушує повітря. Час від часу вона відтісняється від берега теплою течією Ель-Ніньйо. Повітря всього західного узбережжя насичується вологою, і на пустелю обрушуються сильні зливи, що стає катастрофою.
2. ПРИРОДНІ РЕСУРСИ.
За мінерально-сировинними, водними й земельними ресурсами Америка поступається лише Євразії, а за біологічними ресурсами та їхнім різноманіттям — не має собі рівних.
Багатство мінерально-сировинних ресурсів визначається складною геологічною будовою Америки. У гірських районах і зонах кристалічних щитів переважають рудні корисні копалини. Америку не раз вражала «золота лихоманка». І зараз у Кордильєрах й Андах є значні запаси цього коштовного металу. Особливо багатими на руди металів є Канада й Бразилія. Тут, а також у США знайдені великі родовища залізної та марганцевої руд, урану, молібденових, вольфрамових, ртутних, титанових та інших руд. Анди багаті на руди майже всіх кольорових металів, особливо мідної.
Значними є запаси горючих корисних копалин — нафти й природного газу, які залягають смугами вздовж узбережжя Північного Льодовитого океану, Мексиканської затоки й далі до Венесуели. Виявлені вони й у різних місцях Ла-Платської низовини.
Америка має багато родовищ різноманітної нерудної сировини. Це сірка, фосфорити, кухонна й калійна солі, слюда, азбест, графіт тощо. На півострові Лабрадор є родовища рідкісного оздоблювального каменю — лабрадориту (саме йому півострів завдячує своєю назвою). У надрах Бразилії знайдено найбільші у світі коштовні камені — топази; алмази є на Гвіанському й Бразильському плоскогір’ях.
Пошуки нових родовищ тривають і зараз. Відкрито родовища алюмінієвих, цинкових, олов’яних, вольфрамових руд, платини, нікелю тощо. В Андах в осадових породах западин виявлено значні поклади нафти й кам’яного вугілля.
Щодо водних ресурсів, то ви вже знаєте, що Амазонка виносить в океан більше води, ніж усі найповноводніші річки інших материків разом узяті. Крім того, у Південній Америці протікають інші річки, які належать до найбільших у світі, наприклад Парана або Оріноко. А ось озер у Південній Америці мало. Найбільше з них — прісне озеро Тітікака, що є найвисокогірнішим великим озером планети (розташоване на висоті 3812 м).
Зовсім інша ситуація в Північній Америці. Тут на півночі материка розташована ціла система великих озер зі значними ресурсами прісної води й найбільша у світі прісноводна система Великих озер. Площа найбільшого на планеті прісноводного озера Верхнє дорівнює площі трьох-чотирьох областей України. У Канаді розташовані Велике Ведмеже озеро (дорівнює за площею Одеській області), Велике Невільниче озеро (дорівнює за площею Житомирській області), Вінніпег (дорівнює за площею АР Крим). Великі запаси прісної води зосереджені в льодовиках арктичних островів.
Пригадайте геологічну історію утворення озер Північної Америки. Знайдіть у додаткових джерелах необхідні статистичні дані та визначте, яким областям України відповідає озеро Верхнє за площею.
Великі річки є і в Північній Америці. Найбільша з них — Міссісіпі — поступається за довжиною лише Амазонці, Нілу та Янцзи. Великі водні ресурси мають річки Маккензі (4240 км) та Юкон (3185 км). Річки Америки, що протікають у горах, мають швидку течію та значні гідроенергетичні ресурси. Тому на них споруджені потужні ГЕС.
Мал. 2. Природні умови Південної Америки: а) бразильська араукарія; б) степи Патагонії.
За земельними ресурсами Америка поступається у світі лише Євразії. Особливою родючістю відзначаються різні види чорноземних ґрунтів США, Канади, Аргентини. Ці країни належать до основних житниць планети. Доволі родючими є також ґрунти Центральної та Східної Бразилії.
Багатими є й біологічні ресурси Америки. За біологічним різноманіттям Амазонія, де зосереджені найбільші лісові ресурси цінних твердих порід дерев, визнана світовим лідером. Величезні ліси Північної та Південної Америки багаті на лікарські рослини, гриби, промислового звіра, а річки — на цінні породи риб.
За допомогою матеріалів електронного додатка до підручника проаналізуйте рекреаційні ресурси Америки.
ВИСНОВКИ
• Різноманітні природні та кліматичні умови регіону визначаються особливостями його географічного положення й не завжди сприяють розвитку господарства.
• За мінерально-сировинними, водними й земельними ресурсами Америка поступається Євразії, за різноманіттям біологічних ресурсів не має собі рівних. Багатство видів мінерально-сировинних ресурсів зумовлено складною геологічною будовою Америки.
• Гірські річки Америки мають значні гідроенергетичні ресурси. За біологічним різноманіттям Амазонія, де зосереджені найбільші лісові ресурси цінних твердих порід дерев, є світовим лідером.
• Америка має надзвичайно велику історико-культурну та природну спадщину й цікава для туристів з усього світу.
ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ
1. Оцініть природні умови й ресурси Америки для розвитку сільського господарства її окремих регіонів.
2. За допомогою карт атласу знайдіть основні райони видобутку мінеральних ресурсів Америки.
3. Проаналізуйте стан туристичної сфери регіону за даними ВТО (e-unwto.org/doi/pdf/).
Коментарі (0)