Республіка Корея. КНДР
- 3-01-2022, 07:51
- 609
10 Клас , Географія 10 клас Безуглий, Лисичарова (профільний рівень)
§ 31. РЕСПУБЛІКА КОРЕЯ. КНДР
ПРИГАДАЙТЕ
1. Коли і з якої причини відбулося розмежування корейського етносу на КНДР і Республіку Корею?
2. До яких типів економічних систем та рівня розвитку належать сучасні Кореї?
3. Які досягнення південнокорейської економіки вам відомі (успіхи участі в МПП, ТНК, технологіях)?
4. Які події в КНДР викликають стурбованість про безпеку світового суспільства?
Історія Кореї бере початок з ранньофеодальних часів, і в минулому вона була однією державою, поки 1945 р. США не ввели свої війська до Південної Кореї, а Радянський Союз окупував Північну. В 1953 р., після закінчення Корейської війни між конфліктуючими сторонами, було прокладено військово-демаркаційну лінію, а проблема об’єднання обох Корей періодично виходить на порядок денний.
• Республіка Корея. Південна Корея розташована на півдні Корейського півострова (південніше 38-ї паралелі), та понад 3 тис. островах, переважно невеликих і ненаселених, найбільший з них — Чеджудо (1845 км2). Столиця - Сеул. Південна Корея - республіка із президентською формою правління (табл. 1).
Таблиця 1. Порівняння загальних рис країн Корейського півострова
Південна Корея володіє багатим природно-ресурсним потенціалом. Значна частина території зайнята горами, на заході розташовані хвилясті рівнини. Річкова система розгалужена, але більшість річок короткі з невеликими водозбірними басейнами. У горах на річках багато водоспадів і порогів. Країна багата на гідроенергоресурси, але річковий стік розподіляється за сезонами нерівномірно.
Південна Корея бідна на мінеральні ресурси. У надрах залягають невеликі поклади кам’яного вугілля, залізних, вольфрамових, поліметалевих і молібденових руд, золота й срібла. На Корейському півострові знаходяться найбільші у світі родовища графіту. На території країни поширені мішані, хвойні, широколистяні й вічнозелені субтропічні ліси, що вкривають 64 % території.
Населення Південної Кореї після Другої світової війни зростало надзвичайно швидко через міграційний притік і високий природний приріст. Нині ж активна демографічна політика призвела до зниження природного приросту до 0,45 % на рік.
У національному відношенні Південна Корея є однорідною країною, корейці становлять абсолютну більшість її населення (90 %). Серед національних меншин переважають китайці - 100 тис. осіб. Корейці дотримуються буддійських або конфуціанських канонів, а часто і тих, і тих одночасно, перш за все при таких важливих подіях, як весілля, поховання і культ предків.
Південна Корея є дуже густонаселеною країною Азії, середня густота становить 515 осіб/км2, при чому на родючих рівнинах заходу та півдня вона є значно вищою. Швидкий економічний прогрес супроводжувався прискореною урбанізацією й нині частка міського населення становить уже 83 % (у 1960 р. - 28 %). При цьому близько половини населення зосереджено у двох найбільших містах - Сеулі (10,2 млн осіб) і Пусані (3,5 млн).
Республіка Корея - розвинута країна, яка посідає одне з провідних місць серед так званих нових індустріальних країн. В основі сучасного економічного розвитку країни, бідної на природні ресурси, але з працелюбною і дисциплінованою робочою силою лежить модель експортно-орієнтованої індустріалізації. Вагомим є і запозичення іноземних технологій (переважно японських).
У господарчому комплексі Південної Кореї провідну роль відіграють національні фінансово-промислові групи (чеболь), які є сімейно-клановими конгломератами, що мають великі привілеї і працюють у різних сферах промисловості, торгівлі та сфері послуг, а деякі з них увійшли до числа найбільших ТНК світу (табл. 2). Нині діють понад 50 фінансово-промислових груп, на частку яких припадає понад 3/4 продукції і послуг, що виробляються в країні.
Таблиця 2. Найбільші корейські ТНК (на 2017 р.)
Третинний сектор економіки став домінуючим у країні (60 % ВВП). Вирішальну роль у ньому відіграють торгівля, транспорт, інформаційні технології, туризм тощо.
У транспортній системі найрозвиненішим є залізничний транспорт. Мережа залізниць загальною довжиною 3,8 тис. км поєднує всі частини країни, пов’язуючи провінційні центри, великі міста й порти зі столицею. Між Сеулом і Пусаном з 2004 р. діє високошвидкісна залізниця за французькою технологією TGV. Автодорожня мережа дуже густа - близько 500 км на 1000 км2 території, яка поєднує всі великі міста країни, а особливо вантажонапруженим є маршрут Сеул-Пусан. Південнокорейський торговельний флот значно виріс завдяки спорудженню гігантських верфей в Ульсані, Пусані, Інчхоні. Південна Корея утримує один із найбільших у світі паромних флотів, які обслуговують прибережні острови, а також здійснюють міжнародні рейси. В авіатранспорті працюють національні компанії Korean Air, яка здійснює міжнародні польоти, й Asiana Airlines, що панує на внутрішніх шляхах. Повітряні мережі пов’язують Сеул із 25 містами світу.
Мал. 108. Поточна лінія заводу Hyundai Motor в Ульсані
У Південній Кореї існують всі умови для розвитку туризму. Мальовнича природа, історична спадщина, гори і море роблять її привабливою для іноземних туристів, яких у 2016 р. сюди прибуло 17,2 млн. Основні історико-культурні пам’ятки зосереджені в Сеулі, який був столицею Кореї ще багато століть тому.
У південнокорейській промисловості підтримується високий рівень продуктивності праці, швидко розвиваються сучасні наукоємні виробництва. Добувна промисловість не відіграє істотної ролі в економіці країни, значна частина промислової сировини завозиться з-за кордону. У країні створена розвинута енергетична база, майже 60 % електроенергії виробляють на ТЕС, понад 33 % - на 6 АЕС.
Обробна промисловість посідає провідні позиції у південнокорейській економіці. Чорна металургія створена згідно з кон’юнктурою міжнародного ринку і працює майже повністю на імпортній сировині у Пхохані. Виробництво сталі зросло до 68,6 млн т (2016 р.), унаслідок чого Південна Корея стала шостим у світі її виробником. Особливо великі успіхи помітні в автомобілебудуванні (шостий у світі виробник - 4,2 млн у 2016 р.), основні центри якого зосереджені в Сеулі, Пусані й Ульсані (мал. 108). Країна є одним зі світових лідерів у електронній промисловості. Найбільші компанії цього напрямку - LG і Samsung, які виробляють практично увесь спектр споживчої електроніки, більша частина якої йде на експорт. У суднобудуванні країна посідає перші місця у світі, компанія Hyundai Heavy Industries є найбільшим виробником суден у світі.
У хімічній промисловості розвинуті нафтохімія, виробництво добрив, синтетичного волокна, гумовотехнічна промисловість, зокрема виробництво автошин. Дуже розвинута парфумерна промисловість. Країна входить у десятку світових виробників текстилю, на експорт постачається до % виробленої продукції. Взуттєва промисловість також є однією з традиційних експортних сфер.
Основу сільського господарства становить рослинництво, у якому домінує вирощування рису - головна культура країни, під яку зайнято 50 % орних земель. Також у країні вирощують ячмінь, пшеницю, кукурудзу, сою. Важливим напрямом є овочівництво, із середини XX ст. розвивається спеціалізація господарств на розведенні шовкопрядів і вирощуванні грибів і цитрусових. Розводять велику рогату худобу, свиней і домашню птицю. Значно поповнює раціон харчування корейців морський промисел. У прибережних водах виловлюють анчоуси, ставриду, ремінь-рибу, баракуду, минтай, рибу-шаблю тощо. Розвивається марикультура.
Розвиток сучасного господарства Південної Кореї багато в чому визначається розширенням її зовнішньоекономічних зв’язків, у яких вагоме місце посідає зовнішня торгівля, за обсягами якої країна входить до першої десятки світу. У структурі експорту переважають текстиль, електроніка й електротехнічні вироби, промислові роботи, сталь і вироби з неї, автомобілі, судна, взуття, хімікати тощо. Країна дуже залежить від імпорту, в якому домінують сировина й матеріали. Основні торговельні партнери - Японія, США, Китай, країни ЄС і Південно-Східної Азії.
Республіка Корея належить до провідних торговельних партнерів України в Азії. Основними статтями українського експорту до Південної Кореї є зернові культури, чорні метали та вироби з них, руди, продукція неорганічної хімії, деревина та вироби з неї, недорогоцінні метали, тютюн, машинне обладнання; в українському імпорті з Кореї переважають засоби наземного транспорту, прилади та машини, пластмаси та полімерні матеріали, каучук і гуми, фармацевтична продукція.
ПОМІРКУЙТЕ
1. Які чинники були вдало враховані при розбудові економіки Республіки Корея? 2. Чому, будучи країною з високими доходами на душу населення (понад 27 539 дол.) та маючи дуже високий ІЛР, Південна Корея належить до групи країн, що розвиваються? 3. Доведіть високий рівень глобалізації та зростання постіндустріалізаци Республіки Корея (на прикладі однієї з її ТНК).
• Корейська Народно-Демократична Республіка. КНДР розташована у північній частині Корейського півострова і на прилеглій до нього материковій території. Площа країни - 122,8 тис. км2. Столиця - Пхеньян. На півночі вона межує з Китаєм (1416 км) і Росією (19 км), на півдні по 38-й паралелі відділена від Південної Кореї демаркаційною смугою завдовжки 250 км і завширшки 4 км.
КНДР згідно з конституцією є «суверенною соціалістичною державою, яка у своїй діяльності керується ідеями чучхе (ідеологією, що поєднує марксизм, комунізм і націоналізм)» (табл. 1). У КНДР підтримується найсуворіша дисципліна, населення відгороджується від будь-якого зовнішнього впливу. У межах пропагандистської кампанії, що проводиться в країні, робиться акцент на розкриття «переваг соціалізму корейського типу», виховання національної гордості і стійкості перед обличчям «антисоціалістичного наступу реакції» (мал. 109). Свободи слова, зборів і преси скасовані.
Країна володіє різноманітними природними ресурсами. Надра надзвичайно багаті на мінеральні ресурси, особливо на найбільші у світі родовища графіту (Обок) і магнезиту. На півночі є багаті родовища цинку, свинцю, вольфраму, молібдену, залізних і поліметалевих руд. Розвідані запаси вугілля оцінюються в 6,6 млрд т (Пхеньянський басейн). У країні налічується чимало озер, штучних водойм і річок. Через те що більшість корейських річок течуть гірськими місцевостями, країна дуже багата на гідроенергетичні ресурси. Майже 46 % території Північної Кореї вкрито лісами, у яких переважають хвойні породи.
Мал. 109. Військовий парад у Пхеньяні
Чисельність населення в КНДР становить 25,2 млн осіб. Для країни характерні невисокий природний приріст населення (0,5 % на рік). Середня тривалість життя чоловіків - 67 років, жінок - 75 років. Північна Корея - однонаціональна країна. Конституція гарантує свободу культів, і хоча офіційна влада не схвалює релігійну діяльність, активно функціонують громади буддистів, конфуціанців, християн і адептів Чхондогьо. Найгустіше заселені низовинні північно-західні райони і вузька рівнинна смуга на східному узбережжі. Останніми десятиріччями спостерігається збільшення міського населення (61 %), що пов’язано як із безпосереднім переселенням до міст частини селян, так і з появою нових міст. Найбільші міста КНДР - Пхеньян (2,5 млн осіб), Кесон, Вонсан.
Економіка. КНДР - замкнута тоталітарна держава, для якої характерні гіпертрофований розвиток промисловості, технічна відсталість, низький рівень виробництва споживчих товарів. Промисловість переважно перебуває у державній власності, однак владою з 2011 р. дозволяється і приватний бізнес. КНДР має одну з найцентралізованіших економічних систем у світі, у якій панує державне планування. Ситуація в народному господарстві залишається напруженою. Темпи росту суспільного продукту та промислового виробництва знижуються, відчувається гостра нестача електроенергії, палива, сировини і продовольства. Ситуацію загострює відсутність іноземних інвестицій, що викликано агресивною ізоляційною позицією керівництва країни.
Основа економіки - важка промисловість. Енергетика працює на вугіллі та гідроенергії, хоча й ведуться підготовчі роботи з будівництва першої АЕС. На власній сировинній базі працюють підприємства чорної металургії у Чхонджіні, Соннімі та ін. У КНДР виробляють цинк, свинець, мідь, алюміній, кадмій, ртуть, нікель, золото, рідкі метали. Країна має понад 100 машинобудівних заводів, які виробляють різноманітну продукцію (верстати різних типів, обладнання для добувної промисловості, енергетики, вантажні автомобілі, трактори, агротехніку тощо). Завдяки власному виробництву країна задовольняє 98 % потреб у машинах і обладнанні. Багаті традиції та власну сировинну базу має хімічна промисловість, яка спеціалізується на виробництві мінеральних добрив, соди, сірчаної кислоти, синтетичних волокон. Підприємства лісової і деревообробної промисловості зосереджені на півночі. Харчова промисловість переробляє рибу і морепродукти, виробляє м’ясні консерви, крохмаль, консерви з овочів і фруктів.
Основою сільського господарства є вирощування рису на зрошуваних землях. Рис і кукурудза займають 3/5 посівних площ, але на них припадає понад 9/10 зборів усіх зернових. Значно менше вирощують пшениці, ячменю, а з круп’яних культур - гаоляну і чумизи. Традиційно корейці займаються вирощуванням лікарських рослин. Тваринництво відіграє менш помітну роль, ніж рослинництво, що пов’язано з традиціями, нестачею кормів і пасовищ. У країні чимало великої рогатої худоби (1,3 млн голів), але 90 % череди - тяглова худоба. Розводять свиней, овець і кіз (особливо на півночі країни). Традиційне рибальство.
Транспортна система країни дуже залежна від гірського рельєфу, надлишків опадів улітку, а також від напруженого стану з паливом. Основний вид транспорту - залізничний, на його частку припадає 90 % вантажообігу і 75 % пасажироперевезень. Прискорено розвивається автотранспорт. Довжина автошляхів - 25,5 тис. км, але тільки 725 км вкрито асфальтом. Морський торговий флот невеликий і базується на узбережжі Жовтого моря - у портах Нампхо і Хеджу; на узбережжі Японського моря - у портах Унгі, Наджін, Кім-Чхек та ін.
Зовнішньоторговельні зв’язки розвинені слабо, експортний потенціал обмежений. Головними торговельними партнерами є Китай, Росія, Індія, Таїланд. КНДР закупала в Китаї мінеральне паливо, електроніку, ядерні реактори, транспортні засоби, Росія постачала в КНДР сировину і деревину. У відповідь на агресивну ракетно-ядерну програму КНДР Рада Безпеки ООН запровадила економічні санкції проти цієї країни, заборонила експортно-імпортні операції державам - членам ООН.
Запитання і завдання для самоконтролю
1. Порівняйте економіко-географічне і політико-географічне положення обох Корей. Обґрунтуйте їхні переваги та недоліки.
2. Співставте вплив на спеціалізацію і ефективність використання природно-ресурсного потенціалу КНДР і Республіки Корея.
3. Обидві країни населені єдиним корейськім етносом. Які відмінності сформувалися в структурі та демографічних процесах країн Корейського півострова за останні півстоліття?
ДОСЛІДЖЕННЯ
Тоталітарна політична система Північної Кореї не сприяє об’єктивній оцінці рівня економічного розвитку (не оприлюднює щорічні звіти про ВВП та інші показники) та якості життя населення (ІЛР). Яку мету переслідує керівництво КНДР такими протидіями рішенням ООН?
Коментарі (0)