Мікронезія, Меланезія, Полінезія
- 1-01-2022, 11:32
- 811
10 Клас , Географія 10 клас Масляк, Капіруліна, Бродовська (рівень стандарту)
§ 28. Мікронезія, Меланезія, Полінезія
1. За допомогою фізичної карти Тихого океану визначте межі Мікронезії, Меланезії та Полінезії.
2. Пригадайте особливості природи Тихого океану й опишіть кліматичні умови Мікронезії, Меланезії та Полінезії.
1. Особливості географічного положення. Держави та залежні території, що входять до складу Мікронезії, Меланезії та Полінезії. Величезні простори Тихого океану помережані островами, найбільші з яких заселені людьми. За етнічним складом населення та історико-географічними умовами в Океанії виокремлюють Мікронезію, Меланезію та Полінезію.
До Меланезії належить західна частина Океанії (Нова Гвінея, Вануату, Нова Каледонія, Соломонові Острови, Фіджі, архіпелаг Бісмарк, Санта-Крус).
До Полінезії належать острови від Гавайських до Нової Зеландії (Токелау, Тувалу, Самоа, Тонга, Туамоту, Маркізькі острови, острови Кука, Табулаї, Лайн, Фенікс, острови Товариства та Мангарева, острів Пасхи).
Мікронезія — центральна частина Океанії — Гуам (США), Кірибаті, Маріанські, Каролінські, Маршаллові Острови, острови Гілберта, Банаба, Науру).
Разом це понад 1500 островів. Більшість островів об’єдналися в незалежні держави, але деякі перебувають у складі різних далеких і близьких країн. Наприклад, Гуам та Американське Самоа, Маріанські й Гавайські острови належать США. Австралії належать острови Коралового моря, Новій Зеландії — Токелау й острови Кука, Франції — Нова Каледонія та Французька Полінезія, Великій Британії — острів Піткерн.
Знайдіть указані острови на географічній карті світу.
2. Основні чинники, що визначають місце території в міжнародному поділі праці. Місце Океанії в міжнародному поділі праці визначає її природноресурсний потенціал. Ці острови мають переважно коралове або вулканічне походження. Континентальне походження мають Нова Каледонія, Нова Зеландія та Нова Гвінея (найвища точка регіону — гора Джая, 5029 м).
Пригадайте, чим відрізняється родючість ґрунтів коралових і вулканічних островів. Як це впливає на розвиток сільського господарства?
Тут видобувають руди хрому, нікелю, золото та срібло, мідь, нафту й газ (Нова Зеландія та Нова Гвінея), у минулому великі запаси фосфоритів були знайдені на території Науру, але в цілому країни регіону бідні на корисні копалини. На океанічному дні розвідані поклади залізо-марганцевих конкрецій та кобальту, які поки що не розробляються.
Поясніть причини бідності регіону на мінеральні ресурси. Чому не розробляються ресурси шельфу Тихого океану?
Для основної частини регіону притаманний океанічний (субекваторіальний та екваторіальний) клімат з великою кількістю опадів від 1000 до 10 000 мм на рік. Він сприятливий для вирощування тропічних сільськогосподарських культур. У його умовах ростуть вологі тропічні ліси, трапляються савани та луки. Переважають такі рослини, як бамбук, пальми, деревоподібні папороті.
Пригадайте відомі вам тропічні сільськогосподарські культури.
3. Види господарської діяльності, що визначають міжнародну спеціалізацію країн. Економіка Океанії розвинута досить слабо. Винятком є Нова Зеландія. Через це низьким є й рівень життя населення, від 1/2 до 2/3 якого зайняте в сільському господарстві. Колись багата країна Науру накопичила багатства, нещадно експлуатуючи фосфорити (мал. 56, а). Нині острів, окрім прибережної смуги, повністю знищений важкою технікою, яка десятками років видобувала тут пташиний послід.
Проаналізуйте інформацію, подану в таблиці 18. Порівняйте природні умови та ресурси України з країнами Океанії, використавши додаткові географічні джерела. Зробіть висновки.
Таблиця 18
ВВП окремих країн Океанії на душу населення (за даними МВФ) (2016)
Більшість країн регіону викликає інтерес інших держав світу як об’єкти туризму. Це — території, що мають стратегічне та транспортно-комунікаційне значення.
Головний недолік цього регіону, з точки зору його подальшого соціально-економічного розвитку, — віддаленість та ізольованість від решти розвиненого світу й нестача освічених і кваліфікованих кадрів. Економіка багатьох країн Океанії донині тісно пов’язана з інтересами колишніх і нинішніх метрополій. Тут усе ще переважає тропічне землеробство колоніального типу й рибальство. Вирощують кокосові пальми, маніок, таро та ямс, хлібне дерево, цукрову тростину, банани, папаю (мал. 56, б).
Мал. 56. а) територія Науру після видобутку фосфоритів; б) плантації папаї в Самоа
Раніше, як і тепер, основними джерелами харчування мешканців островів Океанії були кокосова пальма та морепродукти. Тут розводять свиней, кіз і велику рогату худобу. Найбільше мінеральної сировини видобувають у Новій Гвінеї (золото й мідь) і Новій Каледонії (нікель).
У регіоні створені й спільні підприємства, наприклад, у Самоа понад 2 тис. працівників задіяні на заводі «Язакі», що виготовляє продукцію для японської автомобільної промисловості.
4. Зовнішні економічні зв’язки. Держави регіону й досі залишаються досить ізольовані від решти світу. Експортують руди кольорових металів, фосфорити, копру, пальмову олію, какао, тростинний цукор, імбир, ваніль, чорний перець, ананаси. Не маючи потужного власного риболовецького флоту, більшість країн регіону видають ліцензії на вилов риби (переважно тунця) і морепродуктів іншим країнам (США, Японії тощо). Торгують окремі країни й цінними сортами тропічної деревини, площі якої невпинно скорочуються.
У країнах Океанії наявна значна кількість аеро- та морських портів. Повітряний транспорт співпрацює з американськими та європейськими авіакомпаніями.
Своєрідна культура народів Океанії, створена острівним життям, їхні звичаї приваблюють туристів, переважно із США та сусідніх Австралії, Японії, останнім часом з Китаю. Особливою популярністю користується знаменитий острів Пасхи з його таємничими кам’яними ідолами. Понад півмільйона туристів щорічно відвідують острів Фіджі.
Розвивати туристичну галузь у регіоні — економічно вигідно, але екологічно небезпечно, адже будівництво готелів у прибережних зонах завдає значної шкоди, особливо мешканцям коралових колоній (мал. 57).
Мал. 57. Готелі й бази відпочинку в Океанії
Назвіть види туризму й активного відпочинку в країнах Океанії.
Дипломатичні відносини України з Новою Зеландією встановлені 3 березня 1992 р., а 22 грудня 1995 р. Республіка Маршалові Острови визнала незалежність України.
Інформацію про сучасний стан відносин між Україною та Республікою Маршаллові Острови шукайте на сайті посольства країни.
5. Розміщення військових баз іноземних держав. Незважаючи на віддаленість островів від решти цивілізації, під час Другої світової війни Океанія перетворилася на арену активних бойових дій. Після її закінчення стратегічне значення островів регіону призвело до їхнього використання з військовою метою. Тут були розміщені військові бази США, Великої Британії та Франції. З декількох атолів були виселені мешканці для проведення ядерних випробувань (понад 250! ядерних вибухів). Лише на сумнозвісному атолі Бікіні в дузі Маршаллових Островів з 1946 по 1958 р. їх було 67. На атолі Муруроа з 1966 по 1986 р. відбулося 181 випробування французької ядерної зброї. Після закінчення «холодної війни» США та Велика Британія почали скорочувати власну присутність у регіоні. Закриття військових баз позбавило роботи багатьох місцевих жителів. Через це в країнах навіть відбувалися бунти та повстання. Залишилися військова база США на острові Гуам і французька військова присутність у Французькій Полінезії.
Знайдіть додаткову інформацію про наслідки випробувань ядерної зброї в Тихому океані й інших куточках планети. Підготуйте коротке повідомлення для виступу на одному з уроків географії.
Отримавши незалежність, країни регіону створили власні армії, які нечисленні, але, як і армії інших країн світу, беруть участь у миротворчих акціях ООН (наприклад, армія Королівства Тонга брала участь у миротворчих місіях на Соломонових Островах, в Іраку, Афганістані).
Більшість островів Океанії нині об’єдналися в незалежні держави, місце яких у міжнародному поділі праці визначає природоресурсний потенціал: незначні запаси мінеральної сировини, ресурси прибережних океанічних вод, сприятливий клімат для розвитку тропічного землеробства та туризму.
Економіка більшості країн Океанії розвинута досить слабо через віддаленість та ізольованість їх від країн розвиненого світу й нестачу освічених і кваліфікованих кадрів, вона донині тісно пов’язана з інтересами колишніх чи нинішніх метрополій.
Не маючи потужного власного риболовецького флоту, більшість країн регіону видають ліцензії на вилов риби у власній акваторії. Території країн мають стратегічне й транспортно-комунікаційне значення.
Територію Океанії використовували для випробувань ядерної зброї, у її межах є військова база США на острові Гуам і французька військова присутність у Французькій Полінезії. Деякі країни Океанії мають власні армії.
1. Назвіть і знайдіть на політичній карті незалежні країни, що включені до складу Мікронезії, Меланезії та Полінезії.
2. Поясніть особливості міжнародної спеціалізації країн Океанії.
3. Спрогнозуйте перспективи економічного розвитку країн Океанії.
4. Поясніть причини нерівномірного економічного розвитку більшості країн регіону.
5. Перегляньте в мережі Інтернет документальний фільм «Кам’яна планета Науру» (Ж.- І. Кусто) і зробіть висновки щодо екологічних проблем, які викликані розвитком цивілізації в межах островів Океанії.
Корисна інформація!
Французька Полінезія — це заморські території Франції: острови Товариства, Туамоту, Маркізькі (де помер відомий художник Поль Гоген), Тубуаї, Гамбії, разом майже 120 коралових і вулканічних островів. Населення — майже 300 тис. осіб — заселяє лише 76 з них. Усі мешканці є громадянами Франції, країни-члена Євросоюзу. Проте дозволу на відвідування цих територій туристам звичайна шенгенська віза не дає. Потрібно отримати візу з назвою «Для поїздки на заморські території Франції».
Територія отримує дотації метрополії, виробляє та експортує кокоси, ваніль, тропічні фрукти, перли, м’ясо тунця та акул, а імпортує промислові товари, машини, механізми й енергоносії. Чверть ВВП дає обслуговування туристів, які в кількості понад 2 млн осіб відвідують їх щорічно й особливо полюбляють дайвінг з чудовими краєвидами підводної флори та фауни. Тут годинами можна спостерігати за життям тропічних коралових садів. Уважають, що серфінг започаткували саме тут, татуювання також. Колись татуювання інформувало про соціальне становище людини в племені та, відповідно до місцевих вірувань, захищало її від злих духів.
Орієнтовні теми для досліджень
1. Національні парки Австралії як об’єкти міжнародного туризму.
2. Розвиток Західної Австралії в контексті зростання глобального попиту на природні ресурси.
3. Канберра — політико-адміністративний центр країни.
4. Нова Зеландія — високорозвинена країна зі сприятливими умовами для ведення бізнесу.
5. Країни Океанії — регіон екзотичного туризму.
Інформація для проведення досліджень з обраних тем:
en.unesco.org/ — офіційний сайт ЮНЕСКО з інформацією про об’єкти Всесвітньої спадщини регіону Океанії;
australia.mfa.gov.ua/ua — офіційний сайт посольства України в Австралії;
fletcherbuilding.com/ — офіційний сайт найбільшої компанії Нової Зеландії у сфері будівництва.
Запитання, завдання та вправи для визначення рівня результативності навчально-пізнавальної діяльності учнів
1. Спроектуйте вплив демографічних і міграційних процесів на працересурсний потенціал Австралії.
2. За допомогою географічних карт атласу обґрунтуйте особливості системи розселення та розміщення виробництва товарів і послугу межах Австралії.
3. Які особливості спеціалізації сільського господарства окремих територій Австралії?
4. Поясніть розміщення основних осередків добувної та обробної промисловості в межах Австралії.
5. Назвіть та обґрунтуйте основні напрями експорту сировини й імпорту капіталу й технологій Австралії.
6. Визначте причини перспективності розвитку туристичної сфери в регіоні Океанія. Укажіть чинники, які гальмують її розвиток.
7. За допомогою мережі Інтернет дізнайтеся про вартість авіаційного квитка до однієї з країн регіону. Визначте, скільки часу треба витратити на подорож в обидва боки. Прорахуйте приблизну собівартість подорожі.
8. Поясніть позитивні й негативні ознаки географічного положення країн регіону Океанія. Запропонуйте власні способи нівелювання негативного впливу ізольованості країн регіону від інших країн світу.
9. Використовуючи додаткові джерела інформації, назвіть найбільших перевізників (авіа- та морських), які надають транспортні послуги пасажирам і підприємствам регіону.
10. Чи є перспективним для регіону Океанії такий напрям розвитку, як наукові дослідження? У якій сфері й чому?
11. Спрогнозуйте перспективи змін міжнародної спеціалізації Австралії та країн Океанії. Поясніть причини.
12. Як впливають екологічні проблеми раціональної утилізації сміття на країни регіону? Чому для таких віддалених куточків планети, як Океанія, ця проблема також є глобальною?
13. Перегляньте в мережі Інтернет документальний фільм «Океани» (реж. Ж. Перрен, Ж. Клюзо) і назвіть основні екологічні проблеми регіону Океанії.
Коментарі (0)