Велика Британія. Вторинний та третинний сектори економіки
- 3-01-2022, 16:13
- 2 556
10 Клас , Географія 10 клас Довгань (профільний рівень)
§ 31. Велика Британія. Вторинний та третинний сектори економіки
Пригадайте види товарів, вироблених у Великій Британії.
1. ВИРОБНИЦТВА, ЩО ВИЗНАЧАЮТЬ МІЖНАРОДНУ СПЕЦІАЛІЗАЦІЮ КРАЇНИ.
Велика Британія — один із європейських лідерів, що входить до десятки найбільш розвинених країн світу, виробляючи 2,4% загальносвітового ВВП. У Європі за основними показниками вона випереджає Італію, але відстає від Німеччини та Франції.
Як і в більшості інших високорозвинених країн, у промисловості Великої Британії провідну роль відіграють машинобудування та хімічна промисловість.
Різноманітне й технічно високооснащене машинобудування дає 40% вартості продукції обробної промисловості. Його новітні виробництва — авіакосмічне (разом із Францією країна посідає друге-третє місця у світі за будівництвом літаків, є лідером у виробництві авіаційних двигунів), електронне, електротехнічне машинобудування, військово-промисловий комплекс. Вони розвиваються переважно на південному сході країни, де зосереджені найбільші наукові центри — Кембридж та Оксфорд, висококваліфіковані трудові ресурси, є сприятливі умови для кооперування з іншими європейськими країнами, а також у Мідленді (Бірмінгем, Ковентрі).
Подібну географію має й автомобілебудування, представлене відомими моделями легкових і вантажних автомобілів, які переважно виготовляють на заводах найбільших автомобільних компаній світу.
Загальне машинобудування представлене в основному в Йоркширі, на півночі Англії та в Шотландії. Воно орієнтується на металургійні заводи.
Чому сировинний чинник є одним з основних для розміщення загального машинобудування країни?
Позначте на контурній карті найбільші центри машинобудування. Назвіть особливості географії основних виробництв.
Хімічна промисловість Великої Британії спеціалізується на виробництві нафтопродуктів, пластмас, фарб, кислот, соди, хімічних волокон, штучного каучуку, композитних матеріалів, які використовують в авіабудуванні. Розвинені парфумерне й фармацевтичне виробництва. Понад третини нових європейських фармацевтичних препаратів, які використовують у лікуванні найбільш важких захворювань, виготовлені у Великій Британії. Експортується приблизно 1/3 хімічної продукції. Найбільші її центри — Лондон, Мідлсбро, Ліверпуль, Единбург — тяжіють до узбережжя.
Промисловість країни базується на потужному паливно-енергетичному комплексі та металургії. Видобуток вугілля ведеться на державних шахтах у кількох вугільних басейнах. Він поступово скорочується.
Поясніть, чим спричинене закриття вугільних шахт у Великій Британії, у першу чергу глибинних.
Нафту й природний газ видобувають на дні Північного моря, звідки підводними нафто- і газопроводами транспортують на нафтопереробні заводи. Тому більшість цих підприємств розміщена на східних берегах Великої Британії. Вони можуть переробляти понад 110 млн т нафти на рік.
Які труднощі виникають під час видобутку нафти й природного газу на морському шельфі?
Велика Британія має потужну електроенергетику. Майже 70% електроенергії виробляють ТЕС. Основна їх частина розташована в центральній і південно-східній частинах Англії.
Значну частку електроенергії (майже 1/6) дають АЕС. Найпотужніші з них працюють на півдні Англії. Частка ГЕС у виробництві електроенергії є невеликою. Найбільше значення вони мають у Шотландії.
Велика Британія має значні ресурси вітрової енергії та посідає восьме місце у світі за її виробництвом.
У чорній металургії обсяги виробництва за останні 40 років скоротилися вдвічі й становлять близько 10 млн т на рік. Металургійні підприємства Великої Британії виробляють в основному спеціальні та якісні марки сталі.
Серед виробництв кольорової металургії провідними є виплавка свинцю та цинку (третє місце у світі), алюмінію. Орієнтація на імпортну сировину (хоча зараз значна частина кольорових металів виплавляється з металобрухту) привела до зосередження таких підприємств у портах (Ланкашир, Південний Уельс). Виробництво алюмінію найкраще розвинене в Шотландії, де електроенергія є порівняно дешевою.
У легкій промисловості зберегло свої позиції виробництво найбільш дорогої продукції — шерстяних (Йоркшир) та лляних (Північна Ірландія) тканин.
Харчова промисловість орієнтується переважно на внутрішнього споживача, тому найбільше розвинена в Англії. Виділяються м’ясна й рибна промисловість, пивоваріння.
2. ОСОБЛИВОСТІ СУЧАСНОГО ПОСТІНДУСТРІАЛЬНОГО РОЗВИТКУ КРАЇНИ. ДОМІНУЮЧІ СКЛАДОВІ ТРЕТИННОГО СЕКТОРУ.
У структурі економіки Великої Британії провідним сектором є третинний, який створює 78,4% ВВП, тобто він перебуває на одному рівні із Францією. У ньому переважають фінансові та бізнес-послуги, наприклад управління активами заможних людей світу, які визначають спеціалізацію країни у світовій економіці. У Лондоні розташовані штаб-квартири найбільших банків і фінансових компаній, третина з яких представляє країни ЄС.
Велика Британія — один із найбільших у світі ринків інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ). Сектор ІКТ включає понад 110 тис. компаній із загальним доходом понад 160 млрд дол.
Мал. 1. Роль Великої Британії у світовій економіці (2016 р.).
У столиці розташовані найбільші товарні й фондові майданчики світу: Лондонська фондова біржа, Лондонська біржа металів, Міжнародна нафтова біржа. Зазначимо, що Лондонська фондова біржа — один із найбільших світових центрів валютної та фондової торгівлі.
Завдяки наявності цих установ країна є світовим лідером за операціями з металами, торгівлі акціями (цінними паперами) різних компаній і за валютними операціями (понад 1/3 світового обігу валюти), а Лондон посідає перше місце в рейтингу світових фінансових центрів.
Велика Британія є провідним європейським і третім світовим страховим ринком. Так, її частка на світовому ринку морського страхування становить майже 30%.
Які переваги отримує Велика Британія завдяки наявності великої кількості всесвітньовідомих бірж та страхових компаній?
Велика Британії посідає третє місце за розміром банківських активів (10 трлн дол.) після Китаю (20 трлн дол.) та США (15,9 трлн дол.). Британську банківську систему вигідно відрізняє міжнародна спрямованість: зарубіжні банки становлять значну частину банківської системи країни, і британські банки впевнено конкурують на міжнародних ринках.
Розкажіть про роль Великої Британії у світовій економіці (мал. 1).
У світі відомі британські дослідження в галузі біотехнологій, які за масштабами є найбільшими у Європі. Ця наука розвивається на межі біології й техніки, вивчаючи шляхи та методи зміни живих організмів відповідно до потреб людини.
У країні понад 40 університетів, провідні й найстаріші серед них — Оксфорд і Кембридж. Унікальність цих вищих навчальних закладів обумовлена рівнем викладацького складу, системою індивідуального навчання та постійного контролю тьюторів (Оксфорд), супервайзерів (Кембридж). Кембриджський університет дав найбільшу кількість лауреатів Нобелівської премії.
Особливістю освіти у Великій Британії є навчання в закритих приватних освітніх установах, де школярі та студенти перебувають постійно.
Як ви вважаєте, які переваги й недоліки має навчання в закритих приватних освітніх закладах?
Одним із важливих джерел доходів країни є туризм. Переважна кількість іноземних туристів приїздить із найближчих європейських країн: Ірландії, Франції, Нідерландів, Бельгії, Німеччини, скандинавських країн, а також із країн, у яких живуть нащадки мігрантів із Британії, — США, Канади, Австралії, Нової Зеландії. Останнім часом збільшується кількість туристів із Китаю.
Велика Британія — острівна держава з розвиненою економікою та значними обсягами зовнішньої торгівлі. Цим пояснюється роль морського транспорту. Найбільші порти країни: Лондон, Ліверпуль, Саутгемптон, Гуль. Створення швидкісної залізниці під Ла-Маншем зменшило навантаження на порти південної частини країни й спростило сполучення з материком.
У внутрішніх перевезеннях найбільшу роль відіграє автомобільний транспорт. За довжиною автомобільних доріг на одиницю площі Велика Британія посідає четверте місце у світі. Автостради простяглися через усю країну. Найважливіша з них має меридіональну спрямованість і пов’язує найбільші міста Англії — Лондон, Бірмінгем, Манчестер і Шотландію (Глазго).
Залізнична мережа є густішою на півдні, найбільший вокзал — Ватерлоо (Лондон). Із Лондона можна дістатися більшості великих міст острова Великобританія.
Зростає значення авіаційного транспорту. Найбільший міжнародний аеропорт країни та всієї Європи — Хітроу (Лондон). За рік його працівники обслуговують понад 450 тис. літаків і майже 70 млн пасажирів (у тому числі транзитних).
Чим би ви пояснили значну частку американців серед пасажирів Хітроу?
3. ХАРАКТЕРНІ РИСИ ПРОСТОРОВОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ГОСПОДАРСТВА. ЗОВНІШНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗВ'ЯЗКИ.
На території Великої Британії сформувалися кілька потужних економічних районів — Південна Англія, у тому числі Південний Схід (навколо Лондона); Центральна Англія, у тому числі Західний і Східний Мідленд; Північна Англія, у тому числі Ланкашир і Йоркшир; Уельс, Шотландія та Північна Ірландія. Завдяки Великому Лондону Південна Англія є найбільш потужним районом. У структурі його господарства переважають різні види послуг, а промисловість характеризується багатопрофільною структурою.
Особливістю зовнішніх економічних зв’язків країни є велика роль вивозу капіталу. Країна має величезні інвестиції за кордоном. Уряд сприяє прагненню британських фірм розширити свою ділову активність у цьому напрямку. Це має на меті створення країною «другої економіки» за межами Європи.
Як ви розумієте поняття «друга економіка», для чого вона необхідна?
Найбільшими інвесторами в економіку Великої Британії є США (25 % усіх інвестицій), Нідерланди та Франція.
Традиційно великим є значення зовнішньої торгівлі. Велика Британія експортує близько 25% виробленої продукції (продукція точного та транспортного машинобудування, електрообладнання, енергоносії, продукція хімічної промисловості). Країна імпортує кольорові та рідкісні метали, частково залізну руду, машини та обладнання, продукти харчування. Провідними торговельними партнерами Великої Британії є країни ЄС — на них припадає 50% товарообігу. Сальдо торговельного балансу країни від’ємне.
Таблиця
ОСНОВНІ ТОРГОВЕЛЬНІ ПАРТНЕРИ ВЕЛИКОЇ БРИТАНІЇ (2016 р.), млрд дол.
За таблицею розкажіть про особливості територіальної структури зовнішньої торгівлі Великої Британії.
Велика Британія є другим у світі після США експортером послуг (330 млрд дол. на рік). Найбільше значення мають фінансові, страхові, консультативні, транспортні, а також послуги в секторі комп’ютерного програмування.
За допомогою матеріалів електронного додатка до підручника охарактеризуйте міжнародні зв'язки України та Великої Британії.
ВИСНОВКИ
• У структурі економіки Великої Британії провідним сектором є третинний, у якому лідирують фінансові та бізнес-послуги.
• У промисловості Великої Британії провідну роль відіграють машинобудування та хімічна промисловість.
• Найбільшу роль у зовнішніх перевезеннях має морський транспорт, у внутрішніх — автомобільний.
• Особливістю зовнішніх економічних зв'язків країни є велика роль вивезення капіталу.
ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ
1. Охарактеризуйте промисловість Великої Британії.
2. Якими є особливості паливної та електроенергетичної промисловості країни?
3. Чим би ви пояснили велике значення Лондона як фінансового центру світу?
4. Поясніть особливості зовнішніх економічних зв'язків Великої Британії.
Дослідження. «Оновлення» економіки депресивних районів Великої Британії
1. За допомогою додаткових джерел визначте, чому в другій половині XX ст. Велика Британія відставала за темпами зростання виробництва, продуктивністю праці й обсягом промислової продукції.
2. З’ясуйте, які райони Великої Британії належали до депресивних.
3. З’ясуйте та поясніть, як уряду консерваторів на чолі з М. Тетчер (1979—1990 рр.) вдалося покращити економічну ситуацію в країні.
4. Поясніть, до яких наслідків призвели реформи на першому етапі.
5. З’ясуйте, як і завдяки чому економіка депресивних районів Великої Британії була «оновлена».
6. Зробіть висновки про важливість реформування економіки Великої Британії та його наслідки.
Коментарі (0)