Войти
Закрыть

Італія (Італійська Республіка). Природно-ресурсний потенціал. Населення. Аграрний сектор

10 Клас , Географія 10 клас Довгань (профільний рівень)

 

§ 32. Італія (Італійська Республіка). Природно-ресурсний потенціал. Населення. Аграрний сектор

Пригадайте особливості географічного положення Апеннінського півострова.

1. СКЛАД ТЕРИТОРІЇ. ЕКОНОМІКО-ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ. ПРИРОДНІ УМОВИ ТА РЕСУРСИ.

На відміну від попередніх країн, які ми розглянули, Італія територіально складається з:

1) материкової частини (приблизно 1/3 території країни);

2) півострівної частини (половина Італії);

3) острівної частини (1/6 території).

Географічне положення різних частин Італії суттєво відрізняється. На півночі вона межує із Францією — країною «Великої сімки», Швейцарією — «світовим банкіром», невеликими країнами — членами ЄС Австрією та Словенією. Усередині країни є держави-анклави (анклав — країна або її частина, з усіх боків оточена територією іншої держави): країна-карлик Сан-Марино та найменша держава світу Ватикан, який займає площу лише 44 га в межах міста Рим.

Мал. 1. Статево-вікова піраміда населення Італії (2017 р.).

Італія має широкий вихід до одного з найважливіших районів світового судноплавства — теплого Середземного моря. Більша частина її території розташована на відстані до 50 км від морського узбережжя.

Які переваги дає прибережне положення більшої частини країни?

За допомогою карт атласу та матеріалів електронного додатка до підручника визначте особливості природних умов і ресурсів Італії. Зверніть увагу на рівень забезпечення рекреаційними ресурсами.

2. НАСЕЛЕННЯ. СИСТЕМА РОЗСЕЛЕННЯ.

Демографічні показники країни нагадують відповідні характеристики інших розвинених держав. Однак в Італії становище ускладнюється більшою часткою населення старшої вікової групи — 25% та однією з найнижчих у світі часток молодшої — лише 13,6%.

Використовуючи статево-вікову піраміду населення Італії (мал. 1), поясніть, коли в країні відбувався демографічний вибух.

У національному складі більшість — італійці (94 %). У релігійному складі явно переважають католики. Релігія дуже впливає на всі сторони життя населення Італії.

Середня густота населення — 205 осіб/км2. Значно вище цей показник в економічно більш розвинених областях півночі країни з переважанням рівнинного рельєфу (у Ломбардії понад 380 осіб/км2) та в окремих областях центру (поблизу Рима) і півдня (у Кампанії — 425 осіб/км2). Приблизно половина всіх жителів зосереджена на низовинах, хоча вони займають 1/5 території, значно менша густота населення в гірських районах.

Міське населення Італії становить 67%, що трохи нижче за середні показники Західної Європи. Основна частина міського населення зосереджена в Північній Італії. Тут розташована найбільша міська агломерація — Мілан (із передмістями — 4,1 млн жителів), а також міста Турин і Генуя.

У Центральній Італії розташована столиця країни — місто Рим (із передмістями — 3,9 млн жителів). Це політичний і культурний центр, а також одне з найкрасивіших міст світу.

На півдні розташований Неаполь (із передмістями — 2,9 млн жителів). Це столиця Кампанії, найважливіший пасажирський порт, промисловий і культурний центр.

3. СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА.

На відміну від більшості високорозвинених країн, в Італії переважає рослинництво. Головними продовольчими культурами є пшениця, кукурудза та рис. На гірських схилах і в долинах вирощують жито й овес. Основна технічна культура — цукровий буряк, також вирощують сою, бавовник, льон.

Мал. 1. Міланський собор.

Італію називають «головним городом Європи». Щорічно тут збирають понад 12 млн т різноманітних овочів. Більше половини припадає на томати, також вирощують капусту, цибулю, салат, артишок, спаржу. З інших культур найбільше значення мають виноград і маслини.

Найбільш продуктивні сільськогосподарські землі розташовані на Паданській рівнині в басейні річки По. Тут переважають інтенсивне рослинництво й продуктивне тваринництво молочно-м’ясного напрямку.

Експортні культури (овочі, виноград, цитрусові, яблука, маслини) вирощують у більш відсталих середній і південній частинах Італії. Північ, де сільське господарство є більш інтенсивним і має вищий рівень розвитку, працює переважно на внутрішній ринок.

Чим можна пояснити відмінності в спеціалізації сільського господарства Італії порівняно з Німеччиною?

ВИСНОВКИ

• Італійська Республіка займає територію, розташовану на південь від Альп, і межує з дружніми державами.

• Країна недостатньо забезпечена багатьма видами корисних копалин, у першу чергу паливними.

• Італія має високий рекреаційний потенціал.

• Приблизно половина всіх жителів зосереджена на низовинах, значно меншою є густота населення гірських районів.

• За врожайністю сільськогосподарських культур і продуктивністю худоби Італія відстає від багатьох західноєвропейських країн.

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

1. Назвіть позитивні й негативні риси географічного положення Італії.

2. Багато фахівців вважають Італію найкращою для життя з точки зору природних умов. Чим би ви це пояснили?

3. Назвіть характерні риси населення Італії.

4. Чому, на відміну від багатьох країн-сусідів, рослинництво в Італії є провідною сферою сільського господарства?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 10 клас Довгань (профільний рівень)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація