Войти
Закрыть

Бразилія

10 Клас , Географія 10 клас Гільберг, Савчук, Совенко (рівень стандарту)

 

§ 32. Бразилія

Пригадайте з курсу історії, колонією якої країни була Бразилія.

МІСЦЕ КРАЇНИ У СВІТІ ТА РЕГІОНІ. Бразилія — найбільша країна Південної Америки. До її складу входить найбільший у світі ареал первісних тропічних й екваторіальних лісів — Амазонія. Це дає змогу розвивати первинний сектор економіки. На його основі сформувався потужний вторинний сектор і останніми роками помітно змінився третинний сектор. (Поясніть чому.)

Бразилія — справжній «гігант» Третього світу, в якому розвивають наукоємні види промислового виробництва, такі як цивільне літакобудування. У країні зосереджено 2/3 промислового виробництва Південної Америки. Більшу частину її товарного виробництва становлять експортноорієнтовані види продукції, наприклад, вирощення цукрової тростини і виготовлення з неї біопалива.

Велич столиці

Бразиліа — єдина у світі столиця-пам’ятка сучасної архітектури, що повністю включена до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Обриси міста нагадують літак, який летить над планетою.

Бразилія є одним з ініціаторів міждержавної інтеграції у Південній Америці. За її ініціативи створено МЕРКОСУР. Вона бере активну участь у роботі БРІКС та миротворчих місіях ООН по всьому світу.

ОСНОВНІ ЧИННИКИ, ЩО ВИЗНАЧАЮТЬ МІСЦЕ КРАЇНИ У МІЖНАРОДНОМУ ПОДІЛІ ПРАЦІ. Великі запаси мінеральних ресурсів у надрах Бразилії дали можливість сформувати світового значення добувну промисловість. Родючі ґрунти та різні агрокліматичні ресурси є основою розвитку сільського господарства. Поступово вводять в експлуатацію потужні гідроенергетичні ресурси (каскади ГЕС). Зосередження у межах Бразилії переважної частини Амазонії дає змогу цій країни мати одні з найбільших у світі запасів прісної води та біологічного різноманіття. Бразилія — одна з небагатьох країн світу, у якій є всі природні передумови для успішного соціально-економічного розвитку.

Дізнайтеся більше

Бразилія — найбільший у світі виробник кави і цукрової тростини.

Дізнайтеся більше

В Амазонії на площі 6 млн км2 росте 390 млрд дерев.

Велика кількість населення, наявність значної кількості кваліфікованих робітничих та інженерно-технічних кадрів сприяють розбудові вторинного сектору економіки. У Бразилії є відомі у всьому світі осередки науки і НДіДКР, які визначають науково-технічний прогрес та сприяють позитивним змінам в її соціально-економічному розвитку.

РОЗСЕЛЕННЯ. Бразилія має типову для країн, що розвиваються, мережу поселень. В її основі лежить виразний градієнт Південь — Північ (мал. 96). На південному приатлантичному узбережжі зосереджена переважна частина населених пунктів країни, тому тут найбільша густота населення та щільність транспортної мережі. Натомість у північних амазонських районах майже відсутнє постійне населення. Глибинні райони мають незначну кількість постійних населених пунктів.

Мережа сільських населених пунктів, окрім південних районів, дуже розріджена. Переважають малі села і хутори на основі фазенд чи фермерських господарств. Триває первинне господарське освоєння серрадо, де виникають нові сільські поселення. На берегах найбільших річок Амазонії розміщені села, де живуть індіанці.

Найбільші міста Бразилії зосереджено на її приатлантичному узбережжі. Тут живе більше половини всього населення міст цієї країни. Лише Бразиліа і Манаус є значними за людністю містами, розміщеними в глибинних районах країни. (Покажіть їх на карті.) Сформувались великі міські агломерації зі значними за площею бідонвілями (мал. 96).

Мал. 96. Найбільші міські агломерації та ІРЛ Бразилії, 2017 р.

ОСОБЛИВОСТІ СТРУКТУРИ ЕКОНОМІКИ КРАЇНИ, ЩО РОЗВИВАЄТЬСЯ. Економіка Бразилії поєднує типові риси країни, що розвивається, і має у своєму складі новітні наукоємні види господарської діяльності. За державної підтримки створено сучасне літакобудування компанією «Ембраер», реалізуються масштабні інфраструктурні та енергогенеруючі проекти. Більшість підприємств вторинного сектору контролюють ТНК із розвинених країн світу. Значну частину сировинної продукції Бразилія збуває за кордон, а не переробляє на підприємствах вторинного сектору. Для розвитку такої своєрідної моделі економіки необхідно мати розвинений третинний сектор, що зумовило сучасну структуру зайнятості населення країни (мал. 97).

Мал. 97. Структура зайнятості населення Бразилії, 2017 р.

ВИДОБУВАННЯ МІНЕРАЛЬНИХ РЕСУРСІВ. Бразилія одну з найпотужніших у світі за обсягом випуску мінеральної продукції добувну промисловість. Вона переважно орієнтована на збут необробленої сировини на експорт (Поясніть чому.)

Найбільші за вартістю є поставки за кордон залізної руди. Основні кар’єри з її видобування розташовані у штатах Мінас Жерайс і Пара. В останньому з них розташований найбільший у світі розріз з видобування багатої залізної руди Каражас, який належить компанії «Валі». Більше половини всього експорту залізної руди з Бразилії спрямовано до Китаю. Основним виробником у добувній промисловості є великі компанії.

Гордість країни

Бразильська компанія «Валі» — найбільший у світі виробник залізної руди

Дізнайтеся більше

Усі етапи від видобування до навантаження на морський корабель залізної руди у Бразилії можна проглянути на офіційному сайті компанії «Валі».

Найбільшими нафтогазовими басейнами є Кампус і Сантус, що у прибережних водах поряд з Ріо-де-Жанейро. Нафту і природний газ переважно видобуває державна компанія «Петробрас».

У Бразилії у великих обсягах видобувають руди металів (у т. ч. рідкісноземельні) та кам’яне вугілля. Їх переважно вивозять за кордон.

СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА. Сільське господарство має вирішальне значення для економічного розвитку Бразилії. Країна володіє великими земельними ресурсами та виробляє сільськогосподарську продукцію на експорт. Товарну продукцію для продажу за кордон дають великі підприємства — фазенди, а сімейні ферми збувають її на місцевому ринку. (Поясніть чому.)

Експортна орієнтація великотоварного сільськогосподарського виробництва Бразилії зумовила головні напрями її розвитку та спеціалізації. Країна виробляє переважно боби і шроти з сої, цукрову тростину і біоетанол з неї, м’ясо птиці і великої рогатої худоби та каву. Тому у структурі земельних угідь Бразилії домінують пасовища (41 %), а у структурі посівних площ (26 %) — соя і кукурудза (мал. 98).

Мал. 98. Структура посівних площ Бразилії, 2017 р.

Рослинництво. У Бразилії різко зросли площі під соєю. Вона йде переважно на експорт та на корм птиці. Основні її посіви зосереджено у штатах Мату-Гросу, Парана, Гояс. Для виробництва соєвих бобів не потрібна чисельна робоча сила (мал. 99). Тому селяни зіткнулись одночасно зі зменшенням попиту на їхні робочі руки та із здорожчанням традиційних продуктів харчування.

Мал. 99. Кількість сільськогосподарських робітників на 100 га угідь Бразилії, 2017 р.

У значних обсягах вирощують цукрову тростину. З неї виробляють біопаливо й цукор-сирець, який експортують. Найбільше цукрової тростини вирощують у штаті Сан-Паулу здебільшого великі національні компанії.

Поміркуйте, яка роль клімату у поширенні цукрової тростини.

Тваринництво Бразилії переважно м’ясне. Його основою є скотарство на природних луках і пасовищах. Для цього було виведено породи великої рогатої худоби, адаптовані до умов серрадо. Головною є м’ясна порода нелор, на яку припадає 36 % усього їх поголів’я. Спираючись на велике виробництво сої та шроту, широкого розвитку набули птахофабрики. Значну частину продуктів тваринництва експортують або переробляють на потужних підприємствах харчової промисловості. Розвинене на місцевій сировині виробництво взуття.

Для розширення пасовищ зводять ліси в Амазонії, що призводить до швидкої деградації земельних угідь та ерозійних процесів на значній частині північних штатів. Найбільше поголів’я великої рогатої худоби зосереджено у штатах Мату-Гросу і Гояс.

У садівництві переважає вирощення помаранчевих (штат Сан-Паулу). Усе товарне виробництво зосереджено у межах регіональних АПК, які переважно постачають на ринки розвинених країн світу готові соки та їхні концентрати. Кавові дерева вирощують на великих спеціалізованих фазендах у штатах Мінас-Жерайс, Сан-Паулу, Парана. Іноземні компанії контролюють майже весь експорт кави з Бразилії. (Поясніть чому.)

ПРОМИСЛОВІ ВИРОБНИЦТВА, ЩО ВИЗНАЧАЮТЬ МІЖНАРОДНУ СПЕЦІАЛІЗАЦІЮ КРАЇНИ. Переробна промисловість формує понад чверть вартості ВВП. Міжнародну спеціалізацію Бразилії визначає нафтопереробна і хімічна промисловість, а також машинобудування, паперово-целюлозна і харчова промисловість.

Нафтохімічна і хімічна промисловість використовує переважно місцеву мінеральну і рослинну сировину. Бразилія виробляє найбільше у Південній Америці біопалива і мінеральних олив. Виробництво біопалива зосереджено у районах вирощення цукрової тростини, а олив — у приморських районах. Головним виробником нафтохімічної продукції не лише у Бразилії, а у всій Південній Америці є компанія «Браскем». Найбільшими центрами нафтохімії є: міста Камасарі (штат Баїя), Тріунфу (штат Ріу-Гранді-ду-Сул), Масейо (штат Алагоас), Паулінія (штат Сан-Паулу). (Покажіть їх на карті.)

Важливе значення в експорті Бразилії займає продукція машинобудування. Автомобілі переважно виробляють складальні заводи провідних ТНК світу. Лідером з виробництва літаків є бразильська компанія «Ембраер». Більшість підприємств зосереджено в агломерації Сан-Паулу.

Найбільші потужності з виробництва паперу і целюлози зосереджено у штатах Сан-Паулу і Ріу-Гранді-ду-Сул. Здебільшого випускають папір, а на експорт переважно постачають хімічну целюлозу та паперову масу. Найбільшим виробником є компанія «Дуратекс».

У харчовій промисловості Бразилії поширені малі і середні підприємства. Найбільшим виробником м’яса у країні є компанія «ЖБС Фрибой», яка виробляє третину всієї яловичини світу. Це одна з найбільших бразильських ТНК, яка має 150 заводів по всьому світі.

Більшість переробної промисловості зосереджено на півдні та на південному сході Бразилії. Головними промисловими вузлами є міські агломерації Сан-Паулу і Ріо-де-Жанейро.

ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ ТРЕТИННОГО СЕКТОРУ. Сфера послуг (передусім роздрібна торгівля та ремонт) є основою зайнятості більшості бразильців. У країні чимало малих сімейних магазинів і крамниць.

Фінансові послуги разом із філіями іноземних банків надають потужні бразильські приватні банки, такі як «Ітау Юнібанко». Більшість фінансових установ країни зосереджено у м. Сан-Паулу, де діє найбільша в Латинській Америці фондова біржа.

Важливе значення у господарському розвитку Бразилії має транспорт. Головні автомобільні і залізничні шляхи прокладено від морських портів углиб континенту, що є типовою рисою країн, що розвиваються.

Морські порти Бразилії зосереджені у найбільших приморських містах країни. Вони спеціалізуються на транспортуванні певних видів вантажів (наприклад, порт Сан-Луїс є найбільшим у світі за обсягом перевалки залізної руди). Найбільшим за вантажообігом у Бразилії є морський торговельний порт Сантус. В Амазонії важливе значення має річковий транспорт. У річковий порт Манауса заходять навіть океанські кораблі.

Залізниці перевозять експортні вантажі, особливо продукцію добувної промисловості, підприємства якої віддалені від морських портів. Найщільніша мережа залізниць у приморських районах півдня. У Бразилії триває розбудова залізничних ліній у глибинних районах.

Автомобільні дороги є основою перевезення вантажів у внутрішньому сполученні. Найбільше їх у південних і східних густозаселених районах. В Амазонії прокладено кілька великих автомагістралей (у т. ч. Трансамазонська). Вони є основою господарського освоєння прилеглих районів.

Авіаційне сполучення переважно орієнтоване на обслуговування внутрішніх авіаперевезень. Тому у цій країні друга у світі після США мережа цивільних аеропортів. У міжнародних перевезеннях переважають рейси до країн Західної Європи і США, в яких домінує аеропорт Сан-Паулу.

Значна кількість природних та історико-культурних принад Бразилії сприяють значному розвитку міжнародного туризму. Більшість іноземних туристів становлять громадяни Аргентини і США. Переважно вони відвідують великі приморські міста. (Поясніть чому.)

ХАРАКТЕРНІ РИСИ ПРОСТОРОВОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ. Бразилія має великі контрасти у розміщенні населення і господарства на своїй території. Існує диспропорція між розвиненими приморськими районами південного сходу і рідкозаселеними районами північного заходу.

Найрозвиненішим є Південно-Східний економічний регіон (мал. 100 на с. 195). Його головними економічними осередками є міста Сан-Паулу і Ріо-де-Жанейро. У цих міських агломераціях виробляють більше половини всієї продукції вторинного сектора економіки Бразилії та зосереджено штаб-квартири більшості провідних компаній.

Мал. 100. Економічні регіони Бразилії, 2017 р.

Південний регіон спеціалізується на виробництві сільськогосподарської продукції. Промислове виробництво у ньому орієнтоване на задоволення потреб місцевого населення. Найбільшими економічними осередками у ньому є міські агломерації Порту-Алегрі і Куритиба.

Центрально-Західний регіон включає глибинні райони. Він вирізняється як основний район нового сільськогосподарського освоєння. Переважно розвивається відгоне скотарство. Найбільшим центром є Бразиліа.

У Південно-Східному регіоні виробляють у значних обсягах цукрову тростину та біопаливо. Найбільші центри — міста Ресіфі і Салвадор. (Яка роль клімату?)

Північний регіон включає до свого складу територію Амазонії, де триває первинне господарське освоєння. Переважає виробництво продукції добувної промисловості та лісового господарства. Найбільшим центром є Манаус.

ЗОВНІШНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗВ’ЯЗКИ є основою господарського розвитку Бразилії. Більшість поставок здійснюють до США, Аргентини, Китаю (мал. 88 на с. 172). Основну експорту товарів становить продукція первинного сектору, а в імпорті переважає продукція вторинного сектору. Значну частину імпортних поставок становлять компоненти автомобілів, які збирають у Бразилії. (Поясніть чому.)

Чому існують такі великі диспропорції між економічними районами Бразилії за площею?

У зовнішній торгівлі послугами переважають відносини з розвиненими країнами в імпорті та з країнами, що розвиваються в експорті. Відповідно першість займають ділові послуги іноземних компаній та транспортні з боку бразильських компаній.

Більшість іноземних капіталів вкладають у сферу оптової торгівлі та переробну промисловість. В імпорті переважають інвестиції у добувну промисловість. (Яка роль ТНК при цьому?)

МІЖНАРОДНІ ЗВ’ЯЗКИ УКРАЇНИ З БРАЗИЛІЄЮ. За обсягом зовнішньої торгівлі Бразилія посідає перше місце серед країн Південної Америки. Україна експортує переважно металургійну й хімічну продукцію, а імпортує з Бразилії — тростинний цукор та інші харчові продукти. Незначну частину займають машини та обладнання. У торгівлі послугами домінують транспортні послуги.

Серед перспективних напрямів співпраці між країнами є космічна і авіаційна сфери. Для України є корисним досвід Бразилії у виробництві та використанні біопалива для автомобільного транспорту, технологій глибоководного буріння для можливого освоєння шельфу Чорного моря, реформування освітньої та наукової сфери. Українські підприємства могли б долучитися до різних проектів із освоєння та розвитку інфраструктури центральних районів Бразилії. Водночас Бразилія і Україна конкурують на різних ринках сільськогосподарської продукції.

СТИСЛО ПРО ГОЛОВНЕ

• Бразилія — найбільша за площею і населенням держава Південної Америки.

• Основу економічного розвитку Бразилії становлять її природні ресурси.

• Бразилія — нова індустріальна країна.

• Країна є традиційним виробником і експортером сільськогосподарських продуктів.

• Найбільшим торговельним партнером Бразилії є Китай.

• Бразилія — головний економічний партнер України у Південній Америці.

Знаю і вмію обґрунтувати

1. Поясніть, чому Амазонка є найменш економічно розвиненим регіоном Бразилії.

2. Чому більшість залізної руди з Бразилії вивозять до Китаю, а не розвивають місцеву чорну металургію?

3. Поміркуйте, які види промислової продукції з України мають перспективу продажу в Бразилії.

4. Поясніть, як розширення посівної площі під соєю у Бразилії вплинуло на обсяг виробництва харчових продуктів.

5. Поміркуйте, чому більшість стада великої рогатої худоби у Бразилії становить порода нелор. Які її характерні особливості?

Працюю з картою

Нанесіть на контурну карту головні родовища корисних копалин у Бразилії.

Шукаю в Інтернеті

За допомогою даних Державної служби статистики України побудуйте графік експорту й імпорту товарів з/до Бразилії та поясніть роль найбільших товарних груп у структурі відповідних поставок.

Генерую ідеї

Прочитайте уривок зі статті Ж. Дені «Бразилія. Велике переоблаштування Манауса» та поясніть, у чому головна проблема сучасного розвитку цього міста. Запропонуйте шляхи її розв’язання. Свою відповідь обґрунтуйте.

«Вільна торгівля і численні податкові пільги дозволили створити чудовий діловий центр: заводи й офіси заснували у новому промисловому районі, на сході міста, тоді як робоча сила прибувала з усього амазонського басейну... Але з цим зростанням виникла проблема із житлом. Сильне демографічне зростання — удвічі вище за середній бразильський показник... Усе це разом співіснує у цілковитому урбаністичному хаосі».

Geo. — 2010. — №372. — p. 34—48

Дослідження

Орієнтовні теми (на вибір учня/учениці)

1. Форми територіальної організації новітніх видів промислового виробництва у США.

2. Економічна взаємодія вздовж державного кордону між Мексикою і США.

3. Складники підприємницького успіху української діаспори в Канаді та США.

Формуємо ключові компетентності

АКАДЕМІЯ НЕСТАНДАРТНИХ РІШЕНЬ

КЕЙС 6. ОБГОВОРЮЄМО ПУБЛІКАЦІЮ

Прочитайте уважно фрагмент статті Ж. Ромбьє «Сальвадор відмовляється від свого скарбу». Чому автор бачить головну загрозу розвитку добувної промисловості у Сальвадорі? Чи є така проблема в Україні? Свою відповідь обґрунтуйте.

«...Сальвадор, надра якого багаті на срібло і золото, заборонив... видобування будь-яких металевих руд на своїй території. Цей закон ... є першим у світі: жодна держава у світі не відмовлялась від таких своїх ресурсів. Рішення було ухвалено через погіршення стану довкілля, з чим зіткнулась ця країна унаслідок вирубування лісів, урбанізації, що призвело до напруження у забезпеченні прісною водою. ... 600 тис. сімей у сільській місцевості не мають доступу до питної води, 89 % річок забруднені, через у т. ч. видобування золота і срібла, і прогнози показують, що за 25 років обсяг доступної води на одного жителя зменшиться на 83 %. А тому країна стане непридатною для життя...»

Geo. — 2017. — n. 456. — p. 22

КЕЙС 7. ПАМ'ЯТКИ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ ЛЮДСТВА

Кожен з учнів обирає одну з пам’яток культурної спадщини людства в Америці та дає її характеристику за планом:

1. Країна і населений пункт, де розміщено пам’ятка.

2. Рік включення до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.

3. Особливість та унікальність пам’ятки та її значення для людства.

4. Облаштування пам’ятки для відвідування туристами.

5. Транспортна доступність пам’ятки.

За цим планом учні створюють презентації з додаванням фото- й відеоматеріалів та демонструють їх класу.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 10 клас Гільберг, Савчук, Совенко (рівень стандарту)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація