Іспанія (Королівство Іспанія)
- 3-01-2022, 16:19
- 438
10 Клас , Географія 10 клас Довгань (профільний рівень)
§ 37. Іспанія (Королівство Іспанія)
Які події відбулися в Іспанії у зв'язку з проведенням у Каталонії референдуму про незалежність?
1. ЕКОНОМІКО-ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ. ПРИРОДНІ УМОВИ ТА РЕСУРСИ.
Королівство Іспанія розташоване на південному заході Європи, займаючи основну частину Піренейського півострова. За територією вона є однією з найбільших країн Європи. Її характерною рисою є відділеність Піренеями (одні з найбільш важкопрохідних гір регіону) від решти Європи (крім Португалії).
Крім основної частини території, під управлінням Іспанії залишаються землі її колоніальної імперії — два прибережні міста в Північній Африці (Мелілья та Сеута), а також острови, у тому числі Канарські. Материкова Іспанія омивається Атлантичним океаном, його Біскайською затокою та Середземним морем. Вона межує із Францією, Андоррою, Гібралтаром та Португалією. Лише Гібралтарська протока відокремлює Іспанію від Африки (мал. 1). Таким чином, країна являє собою міст між двома частинами світу — Європою та Африкою, вона є одночасно атлантичною і середземноморською державою.
1) З'ясуйте, які суперечності існують між Іспанією та Великою Британією стосовно Гібралтару як заморської території Великої Британії. 2) За допомогою карт атласу та матеріалів електронного додатка до підручника визначте особливості природних умов і ресурсів Іспанії.
2. НАСЕЛЕННЯ.
В Іспанії проживають 48 млн осіб (шосте місце в Європі після Росії, Німеччини, Франції, Великої Британії та Італії). Найбільш заселені (густота понад 100 осіб/км2) північне й південне узбережжя Середземного моря. Значно нижча густота (20—30 осіб/км2) у внутрішніх районах, за винятком столичної агломерації.
Національний склад населення країни досить своєрідний. Більшість етнічно різноманітного населення поступово трансформувалися в єдину націю — іспанців. Зараз вони складають приблизно 70% населення. У периферійних районах країни проживають представники інших національностей. Найбільша етнічна група — каталонці (7,5 млн осіб), вони зосереджені на північному сході. На північному заході проживає 2,7 млн галісійців, на півночі — понад 2 млн басків. У країні зареєстровано 4,7 млн іноземців.
Іспанія належить до традиційних католицьких країн, католиками є 70% населення. Тут один із найнижчих показників кількості дітей — 1,5 дитини на одну жінку. У результаті демографічна ситуація є несприятливою.
Рівень урбанізації в Іспанії досяг 80%. Найбільше місто країни — столиця Мадрид (3,2 млн осіб, із передмістями — понад 5 млн осіб). Воно розташоване в самому серці Іспанії, поблизу геометричного центру Піренейського півострова. Мадрид — це не лише політичний та економічний центр, а й центр туризму з великою кількістю пам’яток.
Мал. 1. Гібралтарська протока (Іспанія ліворуч).
Місце Іспанії у світі значною мірою обумовлено тим, що іспанська мова є державною й літературною мовою в більшості країн Латинської Америки.
Поясніть причини поширення іспанської мови в країнах Латинської Америки та значення цього процесу.
3. ДОМІНУЮЧІ СКЛАДОВІ ЕКОНОМІКИ. ХАРАКТЕРНІ РИСИ ПРОСТОРОВОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ГОСПОДАРСТВА.
Країна відіграє важливу роль у світовій економіці: за обсягом ВВП вона посідає 14-те місце в світі й четверте — у ЄС; за обсягом інвестицій їй належить 11-те місце у світі, за експортом товарів — сьоме місце в ЄС. Дещо стримують розвиток високий внутрішній борг, надмірне регулювання бізнесу, високі державні витрати й недостатній рівень продуктивності праці.
Як ви розумієте надмірне регулювання бізнесу? Чому воно стримує розвиток підприємництва?
Найважливіший сектор економіки країни — туризм. Іспанія посідає третє місце у світі за кількістю прийнятих іноземних туристів — 75,3 млн осіб, поступаючись лише Франції та США, і друге місце за розмірами доходів після США (176 млрд дол.). Найбільше туристів прибуває з Великої Британії, Німеччини, Китаю, США. Найчастіше вони відвідують Середземноморське узбережжя (курорти Коста-Брава (мал. 2), Коста-Дорада, Коста-Бланка і Коста-дель-Соль), а також Балеарські та Канарські острови.
Країна має значні досягнення в розвитку біотехнології, біохімії та молекулярної біології, інформаційних та комп’ютерних технологій.
Іспанія відома розробками ліків від низки захворювань, зокрема малярії, хвороби Альцгеймера, ВІЛ.
На території Іспанії працюють провідні світові IT-компанії, зокрема, «АБМ», «Хюавей», «Еріксон». Вони мають мережу виробництв та науково-дослідних лабораторій.
У банківській сфері виділяється фінансово-кредитна група «Банко Сантандер». Її штаб-квартира розташована в місті Сантандер (Кантабрія). Це найбільша фінансова група в Іспанії з капіталом 90 млрд дол.
В Іспанії високорозвинена і якісна транспортна система. Вона має радіальну структуру з великою кількістю автодоріг і залізничних ліній, що сходяться в Мадриді. Найбільше значення в перевезеннях пасажирів і вантажів належить автомобільному транспорту. У країні побудовано високошвидкісні автомобільні магістралі протяжністю 14,7 тис. км, більшість — безкоштовні.
Іспанія має морське сполучення із 46 портами світу, здебільшого на Атлантичному та Середземноморському узбережжях. Головні морські порти — Барселона, Більбао, Валенсія та Альхесірас. Контейнерні порти у Валенсії, Барселоні та Альхесірасі є одними з найбільших у Європі.
Які вантажі найчастіше перевозяться в контейнерах?
Іспанія посідає третє місце в Європі за кількістю перевезень пасажирів авіаційним транспортом. У країні діють дві державні авіакомпанії — «Іберія» та «Авіаком», а також ряд невеликих приватних авіакомпаній. Мадрид і Барселона з’єднані із 47 зарубіжними аеропортами.
Найбільш розвиненими промисловими виробництвами є машинобудування, у тому числі автомобілебудування та авіакосмічний сектор, хімічна й харчова промисловість. Іспанія посідає провідні позиції у Європі за виробництвом автомобілів (у 2016 р. — майже 3 млн одиниць). У країні працюють 17 заводів, здебільшого це філіали європейських та американських автомобільних компаній. Найбільші центри — Барселона, Мадрид, Валенсія, Сарагоса, Вальядолід.
Мал. 2. Коста-Брава.
Авіакосмічні виробництва та дослідні центри розташовані в провінціях Мадрид, Каталонія, Андалусія, Валенсія та Арагон. Найбільші світові авіабудівні корпорації представлені в Іспанії науково-дослідним центром корпорації «Боїнг» і заводом «Аеробус» у місті Хетафе, провінція Мадрид (виробляє окремі вузли).
У хімічній промисловості найбільше значення має виробництво фармацевтичної продукції (27%), виробів із пластмас, каучуку й гуми (21%), а також продукції органічної хімії (15%). У місті Таррагона розташований найбільший у Європі кластер хімічної промисловості.
Велике значення має електроенергетика, яка залежить від імпортних енергоресурсів. В Іспанії експлуатується шість атомних електростанцій (вісім ядерних реакторів), які забезпечують потреби країни в електроенергії на 20%. Так, АЕС Альмарас розташована на заході країни в регіоні Естремадура (мал. 3), АЕС Вандельос — у невеликому однойменному місті Вандельос.
Іспанія третя в Європі за обсягом виробництва електроенергії на СЕС та ГЕС, четверта — на ВЕС; шоста — за виробництвом електроенергії з біомаси.
Як ви вважаєте, які умови є в Іспанії для виробництва електроенергії на СЕС та ГЕС?
Обробна промисловість зосереджена в містах Барселона, Мадрид і Більбао, а серед районів виділяється Середземноморське узбережжя. Заводи чорної металургії та суднобудівні верфі розміщені переважно в портових містах північного узбережжя. Основна частина текстилю, одягу і взуття виробляється в Барселоні.
Мал. 3. АЕС Альмарас.
Важливим сектором економіки Іспанії залишається сільське господарство. Воно значною мірою забезпечує потреби внутрішнього ринку в продуктах харчування. Найбільше значення мас вирощування зернових (ячмінь, пшениця, кукурудза, рис), бобових, картоплі, цитрусових, фруктів та овочів, а також молочне (853 тис. дійних корів) і м’ясне тваринництво. Пшениця вирощується на центральних плато Месети із застосуванням методів богарного землеробства.
Іспанія відома як експортер томатів, цибулі, маслин, винограду й цитрусових (апельсини, мандарини й лимони). Плантації маслинових дерев і цитрусових розташовані переважно в латифундіях Середземноморського узбережжя, Андалусії та Нової Кастилії. Виноград вирощують у Новій та Старій Кастилії, Андалусії та східних районах країни.
У 2016 р. в Іспанії було вироблено 7,9 млн т молока (коров’ячого — 88%, овечого — 6%, козячого — 6 %). Країна посідає друге місце в ЄС із виробництва козячого молока, яке здебільшого використовується для виготовлення сирів.
Спеціалізація сільського господарства якої країни Європи значною мірою збігається з аграрним сектором Іспанії? Чому?
Основним видом м’яса є свинина, на частку якої припадає близько 60% від усього виробленого м’яса (четверте місце у світі після Китаю, США та Німеччини). Частина продукції експортується.
Особливе значення має харчова промисловість, у першу чергу виноробна й маслоробна. Іспанія посідає друге місце у світі за виробництвом маслинової олії і третє — за виробництвом вина.
4. ЗОВНІШНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗВ'ЯЗКИ.
Країна постійно збільшує обсяги зовнішньої торгівлі. У 2016 р. експорт Іспанії досяг 283 млрд дол., що є найбільшим показником в історії країни, імпорт склав 305 млрд дол. (десята частина припадає на енергоносії). Сальдо зовнішньої торгівлі традиційно є від’ємним. Частково воно покривається за рахунок надходжень від туризму.
В експорті виділяються автомобілі та запчастини до них, продукція хімічної промисловості, зокрема ліки, продукти харчування та напої, машини та електропобутові прилади.
В імпорті переважають енергоносії (у 2016 р. країна імпортувала 64 млн т нафти), машини й транспортні засоби, чорні метали, продукція хімічної промисловості та одяг. За рахунок імпортних поставок майже повністю покриваються потреби в природному газі.
Поясніть особливості товарної структури імпорту Іспанії.
Основні торговельні партнери Іспанії — країни ЄС (у першу чергу Німеччина, Франція та Італія), на які припадає майже 2/3 зовнішнього товарообігу, а також США й Китай. Іспанія вкладає багато коштів в економіку країн Латинської Америки.
За допомогою матеріалів електронного додатка до підручника охарактеризуйте міжнародні зв'язки Іспанії та України.
ВИСНОВКИ
• Іспанія розташована на південному заході Європи.
• Країна добре забезпечена високоякісними залізними рудами, але не має значних родовищ більшості паливних корисних копалин.
• Іспанія — шоста за кількістю населення країна Європи.
• Країна посідає важливе місце у світовій економіці: за обсягом ВВП їй належить 14-те місце у світі.
• Найважливіший сектор економіки країни — туризм.
• Країна має значні досягнення в розвитку біотехнології, біохімії та молекулярної біології, інформаційних та комп'ютерних технологій.
• В Іспанії високорозвинена та якісна транспортна система.
• Найбільш розвиненими промисловими виробництвами є машинобудування, хімічна та харчова промисловість.
ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ
1. Назвіть позитивні й негативні риси географічного положення Іспанії.
2. Якими є особливості природних умов Іспанії? Як це впливає на розвиток господарства?
3. Що є характерним для системи розселення Іспанії?
4. Розкажіть про особливості та значення туризму Іспанії.
5. Охарактеризуйте провідні виробництва країни, їхню географію.
6. Завдяки чому країні вдалося досягти успіхів в економічному розвитку?
Практична робота 6. Порівняльна характеристика структури промислового виробництва двох економічно розвинених невеликих країн Європи (на вибір учнів/учениць)
1. Виберіть для порівняння дві економічно розвинені невеликі країни Європи.
2. Визначте чинники міжнародної спеціалізації цих країн.
3. Доберіть інформацію про найважливіші промислові виробництва, які визначають міжнародну спеціалізацію країн.
4. Знайдіть риси схожості у структурі промислового виробництва порівнюваних країн.
5. Знайдіть риси відмінності у структурі промислового виробництва країн.
6. Зробіть висновок про чинники, які обумовили схожість та (або) відмінність структури промислового виробництва країн.
Коментарі (0)