Норвегія (Королівство Норвегія)
- 3-01-2022, 16:17
- 406
10 Клас , Географія 10 клас Довгань (профільний рівень)
§ 35. Норвегія (Королівство Норвегія)
Чи сприятливі природні умови країни для розвитку господарства?
1. ЕКОНОМІКО-ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ. ПРИРОДНІ УМОВИ ТА РЕСУРСИ.
Королівство Норвегія — держава в західній частині Скандинавського півострова. Крім материкової частини, до неї належать острови, серед яких десять порівняно великих островів архіпелагу Шпіцберген. Норвегію називають «країною північного сонця» — третина її території лежить за Північним полярним колом.
Норвегія межує зі Швецією, Фінляндією (із цими країнами, які є членами ЄС, вона має активні міжнародні відносини) та Росією. На заході її омивають води Норвезького моря, на півдні — Північного моря Атлантичного океану, а на півночі — води Баренцового моря Північного Льодовитого океану.
За допомогою карт атласу та матеріалів електронного додатка до підручника визначте особливості природних умов і ресурсів Норвегії.
2. НАСЕЛЕННЯ.
Населення країни становить 5,3 млн осіб. Норвегія — одна з найменш населених країн Європи, середня густота становить 16 осіб/км2. Розміщено населення дуже нерівномірно. Більшість зосереджена в південній, західній і східній частинах. На півдні найбільша густота на вузькій прибережній смузі навколо Осло-фіорда і Тронгеймс-фіорда.
Норвежці складають більшість населення — 94%, також тут живуть данці, фіни, шведи, німці. На крайній півночі проживають саами — ця невелика етнічна група налічує до 60 тис. осіб. Середньорічний приріст населення дорівнює 2%. Країна приймає порівняно багато мігрантів. Більшість віруючих — лютерани.
Мал. 1. Основні статті споживчих витрат населення Норвегії.
Міське населення складає 81%, у тому числі понад 1/6 зосереджена в столичній агломерації Осло (близько 700 тис. осіб). Місто розташоване на березі Осло-фіорда, куди заходять океанічні судна. В Осло багато промислових підприємств.
Інші великі міста Норвегії: Берген, Тронгейм, Ставангер.
Використовуючи карту атласу, визначте географію найбільших міст Норвегії.
Політична й економічна система Норвегії характеризується усталеністю та стабільними відносинами між суспільством і державою.
За діаграмою (мал. 1) охарактеризуйте структуру споживчих витрат норвежців, наприклад, порівняно з витратами українців.
3. ДОМІНУЮЧІ СКЛАДОВІ ЕКОНОМІКИ. ХАРАКТЕРНІ РИСИ ПРОСТОРОВОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ГОСПОДАРСТВА.
Країна посідає одне з перших місць у світі за ВВП на одну особу та рівнем життя. Останніми роками саме Норвегія найчастіше очолює список держав із найвищим ІЛР.
Пріоритетною сферою норвезької економіки є видобуток нафти й природного газу на 80 родовищах (62 — у Північному, 16 — у Норвезькому й два — у Баренцовому морях). У 2016 р. отримано 80 млн т нафти і 117 млрд м3 природного газу. Завдяки гідроресурсам внутрішнє споживання вуглеводнів у Норвегії незначне, понад 90 % паливних ресурсів експортується.
Електроенергетика забезпечує Норвегії перше місце у світі за виробництвом електроенергії на одну особу й створює умови для розвитку інших сфер господарства та експорту. Майже 96% електроенергії виробляється на гідроелектростанціях, 2,5% — на теплових, 1,7% — на вітрових електростанціях.
Традиційними є сфери діяльності, пов’язані з морем: морські перевезення, спеціальні послуги (суднові брокери, страхові компанії, конструкторські бюро тощо), виробництво морського обладнання й суднобудування. Загаломці чотири сфери утворюють так званий національний морський кластер.
Що ви знаєте про морські мандрівки норвежців починаючи із часів Середньовіччя?
Одним із найстаріших виробництв, яке має багатий досвід і традиції, є суднобудування. Найбільше виробляється спеціальних суден. Завдяки своїй унікальності та технічній складності вони мають високу вартість і приносять більше прибутків. Пасажирські судна посідають друге місце, серед них арктичні круїзні судна. Основні суднобудівні потужності зосереджені в південній і західній частинах країни.
У чорній металургії Норвегія спеціалізується на виготовленні феросплавів, а в кольоровій — на виробництві алюмінію, нікелю, магнію, міді й цинку. При цьому використовується не тільки власна сировина, але й імпортна. Так, виробництво первинного алюмінію здійснюється виключно з іноземної сировини, серед центрів — Холменстранд, Ордалстанген. Частина продукції металургії експортується. Норвегія — основний постачальник феросплавів і алюмінію у Європі.
Завдяки яким чинникам у Норвегії розвивається виробництво алюмінію?
Хімічна промисловість представлена в Норвегії виробництвом нафтопродуктів, азотних добрив, лакофарбових матеріалів, вибухових речовин, полімерів, а також вакцин для аквакультури. Сектор розвивається здебільшого на власній сировинній базі. Найбільші центри розташовані на сході країни.
Велике значення в Норвегії мають рибництво та аквакультура. Кількість норвезького рибопромислового флоту в 2016 р. склала майже 6 тис. суден, вилов — понад 2 млн т на рік (оселедець, тріска, скумбрія, мойва тощо).
Країна посідає перше місце з вирощування лосося, а також входить до світових лідерів з експорту риби (поступається тільки Китаю).
Які переваги має вирощування риби на спеціальних фермах?
Значення деревообробної і целюлозно-паперової промисловості дещо зменшилося. Водночас країна залишається значним виробником деревини й паперу високої якості. Основні центри розташовані поблизу великих лісових масивів Східної Норвегії.
Мал. 2. Унікальне судно для обслуговування вітрових електростанцій, побудоване для німецької компанії.
Частка сільського господарства в економіці постійно скорочується і зараз забезпечує 2 % національного багатства. Проте ця сфера залишається високорозвиненою та захищеною державою. Найбільше значення має продукція молочного та м’ясного тваринництва (227 тис. молочних корів, 75 тис. — м’ясних). Розвинені вівчарство та свинарство. У рослинництві вирощуються ячмінь, овес, картопля і пшениця. Найбільша кількість фермерських господарств зосереджена на півдні, зокрема в губернії Ругалан.
У Норвегії діє велика кількість програм щодо стимулювання й підтримки науково-дослідної та інноваційної діяльності. До них належать податкові пільги, державні та регіональні програми сприяння впровадженню результатів науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт.
Країна має розвинений фінансовий сектор, розгалужену та якісну систему освіти. У державних вищих навчальних закладах освіта безкоштовна.
Незважаючи на гірський рельєф, у Норвегії добре розвинений сухопутний транспорт. Крім залізниць та автомобільних доріг, велике значення має поромне сполучення. Основний вид вантажного транспорту — морський, головний порт — Осло. Переважна частина торговельного флоту зайнята на міжнародних перевезеннях за іноземними замовленнями. Норвегія посідає одне з перших місць у світі за внутрішніми перевезеннями пасажирів авіаційним транспортом у розрахунку на одну особу.
4. ЗОВНІШНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗВ'ЯЗКИ.
Посідаючи 117 -те місце у світі за кількістю населення, Норвегія розташована на 35-му місці за торгівлею товарами і на 28-му — за торгівлею послугами. У 2016 р. зовнішньоторговельний товарообіг склав 163,6 млрд дол. Найбільші надходження приніс експорт нафти й нафтопродуктів, природного газу, електроенергії, машин і обладнання, металів, хімікатів, суден, продукції тваринництва, риби. Норвегія посідає третє місце у світі за експортом природного газу, поступаючись тільки Росії та Катару, і сьоме місце — за експортом нафти.
Поясніть важливість поставок природного газу з Норвегії до інших європейських країн у сучасних умовах.
Імпорт країни у 2016 р. становив 72,3 млрд дол. (додатне сальдо). Найважливіші імпортні товари: машини й обладнання, транспортні засоби (у першу чергу автомобілі), продукти харчування та сільськогосподарська сировина, хімікати. Найбільші надходження з експорту послуг забезпечує морський транспорт. Флот, контрольований норвезькими судновласниками, посідає шосте місце у світі за вартістю (47 млрд дол.). Основні зовнішньоекономічні партнери Норвегії — країни ЄС, у першу чергу Велика Британія, Німеччина, Швеція, Нідерланди. Також велике значення мають Китай і США.
За допомогою матеріалів електронного додатка до підручника охарактеризуйте міжнародні зв'язки Норвегії та України.
ВИСНОВКИ
• Королівство Норвегія — держава в західній частині Скандинавського півострова.
• Норвегія має великі запаси гідро- і лісових ресурсів, нафти й природного газу, є вугілля, титанова й залізна руди, будівельна сировина.
• Норвегія — одна з найменш населених країн Європи, середня густота становить 16 осіб/км2. Більшість населення зосереджена в південній, західній і східній частинах.
• Пріоритетними сферами економіки Норвегії є видобуток нафти та природного газу, металургія, рибальство й аквакультура, суднобудування, хімічна й лісова промисловість.
• У зв'язку з достатньо вузькою спеціалізацією для країни дуже важлива зовнішня торгівля, яка має додатне сальдо.
ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ
1. Що спільного в географічному положенні Швеції та Норвегії?
2. Завдяки яким природним ресурсам розвивається економіка Норвегії?
3. Якими є особливості системи розселення? Чим вони пояснюються?
4. Якими є особливості електроенергетики? Яке значення вона має для країни?
5. Охарактеризуйте сфери економіки, пов'язані з морем.
6. Порівняйте економіку Швеції та Норвегії. Знайдіть спільні та відмінні риси.
Коментарі (0)