Австралійський Союз
- 5-01-2022, 00:02
- 930
10 Клас , Географія 10 клас Бойко, Брайчевський, Яценко (рівень стандарту)
§ 29. АВСТРАЛІЙСЬКИЙ СОЮЗ
МІСЦЕ У СВІТІ ТА РЕГІОНІ. Австралійський Союз — країна в Південній півкулі, територія якої охоплює материк Австралію, острів Тасманію та численні дрібні острови Тихого й Індійського океанів. Це — найбільша за площею території країна в Океанії та шоста — в світі. Вона виходить до двох океанів, її найближчі сусіди — винятково острівні країни. Водночас Австралія розташована на значних відстанях від решти економічно розвинених країн.
Австралія — багата і розвинена держава, нині її економіка — 13-та серед найбільших економік. Країна має другий за величиною в світі індекс людського розвитку і належить до провідних у світі за якістю життя, охорони здоров’я, освіти, захистом економічної свободи, громадянських і політичних прав. Австралія є другою найбагатшою країною світу у розрахунку багатства на одного дорослого після Швейцарії. Вона входить до «Великої двадцятки», є членом Співдружності Націй.
Таблиця 29
Австралія в регіоні та світі
ПРИРОДНІ УМОВИ І РЕСУРСИ. Австралія — найбільш рівнинний і найпосушливіший материк на планеті. Третину континенту займають пустелі та напівпустелі. У західній частині Австралії розташоване Західноавстралійське плоскогір’я. У східній — Великий Вододільний хребет; г. Косцюшко (2228 м) є найвищою точкою країни. Територія Австралії лежить у чотирьох географічних поясах — від субекваторіального (на півночі) до помірного (на півдні о. Тасманія). Її ландшафти змінюються від лісів різних широт до тропічних пустель. Найкращі умови для життя і господарського освоєння території склалися на схід від Великого Вододільного хребта, де найвищий рівень зволоження. З просуванням на захід, у глиб континенту, рослинний покрив стає біднішим, знижується родючість ґрунтів, ліси змінюються чагарниками та сухостеповою рослинністю. Там поширені пасовища для овець та великої рогатої худоби. Центральні райони материка зайняті спекотними напівпустелями та пустелями.
Австралія має недостатні запаси внутрішніх вод. Типовими є крики — струмки та річки, що періодично пересихають. Найбільшими річками є Муррей (Маррі) та його притока Дарлінг. У середній частині Австралії розташоване озеро Ейр. В океані вздовж північно-східного узбережжя Австралії простягається Великий Бар’єрний риф — найдовше у світі пасмо коралових рифів.
Мал.113. Великий Бар’єрний риф — природна перлина Австралії
Австралія багата на мінеральні ресурси. Вона належить до провідних країн світу за запасами бокситів (родовища в основному на півночі), залізної руди (північний захід), вугілля (схід), поліметалів, марганцю, міді, нікелю, срібла, золота, алмазів, урану. Нещодавно було розвідано значні запаси природного газу і нафти (у центрально-східній частині та на шельфі). За прогнозами, до 2020 р. Австралія може перетворитись на світового лідера з видобутку природного газу.
НАСЕЛЕННЯ. До приходу європейців материк населяли корінні австралійці, які належали до більш як 250 мовних груп. Проте внаслідок принесених європейцями хвороб, збройних сутичок та політики асиміляції чисельність аборигенного населення суттєво зменшилась у перші 150 років колонізації, тож зараз становить близько 3 % усіх мешканців. Першими з європейців берегів Австралії дісталися голландські мореплавці у 1606 р., проте колонізацію розпочала лише наприкінці XVIII ст. Велика Британія. Поступово британці заселили усе південно-східне узбережжя і почали просуватися на захід. Населення стабільно зростало впродовж наступних століть за рахунок численних хвиль іміграції.
Мал. 114. Представники корінного населення Австралії
Нині більшість населення Австралії є нащадками іммігрантів, які прибули здебільшого з Великої Британії та Ірландії. Австралія входить у десятку найбільших мігрантських країн, іммігранти становлять 26 % її населення. Добровільна імміграція з Великої Британії набула значних розмірів лише в 1820-ті, коли в Австралії почало швидко розвиватися вівчарство. Значна хвиля іммігрантів прибула під час «золотої лихоманки» в середині ХІХ ст. Найбільшими етнічними групами нині є британці та ірландці, шотландці, китайці, німці, італійці, греки. Офіційна мова — англійська (діалект, відомий як австралійська англійська).
Мал. 115. Статево-вікова піраміда
Мал. 116. Пам’ятник «Життя з чемодану», присвячений мігрантам до Австралії
Найпоширенішою релігійною спільнотою є християни (52 % населення). Серед нехристиянських віросповідань найбільше послідовників буддизму та ісламу — по 2,5 %.
За кількістю населення Австралія посідає 52-ге місце, а за його щільністю (3 осіб/1 км2) — одне з останніх у світі. Населення сконцентроване на південно-східному узбережжі — там проживає майже 80 % мешканців країни. Рівень урбанізації дуже високий — 90 %. Найбільші міста — на східному і південно-східному узбережжі країни, зокрема столиця Канберра. Найбільші міста та їх агломерації — Сідней (5 млн осіб), Мельбурн, Брисбен, Перт, Аделаїда.
Мал. 117. Канберра — столиця Австралії, місто, спеціально спроектоване для виконання столичних функцій
Мал. 118. Сідней — економічна столиця Австралії
УКРАЇНСЬКА ДІАСПОРА. Українська діаспора в Австралії налічує 38 тис. осіб. Масова еміграція до Австралії почалася у ХХ ст. Нині в усіх австралійських штатах є українські громади, що об’єднані в Союз українських організацій Австралії. Місцями розселення українців є штати Новий Південний Уельс, Вікторія, Південна Австралія, околиці найбільших промислових центрів — Мельбурну, Сіднеята Аделаїди. Там діють українські літературні клуби, ансамблі бандуристів, хори, танцювальні колективи, товариства підприємців.
В Австралії виходять друком газета «Вільна думка» й український часопис, працюють дві українські радіостанції, телеканал «Перший Ukraine». Є українські суботні школи, в яких діти вивчають українознавчі предмети, серед них і географію України. Українці відзначають історичні дати, організовують концерти, театральні вистави, літературні вечори, спортивні змагання тощо. Проте «золотим віком» української спільноти в Австралії було ХХ ст., а нинішнє покоління, народжене в цій країні, має вже інші інтереси.
Мал. 119. Пам’ятник Голодомору в Українському Православному Центрі в Канберрі
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
1. Користуючись політичною картою, назвіть країни, що є найближчими сусідами Австралії. До яких регіонів світу вони належать?
2. Чому за всіма показниками Австралія посідає перші місця в регіоні? Яким є місце Австралії в світі?
3. Якою є форма державного правління та державного устрою в Австралії?
4. За щільністю населення Австралія — одна з найменш густозаселених країн світу. Чим це обумовлено?
5. Покажіть на карті, де сконцентровано населення Австралії. Назвіть найбільші міста.
ШУКАЙТЕ В ІНТЕРНЕТІ
Дізнайтеся, коли відбувалася масова еміграція українців в Австралію і чому саме з Німеччини; хто були перші переселенці українського походження; яку роль у зв’язках з Україною відіграв поет Дмитро Павличко (https://en.wikipedia.org/wiki/Ukrainian_Australians).
Коментарі (0)