Велика Британія: особливості секторів економіки
- 1-01-2022, 22:02
- 602
10 Клас , Географія 10 клас Пестушко, Уварова, Довгань (рівень стандарту)
§ 14. ВЕЛИКА БРИТАНІЯ: ОСОБЛИВОСТІ СЕКТОРІВ ЕКОНОМІКИ
ПЕРШ НІЖ ЧИТАТИ, ПРИГАДАЙТЕІ
До якого європейського субрегіону належить Велика Британія?
Які конкурентні переваги має країна у розвитку економіки?
• Складові третинного сектору. Сфера послуг є значною як за структурою, кількістю зайнятих, так і за виробленою часткою ВВП. Основна частка валового доходу - до 40 % - припадає на фінансові і ділові послуги. Досить сильними є позиції Великої Британії в телекомунікаційних і банківських послугах. Частка британських банків у міжнародному кредитуванні перевищує 20 %. Головним центром ділової активності країни є Лондон з його кварталом Citi, де зосереджено найбільші британські банки й інші фінансові установи. Лондонська фондова біржа за обсягами торгів посідає третє місце у світі, після Нью-Йорка і Токіо. За обсягами торгівлі валютою Лондон випереджає всі інші фінансові центри світу.
У сфері роздрібної торгівлі провідне місце належить великим мережам супермаркетів, які входять до списку світових компаній. Частка торгівлі у створенні ВВП країни - 19 %. Торговельні компанії володіють закладами не тільки у Британії, а й в інших країнах світу, зокрема й в Україні.
Велика Британія входить у десятку лідерів серед туристичних країн світу. Крім Лондона, привабливими для туристів є молодіжний центр країни Ліверпуль, університетські міста Оксфорд і Кембридж, шотландські міста Единбург і Ґлазґо - центри мистецтва і проведення фестивалів, Кардифф - столиця Уельсу (мал. 27), яка збирає шанувальників пам’яток Середньовіччя, а також курортні райони на півдні Англії.
Велика Британія посідає одне з перших місць у Європі за розвитком морського транспорту. Понад 90 % вантажних перевезень здійснюється морем. Морський торговельний флот країни налічує 504 судна, що ходять під прапором Королівства, і ще 308 суден - під прапорами інших країн. Найбільшими морськими портами країни є Грімсбі-Іммінгам, Лондон, Саутгемптон, Мілфорд-Гейвон, Ліверпуль та ін. Після введення в експлуатацію Трансламаншського тунелю країна отримала прямий вихід до континентальної транспортної системи.
Велика Британія володіє однією з найбільших авіакомпаній світу (British Airways), яка за протяжністю авіаліній є абсолютним лідером у Європі. Вона володіє близько трьомастами літаками і обслуговує 183 напрямки.
• Промислові виробництва, що визначають міжнародну спеціалізацію країни. За обсягами промислового виробництва Велика Британія посідає провідні позиції у світі та Європі. У Королівстві існують виробництва, які всіляко оберігає і підтримує уряд. Це передусім металургійна і текстильна промисловість. Нині збереглося п’ять металургійних районів. Однак змінилася географія розміщення металургійної промисловості, зокрема металургійні підприємства змістилися на узбережжя в порти. Географія текстильної промисловості збереглася з епохи промислового перевороту. Бавовняне виробництво зосереджене в Ланкаширі, вовняне - у Йоркширі, лляне - у Північній Ірландії, а трикотажне - у Східному Мідленді. Досить сильними на міжнародному ринку є позиції Великої Британії в енергетичній, нафтохімічній промисловості й у багатопрофільному машинобудуванні.
Мал. 27. Кардифф - столиця Уельсу
У паливно-енергетичному балансі країни провідне місце посідає нафта (понад 37,5 % у 2016 р.) і природний газ (близько 32 %) переважно власного видобутку. За видобутком нафти країна посідає третє місце в Європі після Росії і Норвегії. Значно скоротилася у ПЕБ частка вугілля, яка становить близько 12 %. Натомість зростає частка відновлюваної енергії - понад 9 %, що перевищує частку з атомної енергії (8,3 %).
РЕАЛІЇ СЬОГОДЕННЯ
Неподалік північно-східного узбережжя Шотландії компанія Statoil у жовтні 2017 р. запустила першу у світі плавучу вітрову електростанцію. Стація здатна генерувати достатньо енергії для 20 тис. будинків. Група з п’яти турбін сумарною потужністю понад 30 МВт розміщена за 25 км від берега. Довжина турбін становить 253 м, над поверхнею води видно 78-метрові генератори, прикріплені до морського дна ланцюгами масою 1200 т.
Машинобудівний промисловий комплекс зазнав значних структурних змін, унаслідок чого його частка впродовж останніх років зросла. Найзначущіші позиції в машинобудуванні посідає виробництво двигунів, літаків і космічного обладнання, виробництво комп’ютерів, телефонів, засобів зв’язку, радіоелектронного обладнання, а також автомобілів. Значно зменшилися обсяги суднобудування, проте Велика Британія залишається одним з найбільших у світі виробників військових і спеціалізованих суден. Важливе місце в економіці країни посідає автомобілебудування, проте майже все виробництво автомобілів здійснюють іноземні компанії.
Найбільшим центром розвитку електроніки й електротехніки є Лондонська агломерація. Зростає роль і таких центрів цієї промисловості, як Глазго, Единбург і Данді, які справедливо називають «Кремнієвою долиною Шотландії». Авіаракетна промисловість, 70 % продукції якої експортується, крім Лондона, розміщена у Бристолі і Східному Мідленді. Верстатобудування і приладобудування має потужності в Бірменґемі, а важке машинобудування — у металургійних районах Північного Сходу Англії.
Національне надбання
Визнані лідери промисловості. Таким є насамперед нафтопереробна компанія «Брітіш Петроліум». Провідна компанія існує й у хімічній промисловості, яка представлена виробництвом первинних пластмас і пластику, фармацевтичних товарів (компанія GSK) і органічної хімії. Британські компанії «Брітіш Телеком», «Ракал Електроніко», «Сіменс Плессі» є традиційно сильними в електротехнічній промисловості. Компанія «Брітіш Аероспейс» спеціалізується на випуску широкого спектру космічних апаратів, ракет, літаків.
• Особливості аграрного сектору. Сільське господарство Великої Британії є типовим для постіндустріальних країн Європи з досить низькою часткою у структурі ВВП і з високим рівнем фінансової підтримки з боку держави. Сільськогосподарське виробництво задовольняє потреби країни на 70 %, а зерновими культурами — майже повністю.
У структурі сільського господарства переважає тваринництво (70 % загального обсягу виробництва), що зумовлено наявністю продуктивних пасовищ практично цілорічно. Тут розвивається молочне скотарство, свинарство і птахівництво. За виробництвом м’яса і птиці Велика Британія посідає друге місце в Європі після Франції. У рослинництві третина земель зайнята під зернові культури, серед яких провідними є пшениця і ячмінь. На половині ріллі вирощують багаторічні трави, незначні ділянки відведені під вирощування картоплі, цукрового буряку, городини і ягід.
ГЕОГРАФІЧНИЙ ІНТЕРАКТИВ
За картами атласу і додатковими джерелами інформації визначте основні землеробські і тваринницькі райони Великої Британії. Підберіть актуальну інформацію про статті експорту аграрного сектору економіки.
• Характерні риси просторової організації господарства. Провідні позиції у розвитку господарства країни мають райони Південної Англії. Північні райони Англії відрізняються насиченістю давніх традиційних виробництв. Райони національної окраїни, до яких належать Уельс, Шотландія і Північна Ірландія, з депресивних районів перетворилися на території інтенсивного промислового і сільськогосподарського розвитку.
• Зовнішні економічні зв’язки. Частка Великої Британії у зовнішній торгівлі становить близько 6 %. Країна постачає на експорт продукцію машинобудування, хімічної і хіміко-фармацевтичної промисловості. Надзвичайно конкурентоспроможними на світовому ринку є харчові концентрати, кондитерські вироби, тютюн і різноманітні напої. Основними статтями імпорту є промислове обладнання, технології, паливо, продукти харчування. Країна здійснює 10 % світового експорту послуг — банківських, страхових, консультативних, а також послуг у комп’ютерному програмуванні.
Основними торговельними партнерами Великої Британії є країни ЄС, США і Китай (табл. 1). Із більшістю країн світу Велика Британія має від’ємний торговельний баланс. Країна є потужним світовим інвестором. Значна частина інвестицій припадає на країни ЄС, зокрема на Німеччину. А в самому Королівстві високою є частка інвестицій зі США.
• Міжнародні зв’язки України з Великою Британією. Країна не входить до десятки найбільших торговельних партнерів України. Проте, за показниками 2015 р., загальна сума товарообігу між країнами становила 2208,4 млн дол. Сальдо зовнішньої торгівлі було негативним.
У структурі товарообігу лідером є текстильна промисловість, продукція чорної металургії і хімічної промисловості. Велика Британія входить до числа великих інвесторів України. Загальний обсяг британських інвестицій станом на середину 2016 р. становив 1969 млн дол. (шосте місце серед інших країн світу). Найбільша частка інвестицій спрямовується у харчову промисловість, машинобудування, внутрішню торгівлю.
Таблиця 1. Географія експорту й імпорту Великої Британії
ГОЛОВНЕ
Міжнародна спеціалізація країни представлена товарами і послугами всіх секторів економіки.
У структурі сільського господарства Великої Британії переважає тваринництво, сільськогосподарське виробництво забезпечує власні потреби на 70 %.
Провідні позиції у розвитку господарства країни посідають райони Південної і Центральної Англії.
Структура експорту й імпорту країни майже ідентична, найважливіші зовнішньоторговельні партнери - США, Китай, країни ЄС.
ПЕРЕВІРИМО СВОЇ ЗНАННЯ І ВМІННЯ
1. Які послуги Великої Британії становлять найбільшу частку ВВП?
2. Які підприємства промисловості і роздрібної торгівлі мають партнерів у багатьох країнах світу?
3. Чим характеризується сучасний розвиток сільського господарства країни?
4. Чому держава підтримує металургію, текстильну промисловість і сільське господарство?
5. Поясніть роль морського транспорту у зовнішніх міжнародних зв’язках Великої Британії.
6. Користуючись текстом параграфа і сайтом «Звіти Всесвітньої туристичної організації» (UNWTO) http://infotour.in.ua/wto.htm, охарактеризуйте основні показники і тенденції розвитку туризму в країні.
Коментарі (0)