Войти
Закрыть

Росія (Російська Федерація). Природно-ресурсний потенціал. Населення. Аграрний сектор

10 Клас , Географія 10 клас Довгань (профільний рівень)

 

§ 42. Росія (Російська Федерація). Природно-ресурсний потенціал. Населення. Аграрний сектор

Пригадайте, на які корисні копалини багаті надра Росії.

1. ЕКОНОМІКО-ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ. ПРИРОДНІ УМОВИ ТА РЕСУРСИ.

Росія — найбільша за площею євроазіатська країна. Лише 1/4 її частина розташована в Європі, а 3/4 — в Азії.

Росія має велику кількість держав-сусідів, їх у неї 14, у тому числі один зі світових лідерів за потужністю економіки — Китай.

Росія має другу за протяжністю у світі після Канади берегову лінію. Проте особливих переваг країні це не приносить, оскільки більша частина морів біля її берегів узимку замерзає. Узбережжя Північного Льодовитого та Тихого океанів і прилеглі райони майже не заселені й погано освоєні в господарському відношенні, а найрозвиненіші райони країни розташовані від них далеко. Найбільше значення мають береги Балтійського (але майже всі російські порти тут узимку також замерзають) і Чорного морів.

1) Яка частина Росії має найбільш вигідне географічне положення? Чому?

2) За допомогою карт атласу та матеріалів електронного додатка до підручника визначте особливості природних умов і ресурсів Росії.

2. НАСЕЛЕННЯ.

Середня густота населення країни складає 8,4 осіб/км2. Більшість жителів проживає в так званій головній смузі розселення, яка має форму трикутника, вершинами якого є міста Санкт-Петербург, Іркутськ та Сочі. Особливо густо заселена середина європейської частини Росії — до 65 осіб/км2. Висока заселеність у передгірних районах і республіках Північного Кавказу. Азіатська частина Росії, у тому числі райони Сибіру й Далекого Сходу, має низьку густоту населення — приблизно 2,5 особи/км2. Здебільшого воно зосереджено навколо залізниць (Транссибірська магістраль та БАМ) і судноплавних річок. За густотою населення виділяються високорозвинені в промисловому відношенні області — Кемеровська, Омська й Новосибірська та Приморський край.

У країні складна демографічна ситуація. Рівень народжуваності в останнє десятиліття перебуває на рівні смертності (мал. 1).

Росія — багатонаціональна країна. Її народи розмовляють більш ніж 100 мовами й діалектами. Росіяни становлять понад 80% населення. Також тут живуть татари, українці, башкіри, удмурти, чуваші, мордва, комі, карели. Багато із цих народів проживають компактно. В окремих частинах Росії — Чечня, Тува, Татарстан — росіяни складають меншість. Українці становлять третю за кількістю етнічну групу в населенні країни.

Мал. 1. Зміни кількості населення Росії.

Мал. 2. Московський міжнародний діловий центр «Москва-Сіті».

За допомогою матеріалів електронного додатка до підручника розкажіть про українську діаспору в Росії.

Основною релігією є православ’я. Більшість неслов’янських народів Поволжя та Північного Кавказу сповідують іслам, є також представники буддизму (калмики, буряти).

Росія — високоурбанізована країна. Зараз у містах проживає 3/4 усього населення. Дванадцять міст налічують понад 1 млн жителів, серед них найбільші — Москва, Санкт-Петербург, Нижній Новгород, Новосибірськ, Самара. У великих міських агломераціях зосереджено понад третину населення, а також основний промисловий потенціал країни.

Москва — найбільший у країні та один із найважливіших у світі політичний, науковий і культурний центр (мал. 2). Економіка Москви найбільша серед суб’єктів Російської Федерації і у 2016 р. склала 16,2% від загального обсягу ВВП.

3. СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА.

Різноманітність природних умов країни визначила й спеціалізацію сільського господарства. У його структурі переважає продукція рослинництва, де найбільше значення має зернове господарство. Тут вирощують пшеницю, жито, кукурудзу, ячмінь, овес. їхній загальний збір становить понад 110 млн т. Головні зернові райони — басейни річок Дон і Кубань, Поволжя, Південний Урал, Алтайський край.

Поясніть географію головних зернових районів країни.

Із технічних культур найбільше вирощують цукрового буряку (перше місце у світі — у 2016 р. 51,36 млн т), соняшнику й сої. Основний район вирощування цукрового буряку й соняшнику — південь європейської частини Росії, сою висівають у Приморському краї та на Далекому Сході.

У великих обсягах вирощують овочі (16 млн т), картоплю (31 млн т), фрукти й виноград (близько 4 млн т). У Поволжі (Астраханська область) і на Північному Кавказі значні площі зайняті під баштанні культури.

Розвиненим скотарством виділяються центр європейської частини Росії, Поволжя, Кавказ, Краснодарський край, південь Західного Сибіру й Уралу. Молочне тваринництво розвивається поблизу великих міст. Поголів’я великої рогатої худоби за останні роки скоротилося й зараз становить 19,4 млн голів (у тому числі 8,3 млн корів). Найбільше поголів’я в республіках Башкортостан, Татарстан та Дагестан. Свинарство сформувалося в районах вирощування картоплі (зона мішаних лісів), вівчарство — на Північному Кавказі, у Поволжі й на півдні Сибіру. На півночі Росії розводять північних оленів.

ВИСНОВКИ

• Росія — євроазіатська держава, найбільша у світі за площею.

• Природні умови на більшій частині Росії складні.

• Росія належить до найбільш забезпечених природними ресурсами (лісовими, водними, земельними, мінеральними) країн.

• Серед мінеральних ресурсів найбільше значення мають паливні.

• Більшість росіян проживають у європейській частині країни.

• Різноманітність природних умов визначила різноманіття спеціалізації сільського господарства країни.

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

1. Якими є особливості природних умов Росії?

2. Що ускладнює освоєння Півночі та Сибіру?

3. Охарактеризуйте забезпеченість країни паливними корисними копалинами.

4. Якими є особливості сільського господарства Роси?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 10 клас Довгань (профільний рівень)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація