Велика Британія
- 4-01-2022, 18:23
- 1 140
10 Клас , Географія 10 клас Бойко, Брайчевський, Яценко (рівень стандарту)
§ 13. ВЕЛИКА БРИТАНІЯ
МІСЦЕ В РЕГІОНІ ТА СВІТІ. Велика Британія — острівна держава, розташована на північному заході Європи. Її територія охоплює о. Велика Британія, північно-східну частину о. Ірландія та групу дрібних островів. У XVIII ст. Велика Британія стала батьківщиною індустріальної революції та започаткувала технологічну модернізацію Європи. Держава досягла особливих успіхів у мореплавстві, створивши найбільшу у світі колоніальну імперію, під владою якої у 1919 р. перебувала майже чверть населення планети. У ХХ ст. імперія розпалася, і значення Великої Британії у світовій політиці суттєво зменшилося. Друга світова війна завдала країні величезних збитків. Пройшовши болючий етап деіндустріалізації та реіндустріалізації, нині вона відновила своє економічне значення, увійшовши до п’ятірки найбільших економік світу.
Сучасна Велика Британія є унітарною державою, яка охоплює чотири історичні області — Англію, Шотландію, Уельс, Північну Ірландію (мал. 53). Три останні перебувають під англійським культурним і політичним домінуванням, але мають свої парламенти та органи виконавчої влади, що діють на правах регіональних. За формою державного правління Велика Британія формально є монархією, глава якої — королева Єлизавета ІІ. Фактичне ж управління державою здійснює уряд на чолі з прем’єр-міністром.
Таблиця 20
Велика Британія в Європі та світі
У результаті процесу деколонізації британських володінь на політичній карті Азії, Америки та Океанії утворилася низка незалежних держав. Проте рівень політичних та економічних зв’язків колишніх колоній з Великою Британією лишався доволі високим. Тож на теренах колишньої імперії було утворено міжурядову організацію Співдружність націй, мета якої — сприяння миру, економічному зростанню, розвитку демократії, а також рівні права для громадян держав-учасниць. Нині її членами є 53 держави світу.
Мал. 46. Склад території Великої Британії
Мал. 47. Королева Великої Британії Єлизавета ІІ
Мал. 48. Щільність населення Великої Британії
НАСЕЛЕННЯ. Середня щільність розселення становить 259 осіб на км2. Абсолютна більшість (55 млн) проживає в Англії. У Лондонській агломерації сконцентровано понад 14 млн осіб, а у власне Лондоні — 8 млн (густота — 5200 осіб на км2). Населення всієї Шотландії зіставне з населенням Лондона — лише 8,2 млн осіб, а Уельсу та Північної Ірландії ще менше — 4,7 і 2,8 млн осіб (мал. 48). Великими агломераціями є Західний Мідленд (Бірмінгем), Великий Манчестер, Лідс — Брадфорд, Ліверпуль.
Мал. 49. Статево-вікова піраміда Великої Британії (2017)
Демографічна ситуація у Великій Британії відображає загальну тенденцію демографічного переходу у розвинених країнах. Після піку демографічної кризи наприкінці ХХ ст. спостерігається поступове зростання природного приросту. Додатково кількість населення країни збільшується за рахунок міграцій (близько 191 тис. осіб щороку). Серед громадян, які народилися за межами Великої Британії, найбільше вихідців із Польщі, Індії та Пакистану. Велика Британія має давні тісні міграційні зв’язки зі своїми колишніми колоніями, тому приблизно 7 % її мешканців мають азійське походження і 3 % — африканське.
ОСОБЛИВОСТІ СУЧАСНОГО РОЗВИТКУ. За величиною ВВП Велика Британія посідає друге місце після Німеччини в Європі й п’яте у світі. Чинниками, що визначають її місце в міжнародному поділі праці, є давні традиції індустріалізації, потужний науково-технічний та освітній потенціал, висока концентрація капіталу, висока якість трудових ресурсів.
Геоекономічними перевагами Великої Британії є контроль над багатими запасами нафти й газу в Північному морі, а також вплив, який вона зберігає на основі постколоніальних зв’язків у межах Співдружності націй.
ТРЕТИННИЙ СЕКТОР. Велика Британія, як і інші країни «Великої сімки», належить до постіндустріальних держав, тобто розвиток третинного сектору в її економіці є визначальним. Його частка становить 79 % ВВП країни. Лондон вважається одним із основних «мозкових центрів» світової економіки і разом із Нью-Йорком належить до найвищої категорії світових міст. Три британські банки — HSBC (Ейч Ес Бі Сі), Barclays (Барклайз) та Lloyds (Ллойдс) — є провідними установами на ринку фінансових послуг країни. Велика Британія є міжнародним центром надання ділових послуг — інвестиційних, консалтингових, страхових. За масштабом міжнародної інвестиційної діяльності вона поступається лише США. Лондонська фондова біржа є одним із головних торгових майданчиків на глобальному ринку цінних паперів. Найбільшими в Європі географічними кластерами креативних індустрій є Лондон та Північно-Західна Англія. Так, лише індустрія моди приносить щороку в бюджет країни десятки мільярдів фунтів стерлінгів. У Лондоні розташовано штаб-квартиру найбільшої у світі рекламної компанії WPP. Велика Британія є світовим центром видавничої діяльності.
Країна відома як міжнародний експортер освіти. За кількістю іноземних студентів вона посідає друге місце у світі після США. У британських ВНЗ навчається 10 % усіх студентів, які здобувають освіту за кордоном. Оксфордський та Кембриджський університети постійно перебувають на найвищих щаблях у міжнародних рейтингах. Найбільш затребуваними спеціальностями серед іноземних студентів є інженерно-технічні, бізнесадміністрування, право та архітектура. Країна щороку інвестує великі кошти в науково-дослідні й дослідно-конструкторські роботи.
Туризм — одна з провідних сфер британської економіки. Країну щороку відвідує близько 35 млн гостей. За цим показником вона є четвертою в Європі після Франції, Іспанії, Італії та шостою в світі, а Лондон є другим за туристичними відвідуваннями містом світу. На території Великої Британії розташовано 31 пам’ятку світової природної та культурної спадщини ЮНЕСКО. У країні збереглися історичні численні пам’ятки. Користуються популярністю природні об’єкти Шотландії — озеро Лох-Несс, Північно-Шотландське нагір’я. Головні туристичні центри — Лондон, Единбург, Манчестер, Бірмінгем, Глазго, Ліверпуль, Бристоль.
У Великій Британії добре розвинено транспорт. Мережа транспортних сполучень має радіальну будову з центром у Лондоні, від якого розходяться залізниці та автошляхи в основних напрямках. Мережа автошляхів, серед яких і швидкісні автостради, достатньо густа. Рівень автомобілізації (519 автомобілів/1000 осіб) вищий за середній показник для країн ЄС, проте нижчий, ніж у передових країнах Європи. Залізничні сполучення з Францією та Бельгією здійснюються крізь тунель, прокладений під протокою Ла-Манш; поромні переправи з’єднують залізниці Великої Британії та Нідерландів, а також островів Велика Британія та Ірландія. Велика Британія є частиною глобальної транспортної системи. Найбільші міжнародні аеропорти, що розташовані в околицях Лондона, — Хітроу (76 млн пасажирів щороку) та Гатвік є хабами світового значення. Морським транспортом до Великої Британії потрапляє 95 % усіх вантажів. У країні діють кілька десятків портів, найбільшими за тоннажністю є Грімсбі, Іммінгем на східному узбережжі та Лондонський у гирлі Темзи. За пропускною здатністю контейнерних вантажів лідирують порти Фелікстоу та Лондонський Саутгемптон.
Мал. 50. Стоунхендж — один із найвідоміших туристичних об’єктів Великої Британії
Мал. 51. Аеропорт Хітроу — один із центральних хабів світової авіатранспортної системи
ВТОРИННИЙ СЕКТОР. Велика Британія є одним зі світових лідерів за рівнем технологій у промисловості, за інженерними інноваціями у машинобудуванні. Головними напрямами її спеціалізації є аерокосмічне, автомобільне та хіміко-фармацевтичне виробництва.
Авіакосмічна промисловість належить до найбільш розвинених у світі. Британські підприємства працюють здебільшого на основі міжнародної виробничої кооперації. Так, британська філія Ейрбас розробляє та виготовляє крила цивільних літаків А-380 та А-350; у Великій Британії створюють близько чверті кінцевої вартості Боїнгу-787 (зокрема, компанія Роллс-Ройс виробляє двигуни). Британські підприємства виконували значну частину робіт зі створення системи супутникової навігації Galileo — головного конкурента американської GPS. Компанія SSTL (Ес-Ес-Ті-Ел) сконструювала та обслуговує п’ять супутників для системи глобального моніторингу катастроф. Компанія Reaction Engines Limited (Ріекшн Енджінс Лімітед) розробляє проект Skylon (Скайлон) зі створення орбітального літального апарата багаторазового використання. Головними центрами авіакосмічної промисловості є Лондон, Бристоль, Дербі.
Велике значення має автомобілебудування. У Великій Британії випускають автомобілі відомих брендів, багато з яких належать до люксового сегменту — Астон Мартін, Бентлі, Ягуар, Ленд Ровер, Роллс-Ройс та ін. Щоправда, більшість компаній нині перебувають у власності закордонних корпорацій. Марки автомобілів для масового сегменту ринку представлені закордонними виробниками — Тойота, Хонда, Ніссан, Воксхол та ін. Також виробляються вантажні й напіввантажні транспортні засоби. Автомобілебудівні підприємства розміщено в десятках міст по всій країні. Великими центрами є Бірмінгем, Ковентрі, Оксфорд, Лідс.
Мал. 52. Автомобілі «Ягуар» проектують, конструюють та виробляють у Великій Британії
У Великій Британії добре розвинена хімічна промисловість. Країна має низку новітніх виробництв у нафто- й газохімії, що дають друге дихання старим індустріальним районам, особливо на півночі Англії та Шотландії. Виробляють штучні волокна, пластмаси, промислові хімікати, добрива, фарби. Особливе значення мають фармацевтичне та косметичне виробництва. Glaxo Smith Kline (Глаксо Сміт Клайн) і Astra Zeneca (Астра Зенека) — найбільші британські фармацевтичні корпорації. Колись обличчя промисловості Великої Британії визначали чорна металургія, суднобудування й текстильна промисловість. Нині ці виробництва збереглися, але їх значення суттєво зменшилося. Натомість у країні добре розвинені виробництва харчових продуктів.
ПЕРВИННИЙ СЕКТОР. На первинний сектор економіки припадає лише 0,7 % ВВП Великої Британії та 1,6 % зайнятих. До середини ХХ ст. вуглевидобувна промисловість забезпечувала основні потреби енергетики країни. Проте через нерентабельність видобутку вугілля більшість шахт було закрито. Нині енергетичною базою є видобування нафти і природного газу на шельфі Північного моря. Ці види енергоресурсів значною мірою замінили вугілля на ТЕС, які забезпечують 4/5 потреб країни в електроенергії (близько 1/5 виробляють на АЕС).
Попри невелику частку у структурі ВВП та зайнятості країни, сільське господарство Великої Британії належить до найбільш продуктивних у світі. Середні врожаї пшениці перевищують 70 ц/га, картоплі — 360 ц/га, цукрових буряків — 420 ц/га. Традиційно воно спеціалізується на тваринництві — розведенні великої рогатої худоби, свиней та овець. Понад 70 % продукції сільського господарства припадає на м’ясо, молоко й молочні продукти, яйця та вовну. Найвища концентрація сільськогосподарського виробництва — на південному сході (рослинництво) та південному заході Англії (розведення великої рогатої худоби). Менш сприятливі природні умови на півночі Англії, в Уельсі та Шотландії обумовлюють поширення пасовищного скотарства і вівчарства. У структурі рослинництва переважають зернові (пшениця, ячмінь) і технічні (картопля, рапс, цукрові буряки) культури. В околицях великих міст поширені птахівництво, вирощування овочів, фруктів, квітів. Велика Британія задовольняє лише 60 % власних потреб у сільськогосподарській продукції, тому частину її імпортують (молочні продукти, м’ясо, кормове зерно, чай, каву, тропічні фрукти, рибу).
ПРОСТОРОВА ОРГАНІЗАЦІЯ ГОСПОДАРСТВА. Територіальна організація господарства Великої Британії загалом відображає особливості розміщення її населення. Майже 4/5 промислового виробництва сконцентровано у центральних і південних районах Англії, особливо у смузі від Ліверпуля до Лондона. Розрізняють і так звані економічні острови — осередки промислового виробництва довкола Ньюкасла та Мідлсбро, Глазго — в Шотландії, Кардіффа та Суонсі — в Уельсі. Північна Ірландія, що раніше спеціалізувалася на суднобудуванні та текстильній промисловості, нині переорієнтувалася на новітні виробництва та сферу послуг. Її головним економічним центром є Белфаст.
ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНІ ЗВ’ЯЗКИ. Більшість галузей спеціалізації Великої Британії орієнтуються на експорт, надходження від якого забезпечують до 2/5 ВВП країни. Головними його статтями є автомобілі та комплектувальні, авіадвигуни, медикаменти, паливо, хімікати, харчові продукти, напої, тютюнові вироби. У зовнішній торгівлі послугами країна має додатне сальдо. Вона посідає перше місце в Європі та друге в світі (після США) за обсягами як вхідних, так і вихідних прямих іноземних інвестицій, левова частка яких припадає на Європу та Північну Америку.
Обсяг імпорту (промислові товари, машини та устаткування, паливо, харчові продукти) суттєво перевищує експорт.
Для України розвиток двосторонніх економічних зв’язків з Великою Британією має пріоритетне значення. Статтями експорту з України є переважно чорні метали та продукція сільського господарства, імпорту — хімічна та фармацевтична продукція, автомобілі, устаткування, паливо, харчові продукти. Велика Британія є третім найбільшим інвестором в економіку України.
Мал. 53. Структура та спрямування зовнішньої торгівлі товарами Великої Британії (2017 р.)
У Великій Британії проживає значна українська діаспора (близько 30 тис. осіб). Її формування відбувалося впродовж як першої, так і другої хвиль еміграції, а також поповнюється й нині за рахунок трудових мігрантів. Одна з найбільших українських громад проживає у Західному Лондоні.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
1. У чому полягають особливості складу території та державного устрою Великої Британії?
2. Як розподілено населення за історичними областями Великої Британії? Назвіть і покажіть найбільші агломерації.
3. Які види діяльності третинного сектору розвинені у Великій Британії?
4. Залізничний транспорт Великої Британії має характерні особливості розвитку. У чому вони полягають?
5. Які сегменти ринку за видами автомобілів задовольняє британське автомобілебудування?
6. Які зміни стались у видобувній промисловості Великої Британії? Як це позначилося на енергетиці країни?
7. Якими чинниками обумовлено спеціалізацію рослинництва і тваринництва Великої Британії?
8. Покажіть на економічній карті райони зосередження промислового виробництва Великої Британії.
9. Користуючись діаграмами на мал. 53, назвіть найбільших зовнішньоторговельних партнерів Великої Британії.
10*. Поміркуйте, чому авіакосмічна промисловість розвивається на основі міжнародної виробничої кооперації. Покажіть на карті найбільші її центри.
ШУКАЙТЕ В ІНТЕРНЕТІ
Користуючись інтернет-джерелами, з’ясуйте, які країни входять до Співдружності націй. Які вони мають державний устрій та форму правління?
ПРОВЕДІТЬ ДОСЛІДЖЕННЯ
Лондон, Берлін, Париж, Київ: схожість і відмінність сучасного розвитку міст
Використовуючи додаткові джерела інформації, порівняйте сучасний розвиток європейських столиць. Для цього визначте подібні й відмінні риси Лондона, Берліна, Парижа, Києва за такими, наприклад, показниками: кількість населення; особливості формування агломерації; характер міської забудови; розвиток міських видів транспорту; збереження історичного вигляду та ін.
Коментарі (0)