Франція (Французька Республіка). Природно-ресурсний потенціал. Населення. Аграрний сектор
- 3-01-2022, 16:10
- 397
10 Клас , Географія 10 клас Довгань (профільний рівень)
§ 28. Франція (Французька Республіка). Природно-ресурсний потенціал. Населення. Аграрний сектор
Пригадайте особливості морського клімату.
1. ЕКОНОМІКО-ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ. ПРИРОДНІ УМОВИ ТА РЕСУРСИ.
Особливості економіко-географічного положення Франції визначаються:
• компактністю території країни (нагадує п’ятикутник, за що вона дістала образну назву Пентагон) і відносно великими розмірами (у Європі за площею поступається лише Україні);
• її розташуванням на території Західної Європи — економічного центру світового значення, причому північний захід країни входить до складу «центральної осі розвитку»;
• деякою периферійністю частини території Франції, що повністю компенсується наявністю широкого виходу до незамерзаючого узбережжя Атлантичного океану та Середземного моря з численними затоками й гирлами судноплавних річок, зручних для будівництва портів;
• наявністю численних сусідів на суходолі (межує з вісьмома країнами; усі вони мають високий рівень розвитку, більшість входить до складу ЄС), серед яких особливе значення має сусідство з країнами «Великої сімки» — Німеччиною та Італією;
• наявністю важливих шляхів сполучення, які забезпечують зв’язки Середземномор’я і Центральної Європи, а також Центральної Європи та Атлантики.
Із якими країнами межує Франція? Які з них є членами ЄС?
За допомогою карт та матеріалів електронного додатка до підручника визначте особливості природних умов і ресурсів Франції. Зверніть увагу на рівень забезпечення рекреаційними ресурсами.
2. НАСЕЛЕННЯ. ФРАНКОФОНІЯ.
Країна першою у світі зіткнулася з демографічними проблемами й почала проводити політику, спрямовану на їх розв’язання. В останні роки природний приріст трохи збільшився та перевищує 3%. Приблизно чверть населення країни молодша за 20 років, водночас 60 років досягає одна людина з п’яти.
У національному складі переважають французи. Також у країні проживають бретонці, корсиканці, каталонці, баски. Упродовж тривалого часу Франція приймає іноземну робочу силу, якої зараз тут налічується понад 4,5 млн осіб. Переважають вихідці з Алжиру, Марокко, Тунісу, Португалії, Іспанії. У релігійному складі найбільше католиків, трохи збільшується кількість мусульман, є представники протестантів.
У містах проживають 3/4 населення країни, більше ніж половина з них — в агломераціях із населенням понад 100 тис. осіб.
За допомогою карт атласу та додаткових джерел визначте розташування найбільших міських агломерацій Франції.
Франція проводить політику зміцнення зв’язків із країнами світу. Велике значення приділяється міжнародній організації співробітництва франкомовних країн — Франкофонії — на основі поваги до культурного й мовного різноманіття світу. Вона об’єднує 58 членів, які представляють різні держави або частини держав світу, а також 26 спостерігачів.
3. СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА.
Як і в інших високорозвинених країнах, перехід до постіндустріальної стадії розвитку супроводжувався у Франції зниженням частки сільського господарства у ВВП. Зменшується й частка продовольства в експорті. Водночас обсяг сільськогосподарського виробництва збільшується, і Франція залишається найбільшим у Західній Європі виробником та експортером сільськогосподарської продукції. Вона має найбільшу площу орних земель і високу їх продуктивність (середня врожайність зернових — 60 ц/га).
Які чинники обумовлюють значні обсяги сільськогосподарського виробництва в країні?
Національне виробництво повністю задовольняє внутрішні потреби в основних видах сільськогосподарської продукції, за винятком тропічних фруктів, насіння деяких олійних культур, окремих видів м’яса (наприклад баранини).
Головна зернова культура — пшениця, у значних обсягах вирощуються кукурудза, ячмінь і жито. Найбільші зернові господарства розташовані в Паризькому районі. Жито вирощують на бідних ґрунтах Центрального масиву. Посіви цукрового буряку й картоплі зосереджені на Північнофранцузькій низовині. Значно зросли площі, зайняті рапсом і соняшником, які йдуть на виробництво олії та корму для худоби. Основна частина ріллі та найбільші зернові господарства зосереджені на півночі й заході Франції.
Виноградники й фруктові сади зараз займають лише 4% площ (понад 1 млн га). Це пов’язане з концентрацією виробництва фруктів у вузькоспеціалізованих господарствах і ліквідацією частини виноградників, призначених для виробництва ординарних (дешевих) вин.
Третина сільськогосподарських земель зайнята багаторічними травами, що забезпечують кормову базу для тваринництва. Це виробництво має переважно м’ясо-молочний напрямок. Найбільше поголів’я великої рогатої худоби в Бретані й Нижній Нормандії. Тут також розвинені свинарство й конярство.
Чому найбільше поголів'я великої рогатої худоби зосереджене на півночі країни?
Франція — найбільший у Європі експортер сільськогосподарської продукції. Особливо великою є роль країни в поставках зернових культур, молочних продуктів, овочів і фруктів.
Таблиця
ВИРОБНИЦТВО СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЇ ПРОДУКЦІЇ У ФРАНЦІЇ (2016 р.)
За даними таблиці охарактеризуйте спеціалізацію сільського господарства Франції.
ВИСНОВКИ
• Франція розташована в західній частині Європи, її територія омивається Атлантичним океаном та його морями.
• Франція добре забезпечена рекреаційними та водними ресурсами.
• Найбільша густота населення — у передмісті столиці, на крайній півночі і в районах із високим рекреаційним потенціалом.
• Франція — найбільший у Західній Європі виробник сільськогосподарської продукції.
ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ
1. Охарактеризуйте структуру населення Франції.
2. Оцініть природні ресурси Франції для розвитку аграрного сектору країни.
3. Які сільськогосподарські культури вирощують у країні?
Коментарі (0)