Войти
Закрыть

Китай (Китайська Народна Республіка). Місце країни у світі та регіоні. Основні чинники, що визначають місце країни в МПП

10 Клас , Географія 10 клас Довгань (профільний рівень)

 

§ 55. Китай (Китайська Народна Республіка). Місце країни у світі та регіоні. Основні чинники, що визначають місце країни в МПП

Пригадайте характерні риси трудових ресурсів Японії. Як їх особливості впливають на економічний розвиток країни?

1. ЕКОНОМІКО-ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ. ПРИРОДНІ УМОВИ ТА РЕСУРСИ.

Китай розташований на сході Азії та охоплює близько 1/5 її площі (9,6 млн км2). Він має найпротяжніший суходільний кордон у світі (22,11 тис. км) та сусідить із 13 країнами. На півночі та північному сході Китай межує з Росією, на півночі — із Монголією. Північно-західні кордони відділяють Китай від Казахстану та Киргизстану, західні — від Таджикистану, Пакистану, Індії й Непалу. На півдні пролягли кордони з Бутаном, М’янмою, Лаосом і В’єтнамом. На північному сході Китай межує з Північною Кореєю. Жодна з країн-сусідів не має високого рівня розвитку. Значна частина суходільних кордонів Китаю проходить далеко від найрозвиненіших районів країни й незручна для прокладання наземних транспортних магістралей.

Мал. 1. Статево-вікова піраміда Китаю (2016 р.).

Китай умовно поділяють на дві частини — Східний (приморський) і Західний (континентальний). Східний Китай має широкий вихід до незамерзаючих морів Тихого океану — Жовтого, Східнокитайського та Південнокитайського. Це робить його ЕГП дуже зручним для торгівлі та розвитку кооперування зі США й особливо з Японією, яка розташована поблизу. Західний Китай значною мірою ізольований від активного господарського життя.

1) Порівняйте ЕГП Китаю та Японії. Укажіть переваги кожної з країн.

2) За допомогою карт атласу та матеріалів електронного додатка до підручника з'ясуйте особливості природних умов і ресурсів Китаю. Зверніть увагу на відмінності природи Західного та Східного Китаю.

3) Ознайомтеся з переліком об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО в Китаї. Складіть та опишіть маршрут туристичної подорожі до найбільш цікавих для вас об'єктів.

2. НАСЕЛЕННЯ. УРБАНІЗАЦІЯ.

У віковій структурі населення поступово зменшується частка дітей і підлітків, зростає частка людей похилого віку та середньої тривалості життя (75 років). Чоловіче населення значно переважає жіноче, за винятком старшої вікової групи (52% чоловіків проти 48% жінок).

1) За допомогою карт атласу та матеріалів електронного додатка до підручника дізнайтеся про демографічну політику в Китаї. Визначте, як вона впливає на зміни вікової структури населення.

2) Порівняйте статево-вікові піраміди Китаю (мал. 1) та Японії (с. 133). Знайдіть спільні й відмінні риси.

Китай має відносно високу середню густоту населення — 143 особи/км2, однак розміщене воно дуже нерівномірно. Понад 80% китайців живуть у Східному Китаї. В окремих районах Великої Китайської рівнини густота населення досягає 1000 осіб/км2, а в деяких районах Західного Китаю вона не перевищує 5 осіб/км2 (у Тибеті ще менше).

Знайдіть на карті атласу найбільші міста Китаю. У якій частині Китаю вони розташовані? Чим це обумовлене?

За часткою місцевих жителів Китай нещодавно відносили до слабоурбанізованих країн. Однак стрімкий промисловий розвиток спричинив «міський вибух» — за останні 25 років рівень урбанізації в країні виріс удвічі та становить майже 58%. Китай є рекордсменом за абсолютною кількістю міських жителів (800 млн) та за кількістю міст-мільйонерів — понад 60. Усі великі міста є ядрами міських агломерацій. Найбільші з них виникли в районі Гуанчжоу, Шанхая, Пекіна, Тяньцзіня.

Назвіть та покажіть на карті найбільші міські агломерації Китаю.

Чим, на вашу думку, спричинений «міський вибух» у Китаї?

Китай має найчисленніші у світі трудові ресурси, що становлять більше ніж 806 млн осіб. Понад чверть (28 %) із них працюють у сільському господарстві. Зростає питома вага зайнятих у промисловості (29%) та сфері послуг (43 %). Незважаючи на економічні успіхи Китаю, близько 6% китайців (майже 83 млн) проживають за межею бідності, 3% (41 млн) залишаються неписьменними.

ВИСНОВКИ

• ЕГП різних частин Китаю неоднозначне: східні, особливо приморські, райони розміщені дуже вигідно. Західна частина країни має значно гірші передумови для здійснення економічних зв'язків.

• Китай має велике різноманіття природних умов. Це одна з найбільш забезпечених мінеральними ресурсами країн світу. Відчувається дефіцит земельних ресурсів.

• Характерні риси населення Китаю: найбільша кількість населення і трудових ресурсів, нерівномірне розміщення, середній рівень та високі темпи урбанізації, найбільша кількість міст-мільйонерів і міських агломерацій.

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

1. Укажіть головні риси ЕГП Китаю. Чому, незважаючи на велику кількість сусідніх країн, економічні зв'язки з ними суходолом обмежені?

2. Які природні особливості Китаю впливають на нерівномірність розподілу населення по території?

3. Охарактеризуйте кількісний та якісний склад трудових ресурсів країни.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 10 клас Довгань (профільний рівень)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація