Войти
Закрыть

Сполучені Штати Америки: основні чинники, що визначають місце країни в міжнародному поділі праці, система розселення

10 Клас , Географія 10 клас Кобернік, Коваленко (рівень стандарту)

 

§ 39. СПОЛУЧЕНІ ШТАТИ АМЕРИКИ: ОСНОВНІ ЧИННИКИ, ЩО ВИЗНАЧАЮТЬ МІСЦЕ КРАЇНИ В МІЖНАРОДНОМУ ПОДІЛІ ПРАЦІ, СИСТЕМА РОЗСЕЛЕННЯ

Офіційна назва - Сполучені Штати Америки (США)

Склад території - 50 штатів і Федеральний округ Колумбія

Член міжнародних організацій - ООН, НАТО, НАФТА та ін.

Офіційна мова - англійська

Релігія - християнство (протестантизм, католицтво)

Місце країни у світі та регіоні. Сполучені Штати Америки - наймогутніша в економічному та політичному сенсі держава. Нині це єдина наддержава в світі. Її піднесення почалося наприкінці XIX ст. Через те що дві світові війни оминули територію США, з країни-боржника європейських країн вона перетворилася на країну-кредитора. США - одні із засновників ООН і мають постійного представника в Раді Безпеки ООН. США - лідер серед країн світу за військовою потужністю. їх військово-морський флот є найбільшим у світі. США є засновником та осередком Північноатлантичного альянсу (НАТО). Це держава з найбільшим за сукупною потужністю ядерним потенціалом на Землі.

Нині США є «чемпіоном» за продуктивністю праці, освоєнням Світового океану та космосу. Саме американські астронавти першими ступили на поверхню Місяця, а завдяки амбітному проекту Ілона Маска мають шанс бути першими на Марсі. США очолює рейтинг країн за ВВП, який становить майже 25% від світового показника. За ВВП на душу населення США посідає 7-ме місце в світі та 1-ше в Америці. Американський долар є головним розрахунковим засобом у світовій валютно-фінансовій системі. Інвалютні резерви центральних банків країн світу майже на 2/3 складаються з доларів, в доларах відбувається 3/4 операцій міжнародного банківського кредитування.

США є також регіональним лідером. За їх ініціативи було укладено Північноамериканську угоду про вільну торгівлю (НАФТА), яка є найбільшою в світі регіональною зоною вільної торгівлі з населенням майже у півмільйона осіб та близько 30% світового ВВП.

Основні чинники, що визначають місце країни в міжнародному поділі праці. Місце США в міжнародному поділі праці визначає ряд чинників (мал. 143). У першій половині XX ст. провідними чинниками були природно-ресурсний, працересурсний та споживчий. Розміщення нових наукомістких виробництв у другій половині XX - на початку XXI ст. все більше орієнтується на науково-технологічний та екологічний чинники. Вже під час Другої світової війни в США почали з'являтися науково-промислові парки та технополіси. Науково-промислові парки тісно пов'язані з університетами і часто групуються навколо них, отримуючи звідти нові ідеї та молодих учених.

Мал. 143. Чинники, що визначають місце США в міжнародному поділі праці

Дайте господарську оцінку ЕГП США. Порівняйте ЕПГ країни з географічним положенням Росії та Китаю.

Економіко-географічне положення. Сполучені Штати Америки - держава у Північній Америці. Територія країни складається з трьох частин: Континентальні («суміжні») штати (48 штатів, 83% площі, 99,3% населення країни), штати Аляска та Гаваї. Країна межує на півночі з Канадою, на півдні - з Мексикою. На північному заході морськими протоками проходить державний кордон США та Росії. США має вихід до трьох океанів. Через Атлантичний та Тихий океани країна підтримує активні зв'язки з багатьма країнами світу. Узбережжя Північного Льодовитого океану практично не використовується.

Держава наближена до важливих мінерально-сировинних баз Американського регіону, що їх активно використовує у своєму господарстві.

США має низку володінь, де розміщуються військові бази країни. Так, під контролем США перебуває ряд островів у Карибському морі (Пуерто-Ріко, Американські Віргінські Острови) та Океанії (Північні Маріанські Острови, острів Гуам, Американське Самоа та ряд інших).

Науковий та технологічний потенціал. США мають найбільший у світі науковий та технологічний потенціал. Кількість науковців та інженерів, які зайняті у дослідженнях і розробках у США, перевищує аналогічні показники в усіх країнах Європи разом чи в Японії. На частку США припадає 45% усіх отриманих у світі Нобелівських премій у галузі науки.

Пріоритетним є фінансування прикладних і дослідно-конструкторських розробок. Найбільше вкладається коштів у розвиток військової та аерокосмічної сфер, машинобудування, електроніки, хімії, металургії, транспорту та послуг. Американські корпорації утримують перші позиції у виробництві космічних апаратів, надпотужних комп'ютерів, їх програмового забезпечення, напівпровідників, новітніх потужних інтегральних схем, лазерної техніки, засобів зв'язку та біотехнології.

Мал. 144. Статево-вікова піраміда США, 2017 р.

1. За статево-віковою пірамідою США (мал. 144) з'ясуйте, чи загрожує країні дефіцит трудових ресурсів у найближчому майбутньому. 2. Поміркуйте, з чим пов'язані відносно рівні грані обрису бічної сторони статево-вікової піраміди країни. 3. Порівняйте демографічні процеси в США та одній із країн G-7 Європи.

Працересурсний та споживчий потенціал. Чисельність американців стабільно збільшується. З одного боку, велика кількість населення забезпечує значний споживчий потенціал. Для більшої частини населення США характерний І тип відтворення. Коефіцієнт народжуваності становить 12,5 осіб/тис., коефіцієнт смертності - 8,2 осіб/тис. Природний приріст невисокий: 4,3 осіб/тис. На кожну жінку припадає в середньому 1,87 дитини. Середній вік населення менший, ніж у більшості країн Європи - 37,9 року. За середньою тривалістю життя (79,68 року) серед держав Америки США поступається лише Канаді. Відбувається «старіння населення». Значно вищий показник природного приросту в афроамериканців - 22 особи/тис.

Для США протягом кількох століть є характерним позитивне сальдо міграцій. Сполучені Штати Америки - член Міжнародної організації з міграції (МОМ). Завдяки мігрантам США поповнюють свої ресурси з дешевою робочою силою, а також спеціалістами високої кваліфікації. США переманюють кращих фахівців з усього світу. Багато нелегальних мігрантів, особливо з Мексики, виконують низькооплачувану роботу.

Трудові ресурси в США вирізняються високим рівнем кваліфікації. Лише 11 % американців мають освіту, нижчу за середню. Більшість зайнятих працює у третинному секторі (мал. 145). Водночас у первинному секторі кількість працюючих зменшилася. Проте завдяки новітнім технологіям і наполегливій праці один американський фермер годує 74 співвітчизники та 27 іноземців. Рівень безробіття невисокий: близько 5%. Високий рівень освіти й професійної підготовки трудових ресурсів є важливим чинником переваги американських корпорацій у конкурентній боротьбі на внутрішньому та світовому ринку.

Мал. 145. Значення секторів економіки США, 2016 р.

Сполучені Штати Америки - багатонаціональна країна. Це нація, яка сформувалася завдяки консолідації іммігрантів з різних частин світу. Корінні жителі Америки - індіанці, ескімоси та алеути - становлять разом близько 1 % населення країни.

Природно-ресурсний потенціал. Природні умови США сприяють господарському освоєнню території. У рельєфі переважають рівнини, що займають центральну та південну частини країни. На заході розташовані високі сейсмічно активні гори Кордильєри, на сході - давні низькі Аппалачі.

Сприятливі кліматичні умови США зумовили розвиток економіки країни. Оскільки територія має значну протяжність з півночі на південь, на ній представлено різні типи клімату: від арктичного у штаті Аляска до тропічного на півдні штату Флорида та на Гаваях. Проте більша частина території лежить у межах помірного та субтропічного кліматичних поясів. У межах одного поясу клімат істотно змінюється: з просуванням вглиб материка суттєво зменшується зволоження та зростають річні амплітуди температур.

Країна багата на мінеральні ресурси, що є основою для розвитку добувної та обробної промисловості. В країні відомо понад 100 видів корисних копалин. США забезпечені власними покладами мінеральних енергоносіїв. Так, у країні є великі поклади нафти та природного газу (Техаський, Аляскинський, Мексиканської затоки та Каліфорнійський басейни). За запасами нафти країна посідає 9-те місце в світі, а за видобутком - 3-тє (після Росії та Саудівської Аравії). США є найбільшим споживачем нафти у світі. За покладами природного газу США посідають 5-те місце в світі, а за видобутком є світовим лідером. Країна є світовим лідером за покладами кам'яного вугілля (Аппалацький та Іллінойський басейни), а за його видобутком поступається лише Китаю.

Із рудної сировини є значні запаси залізної руди (Приозерний басейн), мідних, поліметалічних, уранових руд та срібла (у Кордильєрах), золота (на Алясці). Істотним є видобуток нерудної хімічної сировини: фосфоритів (Флорида), самородної сірки (Примексиканська низовина), калійної солі (штат Нью-Мексико). Частина власних мінеральних ресурсів консервується з метою створення і підтримки рівня стратегічних запасів.

Водні ресурси в країні розміщено нерівномірно: 60%їх припадає на східну частину (Міссісіпі з притоками, Великі озера). Там річки та озера використовуються для судноплавства, зрошення, водопостачання промисловості. Річки Кордильєр та Аппалачів мають багатий гідроенергопотенціал, що освоєний на 82%.

США мають багаті земельні ресурси. Найкращі чорноземні ґрунти розміщені на Центральних та Великих рівнинах, на південному сході - родючі червоно- та жовтоземи, на північному сході - бурі лісові ґрунти.

Країна має значні лісові ресурси. Схили Кордильєр вкрито хвойними лісами, Аппалачів - широколистяними. Країна багата цінними породами дерев.

США мають дуже великі й різноманітні природно-рекреаційні ресурси. Головні райони приморського туризму - Флорида, Каліфорнія, Гаваї; гірського - Кордильєрські штати Заходу; озерного - штати Приозер'я. У США існує понад 50 національних парків.

Економічна свобода. США належить до найбільш економічно вільних країн. У таких країнах особи вільні у виборі роботи, виробництві товарів, витратах та інвестиціях. Там захищена приватна власність, зведена до мінімуму корупція, гарантується свобода бізнесу, торгівлі, фінансів, трудових відносин. Всі ці свободи підтримуються і захищаються державою. Економічна свобода США впливає на місце країни в міжнародному поділі праці, визначає характер спеціалізації національної економіки.

Знайдіть на економічній карті основні райони розробки корисних копалин на території США. Поясніть, які виробництва переробної промисловості приурочені до них.

Порівняйте забезпеченість природними ресурсами США з Росією, Китаєм та Україною.

Мал. 146. Густота населення та міста-мільйонери США

1. Використовуючи карту, відшукайте названі мегаполіси та визначте, які найбільші міста увійшли до їх складу. 2. Порівняйте процес урбанізації у США та високорозвинутих країнах Європи.

Система розселення. США має невисокий показник середньої густоти населення - 34,8 осіб/км2(мал. 146). Найбільш густо заселені східні частини країни (100-400 осіб/км2), тихоокеанське узбережжя, південні штати. Гірські західні штати та Аляска заселені слабо (0,3-11 осіб/км2).

США - надзвичайно урбанізована країна. Рівень урбанізації становить 81,4%. В країні є 10 міст-мільйонерів, з яких найбільші Нью-Йорк (8,5 млн осіб), Лос-Анджелес (3,9 млн осіб) та Чикаго (2,7 млн осіб). Американські міста зазнають джентрифікації. Характерне також явище субурбанізації, наслідком якого стало виникнення великих міських агломерацій. Лише 1/3-1/4 їх мешканців живе у місті-ядрі агломерації, а решта - у передмістях. Найбільшими агломераціями є Нью-Йоркська (21,4 млн осіб), Лос-Анджелеська (15,5 млн осіб).

Чиказька (9,1 млн осіб), Бостон - Провіденс (7,3 млн осіб), Даллас - Форт-Верт (6,5 млн осіб), Сан-Франциско - Сан-Хосе (6,5 млн осіб), Х'юстон (6,2 млн осіб), Маямі (6,1 млн осіб). Зростаючись, агломерації злилися в мегаполіси: Приатлантичний (50 млн осіб), Приозерний (35 млн осіб) та Каліфорнійський (25 млн осіб). На території США розташована найбільша кількість світових міст - 29 (15,9%).

Українська діаспора США. Великомасштабна українська імміграція з економічних причин з Галичини, Буковини та Закарпаття до США почалася ще у другій половині XIX ст. Друга хвиля імміграції тривала в міжвоєнний період. Після Другої світової війни в результаті третьої хвилі імміграції до США переїхало близько 100 тис. біженців з України. Четверта хвиля почалася у 90-х рр. XX ст. й триває донині.

США - третя за чисельністю української діаспори країна світу (після Росії та Канади). Там проживає близько 1 млн осіб українського походження. Переважна більшість з них народилася уже в США, і тільки близько 20% становлять емігранти. Близько третини осіб українського походження володіє українською мовою, 15% використовує її у побуті. Українці в США розселені досить компактно. Понад 90% українського населення живе в містах, більшість у Нью-Йорку, Філадельфії, Чикаго, Піттсбурзі, Детройті, Клівленді.

За час перебування в США діаспора створила численні українські організації, у т. ч. 13 політичних організацій, 12 професійних товариств, 29 кредитних спілок, 4 страхові товариства, 3 молодіжні організації, 3 жіночі спілки. В країні видають понад 20 газет, 11 журналів, інтернет-видання «Брама», ведуть мовлення близько 20 українських радіопрограм та два телеканали. Найбільшими молодіжними організаціями є Союз української молоді, «Пласт» та Організація демократичної української молоді. Працюють українські вищі навчальні заклади. Найбільш помітними українськими науковими інституціями США є Наукове товариство ім. Тараса Шевченка та Українська вільна академія наук.

1. Назвіть чинники, що визначають місце США в міжнародному поділі праці. 2. Проаналізуйте динаміку кількості населення, природного й механічного руху та статево-вікову структуру населення США. 3. Як науковий та технологічний потенціал впливають на міжнародну спеціалізацію США? 4. Схарактеризуйте природно-ресурсний потенціал США. 5. Покажіть на карті найбільші міста, мегаполіси та світові міста США. 6*. Оцініть роль економічної свободи і підприємництва в соціально-економічному розвитку США.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду