Словник географічних термінів
- 25-12-2021, 16:20
- 451
11 Клас , Географія 11 клас Пестушко, Уварова, Довгань (рівень стандарту)
Словник географічних термінів
А
Абсолютна висота місцевості - перевищення точки на земній поверхні відносно рівня моря, що приймають за нуль метрів.
Агрокліматичні ресурси - співвідношення тепла, вологи, світла, яке необхідне для вирощування сільськогосподарських культур, визначається географічним положенням території в межах кліматичних поясів і природних зон.
Азимут - кут на місцевості або на карті, що утворюється напрямком на північ і напрямком на певний пункт.
Амплітуда коливань температур - різниця між мінімальною й максимальною температурами повітря за певний проміжок часу (добу, місяць, рік тощо).
Антициклон - область підвищеного атмосферного тиску з максимальним тиском в центрі та низхідним рухом повітря. Вітри у антициклоні рухаються за годинниковою стрілкою у північній півкулі і проти годинникової стрілки - в південній.
Атмосферний фронт - перехідна зона між двома повітряними масами з відмінними фізичними властивостями (головним чином температурою та вологістю).
Б
Барометр - прилад для вимірювання атмосферного тиску.
Бентос - сукупність організмів, що населяють дно океанічних, морських і прісноводних водойм.
Бергштрихи - перпендикулярні до горизонталей невеликі штрихи (рисочки), які вказують напрямок зниження (падіння) схилу.
Біoлoгічні ресурси - сукупність генетичних ресурсів, організмів або їх частин, популяцій або будь-яких інших біотичних компонентів екосистем, які мають фактичну або потенційну користь чи цінність для людства.
Біосфера - оболонка земної кулі, в якій зосереджені живі організми.
В
Валовий внутрішній продукт (ВВП) - показник макроекономічної статистики, який розраховується як сукупна вартість кінцевої продукції підприємств, галузей матеріального виробництва і сфери послуг, що розташовані на території країни.
Валовий національний продукт (ВНП) - макроекономічний показник, що характеризує дохід, який включає вартість товарів і послуг, вироблених національними суб'єктами (підприємствами, організаціями та приватними особами) за рік, незалежно від їх територіального місцезнаходження.
Відносна висота місцевості - висота однієї точки земної поверхні відносно іншої точки (різниця абсолютних висот цих точок), перевищення однієї точки на земній поверхні над іншою.
Відтворення населення - постійне оновлення поколінь населення в результаті народжуваності та смертності, а також міграції населення.
Вік - період від народження людини до певного моменту в її житті. В демографії під віком розуміють повну кількість років в останній день народження.
Вікова структура населення - розподіл населення за різними віковими групами (наприклад, 0-14 років, 15-59 років).
Внутрішня політика - політика, що проводиться в межах держави.
Г
Генералізація - процес відбору і узагальнення якісних та кількісних характеристик карти в картографії.
Географічна оболонка - верхня комплексна оболонка Землі, що утворилася внаслідок взаємопроникнення і складної взаємодії окремих геосфер: літосфери, гідросфери, атмосфери і біосфери.
Географічний азимут - горизонтальний кут, який відраховують за годинниковою стрілкою від північного напряму географічного меридіана точки спостереження до заданого напряму від 0° до 360°.
Географічний простір - складний планетарний простір, що утворився внаслідок взаємодії космічних чинників із земними, який розвивається в часі і охоплює усі сфери географічної оболонки: літосферу, гідросферу, атмосферу, біосферу і соціосферу.
Географічні інформаційні системи (ГІС) - технології отримання, обробки, зберігання і розповсюдження інформації шляхом поєднання зображення території (електронне відображення карт, схем, космо-, аерозображень земної поверхні) з інформацією табличного типу (різноманітні статистичні дані, списки, економічні показники тощо).
Географічні координати - величини, які визначають положення певної точки на місцевості (на плані чи на топографічній карті) відносно прийнятої системи координат.
Геологічне середовище людства - частина земної кори (гірські породи, ґрунти, донні відклади, підземні води тощо), яка взаємодіє з елементами ландшафту, атмосферою та поверхневими водами і може зазнавати впливу техногенної діяльності людини.
Геополітика - мистецтво управління державою; політологічна концепція, що вбачає у політиці визначальну роль географічних факторів: просторове розташування країни, розмір території, наявність чи відсутність, обмеженість природних ресурсів, кількість населення.
Геосистеми - природні або соціально-економічні географічні утворення, системи різного рівня, що складаються з цілісної низки взаємопов'язаних, взаємодіючих компонентів. Найбільша планетарна геосистема - географічна оболонка.
Ґ
Ґрунт - природно-історичне тіло, що виникло у поверхневому шарі земної кори в результаті тривалого впливу біотичних, абіотичних і антропогенних чинників, має специфічні генетико-морфологічні ознаки і властивості, які створюють сприятливі умови для росту і розвитку рослин.
Д
Деіндустріалізація - процес соціальних та економічних змін, викликаних зниженням або повним припиненням індустріальної активності у регіоні або країні, особливо у важкій промисловості.
Демографічна криза - різке погіршення розвитку народонаселення, зумовлене, зокрема, процесом депопуляції.
Демографічна політика - цілеспрямована діяльність державних та інших соціальних інститутів у сфері регулювання процесів відтворення населення.
Демографічна ситуація (демографічна обстановка) - це стан демографічних процесів, складу й розміщення населення на певний час (найчастіше рік) на певній території.
Демографічний перехід - історичний перехід від одного типу відтворення населення до іншого.
Демографічний прогноз - науково обґрунтоване передбачення майбутнього розвитку демографічних процесів і явищ з урахуванням сучасних і минулих тенденцій їх розвитку.
Депопуляція - систематичне зменшення кількості населення, зазвичай, внаслідок скорочення народжуваності до вкрай низького рівня.
Джентрифікація - реконструкція і оновлення будівель в раніше непривабливих частинах міста.
Дистанційне зондування Землі (ДЗЗ) - спостереження поверхні Землі авіаційними і космічними засобами, оснащеними різноманітними видами знімальної апаратури.
Додана вартість - вартість, яка додається в процесі виробництва товарів до вартості сировини, матеріалів, палива на кожній стадії руху товарів від виробника до споживача.
Е
Екватор - паралель, проведена на однаковій відстані від полюсів.
Еміграція - виїзд громадян зі своєї країни в іншу країну на постійне проживання з політичних, економічних чи інших мотивів.
Ендеміки - види рослин і тварин, притаманні виключно конкретній території.
Епіцентр - місце на земній поверхні, що розташоване над вогнищем землетрусу, де його сила є максимальною.
Ерозія - процес руйнування гірських порід водяними потоками (водяна) або вітром (вітрова).
Етнічна структура населення - сукупність етносів на певній території.
Етнос - історично сформована на певній території стійка сукупність людей, яка володіє загальними рисами й стабільними особливостями культури, психологічним складом, а також усвідомленням своєї єдності та відмінності від інших подібних утворень (самосвідомістю).
Ефективність - відношення корисного ефекту (результату) до витрат на його одержання.
З
Зовнішньоекономічні зв’язки - сукупність напрямів, форм, методів і засобів торговельно-економічного, виробничого, науково-технічного, валютно-фінансового і кредитного співробітництва між країнами з метою раціонального використання міжнародного поділу праці.
Зовнішня політика - сукупність відносин держави з іншими державами світу та міжнародними організаціями.
Зовнішня торгiвля - одна з форм зовнішньоекономічної діяльності, яка включає експорт й імпорт товарів.
Зрошення - штучне зволоження ґрунту і поверхні рослин шляхом подавання води з водного джерела.
Зсув - сповзання мас гірських порід униз схилом під впливом сили тяжіння.
І
Імміграція - в'їзд у країну на тимчасове чи постійне проживання громадян інших держав.
Імпорт - ввезення в країну товарів, технологій, капіталів, отримання послуг виробничого або споживчого призначення, тимчасове ввезення товарів.
Інфляція - переповнення сфери обігу паперовими грошима внаслідок надмірного (порівняно з потребами в дійсних грошах - золота) їх випуску.
Інфраструктура - комплекс галузей національного господарства (сфери матеріального і нематеріального виробництва), які обслуговують промисловість і сільське господарство.
К
Карст - сукупність явищ, пов'язана з дією води на розчинні породи, яка призводить до утворення пустот різної форми та розмірів.
Картографія - наука, яка займається вивченням, розробкою і створенням географічних карт.
Клімат - багаторічний режим погоди, який базується на метеорологічних спостереженнях протягом декількох років.
Конкурентоспроможність - здатність певного об'єкта або суб'єкта перевершити конкурентів у заданих умовах. Розрізняють конкурентоспроможність товару, підприємства, галузі, країни, регіону тощо.
Конкурентні переваги - перевага над конкурентами, що досягається за рахунок пропонування споживачам товарів вищої якості, або завдяки низьким цінам, або через надання великих вигод, які компенсують високі ціни на товари і послуги.
Конфесійна структура населення - сукупність релігій, які сповідує населення цієї території.
Л
Літосфера - верхня тверда оболонка Землі, що охоплює земну кору й верхню частину мантії до шару астеносфери.
Літосферні плити - великі жорсткі блоки літосфери Землі, відокремлені одна від одної тектонічними розломами (швами) за осьовими лініями сейсмічних поясів Землі.
Льодовик - великі льодові маси, що сповзають схилами гір або гірськими долинами.
М
Магнітний азимут - горизонтальний кут, який відлічується за годинниковою стрілкою від північного напряму магнітного меридіана точки спостереження до заданого напряму від 0° до 360°.
Масштаб - відношення довжини відрізка на карті, плані або кресленні до відповідної йому реальної довжини на місцевості.
Міграційні процеси - процеси просторового переміщення людей між поселеннями, регіонами, країнами. У вузькому значенні - це сукупність переселень людей, пов'язаних зі зміною ними місця проживання на довготривалий строк.
Міграції - механічні переміщення людей через кордони тих чи інших територій зі зміною місця проживання назавжди, на тривалий час або з регулярним поверненням до нього.
Міжнародна кооперація - взаємодія двох чи більше суб'єктів господарської діяльності, серед яких хоча б один є іноземним, за якої здійснюється спільна розробка або спільне виробництво, спільна реалізація кінцевої продукції та інших товарів на основі спеціалізації у виробництві проміжної продукції або спеціалізації на окремих технологічних стадіях науково-дослідних робіт, виробництва та реалізації програм господарської діяльності.
Міжнародна міграція - рух через кордони тих чи інших територій з метою постійного або тимчасового перебування на новому місці.
Міжнародні транспортні коридори - комплекс наземних та водних транспортних магістралей з відповідною інфраструктурою на визначеному напрямку, включаючи допоміжні споруди, під'їзні шляхи, прикордонні переходи, сервісні пункти, вантажні та пасажирські термінали.
Місцевий час - час меридіана цього місця, який визначається положенням Сонця.
Н
Навігаційні карти - картографічні зображення, призначені для забезпечення навігації: морського, річкового, повітряного, а в деяких випадках - наземного транспорту.
Нектон - сукупність активно плаваючих водних тварин, здатних самостійно протистояти течії й активно переміщуватися на великі відстані.
Низовина - рівнинна ділянка суходолу значної протяжності, яка розміщена на висоті до 200 м над рівнем моря.
О
Озеро - природне заглиблення на суходолі, заповнене водою.
Океан - найбільша частина Світового океану, обмежена материками.
Орбіта - шлях небесного тіла в космічному просторі.
Орієнтування на місцевості - визначення свого місця знаходження відносно сторін горизонту за допомогою компаса, карти або аерознімка.
П
Падіння річки - різниця висот рівнинної поверхні води річки у двох різних точках, розташованих на певній відстані по довжині річки; виражається в метрах. Різниця висот між витоком і гирлом називається повним падінням річки.
Погода - стан нижнього шару атмосфери в певній місцевості в конкретний час або протягом тривалого часу (година, доба, декада, місяць).
Попит - платоспроможна потреба потенційних покупців, що виникає при наявності у них вільних коштів і бажання задовольнити свої потреби і запити придбанням конкретної послуги чи товару.
Політична географія - суспільно-географічна дисципліна, що займається вивченням територіальної (геопросторової) організації та дослідженням географічних закономірностей формування і розвитку політичної сфери життя суспільства.
Поxил річки - відношення падіння річки до її довжини, виражається у метрах на кілометр (м/км).
Пояси освітленості на Землі - ділянки земної поверхні, які обмежені тропіками і полярними колами. Різниця між ними полягає в умовах освітленості.
Поясний час - система відліку часу, заснована на розділенні поверхні Землі на 24 годинні пояси. У всіх пунктах в межах одного поясу в кожен момент час однаковий; в сусідніх поясах він відрізняється рівно на одну годину.
Працемісткість - показник, що характеризує витрати робочого часу на виробництво певної продукції або на виконання конкретної технологічної операції.
Прибутковість (рентабельність) - відносний показник економічної ефективності.
Природні зони - частина географічного поясу з однорідними кліматичними умовами. Вони є частиною природної країни і зберігають широтне або близьке до нього простягання, тобто змінюються від екватора до полюсів (широтна зональність).
Природний рух населення - динаміка народжень та смертей, які змінюють чисельність населення природним шляхом. Природний рух населення характеризується коефіцієнтом народжуваності, коефіцієнтом смертності та природним приростом населення.
Проекція - зображення об'єктів тривимірного простору на площині або іншій двовимірній поверхні.
Пропозиція - обсяг товарів та послуг, який виробники хочуть і можуть поставити на ринок за різною ціною за певний проміжок часу.
Прямокутні координати - лінійні величини, що визначають положення точок на площині щодо двох взаємно перпендикулярних осей.
Р
Реіндустріалізація - відновлення промислового потенціалу; перехід від ранньоіндустріальної та індустріальної бази виробництва до його нових технологічних основ.
Рельєф - сукупність нерівностей поверхні суходолу, дна океанів і морів, різноманітних за обрисами, розмірами, походженням, будовою, віком та історією розвитку.
Ресурсозабезпеченість - співвідношення між розмірами запасів природних ресурсів і обсягами їх використання, що виражається кількістю років, на яку вистачить певного ресурсу, або його запасами із розрахунку на душу населення.
Ринкова ціна - ціна, за якою товари (роботи, послуги) передаються іншому власнику за умови, що продавець бажає передати такі товари (роботи, послуги), а покупець бажає їх отримати на добровільній основі.
Роза вітрів - діаграма, яка показує повторюваність вітрів різних напрямків у цій місцевості (за місяць, сезон чи рік).
Розграфлення - поділ карти на окремі аркуші, зручні для користування.
С
Світосистема - результат глобальної геопросторової єдності в системі «людина - природа» та формування єдиного світового ринку; активізації міжнародних інвестиційних потоків і формування єдиного світового ринку капіталу та центрів фінансово-банківської діяльності; зростання ролі нових інформаційних технологій та розвитку науково-дослідних робіт.
Середній вік - характеристика вікової структури населення. Обчислюється як середня арифметична величина шляхом ділення загальної кількості людино-років (суми добутків значень віку на кількість населення у відповідному віці на загальну кількість населення).
Сім’я - базована на єдиній загальносімейній діяльності спільність людей, що пов'язана вузами шлюбу - батьківства - родинних стосунків.
Сила Коріоліса - одна з сил інерції, яка існує в системі відліку, що обертається, і виявляється при русі в напрямі під кутом до осі обертання.
Синоптичні карти - карти, на яких цифрами та символами нанесені результати метеорологічних спостережень у певний момент. Ці карти складаються для прогнозування погоди.
Система розселення - система населених пунктів певної території з різнобічними зв'язками між ними.
Собівартість продукції - грошовий вираз витрат на виробництво та реалізацію продукції. Від собівартості продукції залежить кінцевий показник діяльності підприємств - прибутковість. Собівартість визначається як сума сукупних витрат, поділених на кількість виробленої продукції, тобто як середні витрати на одиницю продукції.
Соціальна структура населення - система різних видів спільнот (класових, майнових, професійних, територіальних) і стійких та впорядкованих зв'язків між ними.
Старіння населення - збільшення частки людей похилого віку (60 років і більше) у загальній кількості населення.
Статево-вікова піраміда - графічне зображення розподілу людей за віком та статтю. Це двостороння діаграма, на якій кількість людей кожної вікової групи (в розрізі статей) зображена горизонтальними смугами в одному масштабі.
Статево-вікова структура населення - абсолютна кількість або частка населення, яка припадає на кожну статево-вікову групу.
Субурбанізація - процес зростання і розвитку приміської зони великих міст, унаслідок чого формуються міські агломерації. Є подальшим етапом урбанізації.
Суспільна географія - наука про загальні та специфічні закони та закономірності територіальної організації суспільства, механізми дії та форми вияву їх у територіальних суспільних системах, що функціонують у географічному просторі.
Т
Тектоніка - галузь геології, що вивчає структуру та рухи земної кори, форми залягання гірських порід, створені цими рухами, досліджує геологічну історію й закономірності розвитку тектонічних рухів.
Територіально-політичні системи - об’єктивно взаємопов’язані поєднання різноманітних елементів політичної сфери, що склалися на певній території у їх взаємодії між собою і з географічним простором.
Топографічна карта - докладна, єдина за змістом, оформленням і математичною основою географічна карта, на якій детально зображено невелику ділянку земної поверхні з природними, соціальними і економічними об'єктами місцевості із властивими їм якісними і кількісними характеристиками та особливостями розміщення.
Топографія - наукова дисципліна, що займається географічним вивченням місцевості з наступним створенням топографічних карт на основі аеро- та космічних фотознімків; розділ картографії.
У
Урбанізація - зростання значення міст в розвитку суспільства, яке супроводжується ростом і розвитком міських поселень, зростанням частки міського населення, поширенням міського способу життя в певному регіоні, країні, світі.
Ф
Фен - вітер, часто
Коментарі (0)