Основні цілі стратегії сталого розвитку у світі та в Україні
- 24-12-2021, 19:53
- 560
11 Клас , Географія 11 клас Гільберг, Савчук, Совенко (рівень стандарту)
§ 34. Основні цілі стратегії сталого розвитку у світі та в Україні
• Яке значення збереження довкілля для людського життя?
Світові цілі щодо впровадження у практику державного управління стратегії сталого розвитку визначають рекомендаційні рішення, прийняті на міжнародних форумах, ініційованих ООН та її спеціалізованими організаціями. У різних країнах світу акцентують на різних аспектах її реалізації. Наприклад, більшість країн Європи прагне насамперед покращити екологічну ситуацію, а в країнах Африки переважно намагаються реалізувати соціальні й економічні аспекти цієї стратегії.
Україна бере участь у міжнародних форумах від 1992 р., коли в Ріо-де-Жанейро було прийнято перший міжнародний правовий документ із питань сталого розвитку (мал. 113). Серед вітчизняних географів переважає розуміння сталого розвитку як збалансування інтересів природи й суспільства. Саме в цьому контексті розроблено Концепцію сталого (збалансованого) розвитку України. Основну увагу в цьому важливому документі приділено визначенню національних пріоритетів. Передусім зусилля держави спрямовано на розширення мережі природно-заповідного фонду та впровадження у вітчизняне законодавство відповідних положень міжнародно-правових актів у цій сфері, до яких долучилась держава в рамках реалізації стратегії сталого розвитку.
Мал. 113. Глобальні цілі сталого розвитку людства
Унікальний досвід
У 2016 р. в м. Сіань (провінція Шеньсі, Китай) відкрито найбільший у світі очищувач атмосферного повітря. Висота вежі — 100 м. За добу очищують 10 млн м3 повітря.
ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ: стисло про головне
- Світові цілі щодо впровадження в практику державного управління стратегії сталого розвитку визначають рекомендаційні рішення, прийняті на міжнародних форумах, ініційованих ООН та її спеціалізованими організаціями.
- Україна переважно впроваджує сталий розвиток у природоохоронній сфері.
Знаю і вмію обґрунтувати
- 1. Що таке сталий розвиток?
- 2. Які існують відмінності в пріоритетах у впровадженні цілей сталого розвитку в різних частинах світу?
- 3. Поміркуйте, чому в Україні зусилля держави в рамках реалізації сталого (збалансованого) розвитку спрямовано на розширення мережі природно-заповідного фонду.
- 4. У яких природних зонах у межах України площа заповідання території під об'єкти природно-заповідного фонду є найбільшою?
- 5. Доведіть потребу реалізації лише окремої групи цілей сталого розвитку в Україні.
- 6. Схарактеризуйте роль географів у реалізації цілей сталого (збалансованого) розвитку в Україні.
- 7. Чому неможливо одночасно впроваджувати всі цілі сталого розвитку?
Працюю з картою
Знайдіть на карті шкільного атласу й позначте на контурній карті розміщення об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення в Україні. Поясніть їх розміщення.
Шукаю в Інтернеті
На офіційному сайті Міністерства екології і природних ресурсів України знайдіть і прочитайте екологічний паспорт вашої області за останній рік. Визначте, які заходи були проведені в рамках реалізації політики сталого розвитку.
Генерую ідеї
Продумайте й запропонуйте заходи, спрямовані на впровадження цілей сталого (збалансованого) розвитку в населеному пункті, де ви живете, які можуть бути реалізовані місцевим органом влади в межах його повноважень.
Дослідження
Орієнтовні теми (на вибір учня/учениці)
- 1. Давальницька сировина у швейній індустрії України: позитивні й негативні аспекти для виробників і споживачів.
- 2. Офшорна розробка програмного забезпечення в Україні: основні центри, компанії.
- 3. Реалізація планів сталого (збалансованого) розвитку в різних країнах: успіхи та прорахунки.
Коментарі (1)