Загальна будова Сонячної системи
- 1-02-2022, 15:04
- 421
5 Клас , Природознавство 5 клас Ярошенко, Бойко
§ 18. Загальна будова Сонячної системи
Пригадайте, які тіла входять до складу Сонячної системи.
Вивчення параграфа допоможе вам:
• розповідати про найближчу до нас зорю — Сонце.
• зрозуміти, що Сонце є центром Сонячної системи;
• описувати будову Сонячної системи;
• пояснювати різницю в тривалості року на різних планетах.
Сонце. Найближча до Землі зоря, яка забезпечує її світлом і теплом, — Сонце. Розміри Сонця із Землі здаються нам незначними. Насправді ж його розміри у 109 разів більші порівняно із Землею. Сонце — це розжарена куля, температура якої становить на поверхні 6 000 °С, а ближче до центра Сонця вона досягає 15 мільйонів градусів Цельсія. Зважаючи на те, що відстань між Сонцем і Землею 150 мільйонів кілометрів, на Землю потрапляє лише двохмільярдна частина його тепла й світла, але цього вистачає для життя на нашій планеті. Сонце, як і Земля, постійно обертається навколо своєї осі.
Сонце — центр Сонячної системи. Навколо Сонця обертається вісім планет разом із супутниками і безліч малих небесних тіл (астероїдів, комет, метеороїдів). Це відбувається тому, що маса Сонця більша у 750 разів за загальну масу всіх тіл, що обертаються навколо нього. Маючи таку масу, Сонце наче «величезний магніт» створює силу притягання, якої достатньо, щоб утримати всі небесні тіла біля себе. Розміри Сонячної системи визначаються так званою сферою впливу Сонця, де його притягання переважає притягання сусідніх зір.
Сонце та сукупність небесних тіл, що обертаються навколо нього, називаються Сонячною системою.
Склад Сонячної системи. До складу Сонячної системи входять вісім планет: 1 — Меркурій, 2 — Венера, 3 — Земля, 4 — Марс, 5 — Юпітер, 6 — Сатурн, 7 — Уран, 8 — Нептун із супутниками, сотні тисяч астероїдів, комети та метеороїди (мал. 50). До планет земної групи належать Меркурій, Венера, Земля і Марс. А до планет гігантів — Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун. Природні супутники планет — це тіла Сонячної системи, які обертаються навколо планет на зразок того, як планети обертаються навколо Сонця. Якщо в Меркурія і Венери супутників немає, то в Сатурна їх кілька десятків. У Землі природний супутник один — Місяць.
Більш детальну інформацію про нього ви одержите в наступному розділі.
Планети — це великі кулеподібні небесні тіла, що рухаються навколо Сонця на різних відстанях по певних орбітах.
Мал. 50. Спрощена схема будови Сонячної системи
Як рухаються планети в Сонячній системі. Усі планети рухаються навколо Сонця по лініях, які називаються орбітами (мал. 50). Орбіти всіх планет за формою подібні і нагадують витягнуті кола, які за своєю довжиною різні.
Час, протягом якого планета здійснює повний оберт навколо Сонця, називають роком. Планети ще обертаються навколо власної осі. Час одного повного оберту — доба. Як уже зазначалось, на Землі рік триває 365,25 діб.
Зверніть увагу, що земний рік — не ціле число діб. Тому за 4 роки «набігає» ще одна доба. Через це кожного четвертого року в календарі з’являється 29 лютого. Рік тривалістю 366 діб називають високосним.
Місяць і Венера на зоряному небі
Тривалість року на планетах залежить від їхньої відстані до Сонця. Він тим довший, чим далі від Сонця розташована планета.
Сонце не тільки нагріває, а й освітлює планети та їх супутники. Ви вже знаєте, що вони світять відбитим від їх поверхні сонячним світлом. Деякі з планет (наприклад, Марс, Венера, Юпітер) ми можемо бачити на зоряному небі неозброєним оком.
Станьте дослідниками природи
Продовжіть спостереження за зоряним небом. Перед заходом Сонця знайдіть на небі Венеру — перше небесне тіло, яке на ньому з’являється увечері. Визначте її положення відносно нерухомих тіл, якими можуть бути різні будівлі, насадження, припарковані автомобілі тощо.
Через 1-2 години після першого спостереження знову розшукайте Венеру на небі. Зверніть увагу на яскравість, з якою світиться ця планета, тепер зробіть висновки, чи змінилось її положення на зоряному небі щодо нерухомого земного тіла. Опишіть побачене в зошиті.
Перевірка знань
1. До яких небесних тіл належить Сонце? Які його розміри?
2. Опишіть будову Сонячної системи.
3. Від чого залежить тривалість року на різних планетах Сонячної системи?
4. Що вам відомо про природні супутники планет?
5. Зробіть у зошиті схематичний малюнок будови Сонячної системи в довільній формі. Підпишіть зображені небесні тіла. Відстані від Сонця до планет (округлені до сотень мільйонів кілометрів) наведено в таблиці № 5.
Таблиця 5
6. На папері в клітинку зобразіть відстані від Сонця до планет у зменшеному вигляді. Одну клітинку умовно прийміть за 50 млн км. Усі позначення робіть по один бік від умовного зображення Сонця. Щоб зобразити відстані до всіх планет, доведеться склеїти 2-3 аркуші.
Коментарі (0)