Способи орієнтування на місцевості
- 27-01-2022, 17:19
- 721
6 Клас , Географія 6 клас Бойко, Міхелі
§ 8. Способи орієнтування на місцевості
• Пригадайте з уроків природознавства, що називають горизонтом.
• Назвіть основні сторони горизонту.
ЩО ОЗНАЧАЄ ОРІЄНТУВАТИСЯ. Ви вже знаєте, що орієнтуватися означає визначати своє положення на місцевості щодо сторін горизонту та навколишніх предметів. Вам також відомо, що основних сторін горизонту чотири: північ (Пн.), південь (Пд.), захід (Зх.), схід (Сх.). Крім них, є проміжні сторони горизонту. Наприклад, між північчю і сходом — північний схід (Пн. Сх.); між півднем і заходом — південний захід (Пд. Зх.) та ін. (мал. 27).
ПОДОРОЖ У СЛОВО
Слово орієнтування походить від латинського орієнс — схід (місце, де сходить Сонце). Тобто орієнтуватися означає визначити своє положення відносно сходу.
Мал. 26. Орієнтування за місцевим краєвидом
Мал. 27. Сторони горизонту
Уміння орієнтуватися на місцевості дуже важливе в житті людини. Відомі випадки, коли через втрату орієнтира гинули цілі експедиції. І навпаки, вміння знайти орієнтири на місцевості допомагало людям вижити.
Сторони горизонту
Сторони горизонту ще називають сторонами світу. Вони мають, крім звичних для нас назв, і міжнародні назви та позначення: норд (N) — північ, зюйд (Z) — південь, вест (W) — захід, ост (О) — схід.
ЯК ВИЗНАЧИТИ НАПРЯМКИ НА МІСЦЕВОСТІ. На місцевості можна орієнтуватися (визначити напрямки) у різні способи: за місцевими ознаками, Сонцем, зорями. Для всіх способів спільним є те, що спочатку визначають, де північ.
На сторони горизонту можуть вказувати місцеві ознаки. Так, із північного боку кора дерев і великі камені вкриті мохом. З південного боку крона дерев густіша, ніж із північного. Мурашники зазвичай розміщуються на південь від найближчого дерева. Річні кільця, які видно на пеньку, ширші з південного боку.
Орієнтування за місцевими ознаками
У ясну погоду можна орієнтуватися за Сонцем. Опівдні, о 12 год, Сонце перебуває в найвищій точці на небі — в зеніті. Тому тінь від предметів буде спрямована на північ. Лінію тіні «північ — південь» називають полуденною лінією (мал. 28, а).
Мал. 28. Визначення сторін горизонту
Уночі, коли не видно місцевих ознак і немає Сонця, можна орієнтуватися за зорями. Для цього потрібно знайти на нічному небі Полярну зорю. Вона вказує напрямок на північ. Щоб не помилитися, спочатку знаходять сім зірок сузір’я Великого Воза (Великої Ведмедиці), яке нагадує ківш із довгою ручкою (мал. 28, б). Потім уявно з’єднують прямою лінією дві зорі, що розташовані на краю ковша. Після цього продовжують уявну лінію до крайньої зорі на «ручці» сузір’я Малий Віз (Мала Ведмедиця). Ця крайня яскрава зоря і є Полярною.
Знаючи хоч одну сторону горизонту, легко визначити всі інші. Щоб за напрямком, наприклад, на північ визначити інші сторони, потрібно стати обличчям на північ і розвести руки в сторони. По праву руку буде схід, по ліву — захід, а позаду — південь.
ПРИЛАДИ ДЛЯ ОРІЄНТУВАННЯ. Найточніше сторони горизонту можна визначити за приладами, зокрема компасом. Намагнічена стрілка компаса завжди темним (синім або чорним) кінцем спрямована на північ. Для визначення сторін горизонту компас кладуть на горизонтальну поверхню (або долоню). Потім його повертають так, щоб позначка Пн. (або поділка 0) на шкалі компаса збіглася із темним кінцем стрілки. Це означає, що ви зорієнтували компас. Тоді позначки на циферблаті компаса (Пд., Зх., Сх.) вказуватимуть напрямки сторін горизонту.
Компас
Щоб не заблукати в незнайомій місцевості під час прогулянки в лісі, походу по гриби, туристичного походу, потрібно з'ясувати за компасом, у якому напрямку ви вирушаєте. Лише в такому разі ви зможете встановити, у якому напрямку потрібно повертатися. Якщо, наприклад, ви вирушили на південний схід, то повертатися слід на північний захід.
Компас — найдавніший винахід людства
У Китаї вже понад 4 тис. років тому було відомо про дивовижні властивості магнітної стрілки — вказувати намагніченим кінцем на північ. Із ХІІ ст. китайці користувалися компасом для орієнтування на морі. Відтоді про цей прилад з'явилися перші згадки і в Європі.
ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ
• На місцевості можна орієнтуватися у різні способи: за місцевими ознаками, Сонцем, зорями та використовуючи компас.
• Компас — прилад, за яким найточніше можна визначити сторони горизонту.
• Основних сторін горизонту чотири — північ, південь, захід, схід.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
- 1. Назвіть основні сторони горизонту. Як називаються проміжні сторони горизонту між північчю і заходом, між заходом і півднем?
- 2. Які вам відомі способи орієнтування на місцевості?
- 3. Які місцеві ознаки можуть допомогти у визначенні напрямку?
- 4. Як можна орієнтуватися за Сонцем?
- 5. Поміркуйте, у якому напрямку рухалася група туристів, якщо Полярну зорю вони бачили праворуч від себе.
- 6. У якому напрямку простяглася вулиця, на якій розташована ваша школа?
- 7*. Користуючись компасом, з’ясуйте: на яку сторону горизонту виходять вікна у вашій класній кімнаті; з якої сторони розташовані дошка, останні парти.
ПОПРАЦЮЙТЕ В ГРУПІ
Визначте, в якому напрямку від вашої школи розташовані:
- група 1 — пошта, церква;
- група 2 — магазин, зупинка автобуса або маршрутного таксі;
- група 3 — високе дерево, помітний будинок тощо.
Коментарі (0)