Перетворення води на пару
- 27-01-2022, 16:03
- 344
6 Клас , Природознавство 6 клас Любарець (для осіб з особливими освітніми потребами F70)
§ 13. Перетворення води на пару
Ви, мабуть, часто спостерігали таке: змочили скло водою, а воно через деякий час стало сухим; розвісили мокру білизну, а вона висохла; протерли класну дошку вологою ганчіркою — спочатку дошка стала мокрою, а потім висохла. Куди ж поділася вода зі скла, з білизни, з класної дошки?
Вода перетворилася на пару — перейшла в газоподібний стан.
Перетворення води на пару називають випаровуванням води. Випаровується вода з річок, озер, морів, інших водойм.
Що сильніше гріє сонце, то швидше випаровується вода. Вона, звичайно ж, випаровується і в холодну погоду, але не так швидко, як у теплу. З поверхні океанів і морів щодня випаровується близько 300 000 кубічних кілометрів води. Багато її випаровується і з рослин, а також із поверхні землі.
А які ж властивості пари?
Проведіть дослід
Пара
Налийте в колбу трохи води. Закрийте її пробкою зі скляною трубочкою. Поставте на підставку й починайте нагрівати на полум’ї спиртівки. На дні та стінках колби з’являться маленькі бульбашки повітря. Продовжуйте нагрівати. Коли вода закипить, на дні колби утворяться великі бульбашки. Це — пара. Бульбашки швидко підіймаються вгору і лускають. Колба наповнюється парою, але її не видно. Отже, пара невидима, як і повітря.
Висновок
Пара — це вода в газоподібному стані. Пара невидима, як і повітря. Вона виникає в процесі кипіння та випаровування води.
Запитання
- 1. Що таке водяна пара?
- 2. Чому змочена поверхня класної дошки чи скла через деякий час висихає?
- 3. Що ми спостерігаємо на поверхні киплячої води?
- 4. Чому «підстрибує» кришка, коли в каструлі кипить вода?
Коментарі (0)