Види географічних карт
- 27-01-2022, 17:24
- 520
6 Клас , Географія 6 клас Бойко, Міхелі
§ 15. Види географічних карт
• Пригадайте, яку поверхню може охоплювати географічна карта.
• Який масштаб карт у вашому атласі?
ЯК РОЗРІЗНЯЮТЬ КАРТИ. Вивчаючи географію, ви ознайомитеся з великою кількістю карт різних видів. Картографи кажуть, що на карті можна зобразити все або майже все. І рельєф та корисні копалини, і галузі промисловості та сільського господарства, і перельоти птахів та походи Александра Македонського, і захворюваність населення на грип та кількість злочинів на тисячу жителів тощо. Складно навіть назвати явище навколишнього світу, яке неможливо зобразити на карті.
Аби правильно використовувати карти як важливе джерело інформації, необхідно знати їх призначення і головні особливості. Карти розрізняють за масштабом та охопленням території (мал. 50).
Мал. 50. Види карт
ВИДИ КАРТ ЗА МАСШТАБОМ. На всіх географічних картах, як і на планах та глобусах, зазначений масштаб. Залежно від масштабу розрізняють такі карти:
великомасштабні — від 1 : 10 000 до 1 : 200 000 включно;
середньомасштабні — від 1 : 200 000 до 1 : 1 000 000 включно;
дрібномасштабні — дрібніше від 1 : 1 000 000.
Що більша різниця між розмірами на карті та справжніми розмірами на місцевості, то дрібніший масштаб. Наприклад, у вашому атласі фізична карта України (1 : 4 000 000) буде більшого масштабу, ніж карта півкуль (1 : 300 000 000). Проте обидві вони — дрібномасштабні.
Зазвичай на картах поверхня відтворена в дуже зменшеному вигляді. Усі деталі, які є насправді, показати на них неможливо. Тому зображують тільки основні об'єкти, тобто зображення узагальнюють. Що дрібніший масштаб карти, то зображення більш узагальнене.
Великомасштабні карти називають топографічними. На них зображені відносно невеликі ділянки поверхні з основними об'єктами (рельєф, води, рослинність, населені пункти, господарські об'єкти, шляхи, кордони) однаково детально.
Масштаб і докладність зображення
Зображення 1 км2 місцевості в масштабі 1 : 1000 займає 1 м2 карти, у масштабі 1 : 10 000 — 1 дм2, у масштабі 1 : 100 000 — 1 см2, у масштабі 1 : 1 000 000 — 1 мм2. Якщо в масштабі 1 : 1000 невелика ділянка місцевості може бути зображена з усіма подробицями, то в масштабі 1 : 1 000 000 вона матиме вигляд крапки.
ВИДИ КАРТ ЗА ОХОПЛЕННЯМ ТЕРИТОРІЇ. За охопленням території розрізняють: 1) карти світу, на яких зображена поверхня всієї земної кулі; 2) карти материків і океанів; 3) карти окремих частин материків — країн, областей, районів.
Карти світу і півкуль мають найдрібніший масштаб. Зрозуміло, що на них земна по верхня зображена дуже узагальнено й схематично.
Карти материків і океанів мають більший масштаб, ніж карти світу, але вони теж дрібномасштабні. На них більше об'єктів, і зображені вони детальніше.
Карти держав, областей і районів використовують для докладного вивчення територій. Їх масштаб значно більший, тому земна поверхня зображена детальніше. Наприклад, на фізичній карті України зображена тільки та ділянка Землі, на якій розташована наша країна.
ГЕОГРАФІЧНІ АТЛАСИ. На перших примітивних картах-малюнках стародавніх жителів нашої планети відомостей було небагато. Нині ж картографи зіткнулися з проблемою «перенаселення» карт. На них потрібно розмістити стільки, що для всього бракує місця.
Успішним розв'язанням цієї проблеми є атласи. Атлас — це сукупність різних карт, зібраних у певному порядку в одну книжку. Існують атласи світу. У них карти показують ділянки поверхні послідовно одну за одною. Є атласи окремих країн, в які уміщені різні карти з певної теми однієї й тієї самої території. Бувають атласи навчальні, наприклад для 6 класу. Там зібрані карти, що ілюструють основні теми підручника.
Навчальні атласи
КАРТА — ВЕЛИЧЕЗНИЙ ВИНАХІД ЛЮДСТВА. Ви вже знаєте, що карти — важливе джерело географічних знань. Вміння користуватися ними дає змогу вивчати світ: природу, населення і господарство різних територій.
Крім пізнавального, карти мають і велике практичне значення. За картами визначають найзручніші місця для будівництва міст, каналів, електростанцій, прокладання трубопроводів, залізниць, автошляхів. Геологи з'ясовують за ними райони пошуку корисних копалин. Без карт не могли би плавати кораблі й літати літаки, маршрути яких спочатку креслять на каргах. Вони потрібні для орієнтування на місцевості, у туристичних походах і експедиціях. Кожні три години створюють карти погоди, які допомагають її передбачувати. Є медичні карти, де показані райони поширення певних хвороб.
Значення карт колись і тепер
Відомо, що карти Давнього Китаю були знаряддям владарювання. За ними вели архіви, дипломатичну і військову документацію, створювали податкову систему. Вони мали й ритуальне значення — ними прикрашали гробниці правителів. Працю картографа дорівнювали до праці краснописця, художника чи вченого. Нині за стародавніми картами історики вивчають, де жили різні народи в минулому, де проходили кордони держав і пролягали торгові шляхи. Так учені дізнаються, які зміни відбулися в природі й суспільстві.
Що більше вчені вивчають карти, то більше дивуються розмаїттю сфер їх використання — від буденних справ до наукових передбачень.
ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ
• Карти розрізняють за масштабом (велико-, середньо- і дрібномасштабні) та охопленням території (світу і півкуль, материків і океанів, окремих частин материків — країн, областей, районів).
• Атлас — це сукупність різних карт, зібраних у певному порядку в одну книжку.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
- 1. Які види карт розрізняють за масштабом?
- 2. Які є географічні карти за охопленням території?
- 3. Що спільного й відмінного між фізичною картою півкуль і фізичною картою України?
- 4. Яке значення мають географічні карти для життя і господарської діяльності людини?
- 5. Чи доводилося вам або вашій родині користуватися географічними картами? За картою України, враховуючи масштаб, визначте відстань від вашого обласного центру до Києва. Якщо ж ви живете в Києві, визначте відстань він нього до Одеси.
- 6*. Доведіть, що географічна карта є великим винаходом людства.
ШУКАЙТЕ В ІНТЕРНЕТІ
Бувають карти не тільки Землі. Є карти Місяця, Марса та інших космічних тіл. Чи бачили ви їх? Якщо ні, знайдіть в Інтернеті.
ПРАКТИЧНА РОБОТА 1 (Закінчення. Поч. див, с. 50.)
Тема: Визначення масштабу карт за даними про відстані на місцевості та відрізками на карті, що відповідають цим відстаням.
5. Визначте масштаб карт, на яких 10 км відстані між населеними пунктами відповідають: а) 2 см; б) 5 см; в) 10 см.
Зразок: 10 км на місцевості відповідають 2 см на карті, а 1 см — відповідно 5 км (10 км : 2 см = 5 км). Отже, якщо 1 см на карті відповідає 5 км на місцевості (або 5 км = 5000 м = 500 000 см), то її масштаб — 1 : 500 000.
6. Відомо, що масштаб карти такий: в 1 см 40 км. Визначте відстань від Києва до Харкова, якщо на карті вона дорівнює 10,4 см.
7. Відстань від Києва до Одеси — 440 км. На карті ця відстань становить 11 см. Визначте масштаб карти.
8. Відстань від Полтави до Вінниці — 550 км. Якою буде ця відстань на карті, якщо її масштаб 1 : 10 000 000?
9. Відстань між Києвом і Парижем (Франція) на карті становить 2,4 см. Масштаб карти 1 : 100 000 000. Яку відстань потрібно пролетіти літаком і скільки триватиме політ, якщо швидкість руху літака 800 км/год?
Коментарі (0)