Войти
Закрыть

Загальні ознаки клімату

7 Клас , Географія 7 клас Гільберг, Паламарчук

 

Зверніть увагу!!!
 
Ви переглядаєте матеріал до підручника "Географія 7 клас Гільберг, Паламарчук", якщо раптом вам потрібні ВІДПОВІДІ до цієї теми:
 
 

§ 13. Загальні ознаки клімату

Пригадайте: 1. Що таке клімат? 2. Назвіть основні кліматотвірні чинники.

Загальні ознаки клімату. Клімат Африки зумовлений географічним положенням материка, його великою площею, особливостями рельєфу й атмосферної циркуляції, близькістю величезного континентального масиву Євразії, холодними (біля західних берегів) і теплими (біля східних берегів) течіями. Незначна розчленованість берегової лінії робить значну частину материка малодоступною для впливу моря.

  • Працюйте під час вивчення матеріалу з картою атласу «Кліматична карта Африки».

Африка є найжаркішим материком світу, адже майже вся його територія знаходиться в екваторіальному, субекваторіальних і тропічних поясах, тобто між тропіками. Упродовж року сонце тут знаходиться високо над горизонтом, а двічі на рік воно буває в зеніті в кожній точці цієї частини материка. В Африці немає холодних зим. Навіть у північній і південній частинах материка, які знаходяться в субтропічних поясах, середня температура зимових місяців не опускається нижче +10-12 °С. У западині Конго та на узбережжі Гвінейської затоки протягом року спостерігається температура майже +25 °С. У тропічних і субтропічних поясах помітні коливання температури за сезонами. Холодний високогірний клімат панує на вершинах Кіліманджаро та Кенії (мал. 22).

Мал. 22. Кліматична карта Африки

Циркуляція повітряних мас над материком. У широтах Африки над океаном панують постійні вітри — пасати, що значно впливають на розподіл опадів. Південно-східний пасат дме з Індійського океану, тому приносить вологі повітряні маси. Північно-східний пасат з Євразії викликає суху погоду. Вітри-пасати затримують Драконові та Капські гори, що впливає на перерозподіл опадів: велику кількість їх отримують прибережні райони, за горами опадів мало. Основними циркуляційними процесами над континентом є постійний рух повітряних мас у вигляді пасатів із субтропічних широт до області найбільшого нагрівання сонцем повітря. З квітня по липень у Північну півкулю проникає південно-східний пасат. Проходячи над екваторіальною областю, він трансформується в екваторіальне повітря й під упливом відхиляючої сили обертання Землі переходить у південно-західні вітри, які називаються екваторіальними мусонами.

Тропічні повітряні маси виникають між теплим і сухим повітрям північно-східних пасатів і холоднішим вологим повітрям екваторіального мусону. Вони постійно сухі, заповнені сухою масою повітря (утворюються над материком) і не приносять опадів. Клімат західних берегів Африки перебуває під упливом морського тропічного повітря, що теж не приносить опадів. Холодні морські течії — Канарська в Північній півкулі і Бенгальська в Південній півкулі — теж не сприяють утворенню опадів.

На сході гористі береги Південної Африки перебувають під упливом вологих південно-східних пасатів Індійського океану й отримують значну кількість опадів. Північно-східна частина Африки, що прилягає до Азії, перебуває під упливом сухого континентального тропічного повітря, що формується над великими просторами пустель.

Завдяки тому, що сонце над материком знаходиться в зеніті, африканський масив суходолу дуже нагрівається. Над більшою частиною материка переважає низький атмосферний тиск. Тому вітри, як правило, дмуть з океанів. Лише в субтропіках переважають області високого атмосферного тиску.

Над материком повітряні маси постійно нагріваються, що несприятливо позначається на розподілі опадів. Майже на всьому континенті характерні тимчасова або постійна недостатність опадів. Посушливі області займають в Африці дуже великі простори, за винятком екваторіального поясу дощів, який простягається від Ліберії до озер Вікторія та Ньяса. У більшій частині Африки коефіцієнт зволоження набагато менший від 1,00. У Сахарі він наближається до 0.

Лише узбережжя материка зазнає помітного впливу морських течій. Теплі Гвінейська та Мозамбіцька течії сприяють збільшенню кількості опадів у прибережній частині материка.

Запитання та завдання

  • 1. Назвіть основні кліматотвірні чинники, що впливають на формування клімату материка Африка.
  • 2. Які типи циркуляції повітряних мас переважають над континентом?
  • 3. Чому на материку випадає мало опадів?
  • 4. Які типи клімату характерні для материка?

Працюємо з картою та атласом

  • Визначте за кліматичною картою Африки, які ізотерми перетинають північну, центральну, південну частини материка в січні та липні. Де в Африці зареєстровано максимальні та мінімальні температури повітря?
  • Проаналізуйте розподіл опадів на материку за цією картою. Назвіть райони Африки з найбільшою та найменшою кількістю опадів.

Сторінка дослідника

Дослідіть причини утворення пустель Сахара й Калахарі, користуючись фізичною та кліматичною картами.

Цікавий факт

Уважається, що клімат в Африці стабільний. Проте у 2008 р. на материку відбувались аномальні процеси. Весною на континенті переважала спекотна погода. У Єгипті, Лівії, Тунісі, Алжирі, Марокко, Мавританії аномалії середньомісячної температури досягали +2-4 °С. На більшій частині континенту було сухо. Тільки на півночі Середземноморського узбережжя сума опадів перевищувала норму у 2-4 рази. На півдні Алжиру сталася велика повінь, під час якої загинуло багато людей, було затоплено кілька оазисів, пошкоджено дороги, електромережі, системи водопостачання. Повінь затопила й деякі райони Марокко.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 7 клас Гільберг, Паламарчук", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Зверніть увагу!!!
 
Ви переглядаєте матеріал до підручника "Географія 7 клас Гільберг, Паламарчук", якщо раптом вам потрібні ВІДПОВІДІ до цієї теми:
 
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду