Тектонічна будова, рельєф, клімат, рослинність і тваринний світ Антарктиди. Природні багатства, їх використання. Екологічні проблеми материка
- 22-01-2022, 03:04
- 421
7 Клас , Географія 7 клас Гільберг, Паламарчук
7 Клас , Географія 7 клас Гільберг, Паламарчук
Пригадайте: 1. Що лежить в основі Антарктиди? 2. Як географічне положення материка впливає на його клімат?
Тектонічна будова. Колись Антарктида разом з Африкою, Австралією та Південною Америкою утворювала прадавній материк Гондвану. В її основі лежить давня докембрійська Антарктична платформа.
Фундамент платформи складається з метаморфічних і магматичних порід, здебільшого гранітів. Зверху його вкриває чохол осадових відкладів. Цікаво, що в них були знайдені рештки давніх рослин і тварин. У західній частині материка в альпійську епоху горотворення утворилася складчаста область. Їй у рельєфі відповідають гори, що піднялися вздовж розломів земної кори.
Мільйони років тому в Антарктиді був теплий помірний клімат, і на материку росли хвойні та букові ліси. Зледеніння розпочалося майже 20 млн років тому, і згодом континент покрився потужним льодовиковим покривом. Під його тиском земна поверхня була ніби вдавлена, і тепер у деяких місцях вона розміщена навіть нижче від рівня океану.
Рельєф материка. Антарктида має ніби дві поверхні: зверху — льодовиковий покрив, знизу — підлідна земна поверхня. Потужний льодовиковий покрив завтовшки 2000-4000 м укриває майже весь материк. Він має вигляд купола, трохи піднятого в центральній частині. Середня висота материка становить майже 2000 м. Крижана поверхня простягається на тисячі кілометрів. Снігові бархани нагадують хвилі. Тільки поблизу узбережжя та подекуди у внутрішніх районах, наче острови, здіймаються гірські хребти й окремі вершини (мал. 84). За об’ємом води Антарктида нагадує океан, однак вода в ній перебуває у твердому стані. Під дією сили тяжіння й особливостей рельєфу льодовики Антарктиди постійно рухаються від центра до країв материка. Швидкість їх сповзання в середньому становить 200 м за рік. На краю материка вони обриваються й утворюють урвисті крижані береги й айсберги. Подекуди льодовиковий покрив сповзає в океан на шельф і утримується на плаву, утворюючи шельфові льодовики. Обриси берегової лінії Антарктиди за короткий час можуть суттєво змінитися — зникають миси, півострови, затоки, а берег відступає на десятки кілометрів. Найбільший шельфовий льодовик у світі — льодовик Росса — завширшки 800 км, завдовжки 1100 км, товща криги — 700 м. Підлідний рельєф — гори й рівнини, піки та западини — прихований, як і рельєф дна Світового океану під товщею криги. Між Західною та Східною Антарктидою через увесь материк простягаються Трансантарктичні гори. Вони є своєрідним продовженням Анд Південної Америки. Їх найвищі вершини, що сягають 3000-4000 м, здіймаються над крижаним покривом материка. У Західній Антарктиді на масиві Вінсон знаходиться найвища точка Антарктиди (5140 м), а також найбільший діючий вулкан Еребус (3794 м). Під льодом материка є гори, долини, рівнини, русла колишніх річок, чаїні колишніх озер.
Мал. 84. Рельєф Антарктиди
Корисні копалини. На ранніх етапах дослідження Антарктиди було знайдено кам’яне вугілля. Геологи вважають, що кам’яного вугілля в надрах Антарктиди міститься більше, ніж на будь-якому з інших материків. Крім того, тут було знайдено руди чорних і кольорових металів, алмази, гірський кришталь, слюду, графіт. Проте їх видобування в суворих антарктичних умовах пов’язане з великими труднощами.
Антарктида містить значні корисні копалини, промислове видобування яких цілком можливе за належного розвитку техніки.
Клімат Антарктиди. Антарктида має дуже суворі природні умови. Тут сформувався найхолодніший клімат на Землі. Її називають материком вічних морозів. Це зумовлено не тільки розташуванням Антарктиди за полярним колом, а й упливом кліматотвірних чинників.
Надходження сонячної енергії, яка нагріває земну поверхню, відбувається тільки влітку, коли встановлюється полярний день. Тоді в Антарктиду надходить стільки ж сонячної енергії, скільки й в екваторіальні широти. Проте її підстильна поверхня не нагрівається. Це зумовлено тим, що майже 90 % сонячної енергії крижана поверхня Антарктиди відбиває назад у космічний простір. Узимку, коли настає полярна ніч, сонячна енергія майже не надходить, середня температура повітря становить -60 °С. В Антарктиді була зареєстрована рекордно низька температура повітря на Землі — -89,2 °С, а на поверхні снігу — -90 °С. Таких низьких температур на поверхні нашої планети ніде більше не фіксували, тому цей район називають Полюсом холоду.
Холодне повітря спричиняє над материком область високого атмосферного тиску. З льодового купола в центрі материка маси холодного важкого повітря опускаються до країв, утворюючи дуже сильні стокові вітри. В Антарктиді дмуть найсильніші вітри на планеті. Їх швидкість становить 277 км/год. Тут також знаходиться ще й Полюс вітрів. Ураганні вітри бувають так часто й такі сильні, що під час вимірювання прилади не витримують і ламаються.
Антарктичні повітряні маси вирізняються прозорістю та сухістю. На материку випадає незначна кількість опадів — у середньому 200 мм за рік (це майже стільки, скільки й у пустелі Сахара). Антарктида отримує їх у твердому стані.
Мал. 85. Кліматичні діаграми антарктичного та субантарктичного поясів Антарктиди
В Антарктиді виокремлюють два кліматичні пояси: антарктичний і субантарктичний (мал. 85). Особлива суворість клімату спостерігається у внутрішніх районах. Узимку (з квітня до вересня) лютують морози понад -70 °С. Навіть у розпал полярного літа (у грудні-лютому) термометр показує -30 °С. Проте погода ясна й безвітряна. На узбережжях таких сильних морозів не буває: -35 °С узимку, майже 0 °С улітку, але там панують шторми, які переходять в урагани, що супроводжуються снігопадами.
На узбережжях і у внутрішніх районах Антарктиди є ділянки, вільні від льоду та снігу. Це антарктичні оазиси. Температура повітря там улітку над землею буває плюсовою (+3 °С), але різко знижується на висоті вже кількох метрів. Величезне значення мають спостереження за кліматом материка, який упливає на весь клімат планети.
Рослинність і тваринний світ. Учені довели, що мільйони років тому в Антарктиді було тепло й шуміли зелені ліси. Нині рослинність представлена лишайниками, мохами та синьо-зеленими водоростями.
Тут немає наземних ссавців, крилатих комах і прісноводних риб, але є пінгвіни, багато буревісників, поморників, у водах мешкають різні види тюленів і морські леопарди, морський слон, південний котик, малий полосатик, капський голубок, біла сивка, мармурова нототенія, антарктичний кликач, білокровна щука, антарктичний калянус, антарктичний криль, антарктична морська зірка.
Господарське використання Антарктиди полягає в її дослідженні вченими для пізнання загальної картини будови землі та світу.
Практична робота 8 (продовження)
Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Антарктиди
Позначте на контурній карті, користуючись атласом.
Гори: Трансантарктичні;
вулкан: Еребус.
Запитання та завдання
Працюємо з картою та атласом
Знайдіть на карті наукові станції. Нанесіть ці назви на контурну карту.
Сторінка дослідника
Використовуючи різноманітні джерела інформації, дослідіть і розкрийте:
Цікавий факт
Антарктику щорічно відвідує майже 6 тис. туристів. На Антарктичному півострові, є туристична база й аеродром. У 1990-х роках туризм поширився до моря Росса й деяких районів на південь від Австралії. Більшість туристів здійснює антарктичні круїзи на кораблях (мал. 86).
Мал. 86. Антарктида туристична
Повторимо головне
Коментарі (0)