Рельєф, тектонічна будова та корисні копалини Африки
- 23-01-2022, 00:37
- 395
7 Клас , Географія 7 клас Масляк, Капіруліна
§ 12. Рельєф, тектонічна будова та корисні копалини Африки
- 1. Що таке рельєф? Назвіть основні форми рельєфу.
- 2. Які корисні копалини видобувають у вашій місцевості, як їх використовують?
Рельєф Африки. Порівняйте, якими кольорами на карті світу позначено Африку та інші материки Землі. Навіть побіжного погляду досить, щоб переконатися, що більшу частину Африки займають височини й плоскогір’я. Гори височать лише на північно-західній і південній околицях материка. Незначні за площею низовини простягаються лише поблизу узбережжя.
Знайдіть на фізичній карті Африки гори. Як вони називаються?
За середньою висотою над рівнем моря (750 м) Африка поступається лише Антарктиді та Євразії. Але в Антарктиді — це поверхня крижаного купола, а в Євразії велика середня висота «набігає» за рахунок найвищих на планеті гір.
Найвищі частини материка знаходяться на сході й на півдні — складчасто-брилові гори й нагір’я. На сході височить Ефіопське нагір’я, на півдні — Капські та Драконові гори. Промовиста назва останніх указує на химерність обрисів. Навколо озера Вікторія і далі на південь розташоване Східно-африканське плоскогір’я. Воно розбите величезними тектонічними розломами, в яких утворилися вузькі та глибокі озера. На плоскогір’ї багато згаслих і діючих вулканів. Майже ідеальними конусами здіймаються вони у небесну височінь. Незважаючи на те, що ці гори знаходяться в районі екватора, найвищі з них укриті багаторічними снігами. Згаслим вулканом є найвища гора Африки — Кіліманджаро (мал. 25). Вона розташована на південь від екватора. Майже на екваторі розташована гора Кенія (мал. 26).
Мал. 25. Гора Кіліманджаро
Мал. 26. Гора Кенія
Знайдіть на фізичній карті Африки ці гори. Визначте їх абсолютні висоти. Запишіть результати роботи в зошит.
Вирахуйте середню температуру повітря на вершинах цих гір, якщо середня t °С біля підніжжя складає +25 °С.
Східна й Південна Африка розташована в середньому на висоті понад 1000 м над рівнем моря.
У більш низькій Північній Африці, в пустелі Сахара, здіймаються окремі нагір’я Ахаґґар і Тібесті. Їхні вершини досягають, відповідно, понад 2900 і 3400 м над рівнем моря. На крайньому північному заході материка височать єдині молоді гори Африки — Атлас. Вони утворилися одночасно з Карпатами.
Що ви знаєте про землетруси в Карпатах? Чи можливі аналогічні події в горах Атлас? Поясніть, чому.
На півночі Африки, в деяких районах, поверхня землі знаходиться нижче від рівня моря. Наприклад, у Лівійській пустелі улоговина Каттара має позначку — 133 м.
Геологічна будова Африки. Нинішні особливості рельєфу Африки зумовлені геологічною історією. Десятки мільйонів років тому Африка була частиною величезного прадавнього материка Гондвани. Під впливом внутрішніх процесів у надрах Землі він розколовся. Африка один з його уламків. Пізніше почала розколюватися і сама Африка — утворився острів Мадагаскар. Нині східною частиною материка проходить найбільший на суходолі розлом земної кори. Він тягнеться від Вірменського нагір’я в Євразії через западину Мертвого моря, Червоне море, Ефіопське нагір’я, ланцюжок озер у Східній Африці до гирла річки Замбезі. Знаменитий водоспад Вікторія утворився внаслідок падіння води річки Замбезі у величезний тектонічний розлом.
Пригадайте материки, які є найближчими «родичами» Африки. Чи будуть вони схожі між собою?
Крім внутрішніх сил, рельєф материка змінюють і зовнішні сили. Вони руйнують гори, прорізають глибокі улоговини, переносять пісок. Тому в рельєфі Африки утворилося дивне поєднання химерних гір, нагір’їв, окремих вершин, східцеподібних берегів тощо.
Давня геологічна історія материка і новітні процеси, які відбуваються в його надрах і на поверхні, витворили надзвичайне багатство й різноманітність корисних копалин. Деякі з родовищ належать до найбільших у світі.
Корисні копалини Африки. Оскільки в Африці переважають магматичні породи, то серед корисних копалин найбільш поширені руди різних металів. Крім кольорових і чорних металів, є родовища фосфоритів, графіту, нафти і природного газу. На Африку припадає близько половини світових запасів міді та половина світового видобутку марганцю, хрому, платини, літію й берилію. Тут видобувають 70-75% золота й кобальту. Але найбільше багатство Африки — алмази. Понад 50% їх світового видобутку мають африканське походження.
Мал. 27. Закинутий алмазо-видобувний кар’єр півдня Африки
Основні їх родовища знаходяться на півдні Африки (мал. 27). Спочатку алмазоносну породу було знайдено в ПАР. Вона одержала назву кімберліт (від міста Кімберлі).
Нині ж країною алмазів називають Ботсвану.
Крім золота й алмазів, Південна Африка багата на родовища уранових руд. З нерудних корисних копалин світове значення мають фосфорити, родовища яких зосереджені на півночі материка.
Країни Африки мають значні запаси корисних копалин, але населення африканських країн є найбіднішим у світі. Подумайте, чому так сталося.
В рельєфі Африки переважають височини, плоскогір’я та нагір’я.
Африка — частина величезного прадавнього материка Гондвана. Це давня стала частина земної кори.
Надра Африки складені переважно магматичними гірськими породами. Тому серед корисних копалин найбільш поширеними є руди різних металів.
ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ
- 1. Чим зумовлені особливості рельєфу Африки?
- 2. Якою є середня висота поверхні Африки над рівнем моря? Які частини материка є найвищими?
- 3. Знайдіть на карті Африки найбільший розлом земної кори. Поясніть чому він утворився, що з ним відбувається зараз.
- 4. Поклади яких корисних копалин переважають в Африці?
Коментарі (0)