Сучасні екологічні проблеми. Зміни природи материка людиною
- 25-01-2022, 11:49
- 500
7 Клас , Географія 7 клас Масляк, Капіруліна
§ 27. Сучасні екологічні проблеми. Зміни природи материка людиною
- 1. Пригадайте, як видобувають на материку корисні копалини.
- 2. Наведіть приклади впливу діяльності людини на природу.
Сучасні екологічні проблеми. До найбільших природних катастроф Південної Америки належать землетруси й виверження вулканів. Тут, на узбережжі Тихого океану, в Чилі й Перу, зареєстровані одні з найсильніших за останні 100 років землетруси, під час яких нерідко виникають цунамі, які перетинать Тихий океан і досягають берегів Австралії та Азії.
Поясніть, чому саме на заході материка відбуваються землетруси та виверження вулканів.
Мал. 91. Наслідки тропічного урагану
На північному узбережжі материка величезних збитків завдають тропічні урагани, які проносяться Карибським морем (мал. 91). Значний вплив на погоду в Південній Америці має тепла течія Ель-Ніньйо, яка періодично з’являється поблизу західного узбережжя материка. Замість звичайної посухи в пустелях проходять зливи, які супроводжуються зсувами, селями й іншими катастрофічними явищами.
У сельві людям дошкуляє не лише висока температура і вологість. Небезпека тут на кожному кроці. Отруйні змії, комахи, рослини, хижаки не дають і хвилини спокою. Ще один жах сельви — кліщі, від майже невидимих оку, до таких, що, наливаючись кров’ю, збільшуються до розмірів горошини.
В умовах сельви навіть невеликі подряпини й порізи довго не заживають.
Зміни природи материка людиною. Ще в доколумбову епоху в Південній Америці індіанські народи розумно співіснували з природою, селекціонували культурні сорти сільськогосподарських культур, без яких ми сьогодні не можемо уявити собі життя (мал. 92).
Пригадайте культурні рослини африканського походження.
Чисельність населення на материку зростає, що супроводжується господарським освоєнням раніше незайманих земель. Особливо це стосується вологих екваторіальних лісів. Справжнє освоєння сельви почалося зовсім недавно. Спочатку проклали автомобільну магістраль, яка поділила найбільші ліси світу навпіл і відкрила доступ для переселенців до раніше закритих внутрішніх територій сельви. Поблизу дороги виникло багато поселень. Щоб не мати проблем з викорчовуванням лісу під сільськогосподарські культури, люди почали його випалювати. Площа лісів катастрофічно зменшується (мал. 93).
Мал. 92. Картосхема культурних рослин, що мають походження з Південної Америки
Мал. 93. Лісова пожежа
У багатьох країнах материка швидко розростаються величезні скупчення міст. Не знаходячи роботи в сільській місцевості, люди вирушають до них на пошуки щастя. Деякі з них, наприклад, Сан-Паулу і Ріо-де-Жанейро в Бразилії, Буенос-Айрес в Аргентині, належать до найбільших у світі. На околицях міст розростаються цілі райони, де в будівлях, споруджених із ящиків і бляшанок, живуть мільйони людей (мал. 94).
Поясніть, чому люди тут живуть в будинках, які зроблені з ящиків та бляшанок.
Найбільші міста і міські агломерації мають тисячі підприємств, мільйони автомобілів, житлових будинків, які постійно викидають у повітря величезну кількість пилу, різних окислів, тепла, пари. Це не може не впливати на метеорологічні процеси: температура повітря в місті вища, ніж за містом. Над містами випадає більше опадів, трапляється більше гроз.
Мал. 94. Район для бідних в передмісті Ріо-де-Жанейро
Мал. 95. Залізниця Перу
Швидкі темпи освоєння й перетворення природи відбуваються і в колись недоступних горах. Країною найвищої у світі залізниці є Перу. Перетинаючи Анди, вона подекуди проходить на висоті понад 4000 м над рівнем моря (мал. 95).
У Південній Америці люди починають інтенсивніше освоювати природні ресурси, будують ГЕС на повноводних і швидкоплинних річках, використовують енергію тепла земних надр, розробляють нові родовища корисних копалин, вирубують ліси, змінюючи природу, на жаль, не найкращим чином.
Найбільш несприятливими природними процесами на території Південної Америки є землетруси, виверження вулканів, посухи, шкідливі комахи, зсуви, селі та зливи.
Господарська діяльність людини відкладає свій негативний відбиток на природі материка: вирубування і випалювання лісів, видобуток корисних копалин (особливо відкритим кар’єрним способом), розростання міст, збільшення площ сільськогосподарських угідь тощо.
ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ
- 1. Знайдіть на карті ділянки Південної Америки, де відбуваються катастрофічні землетруси та виверження вулканів.
- 2. Схарактеризуйте несприятливі умови для людини в сельві.
- 3. Поясніть, чому на материку відбувається освоєння ділянок із складними умовами життя й праці.
- 4. Наведіть приклади негативного впливу людини на природу материка.
Коментарі (0)