Войти
Закрыть

Географічне положення. Історія відкриття та освоєння

7 Клас , Географія 7 клас Масляк, Капіруліна

 

§ 40. Географічне положення. Історія відкриття та освоєння

  • 1. Згадайте, за яким планом характеризують географічне положення материка.
  • 2. Зробіть припущення про однакові риси географічного положення Південної та Північної Америки.

Географічне положення материка. Частина світу Америка має площу 42 млн км2 і складається з двох материків: Північної і Південної Америки. Площа Північної Америки — понад 24 млн км2. За цим показником вона поступається лише Євразії й Африці.

Північна Америка повністю знаходиться в Західній півкулі. Вона розташована в тих самих географічних широтах, що і Євразія. Крім того, ці обидва материки знаходяться в Північній півкулі.

Якими океанами омивається материк?

Береги Північної Америки місцями досить розчленовані. Особливо це стосується північно-східного узбережжя Тихого океану. Усе західне узбережжя Канади складається з безлічі заток, островів, проток. На західному узбережжі США вони майже відсутні. На півночі й півдні материка в нього глибоко врізаються Гудзонова і Мексиканська затоки. На північному заході знаходиться затока Аляска.

У порівнянні з попередніми материками Північна Америка має більше півостровів: на північному сході знаходиться півострів Лабрадор, на північному заході — Аляска, на півдні — Флорида та Юкатан, на південному заході — Каліфорнія.

Поблизу узбережжя Північної Америки чимало й островів. Найбільші з них знаходяться на півночі. Це найбільший острів Ґренландія і п’ятий за величиною — Баффінова Земля. Поблизу східного узбережжя материка лежить острів Ньюфаундленд. На південь від півострова Флорида — група Великих Антильських островів. На північному заході великою дугою витягнулися Алеутські острови.

Знайдіть на карті та підпишіть на контурній карті всі ці географічні назви: острови, півострови, затоки і моря.

З півночі на південь та із заходу на схід Північна Америка простягається більш, ніж на 8 000 км. Своєю формою вона нагадує трикутник, повернений гострим кінцем на південь. Така форма материка значною мірою впливає на формування кліматичних поясів і розташування природних зон.

Різноманітність природних умов Північної Америки визначають великі розміри материка і його широтне простягання майже від Північного полюса до екватора.

Знайди на карті та запиши в зошит назви крайніх точок материка. Визнач їх географічні координати.

Мал. 160. Осінь в Канаді

Середня смуга Північної Америки знаходиться між 40° і 50° пн. ш. (мал. 160).

Історія відкриття та освоєння. У Північну Америку люди потрапили пізніше, ніж на інші заселені материки планети. Ймовірно, вони переселилися сюди з Євразії через нинішню Берінґову протоку майже 20-40 тис. років тому.

Америка приваблювала не лише мешканців Азії. Європейців також цікавив далекий Новий Світ. Уперше сюди потрапили нормани (або вікінги — предки сучасних норвежців). Ці вправні мореплавці спочатку допливли до Ісландії, а потім і до Ґренландії. За п’ять століть до подорожі Колумба, нормани на чолі з Лейфом Еріксоном досягли півострова Лабрадор, дісталися до Нової Шотландії і заснували тут перше поселення європейців — Вінланд. Пізніше про ці подорожі в Європі забули.

Прокладіть на карті шлях вікінгів. Поясніть, чому саме вони першими потрапили на материк.

Знаючи на той час, що Земля має форму кулі, Колумб вирушив шукати західний шлях до казкової Індії. В серпні 1492 р. 90 сміливців на суднах «Санта Марія» (мал. 161), «Пінта» і «Нінья» вийшли в море від берегів Іспанії. 12 жовтня вони висадилися на Багамських островах. Колумб здійснив ще три подорожі до Америки, але до кінця своїх днів був упевнений, що відкрив не новий материк, а західний шлях до Індії.

Мал. 161. Судно Колумба «Санта Марія»

У XVI ст. жадоба до золота погнала в Новий Світ багато іспанців. Хуан Понсе де Леон у 1513 р. очолив експедицію, яка відкрила Флориду. У 1528-1536 рр. Нуньос Кабеза де Вака проплив від Пуерто-Ріко до Флориди і дослідив північне узбережжя Мексиканської затоки. Він та його супутники стали першими європейцями, які перетнули Північну Америку. Іспанець Ернандо де Сото у 1541 р. першим із європейців побачив найбільшу річку Північної Америки — Міссісіпі.

Значний внесок у дослідження материка зробили французи. Три експедиції на материк здійснив Жак Картьє (мал. 162). Він наніс на карту річку Святого Лаврентія, а пізніше заклав місто Монреаль. У 1608 р. Самуель де Шамплен (мал. 163) заснував першу колонію французів у Квебеку, першим досяг озера Гурон.

У 1609 році англієць Генрі Гудзон (мал. 164) пройшов уздовж східного й північно-східного узбережжя нинішніх США. У 1610-1611 рр. він дійшов до південного узбережжя затоки, яку пізніше було названо його іменем. У 1780 р. Александр Маккензі дослідив одну з найбільших річок Північної Америки, яка отримала ім’я дослідника. Через 4 роки він перетнув Скелясті гори і вийшов до Тихого океану.

Значний внесок у землеробське освоєння Північної Америки зробили українці, які з’явилися тут у другій половині XIX ст. Зараз на материку мешкає понад 3 млн нащадків декількох хвиль переселенців з України. Українці Г. Кістяківський, І. Сікорський, Б. Гнатюк та інші зробили величезний внесок у розвиток науки й техніки США.

Мал. 162. Жак Картьє

Мал. 163. Самуель де Шамплен

Мал. 164. Генрі Гудзон

Географічне положення материка має багато спільних рис з географічним положенням Євразії.

Першими, майже за п’ять століть до Христофора Колумба, на материк потрапили нормани. У 1492 р. до Багамських островів підійшли 3 іспанських судна «Санта Марія», «Пінта» і «Нінья». За іспанцями до материка вирушили французи, а згодом і англійці.

ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ

  • 1. Порівняйте площу Північної Америки з площею інших материків, зробіть висновки.
  • 2. Знайдіть на карті і назвіть найбільші затоки та моря материка. До басейну яких океанів вони належать?
  • 3. Хто і коли із європейців першим потрапив до Північної Америки?
  • 4. Поясніть причини пізнього заселення Америки людьми.
  • 5. Підготуйте повідомлення про дослідження Америки європейцями.
  • 6. Підготуйте повідомлення про внесок української діаспори у розвиток країн материка.
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 7 клас Масляк, Капіруліна", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду