Войти
Закрыть

Природні зони субтропічного, тропічного і субекваторіального кліматичних поясів

7 Клас , Географія 7 клас Масляк, Капіруліна

 

§ 45. Природні зони субтропічного, тропічного і субекваторіального кліматичних поясів

  • 1. Який клімат є характерним для тропічного та прилеглих до нього перехідних кліматичних поясів?

Широколисті ліси, лісостепи, степи, напівпустелі і пустелі мають продовження у субтропічному кліматичному поясі.

Знайдіть на карті території цих природних зон в межах помірного та субтропічного кліматичних поясів.

Кліматичні умови тут уже інші, оскільки інше поєднання різних компонентів природи — ґрунтів, рослинного й тваринного світу. Влітку в субтропіках Північної Америки середня t °С повітря коливається від +24 до +32 °С. Узимку — на півночі від 0 до +8 °С, а на півдні — від +8 до +16 °С.

За цих умов, на південному сході, де випадає за рік 10002000 мм опадів, домінують мусонні ліси. На червоно- і жовто- земних ґрунтах ростуть перевиті ліанами вічнозелені дуби, магнолії і численні види сосен, а в долинах річок - болотний кипарис.

У зоні мусонних лісів поряд із тваринами помірного мешкають представники тропічного кліматичного поясу — алігатори, кайманові черепахи, пелікани, фламінго, каролінські папуги (мал. 187), колібрі. Безліч видів цих мініатюрних пташок в’ється навколо квітучих кущів.

Степи і лісостепи помірного кліматичного поясу в субтропічному змінюються саванами й рідколіссям, природний світ яких майже не зберігся. Уся ця територія освоєна людиною.

Мал. 187. Каролінський папуга

У передгірних неосвоєних районах прерій і саван росте рослина-компас. Її листки завжди повернуті ребром до сонця, аби отримувати менше палючого сонячного проміння. Індіанці використовували її для орієнтування на місцевості.

Пригадайте, для яких рослин Австралії характерне таке розташування листя.

Пустелі й напівпустелі поширені далі на захід, де кількість опадів зменшується. В 70-ті роки XX ст. в каліфорнійській пустелі знайшли найстаріші рослини планети — креозотовий чагарник і один із видів чорниць.

У Каліфорнії в горах Сьєрра-Невада, які мають більш зволожені західні схили і посушливі східні, знаходиться чи не найбільше з рослинних див планети. У посушливих гірських районах Каліфорнії ростуть остисті сосни (мал. 188). Висота цих дерев не перевищує 10 м, товщина ж стовбура може досягати 3 м. Окремі найстаріші дерева досягають віку 5 тис. років.

Західні схили гір Сьєрра-Невада обернені до Тихого океану. Тут у субтропічному кліматі створилися умови для росту найбільших дерев світу — секвой. У штаті Каліфорнія росте дерево-рекордсмен — велетенська секвоя. Вона має навіть власну назву — «Генерал Шерман» (мал. 189). Маса цього дерева досягає 6167 т. У США існує Національний реєстр великих дерев, до якого внесено 750 секвой.

На узбережжі Тихого океану в субтропіках зберігся і найбільший птах Північної Америки — каліфорнійський кондор. Розмах його крил 3 м, а маса — 12 кг (мал. 190).

Мал. 188. Остиста сосна

Мал. 189. «Генерал Шерман»

Мал. 190. Кондор

Далі на південь територія Північної Америки різко звужується. Тому тропічний і особливо субекваторіальний кліматичні пояси займають невелику площу. Впродовж усього року температура повітря тут вища +20 °С (крім високогір’їв). Опадів тут випадає різна кількість: у субекваторіальному поясі — понад 3000 мм на рік, на східному узбережжі тропічного поясу — від 1000 до 3000 мм на рік, на західному узбережжі — від 500 до 1000 мм. Півострів Каліфорнія називають «розпеченою пательнею», він отримує 100-250 мм опадів на рік.

Порівняйте територію природних зон, які розташовані в субекваторіальному кліматичному поясі, з територією інших природних зон материка та зробіть висновки.

Мал. 191. Пума

Вологі тропічні ліси з бамбуків, велетенських дерев різних видів, перевитих ліанами, панують лише на зволоженому східному узбережжі Мексики. Тут мешкають тропічні види тварин: броненосці, мавпи, кажани, папуги, колібрі, черепахи, крокодили. Серед хижаків виділяється типова тварина Америки — пума (мал. 191).

Пума, один із світових чемпіонів із пристосування до довкілля, добре почуває себе в будь-яких умовах. Напевно, у світі немає іншого хижака, який мав би стільки імен — гірський лев, пантера, північноамериканська рись, кішка кольору сухої трави тощо. Індіанці кечуа називали хижака «пума».

Серед птахів можна виділити товстодзьобого папугу кетсаля, він надзвичайно красивий, з яскравим червоно-зелено-жовто-білим пір’ям. На його честь грошова одиниця Ґватемали дістала назву кетсаль.

Мал. 192. Кактуси

У тропічних пустелях і напівпустелях Мексики вражають кактуси, які мають величезні розміри. Всіяні довгими й гострими колючками, вони створюють іноді непрохідні зарості. У Мексиці їх використовують навіть у їжі (мал. 192).

Вертикальна поясніть в горах Північної Америки проявляється так, як і на інших материках. На внутрішніх плоскогір’ях Кордильєр розташовані пустелі помірного поясу з чорним полином і лебедою. А в Мексиці — з кактусами.

У субтропічному кліматичному поясі мають продовження природні зони лісів, лісостепів, степів, напівпустель і пустель.

У зоні мусонних лісів поряд із тваринами помірного поясу мешкають представники тропічного кліматичного поясу.

Природні зони тропічного, субтропічного та субекваторіального поясів займають невелику частину материка, але мають різноманітний рослинний і тваринний світ.

Через гарні ґрунти та сприятливий для розвитку господарства рельєф людиною змінено природу лісостепів і степів.

ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ

  • 1. Поясніть, чому природні зони помірного кліматичного поясу Північної Америки мають продовження у субтропічному поясі.
  • 2. Поясніть, чому лісостепи і степи найбільш освоєні території на материку.
  • 3. За картами атласу й підручника визначте, чому східна частина тропічного кліматичного поясу Північної Америки отримує більше опадів, ніж західна.
  • 4. Яка тварина Північної Америки є чемпіоном із пристосування до різних умов довкілля?
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 7 клас Масляк, Капіруліна", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду