Савани
- 26-01-2022, 01:35
- 966
7 Клас , Географія 7 клас Бойко, Міхелі 2020
§ 16. Савани
- Пригадайте, що являє собою зона саван.
- Назвіть ознаки субекваторіального клімату.
РОЗТАШУВАННЯ І КЛІМАТИЧНІ УМОВИ. Африканські савани — неозорі рівнини, де панують трави, серед яких ростуть окремо або групами дерева і чагарники. Ця зона займає 40 % площі материка і широким поясом огинає екваторіальні та субекваторіальні ліси. Савани розташовані у субекваторіальних кліматичних поясах (а в Південній півкулі — ще й у тропічному). Тому їх клімат постійно жаркий, але перемінно вологий: чітко розрізняються вологий і сухий сезони.
На відміну від задушливого вологого екваторіального лісу, савана вражає відкритими просторами та свіжим прозорим повітрям. У вологий сезон дощі заливають висохлу землю. Болота переповнюються водою, а низини перетворюються на озера. Земля вкривається розкішною зеленню, і савана перетворюється на море високих соковитих трав. У сухий сезон сонце нещадно випалює трави, а дерева скидають листя. Тоді савана стає жовто-бурою. (мал. 68).
ҐРУНТИ. Найпоширенішими ґрунтами у саванах є червоно-бурі. Їх червонувате забарвлення зумовлене вмістом Феруму. Ґрунти формуються під густим рослинним покривом. Проте товща родючого шару швидко вимивається в сезон дощів. Ці ґрунти достатньо родючі. На них вирощують різноманітні сільськогосподарські культури.
РОСЛИННІСТЬ. Ближче до субекваторіальних лісів, у вологих саванах, де період дощів триває до дев’яти місяців, а річна кількість опадів становить 1200 мм, панує високе різнотрав’я. Особливо помітна висока слонова трава, що сягає 3 м. У сухих саванах вологий період скорочується до п’яти місяців, а річна кількість опадів — до 500 мм. Трави стають розрідженими і низькорослими. Чагарники мають пристосування для захисту від засухи. В одних листя дрібне і жорстке, щоб менше випаровувати вологи, в інших — товсте і м’ясисте, щоб запасати воду.
Мал. 68. Савана у вологий (а) і сухий (б) сезони
Мал. 69. Баобаб
Світ у просторі й часі
Господар африканських саван Слово баобаб з мови місцевого племені перекладається як мавпяче дерево. Його плоди, схожі на великі огірки, охоче поїдають мавпи. А місцеве населення використовує з баобаба все: листя заварюють замість чаю, з товченої кори роблять приправи, плоди смажать кружальцями, а з їх м’якоті готують лимонад (звідси ще одна назва — лимонадне дерево). З міцних оболонок плодів виготовляють різний посуд і музичні інструменти. З лубу плетуть міцні мотузки, тчуть полотно. Баобаб шанують і як лікарську рослину. Не дивно, що з давніх-давен це дерево вважали священним.
Поміж трав ростуть невисокі дерева. Типовим деревом саван, їх «візитною карткою», є баобаб (мал. 69). Цей ендемік (вид рослин і тварин, якого немає більше ніде на Землі) Африки добре пристосувався до тамтешніх умов. Його довге коріння глибоко проникає в землю, а надзвичайно м’яка деревина товстелезного стовбура просочується водою, накопичуючи її про запас. Кора баобаба — дивовижне вогнетривке пристосування від пожеж, які нерідко трапляються в сухий сезон. Яких тільки титулів не має баобаб! Його називають символом Африки, фантастичним деревом, восьмим чудом світу. Баобаб — дерево-товстун. Здіймаючись угору на 25 м, його стовбур може розростатися завширшки більш як на 20 м! Коли дерево скидає листя, то його оголені гілки нагадують коріння. Через це він отримав назву «дерево догори коренями». Баобаб — довгожитель: є дерева, яким понад 5 тис. років. Невисокі акації (мал. 70) із зонтикоподібними кронами — ще один з найбільш примітних символів африканської савани, у савані ростуть також мімоза та різноманітні пальми — фінікова, пальма дум та ін.
ТВАРИННИЙ СВІТ. Савана є чудовим пасовищем для великої кількості травоїдних копитних тварин. Найбільше серед них антилоп: від карликових до великих канна і гну. Поряд з ними пасуться газелі й африканські дикі коні — смугасті зебри. Темні й світлі смужки на їхньому тілі допомагають маскуватися, розмиваючи обриси тварини серед високих трав. Довгошиї жирафи об’їдають листя акацій (мал. 71).
Мал. 70. Акація зонтична
Рекорди світу
Жираф — найвища тварина на Землі. Його зріст сягає 5 м. Однак, незважаючи на таку висоту, жираф може бігати зі швидкістю 55 км/год, що є чи не єдиним способом порятунку від ворогів. Природа нагородила цю тварину ще й надзвичайно тонким нюхом і слухом та гострим зором, щоб вижити у небезпечному світі саван.
Мал. 71. Жираф
Найбільшими ж травоїдними тваринами саван є слони, буфало, носороги, бегемоти (мал. 73). Африканський слон — найбільша тварина суходолу у світі: його зріст сягає 4 м, а маса — 5 т! Могутнього буйвола з грізними, майже метровими рогами вважають найлютішою і найнебезпечнішою твариною Африки, якої остерігаються навіть леви. Носорогів в Африці живе два види — білий і чорний. Білий носоріг важить до 2 т, а чорний удвічі менше. Носороги перебувають на межі вимирання через полювання на них браконьєрів. Біля річок і озер водяться бегемоти — ендеміки Африки. На суходолі вони видаються незграбними, проте у воді вільно плавають і легко ходять по дну водойм. У такої великої тварини, як бегемот, немає природних ворогів: жодний із хижаків не може зрівнятися з ним силою. Живуть у савані й дикі свині-бородавочники та ендемічні мавпи — павіани і мандрили.
Рекорди світу
Найшвидша тварина на Землі — гепард. Він прудкий, як блискавка. Переслідуючи свою жертву, він може розвивати швидкість до 110 км/год. Гепарди легше приручаються, ніж леви або леопарди.
Мал. 72. Гепард
На травоїдних тварин полюють численні хижаки, які кочують за їхніми стадами — лев, леопард, гепард (мал. 72), гієна, шакал. Лева називають царем звірів за його силу, вміння успішно полювати і розкішну гриву. Савани населяють різні види птахів. Серед них і найбільший птах на Землі — африканський страус, і найменший — крихітна яскрава нектарниця, яка довгим тонким дзьобом дістає з квітів нектар. Є грифи, ткачики, білі чаплі. Марабу — африканський лелека і птах-секретар зустрічаються тільки в Африці (мал. 74—75).
Слон
Носоріг
Буйвіл
Мал. 73. Найбільші тварини суходолу — мешканці саван
Світ у просторі й часі
Як птах став секретарем
Цей довгоногий птах дістав таку назву за свій солідний вигляд та довгий чуб на голові, що робить його схожим на переписувача із закладеним за вухо пером. Цікаво, що він поїдає не тільки комах, а й гризунів, ящірок та отруйних змій. Птах-секретар легко приручається.
Мал. 74. Птах-секретар
У річках і озерах живуть крокодили. Є ящірки, змії, черепахи, хамелеони. Багато різноманітних комах. Особливо цікаві терміти — «прибиральники» саван: вони поїдають відмерлі рослини. Ці комахи споруджують міцні вежі-термітники заввишки до 5 м. Дуже небезпечною є муха цеце, яка переносить збудника хвороби, що викликає загибель свійських тварин і сонну хворобу в людей.
Мал. 75. Марабу
ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ
- Савани Африки сформувалися в умовах субекваторіального клімату.
- Найбільш поширеними ґрунтами в саванах є червоно-бурі.
- За кількістю видів рослин і тварин (серед яких багато ендеміків), що припадають на одиницю площі, савани Африки не мають рівних собі серед природних зон.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
- 1. Охарактеризуйте ґрунти, що сформувалися в саванах.
- 2. Як клімат впливає на характер рослинності саван?
- 3. Чому в саванах дерева листопадні?
- 4. Якими чинниками обумовлена велика кількість травоїдних тварин?
- 5. Що таке ендеміки? Які ендемічні тварини живуть у саванах?
- 6*. У народів Африки є таке прислів’я: «Великий баобаб, а вогнища з нього не розведеш». Спробуйте пояснити чому. Які пристосування до сухого сезону має це дерево?
Коментарі (0)