Пустелі та напівпустелі. Вічнозелені твердолисті ліси і чагарники
- 26-01-2022, 01:36
- 1 075
7 Клас , Географія 7 клас Бойко, Міхелі 2020
§ 17. Пустелі та напівпустелі. Вічнозелені твердолисті ліси і чагарники
- Пригадайте, які ознаки має тропічний пустельний клімат.
- Які особливості річок у зоні пустель?
РОЗТАШУВАННЯ І КЛІМАТИЧНІ УМОВИ. Пустелі і напівпустелі займають в Африці величезні площі. Вони лежать у тропічному і субтропічному кліматичних поясах. У Північній півкулі розташована найбільша пустеля світу — Сахара, яка тягнеться із заходу на схід на 5 тис. км, а з півночі на південь — на 2 тис. км. У Південній півкулі розташовані пустеля Наміб і напівпустеля Калахарі.
Подорож у слово
Назва Сахара у перекладі з арабської означає дика місцевість, пустеля. Калахарі перекладається з мови місцевого племені як земля великої спраги, а Наміб — те, що обходять стороною.
Світ у просторі й часі
Кам’янисті, глинисті, піщані
Великі добові коливання температури повітря спричиняють сильне фізичне вивітрювання. Часто в пустелі чути звуки, схожі на постріли. Жителі Сахари кажуть, що «каміння ночами кричить», — так гучно розтріскуються гірські породи. Вони руйнуються, перетворюючись на купи каміння і щебеню. Тому в Сахарі поширені кам’янисті, глинисті й піщані пустельні ділянки (мал. 76).
Кількість опадів у напівпустелях незначна — 400 мм на рік, а в пустелях мізерна — 100 мм на рік. Літо в Сахарі надзвичайно спекотне. Хмар на небі майже не буває, тому сонячне проміння безжально розпікає поверхню. Пісок і скелі нерідко нагріваються до +70 °С, а температура повітря сягає +50 °С. Безхмарне небо є причиною й нічного холоду, оскільки хмари, як ви знаєте, вночі виконують роль «ковдри», яка не дає вихолоджуватися земній поверхні. Тому вночі температура повітря різко знижується, іноді до 0 °С. Нестерпна денна спека змінюється пронизливим нічним холодом. Це спричиняє дуже великі коливання добових температур. Спеку особливо важко переносити через гарячі і сухі вітри. Влітку вони здіймають хмари піску. Дюни на очах оживають, пил закриває сонце. Розпеченим сухим повітрям важко дихати. У рот, ніс і очі набивається пісок. Усе живе забивається у щілини та коріння висохлих трав, і пустеля видається мертвою.
Мал. 76. Утворення пустель різних типів
Світ у просторі й часі
Пастки пустелі
Пустелі приховують численні небезпеки: відсутність води, отруйні тварини, сильний вітер, перепади температур. Проте не менш небезпечними є і рухливі піски. Сипучі піски — пастки пустель, в яких можна загрузнути, як у болоті. Це ділянки, які перенасичені підземними водами і здатні засмоктувати тварин і людей.
Мал. 77. Рослини мають довге коріння, щоб досягати водоносних шарів
Мал. 78. Рослинність Сахари
Мал. 79. Рослинність оазису
ҐРУНТИ. В умовах надзвичайно сухого клімату органічних решток рослин майже немає, тому й ґрунти майже не утворюються. Нерідко замість них поверхня вкрита щебінкою і сипучими пісками. Там, де під рослинним покривом ґрунт таки сформувався, типовими є сіроземи.
РОСЛИННІСТЬ. В умовах украй сухого пустельного клімату рослинність надзвичайно бідна. Де-не-де ростуть пучки трав і колючі чагарники. Місцями рослин взагалі немає. Щоб вижити в суворих умовах, вони пристосувалися або «добувати» і зберігати вологу, або зменшувати її випаровування. Так, довге коріння рослин дає змогу сягати глибших, більш зволожених шарів землі (мал. 77). Щоб зменшити випаровування, листя деяких чагарників перетворилося на колючки або стало дрібним. Окремі чагарники під час тривалих посух здатні скидати не тільки листя, а й гілки. В інших рослин ефективним пристосуванням став короткий життєвий цикл: з першими краплями дощу вони швидко проростають, швидко квітнуть і дають насіння.
У надзвичайно сухій Сахарі (мал. 78) поширені здебільшого колючі чагарники, тамариск і невисокі акації. Між ними подекуди ростуть жорсткі злаки. В оазисах (мал. 79), де підземні води залягають близько до поверхні (до 10 м), вирощують пшеницю, ячмінь, овочі. Але основною культурою є фінікова пальма.
Світ у просторі й часі
Загадкова африканка
Вельвічія дивовижна — це рослина-загадка: ні дерево, ні кущ, ні трава, а щось вельми своєрідне. Одним вона нагадує великий качан капусти, іншим — дерево-тумбу, павука-гіганта або купу сміття. Ботаніки вважають її деревом. Цікаво, що в цього дерева немає гілок, а є лише два листки. Але що це за листки! Вони вічні — слугують вельвічії все життя. А живе вона до 2000 років! Названо вельвічію на честь ботаніка Фрідріха Вельвича, який її описав. Місцеве ж населення з давніх-давен називає її отджи тумбо — великий пан. І справді, великий пан майже голої пустелі!
Мал. 80. Вельвічія дивовижна
Ще бідніша рослинність у пустелі Наміб, яка утворилася на узбережжі океану. Про неї кажуть, що Бог створив її у гніві: при щедрому тропічному сонці там місяцями не випадає жодної краплі дощу. Повітряні маси, охолоджені Бенгельською течією, не можуть підійматися вгору й утворювати хмари. Тому замість дощу утворюються тумани, які майже 300 днів на рік «навідуються» в пустелю. За рік вони приносять близько 50 мм вологи, якою користуються здебільшого низькорослі колючі чагарники. Тумани, що пливуть з Атлантики, дають можливість унікальній рослині вельвічії дивовижній (мал. 80) засвоювати воду «просто з небес». Вельвічія справді дивовижна: її два листки, що під вітрами розщеплюються на довгі вузькі стрічки, ростуть з широкого стовбура, схожого на пеньок. Її корінь нагадує гігантську морквину, що слугує рослині не тільки «коморою» поживних речовин, а й надійним «якорем» під час піщаних бур.
У напівпустелі Калахарі, де вологи більше, алое і молочаї нагромаджують її «про запас» у м’ясистих листках або стеблах. Там ростуть і дикі кавуни, які тваринам та місцевому населенню часто замінюють воду.
ТВАРИННИЙ СВІТ. Якими посушливими не були б пустелі і напівпустелі, проте й вони населені тваринами. Всі істоти, як і рослини, пристосувалися до спеки та нестачі вологи. Так, більшість тварин ведуть нічний спосіб життя, а вдень ховаються від пекучих променів сонця у норах і щілинах. Деякі з них, як верблюд, можуть довго обходитись без води. Антилопи здатні пробігати великі відстані у пошуках води та їжі. Газель аддакс — ендемік Африки — живе серед безкрайніх пісків, тому має широкі копита, що допомагають їй легко пересуватися сипучими барханами.
Мал. 81. Каракал
Поширені гризуни — піщанки, тушканчики, які у спеку ховаються в нори. З хижаків є шакал, гієна, барханний кіт. Каракал — пустельна рись — у спритності і швидкості може позмагатися з гепардом (мал. 81). Вона полює на газелей і великих гризунів, а високо підстрибуючи, може ловити птахів на льоту. Лисиця фенек (мал. 82) полює вночі на ящірок, гризунів і птахів, шукаючи їх за допомогою великих чутливих вух. Ящірки і змії, серед яких чимало отруйних (рогата гадюка, піщана ефа, єгипетська кобра), можуть довго обходитися без води. З комах є жук скарабей (мал. 83), сарана. Повсюдно поширені скорпіони.
Мал. 82. Лисиця фенек
Мал. 83. Жук скарабей
ВІЧНОЗЕЛЕНІ ТВЕРДОЛИСТІ ЛІСИ І ЧАГАРНИКИ. Ця природна зона невелика. Вона тягнеться вузькою прибережною смугою вздовж Атлаських і Капських гір на крайніх півночі і півдні Африки. Зона сформувалася в умовах субтропічного клімату з прохолодною і вологою зимою та спекотним сухим літом. Кількість опадів там випадає достатня — 600 мм на рік. За цих умов утворилися коричневі ґрунти. Вони мають потужний гумусовий горизонт і достатньо родючі, якщо їх зрошувати.
В Атлаських субтропіках утворилися густі зарості низькорослих вічнозелених дубів, сосен і карликових пальм. Подекуди росте корковий дуб. Там водяться берберський олень, кабан, алжирська лисиця, ласка, шакал, гієна.
У Капських субтропіках чагарникові зарості утворюють протея, оливкове дерево, носорожий кущ, сумах, верес. Там налічують велику кількість квіткових рослин, серед яких дикі гладіолуси, гербера, кала, стреліція. Водяться тварини саван: антилопи, зебри, леопарди.
Природна рослинність цієї зони дуже змінена людиною: на її місці виникли виноградники, плантації цитрусових культур, ростуть зернові, бавовник.
ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ
- Пустелі й напівпустелі Африки сформувалися в умовах тропічного сухого клімату; ґрунтів там майже немає; рослинність розріджена, не утворює суцільного покриву; тваринний світ бідний.
- Вічнозелені твердолисті ліси і чагарники сформувалися в умовах субтропічного клімату на коричневих ґрунтах; переважає культурна рослинність.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
- 1. Чому савани Африки змінюються пустелями?
- 2. Що відрізняє пустелі від інших природних зон?
- 3. Як рослини пристосувалися до життя в пустелях і напівпустелях?
- 4. Завдяки чому тварини здатні виживати в пустелях?
- 5. У яких умовах сформувалася зона вічнозелених твердолистих лісів і чагарників?
- 6. Обчисліть за кліматичною картою Африки амплітуду температури повітря в Сахарі між найвищим і найнижчим показниками.
Коментарі (0)