Своєрідність рослинного й тваринного світу Африки
- 15-01-2022, 13:04
- 376
8 Клас , Географія 8 клас Одинченко (для осіб з особливими освітніми потребами F70)
§ 18. Своєрідність рослинного й тваринного світу Африки
- Назвіть природні зони, які ви знаєте.
- Визначте за картою природних зон, які природні зони є в Африці.
На території Африки є вологі тропічні (екваторіальні) ліси, савани, пустелі. Рослинний і тваринний світ материка дуже різноманітний.
Вологі тропічні ліси простягнулися по обидва боки від екватора, по берегах Гвінейської затоки й річки Конго. У тропічних лісах немає пір року: взимку і влітку завжди тепло й випадає багато опадів.
Жаркий клімат і велика кількість вологи сприяють розвитку густої вічнозеленої рослинності. Вологі тропічні ліси багатоярусні.
Схожі вони на непрохідну стіну з дерев, бамбуків і чагарників, перевитих ліанами різної товщини й довжини. Гілки дерев і чагарників нижнього ярусу настільки переплітаються, що утворюють непрохідні хащі, крізь які майже не проникає світло.
У тропічних лісах Африки ростуть дерева — фікуси й різні види пальм: фінікова, кокосова, олійна. Тут ростуть чорне, червоне, залізне дерева з дуже міцною деревиною. Багато тут і інших корисних рослин: хлібне, кавове (рис. 47), мускатне дерева, дерево какао (рис. 48), банани. Під деревами розмістилися невибагливі до світла деревоподібні папороті, різноманітні чагарники, ліани, трав’янисті рослини та мохи.
Рис. 47. Кавове дерево
Рис. 48. Дерево какао
Тваринний світ африканських тропічних лісів дуже різноманітний.
- Як ви вважаєте, чому?
Більшість тварин пристосувалися до життя на деревах. У лісових хащах знаходять їжу і прихисток мавпи: мартишки, павіани, шимпанзе, горили. У заростях лісу живе безліч птахів: папуги, птахи-носороги, бананоїди.
У тропічних лісах Африки водяться рідкісні наземні тварини: карликові бегемоти (зріст 80 см), антилопи, буйволи (зріст 25—30 см). Із великих тварин — слони, китицевухі свині, окапи (рис. 49), із хижаків — леопарди. Кількох метрів завдовжки сягають пітони (рис. 50). Мешкає найнебезпечніша у світі змія — отруйна мамба (деревна кобра). У пухкому ґрунті оселяються різні ящірки та землерийки. У всіх ярусах поширені комахи: москіти, комарі, терміти, мурахи.
Савани — найбільша природна зона Африки, що простягнулася на північ і південь від тропічних лісів. Це — тропічний трав’яний степ із поодинокими деревами й чагарниками.
Рис. 49. Окап
Рис. 50. Пітон
У савані бувають два сезони. У сезон дощів пробуджуються трави й дерева, а в сухий сезон рослини засихають. У рослинному покриві переважають високі трави. Тут ростуть дерева: зонтичні акації, мімози, пальми, величезні дерева — баобаби, трапляються чагарники — молочай і алое.
Густі соковиті трави саван дають притулок і їжу багатьом травоїдним: зебрам і антилопам (рис. 51), жирафам, слонам, носорогам, буйволам. На травоїдних полюють хижаки: леви (рис. 52), гепарди, леопарди.
Рис. 51. Зебри й антилопи
Рис. 52. Лев
Рис. 53. Африканський страус
Рис. 54. Фламінго
У річках і озерах водяться бегемоти й крокодили. Дуже багато плазунів: ящірок, змій, хамелеонів. У саванах велике різноманіття птахів. Найбільший із них — африканський страус (рис. 53). Біля водойм живуть чаплі, фламінго (рис. 54), пелікани та марабу.
Пустелі займають великі площі на півночі та півдні Африки, майже не мають рослинного покриву й часто засолені, проте в долинах річок розвивається рослинність — пальми, різні чагарники.
- Як називають місця пустелі в долинах річок?
Рослини й тварини пристосувалися до жаркого клімату в пустелях, де високі температури, спекотні вітри і майже не буває дощів. Рослини мають довге коріння, що добуває воду з великих глибин, а дрібне тверде листя та колючки випаровують мало вологи. Тут ростуть верблюжа колючка, солянка, полин, колючі чагарники.
До життя у пустелі пристосувалися лише ті тварини, які можуть тривалий час обходитися без води. Це змії, ящірки, черепахи. Інші, як-от: антилопи, газелі, здатні долати великі відстані в пошуках води. На окраїнах пустелі трапляються пустельні рисі — каракали (рис. 55), гієни, шакали.
Рис. 55. Каракал
ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ
- На території Африки є вологі тропічні ліси, савани, пустелі. Тропічні ліси вічнозелені й багатоярусні. Тварини мешкають у всіх лісних ярусах, багато з них пристосувалися до життя на деревах. У саванах — трав’яних степах із поодинокими деревами й чагарниками — багато великих травоїдних тварин, хижаків. У пустелях рослинний і тваринний світ бідний. Рослини й тварини пристосувалися до життя у пустелях — можуть довго обходитися без води.
Запитання
- 1. Чому рослинний і тваринний світ Африки дуже різноманітний?
- 2. Чому в тропічних лісах Африки багата рослинність?
- 3. Які рослини ростуть у вологому тропічному лісі Африки?
- 4. Які тварини мешкають у тропічних лісах?
- 5. Які рослини поширені в африканській савані?
- 6. Чому в саванах мешкає багато травоїдних тварин?
- 7. Як рослини й тварини пустель пристосувалися до виживання в умовах нестачі води?
Завдання
- 1. Користуючись текстом підручника, заповніть у зошиті таблицю «Рослинний і тваринний світ Африки»:
- 2. Прочитайте нарис «В екваторіальному лісі Конго» на с. 218.
Цікаво дізнатися
Африка — батьківщина кавового дерева. Це вічнозелена рослина; плоди дерева темно-червоного кольору з двома зернятками. Сирі зерна кави зелені. Щоб отримати каву, сирі зерна очищають від м’якоті, сушать і обсмажують до коричневого кольору. Перед приготуванням кави обсмажені зерна мелють.
Коментарі (0)