Політична карта світу. Державний лад: форми правління та адміністративно-територіальний устрій країн. Державний лад в Україні
- 20-01-2022, 18:54
- 420
8 Клас , Географія 8 клас Масляк, Капіруліна
§ 9. Політична карта світу. Державний лад: форми правління та адміністративно-територіальний устрій країн. Державний лад в Україні
- Що таке політична карта світу? Коли і як Ви з нею вже працювали?
Політична карта світу — це карта, яка відображає розміщення країн на нашій планеті. Політичні карти поділяються на загальні, які передають особливості розміщення держав, найважливіших політичних і стратегічних центрів, міжнародних і внутрішньодержавних комунікацій, і спеціальні, які показують окремі політичні проблеми, явища і події.
У загальному сенсі поняття «політична карта світу» відображає динамічний стан різних форм державних утворень нашої планети в їх еволюції і постійних взаємовідносинах. Таким чином, політична карта світу перебуває в постійному розвитку, її формування не є чимось раз і назавжди визначеним. Виникають і зникають держави, створюються їх різноманітні союзи, неминуче розпадаються імперії тощо.
Пригадайте відомі Вам з уроків історії держави, які виникали і зникали, імперії, які розпадалися. Поясніть, як ці події змінювали політичну карту світу.
Що таке «держава»? Це політична форма організації суспільства. Держава утворюється як результат виникнення і діяльності публічної влади. Остання є особливою системою, яка керує основними сферами життя суспільства. До основних характерних ознак держави належать: 1) наявність і функціонування системи владних органів і установ, які у своїй сукупності формують механізм держави; 2) існування певної правової системи, установленої або санкціонованої державою, яка визначає правила поведінки її громадян; 3) наявність певної чітко обмеженої території (акваторії), у межах якої функціонує певна державна влада (мал. 24).
Мал. 24. Державні символи України
Держава постійно виконує певні внутрішні і зовнішні функції. До перших належать забезпечення функціонування суспільного організму як єдиної системи, збереження і розширення в ньому ефективних зв'язків між окремими сферами задоволення інтересів різних верств населення і соціальних груп, боротьба з внутрішніми деструктивними силами та стихійними лихами. Зовнішня функція держави полягає в захисті державних кордонів, цілісності власної території, суверенітету, сприянні розвитку взаємовигідних, справедливих форм співробітництва і взаємодії з іншими державами світу.
Наведіть відомі Вам приклади, які ілюструють внутрішні і зовнішні функції української держави.
Держава має виступати на міжнародній арені як єдиний географічний, релігійний, мовний, культурний, правовий, господарський і геостратегічний організм. Лише за такої умови вона може знайти і утримати власне місце під сонцем.
Державний лад: форми правління та адміністративно-територіальний устрій країн. У сучасному світі простежується чітка тенденція до зростання кількості національних держав. Кожна нація для реалізації розвитку власного потенціалу прагне створити свою державу. Цей складний процес відбувається в наш час в умовах загострення світових проблем і трансформації світового співтовариства. Особливо багато проблем в Африці, яку колонізували без урахування етнічних меж.
Близько двохсот юридично і фактично незалежних держав діють на політичній карті світу на основі різних принципів організації влади. Ці принципи передусім зумовлені особливостями їх державного ладу: монархічного або республіканського.
Монархічна форма правління виникла в умовах рабовласництва і почала домінувати в середні віки. У наш час збереглися переважно формальні ознаки монархічного правління. У класичному розумінні цього слова, монархія — це форма державного правління, за якої найвища влада в країні належить одній особі — монархові, якого в різних країнах називають по-різному: король, імператор, принц, шах, султан, цар, князь, хан, емір тощо. Монархії бувають абсолютними, конституційними і теократичними. Більшість з існуючих нині монархій є конституційними. Реальна влада в таких країнах належить парламенту (законодавча) і уряду (виконавча). Монарх лише виконує представницькі функції і є певним символом держави. Прикладами конституційних монархій є переважно європейські держави (Іспанія, Данія, Швеція тощо). У світі їх нині нараховується близько 30.
На порталі geografica.net.ua знайдіть додаткову інформацію про класифікацію країн за формою правління.
Республіка — це форма державного правління, за якої всі вищі органи влади або обираються народом, або формуються парламентом, що обирається народом. Сьогодні у світі переважають держави з республіканською формою правління. Їх понад 140. Законодавча влада тут належить парламенту, виконавча — уряду. Розрізняють президентські і парламентські республіки. У перших президент очолює уряд і має значні повноваження (США та деякі країни Латинської Америки, які взяли собі за взірець цю форму правління). У парламентських республіках роль президента є меншою. Уряд тут очолює прем'єр-міністр (Індія, Німеччина, Італія тощо).
Мал. 25. а) Верховна Рада України; б) Кабінет Міністрів України
За формами адміністративно-територіального устрою всі країни світу поділяють на унітарні й федеративні. Унітарна держава є єдиним цілісним утворенням, що складається з адміністративно-територіальних одиниць (областей, провінцій, районів тощо), які чітко підпорядковані центральним органам влади. Унітарні держави мають єдину конституцію і єдину ієрархічну систему державної влади. Області, провінції, райони мають лише органи виконавчої влади і не наділені жодними законодавчими функціями. У наш час, коли ефективність державного управління стає одним з головних чинників ефективності функціонування самої держави, більшість країн світу є унітарними. Це Японія, Франція, Італія, Польща тощо.
Федеративні держави мають у своєму складі самоврядні території — республіки, штати, землі, області, краї, кантони і т. ін., які хоча і входять до складу єдиної союзної держави, проте мають досить значну автономію. Їм притаманні деякі ознаки незалежних держав — власна конституція, парламент, президент тощо. Федеративними є переважно великі багатонаціональні держави: Росія, Індія, США, Канада тощо.
За державним ладом Україна є унітарною державою й парламентсько-президентською республікою. Глава держави — президент, який обирається раз на 5 років. Виконавча влада належить уряду на чолі з прем'єр-міністром. Законодавча влада належить парламенту — Верховній Раді, яка складається з 450 депутатів. Термін їх повноважень — 5 років. Адміністративно-територіальний поділ: 24 області, одна автономна республіка, два міста центрального підпорядкування (мал. 25).
Знайдіть на політико-аlміністративній карті України всі ці одиниці.
Сьогодні близько 7 % території України (Автономна Республіка Крим з містом центрального підпорядкування Севастополем, південна частина Луганської і східна частина Донецької областей) є тимчасово окупованими. Частина державних кордонів країни в межах Луганської і Донецької областей не контролюються Україною. Більшість країн світу, які є членами Організації Об'єднаних Націй (ООН) не визнали анексії українського Криму Росією. Так само вони не визнали новоутворені Луганську і Донецьку республіки на окупованих територіях Донбасу.
Поясніть, чому більшість країн світу — членів ООН не визнали анексію українського Криму.
Політична карта світу відображає розміщення країн на планеті. На політичній карті світу на основі різних принципів організації влади існує близько двохсот юридично і фактично незалежних країн.
Держава — це політична форма організації суспільства, що утворюється як результат виникнення і діяльності публічної влади.
Державний лад у країнах може бути монархічний і республіканський, за формами адміністративно-територіального устрою всі країни світу поділяють на унітарні й федеративні.
Україна є унітарною державою й парламентсько-президентською республікою.
ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ
- 1. Назвіть внутрішні і зовнішні функції, які виконує держава.
- 2. Поясніть причини політичних загострень в Африці. Як Ви зрозуміли висловлювання «колонізували без урахування етнічних меж»?
- 3. Назвіть приклади відомих Вам унітарних та федеративних країн. Покажіть їх на політичній карті світу.
- 4. Схарактеризуйте державний лад в Україні.
- 5. Підготуйте повідомлення про адміністративно-територіальний устрій країн Європи, які є сусідами України.
- 6. Підготуйте повідомлення про історію державної символіки України.
Коментарі (0)