Географічне положення Євразії. Розташування на материку двох частин світу
- 15-01-2022, 15:04
- 1 219
8 Клас , Географія 8 клас Одинченко (для осіб з особливими освітніми потребами F70)
§ 39. Географічне положення Євразії. Розташування на материку двох частин світу
- Знайдіть і покажіть Євразію на глобусі й карті півкуль.
- Порівняйте розміри Євразії з розмірами інших материків земної кулі й визначте, яке місце за розмірами вона посідає.
- Пригадайте, які частини світу об’єднує Євразія.
Євразія — материк, на якому ми живемо. Це найбільший континент земної кулі (рис. 129). Він охоплює більш як третину поверхні всього суходолу нашої планети. Площа Євразії дорівнює площі Північної Америки й площі Африки, разом узятих.
Майже вся Євразія лежить у Східній півкулі, але на крайньому заході й крайньому сході материк заходить у Західну півкулю. Цей материк майже повністю розташований на північ від екватора, тобто в Північній півкулі. Виняток становлять лише південні острови.
Простягається материк із півночі на південь більше ніж на 8 тисяч кілометрів, а з заходу на схід — на 16 тисяч кілометрів. Із великою протяжністю материка пов’язані різноманіття природних умов та їхня контрастність.
Євразія — єдиний материк, який омивають усі чотири океани Землі. На півночі береги материка омиває Північний Льодовитий океан, на сході — Тихий, на півдні — Індійський, на заході — Атлантичний. Води цих океанів утворюють біля берегів Євразії багато морів, заток і проток. Особливо берегова лінія порізана на заході й сході материка.
Материк Євразія об’єднує дві частини світу: Європу та Азію. Звідси й походить назва материка. Європа охоплює меншу, західну частину материка, Азія — більшу, східну.
Рис. 129. Фізична карта Євразії
Рис. 130. Босфор — найвужча протока у світі
Межа між Європою та Азією умовна. Вона проходить по східному схилу Уральських гір, річці Емба, північному узбережжю Каспійського моря, по Кумо-Маницькій западині (на північ від Кавказьких гір), Азовським і Чорним морями. Далі — протоками Босфор і Дарданелли, що сполучають Чорне море зі Середземним. Босфор є найвужчою протокою у світі (рис. 130). Через Босфор збудовано мости, що сполучають Азію з Європою.
Євразія найближче межує з Африкою. Середземне й Червоне моря, Гібралтарська протока розділяють материки. На півдні Євразія сполучається з Африкою Суецьким перешийком.
- Який канал тут прорито?
На північному сході Євразія межує з Північною Америкою. Відокремлюються материки вузькою Беринговою протокою. На південному сході між Євразією та Австралією лежить багато великих і малих островів. Від інших материків Євразію відділяють значні простори океанів.
ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ
- Євразія — найбільший материк на Землі. Розташований майже повністю у Східній півкулі, на північ від екватора. Омивається материк усіма океанами: Північним Льодовитим, Атлантичним, Індійським і Тихим.
- Материк Євразія об’єднує дві частини світу: Європу й Азію. Межа між ними умовна. Європейська частина за площею менша, ніж азійська.
Запитання
- 1. На якому материку ми живемо?
- 2. У якій півкулі розташований материк Євразія?
- 3. Які океани омивають Євразію?
- 4. Які частини світу об’єднує материк Євразія? Яка з них має більші розміри?
- 5. Завдяки якому перешийку Євразія сполучається з Африкою?
- 6. Яка протока відокремлює Євразію від Північної Америки?
Завдання
- 1. На фізичній карті півкуль знайдіть Євразію. Визначте, які материки є найближчими її сусідами, а від яких вона значно віддалена.
- 2. Покажіть на карті океани, які омивають Євразію.
- 3. Проведіть на контурній карті умовну межу між Європою та Азією.
Цікаво дізнатися
Берингова протока — єдина протока у світі, що розділяє два материки, дві частини світу, дві найбільші держави світу й сполучає два моря і два океани. Вона розділяє два материки — Євразію та Північну Америку, дві частини світу — Азію та Америку, дві держави — Сполучені Штати Америки та Росію. Сполучає Берингова протока два океани — Північний Льодовитий і Тихий, два моря — Берингове та Чукотське.
* * *
У найвужчій частині Суецького перешийка, що сполучає Африку і Євразію, 1869 року було вирито судноплавний канал завдовжки 161 кілометр. Його глибина (більш як 13 метрів) дає змогу пропускати найбільші морські судна. Але канал вузький, тому судна рухаються ним повільно. Суецьким каналом можна потрапити з Середземного моря в Червоне, а потім — в Індійський океан, не огинаючи материк Африка. Це найкоротший водний шлях із Європи та Північної Африки до країн Східної Азії та Австралії.
Коментарі (0)