Казахстан
- 15-01-2022, 15:21
- 444
8 Клас , Географія 8 клас Одинченко (для осіб з особливими освітніми потребами F70)
§ 63. Казахстан
- На політичній карті Євразії знайдіть Казахстан.
- Назвіть держави, з якими межує Казахстан.
Казахстан — за розмірами території найбільша держава у Центральній Азії і дев’ята у світі. Казахстан межує з Росією, Китаєм, Киргизстаном, Узбекистаном, Туркменістаном. На південному заході омивається Каспійським морем.
Майже вся територія країни зайнята рівнинами. На сході здіймаються гори Алтай. На південному сході простягаються величні горні хребти Тянь-Шаню, вершини яких укриті снігами й льодовиками.
Казахстан розташований у центрі материка Євразія, далеко від океану, тому клімат тут посушливий. Зима на цій території малосніжна й холодна, в окремих районах країни морози сягають -45 °С. Літо спекотне й сухе.
Більшість річок Казахстану беруть початок у горах. Найбільші річки країни — Іртиш, Сирдар’я, Урал. Головна судноплавна річка — Іртиш. Сирдар’я на півдні країни впадає в Аральське море. Унаслідок того, що води річки використовують для зрошення полів, Аральське море пересихає й зменшується у розмірах. На території Казахстану багато озер. Найбільше з них — Балхаш, половина води в якому прісна, а половина — солона.
На рівнинах країни розкинулися степи й лісостепи. На півдні лежать пустелі. У деяких пустельних районах земля висихає так, що з’являються тріщини — такири (рис. 210). Схили гір укриті хвойними лісами з багатим і різноманітним тваринним світом.
Казахстан — одна з найрозвиненіших держав Центральної Азії, що має потужну економіку. Країна багата на корисні копалини. Тут добувають кам’яне вугілля, руди чорних і кольорових металів, уран, боксити, фосфорити, золото, нафту, природний газ. Розвинені гірничодобувна, машинобудівна, хімічна галузі промисловості.
Рис. 210. Такири
Рис. 211. Збирання урожаю пшениці на полях Казахстану
Головна галузь сільського господарства країни — землеробство. Казахстан посідає друге місце у світі за вирощуванням зернових культур. Головна зернова культура — пшениця (рис. 211). Вирощують і інші зернові культури: ячмінь, овес, просо, рис. Також вирощують кукурудзу, соняшник, цукрові буряки, бавовник, дині, картоплю, різні овочі. У передгір’ях і в долинах річок, де багато тепла, на зрошуваних землях плодоносять сади й виноградники.
Рис. 212. Монумент Байтерек — символ столиці Казахстану
Рис. 213. Головна мечеть міста Нур-Султан
На пасовищах і гірських луках пасуться вівці, кози, коні, корови, верблюди.
Казахстан поставляє в інші країни пшеницю, борошно, бавовну, шкіру, вовну.
Населення Казахстану — переважно казахи. Також у країні проживають росіяни, узбеки, українці, німці, татари.
Столиця Казахстану — місто Нур-Султан. Символом столиці є цікава й красива споруда Дерево життя — Байтерек (рис. 212). Її висота становить 150 м. Головна мечеть столиці є найбільшою у Центральній Азії (рис. 213).
Великі міста Казахстану — Алмати, Караганда.
ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ
- Казахстан розташований у Центральній Азії. Має велику за розмірами територію, різноманітні природні умови, багаті запаси корисних копалин. Це одна з найрозвиненіших держав Центральної Азії з сильною економікою. Провідна галузь сільського господарства — землеробство. Головна зернова культура — пшениця. Основне населення — казахи. Столиця Казахстану — Нур-Султан.
Запитання
- 1. Яке місце у світі за розмірами території посідає Казахстан?
- 2. Які гори розташовані на території країни?
- 3. Від чого залежить клімат Казахстану?
- 4. Які природні зони є на території країни?
- 5. Які зернові культури вирощують на полях Казахстану?
- 6. Які народи проживають у Казахстані?
Завдання
- 1. Користуючись політичною картою Євразії, випишіть у зошит назви держав, із якими межує Казахстан.
- 2. Розкажіть, що ви дізналися про річки й озера Казахстану.
- 3. На контурній карті надпишіть назву держави, позначте її столицю.
Цікаво дізнатися
У Казахстані розміщається перший у світі й найбільший космодром Байконур. Звідси було відправлено на космічну орбіту перші в світі штучні супутники Землі й Місяця. Саме з Байконура здійснено перший політ космонавта.
Коментарі (0)