Китай
- 15-01-2022, 15:21
- 370
8 Клас , Географія 8 клас Одинченко (для осіб з особливими освітніми потребами F70)
§ 64. Китай
- На політичній карті Євразії знайдіть Китай.
- Назвіть держави, з якими межує Китай.
Китай розташований у східній частині Азії. Це третя за розмірами території країна світу після Росії та Канади. Країна межує з 13 державами, серед яких: Росія, Індія, Казахстан, Монголія. На сході територію Китаю омивають моря Тихого океану — Жовте, Східнокитайське, Південнокитайське.
Поверхня Китаю різноманітна. На півночі й північному заході лежать пустелі. На південному заході розташоване одне з найбільших у світі нагір’їв Тибет. Уздовж західного кордону простягнулися гори Гімалаї. На сході розкинулася Велика Китайська рівнина.
Клімат у різних частинах країни неоднаковий. На півночі й заході зима морозна, а літо спекотне й сухе. На сході країни клімат більш теплий і вологий. На півдні й південному сході літо спекотне з частими зливами, а зима сухіша й прохолодна.
Територією Китаю течуть річки Янцзи і Хуанхе. Річки відіграють важливу роль у житті населення країни — саме в долинах річок живе велика частина китайців.
У країні багатий і різноманітний рослинний і тваринний світ. Для збереження рослин і тварин, що зникають, створено більш як 300 заповідників (рис. 214) і національних парків.
Рис. 214. Заповідник панд у Китаї
Китай — велика індустріально-аграрна держава. У надрах країни є всі відомі корисні копалини. Особливо багатий Китай на кам’яне вугілля, нафту, залізну руду, руди кольорових металів. Тому в країні розвинені гірничодобувна, металургійна, хімічна галузі промисловості, машинобудування. За кількістю промислових підприємств країна посідає одне з перших місць у світі. Основні індустріальні центри розташовані на сході країни. На заводах і підприємствах виробляють сільськогосподарську техніку, автомобілі, трактори, судна, літаки, велосипеди, верстати, годинники, комп’ютери, телевізори, холодильники, телефони (рис. 215).
Рис. 215. Виробництво телефонів на заводі в Китаї
Рис. 216. Вирощування рису в Китаї
Розвинена текстильна промисловість. На ткацьких фабриках виробляють бавовняні, вовняні й шовкові тканини.
Сільські жителі займаються землеробством. На Великій Китайській рівнині й у долинах річок вирощують пшеницю, рис (рис. 216), кукурудзу, просо, бавовник, чай, цукрову тростину, картоплю, цитрусові. У тваринництві переважає розведення корів, коней, буйволів, віслюків, овець і кіз.
Важливе значення мають рибальство й вилов морепродуктів.
Китай продає іншим країнам метали, вугілля, нафту, електроніку, машини, телевізори, комп’ютери, тканини, одяг, взуття, рис, чай.
Китай — найбільша за кількістю населення держава світу. Основне населення — китайці, але в країні проживають представники ще більш як 50 народів.
Столиця Китаю — Пекін.
Місту більше ніж три тисячі років. Складається він зі старого міста й нових районів. У центрі Пекіна розташована найбільша в світі площа Небесного спокою (рис. 217). З площі можна потрапити до стародавньої резиденції китайських імператорів Заборонене місто. Нині це музей.
Рис. 217. Площа Небесного спокою в Пекіні
Рис. 218. Велика китайська стіна
Найвідомішою спорудою Китаю є Велика китайська стіна (рис. 218).
Великі міста Китаю — Чунцин, Шанхай.
ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ
- Китай розташований у східній частині Азії. Поверхня країни різноманітна: гори, нагір’я, рівнина. Клімат у різних частинах країни неоднаковий. Країна багата на природні ресурси. Економіка Китаю є однією з найпотужніших у світі. Китай — найбільша за кількістю населення держава світу. Основне населення — китайці. Столиця Китаю — Пекін.
Запитання
- 1. У якій частині Азії розташований Китай?
- 2. Яка поверхня країни?
- 3. Які галузі промисловості розвинені в Китаї?
- 4. Які сільськогосподарські культури вирощують на полях Китаю?
- 5. Які товари продає Китай в інші країни?
Завдання
- 1. Розкажіть, що ви дізналися про пам’ятки Китаю.
- 2. На контурній карті надпишіть назву держави, позначте її столицю.
- 3. Прочитайте нарис «Що значить для китайця рис?» на с. 229.
Цікаво дізнатися
Велика китайська стіна — найдовша штучна споруда у світі. Простяглася вона через увесь Північний Китай. Почали споруджувати її багато століть тому як захист від набігів кочових племен. Будували стіну дві тисячі років. Загальна довжина стіни становить 8 851 км, а висота — максимум 10 м. Через кожні 200 м — сторожові вежі. Призначалися вони для оборони, а також оповіщення про ворожі напади.
Коментарі (0)