Войти
Закрыть

Підземні води

8 Клас , Географія 8 клас Топузов, Надтока, Покась

 

§ 56. Регіональні особливості географічних назв в Україні

  • Пригадайте з уроків української мови, що таке топоніми.
  • Які назви мають географічні об’‎єкти вашої місцевості?

ЗАГАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ ГЕОГРАФІЧНИХ НАЗВ. Під час вивчення географії ви часто стикалися з назвами різних об’єктів, або топонімами. Назви водних об’єктів називають гідронімами, нерівностей земної поверхні — оронімами, населених пунктів — ойконімами. У кожній назві відображено мовні особливості та певну інформацію, яку заклав у ній той чи інший народ, що проживав у минулому на цій території.

• Пригадайте, яку назву в давнину мали Дніпро, Дністер, Південний Буг.

ГІДРОНІМИ УКРАЇНИ. Географічні назви водних об’єктів є найдавнішими. Назви українських річок та озер здебільшого походять від старослов'янської мови. Так, слов'янське коріння мають слова на «стр»: струмок, струмінь; назви водних об’єктів: Струта, Стрий, Стриня, Стрипа. Зі старослов'янської походять назви озер Світязь, Синевир, річки Рось (у давнину слов'яни так називали воду, адже існує слово «роса»).

У давні часи річка могла називатися на різних територіях по-різному. Давньогрецький історик Страбон зазначав, що річка, яка протікає через Дакію, має назву Дунай, а поблизу Понту, тобто Чорного моря, вона вже називається Істр. Наші предки по-іншому дивилися на притоки річки, беручи до уваги головну річку не з витоку до гирла, а навпаки. Тому ліва притока Дніпра називається Десна (від старослов. «десниця» — права).

Як ви вже знаєте, українці є автохтонним народом, який упродовж тисячоліть жив по обидва боки Дунаю. Тому в українських народних піснях Дунай згадується частіше, ніж Дніпро. Адже в давні часи Дунай був серединною (основною) річкою праслов'янського етносу, а Дніпро протікав на крайніх його рубежах. Є велика ймовірність того, що Істр — давня назва Дунаю — має саме слов'янське коріння.

Частина гідронімів України трансформувалися в процесі свого розвитку. Наприклад, назва річки Сіверський Донець має одночасно іранське («дон» — означає річка) та слов'янське походження. Свого часу на цій території жили слов'янські племена — сівери.

У гідронімах часто закладена інформація про особливості річки. Так, Красна означає красива, гарна річка, яка, як правило, протікає посеред мальовничих ландшафтів. Кам'янка — це річка з кам’янистим дном, її тюркомовним аналогом є Ташлик, адже «таш» означає камінь. Назви річок Біла, Молочна, Жовті Води вказують, які гірські породи розмивають їхні води.

РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТОПОНІМІВ. Кожний регіон України має свої особливості географічних назв. Наприклад, у Криму з давніх-давен жили греки, кримчаки, караїми та кримські татари, і це чітко можна простежити в топонімах. Назва «Крим» походить від тюркського «кирим», що означає — рів. Також тюркське походження мають назви Кара Даг («Чорна гора») та Бахчисарай («Палац-сад»), а Ай-Петрі — це грецька назва, вона означає «Святий Петро».

Чи знаєте ви, що...

Назва найвищої вершини Карпатських гір Говерла, за однією з гіпотез, походить з тюркської мови й означає «важкопрохідне підняття». Назва вершини Кримських гір Роман-Кош з тюркської дослівно перекладається: «Лісовий загін для худоби». Слово «могила» в назві найвищої вершина Приазовської височини Могила Бельмак означає за географічною термінологією «горб». У тюркській мові «могила» (bol) має значення ділити, розділяти. Тож назва Могила Бельмак могла виникнути від того, що цей об’єкт служив колись природним кордонним знаком для двох повітів ногайських татар. А в середині XVIII ст. тут проходив кордон Українських земель з Туреччиною.

У північній, західній та центральній частині України чимало назв населених пунктів мають слов'янське походження. Зокрема, це — Київ, Вишгород, Біла Церква, Бориспіль, Житомир, Тернопіль, Стрий, Кам'янець-Подільський, Миргород. А південна та південно-східна частини України багаті на тюркські й іранські назви: Каланчак, Токмак, Казантип, Ізмаїл.

Антропоніми — це топоніми, що походять від власних назв. Прикладами їх є: Іванівка, Гнатівка, Ганнівка, Дмитрівка, Пертове, Петрівське, Сидори тощо. Окремі антропоніми є літописно підтвердженими, на честь кого вони названі. Так, м. Васильків (Київська область) — на честь Володимира Великого, який отримав ім'я Василь при хрещенні, Львів — на честь короля Лева, сина Данила Галицького.

Як ви переконалися, світ топонімів є доволі цікавим, тому географічні назви потребують ретельного вивчення. Допомогти в цьому можете й ви. Варто збирати та записувати географічні назви на спеціальних картках. Що більшу картотеку ви створите, то більше назв можна буде дослідити.

Дізнайтеся, чому в давнину Донецький кряж (мал. 191) мав назву Аланські гори. Поміркуйте, з якою особливістю цього географічного об’єкта пов'язана ще одна його назва — Оленячі гори.

Мал. 191. Донецький кряж. Кринка

ЩОДЕННИК ДОСЛІДНИКА

1. Топоніми — це географічні назви: вони поділяються на гідроніми (назви водних об’єктів), ороніми (назви нерівностей земної поверхні), ойконіми (назви населених пунктів).

2. Найдавнішими із назв географічних об’єктів є гідроніми.

3. Топоніми несуть у собі важливу інформацію, у тому числі й географічну.

ЗНАЮ, РОЗУМІЮ, ВМІЮ ПОЯСНИТИ

1. Назвіть основні топоніми рідного краю. Визначте, яке мовне походження мають більшість географічних назв вашої місцевості.

2. Підготуйте розповідь про походження назви вашого населеного пункту.

3. Візьміть участь у виконанні учнівського проекту на тему: «Географічне положення, адміністративно-територіальний устрій, історія формування та розвитку свого регіону». Зібрані матеріали оформіть у вигляді дослідницьких нотаток.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 8 клас Топузов, Надтока, Покась", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду