Живлення та режим річок
- 17-01-2022, 09:12
- 592
8 Клас , Географія 8 клас Топузов, Надтока, Покась
§ 27. Живлення та режим річок
- Пригадайте, якими водами живляться річки. Що таке водний режим?
- Поміркуйте, за рахунок чого поповнюються запаси води в найближчій до вашої домівки річці.
ЯК КЛІМАТ ВПЛИВАЄ НА ЖИВЛЕННЯ РІЧОК. На живлення річки, тобто поповнення її водою, як ви вже знаєте, впливає клімат місцевості, по якій вона тече. Адже цей процес пов'язаний з атмосферними опадами. Він залежить від того, коли (у холодну чи теплу пору року), у якому стані (твердому чи рідкому) здебільшого випадають опади, чи інтенсивно вони випаровуються, чи просочуються у ґрунт.
• Як живлення річок залежить від клімату території?
Джерела живлення річок — різні. Річки України живляться дощовими, талими сніговими, льодовиковими та підземними водами. Наприклад, Дніпро, Південний Буг мають переважно (60 %) снігове живлення, річки Карпат — дощове. Від джерела живлення залежить кількість води та зміна її рівня в річці протягом року.
Чи знаєте ви, що...
Кліматолог Олександр Воєйков був першим серед учених, хто запропонував класифікацію й районування річок земної кулі за джерелами живлення. Він виділив території з переважаючим живленням: талими сніговими й льодовиковими водами, дощовими водами — та зон без постійного живлення.
ВОДНИЙ РЕЖИМ. Річки України — це річки помірного кліматичного поясу, вони мають мішане живлення залежно від пори року. Узимку річки поповнюються підземними, весною — сніговими, улітку — дощовими та льодовиковими, восени — дощовими водами. Тож і рівень води в річці в різні пори року неоднаковий. Відповідно відбуваються зміни температури води, швидкості течії та інших характеристик. Тобто змінюється водний режим. Протягом року, залежно від кліматичних умов, рівень води в річці неоднаковий і може істотно коливатися: підійматися або знижуватися. Періоди водного режиму за характеристикою рівня води поділяють на повінь, межень і паводки.
Повінь відбувається щорічно в певний сезон року, відзначається тривалим і значним підняттям рівня води й найбільшою водністю. Паводкам властиве раптове підвищення водності річки в межах річного циклу під час сильних дощів чи відлиги (мал. 92). На відміну від повені, паводки — нерегулярні.
Мал. 92. Затоплене передмістя м. Галича під час паводка на заході України, 2008 р.
Рівень води в період паводка на деяких річках може значно перевищувати той, який фіксують під час повені. Досить значні повені бувають на річках Карпат. У разі дощового живлення повінь настає в період дощів, у разі снігового — навесні, льодового — улітку. На річках, що беруть початок на схилах високих гір, буває дві повені: навесні, під час танення снігу, та влітку, під час танення льодовиків. Паводки та повені іноді призводять до катастрофічних наслідків: затоплюють міста й села, руйнують житла, знищують посіви та змивають верхній родючий шар ґрунту.
Улітку, коли відбувається сильне випаровування, рівень води в річці падає, настає межень — період (не менш як 10 днів) внутрішньорічного циклу, протягом якого в річці спостерігаються найменші рівні й витрати води. У цей час річка живиться в основному підземними водами. Межень на річках України буває літня й зимова. Літня настає в результаті поглинання води поверхнею й високої випаровуваності, зимова — через відсутність поверхневого живлення. На річках, що протікають територією, де відбувається зміна холодної та теплої пори року, зокрема й в Україні, узимку спостерігається льодостав — період нерухомого льодового покриву на річці.
ГУСТОТА РІЧКОВОЇ МЕРЕЖІ. Річкова сітка на території України неоднакова. Так, у північній частині країни річок протікає більше, ніж у південній. Густота річкової мережі — це показник розгалуження річкової системи (мал. 93). Виражається відношенням сукупності довжин річкового басейну річок до площі території, по якій вони течуть. Середній показник густоти річкової мережі становить 0,25 км/км2. Найбільша її густота в Українських Карпатах — 2-2,5 км/км2. На сході України цей показник дорівнює 0,5 км/км2, на півдні країни (у Кримських горах) — 0,7 км/км2.
Картографічний навігатор
Мал. 93. Густота річкової мережі України
- 1. Визначте, у якій частині України найбільша густота річкової мережі.
- 2. Зіставте густоту річкової мережі на сході та заході країни.
- 3. За допомогою кліматичної карти України, уміщеної в підручнику (мал. 76 на с. 96) або в атласі, визначте чинники, які впливають на річкову мережу України.
На формування річкової мережі впливають геологічна (водопроникливість гірських порід) та тектонічна будови території, фізичні та водні властивості ґрунтів, залісненість (сприяє збагаченню запасів ґрунтових вод у процесі повільного танення снігу), кліматичні особливості (опади, температура, циркуляція атмосфери, величина снігового покриву тощо).
РІЧКОВИЙ СТІК, ВИТРАТИ ВОДИ. Водність річок щороку змінюється. Річковий стік — це об'єм води, що протікає в річці за рік і формується в результаті випадання дощу, танення снігу та льоду. Характерною особливістю річкового стоку є нерівномірність у часі. Більша його частина припадає на весну, коли настає повінь.
Води річок витрачаються на потреби промислових підприємств (для виробництва продукції), сільського господарства (зрошення земель, полив полів), побутові потреби людини. Поповнюються запаси води атмосферними опадами. В Україні в середньому випадає 609 мм опадів на рік, 83 мм потрапляє в річки, решта — випаровується.
Витрати води в річці — це об'єм води, що протікає за поперечний переріз річки за одиницю часу. Витрати води в річці обчислюють у літрах за секунду (л/с) або в кубічних метрах за секунду (м3/с).
Географія на щодень
Формула обчислення витрати води в річці:
W = S · V,
де W — витрата води (м3/с);
S — площа поперечного перерізу річки (м2);
V — швидкість річки (м/с).
Задача 1. Ширина річки — 20 м, середня глибина — 1,5 м, швидкість течії річки — 2 м/с. Визначте витрату води в річці на цій ділянці.
Розв’язання:
1) Визначимо площу поперечного перерізу річки (S):
S = 20 м · 1,5 м = 30 м2.
2) Визначимо витрату води в річці:
W = 30 м2 · 2 м/с = 60 м3/с.
Задача 2 (для самостійного розв’язування). Визначте витрати води на лінії перерізу русла річки, якщо відомо, що швидкість течії річки становить 4 м/с, її ширина — 41 м, а глибина — 2,2 м.
ЩОДЕННИК ДОСЛІДНИКА
1. Живлення річки — це постійне її поповнення водами. Живлення більшості річок України є мішаним.
2. Водний режим — це коливання рівнів і витрат води, представлене такими станами річки, як повінь, паводок, межень.
3. Живлення та режим річки, густота річкової мережі передусім залежать від кліматичних умов.
4. Річковий стік — це об'єм води, що протікає в річці за рік і формується в результаті випадання дощу, танення снігу та льоду.
ЗНАЮ, РОЗУМІЮ, ВМІЮ ПОЯСНИТИ
1. Перелічіть типи живлення річок. Який з них мають річки України?
2. Що впливає на тип живлення річки?
3. Як клімат впливає на режим річки?
4. Які чинники формують густоту річкової мережі?
5. Поясніть, що таке річковий стік і як його використовують у господарській діяльності.
Коментарі (0)