Гірські ландшафти українських Карпат та їх охорона
- 17-01-2022, 09:20
- 556
8 Клас , Географія 8 клас Топузов, Надтока, Покась
§ 37. Гірські ландшафти Українських Карпат та їх охорона
- Пригадайте, що таке вертикальна поясність.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА. Карпатська гірська країна розташована в самому центрі Європи на території Польщі, України, Румунії. Українські Карпати мають протяжність 280 км з північного заходу на південний схід та 110 км з північного сходу на південний захід (мал. 126).
Географія на щодень
Найвищі вершини Карпат
1. Говерла — 2061 м
2. Бребенескул — 2032 м
3. Піп Іван — 2022 м
4. Петрос — 2020 м
5. Гутин Томнатик — 2016 м
6. Ребра — 2010 м
Карпати складаються з трьох фізико-географічних областей: Передкарпаття, Високих Карпат і Закарпаття. Усі вони мають значні відмінності в рельєфі, кліматі й навіть у флорі та фауні.
Передкарпаття має висоти 300-550 м над рівнем моря. Високі Карпати мають середню висоту 1500 м над рівнем моря. Тут розташовані такі гірські хребти, як Рахівський, Чорногора, Полонинський, Вулканічний, Сивулянський, Грофанський, Водороздільний та ін. Гірські хребти Українських Карпат видовжені з північного заходу на південний схід, що збігається з простяганням тектонічних структур і відповідних їм орографічних елементів. Найбільші вершини гір розташовані в Полонинсько-Чорногорських Карпатах — заввишки понад 2000 м. Закарпаття має висоти 105-120 м.
Мал. 126. Картосхема Карпатського гірського масиву
РЕЛЬЄФ І КЛІМАТ. Карпати утворилися в Альпійський орогенез. У рельєфі тут збереглося чимало льодовикових і вулканічних форм.
Клімат Карпат помірно континентальний. Зима м'яка, багатосніжна з тривалими відлигами. Багаторічні пересічні температури січня становлять -3...-5 °С, а в горах -12 °С. Температури липня — майже +19 °С. Але в горах середньомісячна температура найтеплішого місяця не перевищує +13 °С. Тільки в Закарпатті багаторічні пересічні температури липня становлять +22 °С. У Карпатському регіоні дуже відчутний вплив Атлантики. Тут переважають західні вітри, що приносять багато вологи. Карпати — найвологіший район України: у горах випадає 1500-1600 мм опадів на рік, а в передгір'ях — близько 800 мм на рік. На кліматичні умови Українських Карпат впливають висота над рівнем моря та орієнтація схилів гірських хребтів. Тому показники сонячної радіації в різних ділянках Карпат значно відрізняються.
Гірський рельєф значно впливає на гідрографічну сітку території. Регіон характеризується доволі бурхливими річками, паводки на яких часом зумовлюють надзвичайні ситуації.
ҐРУНТОВО-РОСЛИННИЙ ПОКРИВ. ФАУНА. У Карпатах поширені гірсько-лісові ґрунти — буроземи та сіроземи. У Високих Карпатах домінують ліси з ялини та смереки. Тут збереглися ялинові праліси й полонини — гірські вершини, не вкриті лісом (мал. 127). У Передкарпатті поширені ліси з дуба, граба, клена, а в Закарпатті є острівці дубових та дубово-грабових лісів.
Мал. 127. Полонина Карпат
У фауні Карпат є олені, зайці, лісові птахи глухарі, дятли, дрозди. Хижі звірі цього району — ведмідь, вовк, лисиця, рись. Серед Карпатських тварин найбільше птахів — 280 видів, ссавців — 79 видів, риб — 53 види. Тут мешкають рідкісні на сьогодні види тварин: форель, вугор, саламандра, вовк, зубр, бурий ведмідь.
ВЕРТИКАЛЬНА ПОЯСНІСТЬ. В Українських Карпатах спостерігається вертикальна поясність ландшафтів. У межах висот від 400 м до 700 м розташований передгірний пояс із дубово-грабовими й дубовими лісами. Низькогірний пояс лежить на висоті 700-1200 м. Це місцевості, де ростуть високостовбурові рослини: бук, клен, смерека. Середньогірний пояс простягається на висотах від 1200 до 1500 м. У ньому переважають ялинові та ялиново-ялицеві ліси. Вище, між висотами 1500 м і 1800 м розташований субальпійський пояс. Це місцевості, де ростуть чагарники із чорної вільхи, гірської сосни та ялівцю, а схили гір вкриті гірськолучною рослинністю. Вище 1800 м флора стає біднішою, а подекуди спостерігається її відсутність. Надмірний туризм у цьому регіоні спричиняє знищення природної рослинності. Особливо це стосується Говерли, на вершину якої здійснюються масові сходження.
Україна і світ
Однією з родзинок Карпат є Сріблясті водоспади, або Шешорський Гук (мал. 128), на притоці річки Прут — Пістинці. Вони розташовані каскадами й поділяються на Великий Гук (5 м) та малий Гук (3 м). Щоб побачити ландшафти Шешорського Гука, з'їжджаються туристи з усього світу.
Мал. 128. Шешорський Гук
ФІЗИКО-ГЕОГРАФІЧНІ ОБЛАСТІ КАРПАТ. У межах провінції Українських Карпат виділяють сім фізико-географічних областей: Прикарпатська височинна, Зовнішньокарпатська, Вододільно-Верховинська, Полонинсько-Чорногірська, Рахівсько-Чивчинська, Вулканічно-Карпатська, Закарпатська низовинна лісолучна.
У Передкарпатській височинній області поширені передгірні, горбисті, терасово-рівнинні ландшафти з дубовими й дубово-грабовими лісами. Чверть цієї території заліснена, а 10 % — заболочена. Зовнішньокарпатська фізико-географічна область відзначається середньонизькогірними улоговинними ландшафтами з ялиново-буковими та ялиново-широколисними лісами. У цих місцевостях відбуваються селі — найгрізніші явища ерозійних процесів у горах, що виявляються в нетривалих, але дуже потужних, часом катастрофічних потоках води з великим умістом твердих частинок (гірських порід).
У Вододільно-Верховинській фізико-географічній області переважають низькогірні схилові та міжгірно-улоговинні ландшафти. Полонинсько-Чорногірська область є найвищою в Українських Карпатах, у ній яскраво виявляється висотна поясність ландшафтів: від міжгірно-улоговинних до ландшафтів гірських вершин, що сформовані на льодовикових формах рельєфу, вкритих рослинністю альпійського типу.
Рахівсько-Чевчинська область складена найдавнішими серед інших частин Карпат гірськими породами. Вона характеризується середньогірськими, альпійськими, гірськоущелинними ландшафтами. Вулканічно-Карпатська фізико-географічна область розташована на висотах 600-700 м, тому ландшафти тут однорідні. Ці місцевості на не залучених до господарської діяльності ділянках зайняті дубово-буковими та буковими лісами. Закарпатська низовинна лісолучна область розташована в зоні Закарпатського тектонічного прогину. У межах цієї фізико-географічної області переважають ландшафти низовинних рівнин, проте більша частина їх є антропогенними.
ЗАПОВІДНІ ТЕРИТОРІЇ. В Українських Карпатах зосереджено близько 1400 природоохоронних об’єктів. Серед них — Карпатський біосферний заповідник, природний заповідник «Горгани» (мал. 129), національні природні парки: «Карпатський», «Синевир», «Ужанський» та інші об’єкти, де зберігається ландшафтне різноманіття Карпат. Попри серйозну природоохоронну роботу, яка здійснюється в цій частині України, ландшафти Карпат потерпають від надмірного вирубування лісу, забруднення водних об’єктів, а часом і масового туризму.
Мал. 129. Краєвид заповідника «Горгани»
• Підготуйте розповідь про цей природо-охоронний об’єкт.
ЩОДЕННИК ДОСЛІДНИКА
1. В Українських Карпатах спостерігається вертикальна поясність ландшафтів.
2. У межах провінції Українських Карпат виділяється сім фізико-географічних областей: Прикарпатська височинна, Зовнішньокарпатська, Вододільно-Верховинська, Полонинсько-Чорногірська, Рахівсько-Чивчинська, Вулканічно-Карпатська, Закарпатська низовинна лісолучна.
3. Полонини — це безлісі вершини Карпат, що мають рослинність субальпійського та альпійського поясу. Їх часто використовують як пасовища.
4. В Українських Карпатах зосереджено близько 1400 природоохоронних об’єктів, серед них — Карпатський біосферний заповідник.
ЗНАЮ, РОЗУМІЮ, ВМІЮ ПОЯСНИТИ
1. Схарактеризуйте основні кліматичні особливості Українських Карпат.
2. Чим відрізняються ландшафти Передкарпаття та Закарпаття?
3. Що називають полонинами? Де в Карпатах вони поширені?
4. Знайдіть на карті, що в вашому атласі, найвідоміші природоохоронні об’єкти Карпат.
Коментарі (0)