Урбанізація. Міські агломерації. Світові міста
- 18-01-2022, 15:19
- 373
8 Клас , Географія 8 клас Пестушко, Уварова, Довгань 2021 (повторне видання)
§ 55. Урбанізація. Міські агломерації. Світові міста
ПЕРШ НІЖ ЧИТАТИ, ПРИГАДАЙТЕ!
- Назви відомих вам великих міст світу.
- Які ви знаєте найбільші міста України?
Урбанізація. Цим поняттям позначають процес зростання міст і підвищення їхньої ролі в житті суспільства. Серед головних причин урбанізації - відтік людей із сільської місцевості в міста і перетворення частини сільських поселень на міські.
Процеси урбанізації охоплюють увесь світ, однак рівні її прояву різні. Найурбанізованішою є нині Австралія, де частка міського населення перевищує 86 %. Високо урбанізованими є Північна Америка (82 %) і Європа, де 75 % населення проживає у містах. За рівнем урбанізації відстають Азія і Африка, де містяни складають 50 % і 43 %.
Держави так само різняться за рівнем урбанізації, тобто часткою населення, яка проживає в містах. Населення таких невеликих за розмірами держав, як-от Ватикан, Монако, Сінгапур, повністю є міським. Також високо урбанізованими є Катар (99 % - міське населення), Бельгія (98 %), Сан-Марино (97 %), Віргінські острови (96 %), Мальта (95 %) і Уругвай (95 %), Ісландія (94 %) та інші.
Міське населення Землі продовжує зростати. Очікується, що особливо швидко урбанізуватимуться країни, що розвиваються. У 2050 р. саме тут проживатиме більшість містян світу - 5,3 млрд осіб, а частка міського населення становитиме 67 % населення цієї групи країн.
Передбачається, що Африка і Азія переживатимуть процес швидкої урбанізації, і на їхню частку припадатиме 80 % приросту міського населення в країнах, що розвиваються. Проте до 2050 р. для них залишатимуться значно нижчі рівні урбанізації.
У розвинутих країнах чисельність населення міст, імовірно, становитиме лише 1,1 млрд осіб (86 % населення цієї групи країн). Загалом до 2050 р. 66 % усіх жителів планети, імовірно, мешкатимуть у містах.
Незважаючи на спільні риси, урбанізація у різних країнах і регіонах має певні відмінності, зокрема неоднакові рівні і темпи. За рівнем урбанізації найбільша різниця помітна між більше і менше розвинутими країнами. У розвинутих країнах рівень урбанізації у середньому становить 71 %, а в країнах, що розвиваються, - 33 %.
Темпи урбанізації, що відображають швидкість поширення цього процесу у світі в цілому та у окремих його частинах, багато в чому залежать від її рівня. У наші дні міське населення у країнах, що розвиваються, зростає утричі швидше, ніж у розвинутих.
В Україні темпи урбанізації помітно нижчі від середньосвітових - 0,3 %. Найвиразніша урбанізація у східних і центральних індустріальних областях (див. таблицю). Лідером є Донецька область, де найбільше міст - 52. Луганська область має 37 міст, Київська область - 26 міст, Дніпропетровська область - 20 міст. Західні області країни значно поступаються східним за часткою міських жителів. Але на цьому тлі звертає на себе увагу Львівська область, яка за кількістю міст (44) поступається тільки Донецькій області.
Таблиця
Кількість адміністративно-територіальних одиниць по регіонах на 1.01.2021 року
Київська область активно урбанізується насамперед завдяки столиці - місту Києву. Це найчисленніше місто у країні, адже станом на 2020 р. його населення налічувало 2 млн 965 тис. осіб. Київ є адміністративним, науковим і культурним центром з великою кількістю промислових підприємств і навчальних закладів. Завдяки цьому він притягує до себе трудові ресурси в радіусі більшому, ніж має будь-яке інше місто України - понад 120 км. У цих межах в інтенсивні маятникові міграції залучено населення численних міст, селищ міського типу і сіл. Київ - єдине місто у країні, у якому офіційно відсутнє сільське населення. А зайнятість населення у столиці перевищує середню по країні і є найвищою серед інших регіонів.
НАУКОВІ ДИСКУСІЇ
Процеси урбанізації спричиняють численні проблеми для містян - корки на дорогах, переповнений міський транспорт, безробіття, часто несприятливі екологічні умови проживання через сміття, забруднення повітря і вод тощо. Чи можливо, на вашу думку, зменшити тягар міських проблем? Свою відповідь обґрунтуйте.
Проблеми, що виникають або посилюються внаслідок урбанізації, спричинили подекуди явище субурбанізації. Субурбанізація - це відтік населення з міст у приміську зону, де краща екологічна ситуація та умови життя. Подібне особливо характерне в розвинутих країнах, де заможні верстви населення, уникаючи шуму, забруднення повітря і нестачі зелені, споруджують собі за околицями міст котеджі - будинки «сільського типу». При цьому нові поселення в передмісті аж ніяк не стають сільськими, оскільки практично всі його мешканці продовжують працювати в місті.
Явище субурбанізації притаманне й Україні. Адже значна частина поселень у країні, які формально є міськими, насправді перебувають на межі між містом і селом. Так, взявши до уваги види зайнятості населення, з’ясуємо, що не залучене до сільського господарства населення становить понад 81 % його загальної кількості у країні. Це означає, що велика кількість сільського населення зорієнтована на несільськогосподарські роботи і міський тип життєдіяльності. Водночас велика кількість міського населення, маючи земельні ділянки, працює в сільському господарстві.
Дуже цікавим показником урбанізованості умов життя населення є побутова оснащеність. Так, у середньому кожне п’яте місто в Україні не обладнане окремою каналізаційною мережею, тобто має переважно сільські умови життя. Додамо, що навіть у Києві певний відсоток населення проживає у непідключених до централізованого водовідведення будинках.
Якщо темпи збільшення міського населення перевищують темпи зростання виробничої бази та комунально-побутової сфери міст, то таку урбанізацію називають хибною, або удаваною. Вона нерідко призводить до появи «нетрів». Хибна урбанізація тісно пов’язана з демографічним вибухом і аграрним перенаселенням.
Міські агломерації. Унаслідок розростання міських поселень часто об’єднуються не лише найближчі сільські поселення, а навіть інші міста чи селища. І хоча вони залишаються окремими адміністративно-територіальними одиницями, зв’язки між ними (транспортні, виробничі, культурно-побутові та інші) стають настільки тісними, що утворюється єдине компактне просторове угруповання міських поселень - міська агломерація (від лат. - приєднувати).
Таблиця
Найбільші у світі агломерації, 2020 р.
Найбільша агломерація у світі сформувалася навколо японської столиці Токіо. Загалом більшість провідних світових агломерацій зосереджені в Азії, особливо їх багато в найбільших за чисельністю населення країнах - у Китаї та Індії. Найпотужніші європейські агломерації - це Москва (12,5 млн), Париж (11 млн) і Лондон (9 млн).
Подекуди агломерації зростаються між собою, утворюючи найбільші форми розселення - мегалополіси, або мегаполіси (з грец. - велике місто). Найбільшим у світі є Європейський мегаполіс (Європейський хребет) - розірване протокою Ла-Манша скупчення агломерацій у Західній Європі чисельністю близько 110 млн осіб. Воно простягається з півдня Великої Британії до італійського Мілана.
В Азії розташований також один з найбільших у світі мегаполіс - Токайдо (у перекладі «морський шлях»), який простягається упродовж майже 700 км на Тихоокеанському узбережжі Японії від столиці Токіо до міст Осака, Кобе, Кіото. У межах цього мегаполісу, за деякими підрахунками, проживає близько 70 млн осіб, тобто понад половину населення країни.
У США сформувалося три мегаполіси, у яких проживає понад третина населення країни. Найбільший серед них - Чипіттс - простягається вздовж південного узбережжя Великих озер від Чикаго до Піттсбурга, нараховує 56 млн жителів. Другий за чисельністю мегалополіс - Босваш, що видовжений на 800 км від Бостона до Вашингтона. Тут сконцентровано 52 млн осіб. Наймолодший мегалополіс США - Сапсан розташований на заході країни, простягаючись від Сан-Франциско до Сан-Дієго, що неподалік від кордону з Мексикою. У ньому мешкає близько 20 млн осіб.
В Україні також є різні агломерації. Серед таких, зокрема, моноцентричні (одноцентричні) і поліцентричні (багатоцентричні) агломерації. Моноцентричні агломерації формуються навколо одного центрального міста, якому підпорядковуються всі інші населені пункти. Центральне місто зазвичай набагато перевищує їх своїми розмірами та економічними можливостями. Типовим прикладом моноцентричної агломерації є Київська, Харківська, Львівська або Одеська.
Поліцентричні агломерації мають кілька (два і більше) центральних міст, навколо яких групуються інші населені пункти. Прикладом агломерацій, що виникли навколо двох центральних міст можуть бути Дніпрово-Кам’янська, Горлівсько-Єнакіївська. Поліцентрична агломерація сформувалась на Донбасі, де зрослися не лише окремі міські поселення, а й власне численні міські агломерації. Наслідком такого зростання є мегалополіс. Донецький мегалополіс не єдиний в Україні. Подібна ж форма розселення за аналогічних умов (наявності значних родовищ найважливіших корисних копалин і як наслідок - створення промислової індустрії та розвиток міських поселень) формується у Придніпров’ї.
Світові міста. Так звуться міста, які мають сильний (економічний, політичний і культурний) вплив на великі регіони Землі. З огляду на їхнє планетарне значення, такі міста ще називаються глобальними. Варто зауважити, що ні столичний статус, ні людність не гарантують місту його приналежність до світових міст. Натомість вважається, що головною ознакою світових міст є ступінь ділової активності, яка передбачає наявність штаб-квартир і представництв передусім чотирьох бізнес-послуг: фінансових, аудиторських, рекламних і юридичних.
Світові міста відрізняються за обсягом і діапазоном впливу. Тому їх часто поділяють на різні групи - головні, провідні, значні міста тощо. Найпотужнішими світовими містами зазвичай визнають Лондон, Токіо і Нью-Йорк. Загалом же налічують кілька десятків світових міст. До світових міст належать в Європі, наприклад, Париж, Брюссель, Франкфурт-на-Майні, в Америці - Чикаго, Лос-Анжелес, Вашингтон, в Азії - Стамбул, Сингапур тощо. В Україні ознаки світових міст можуть бути притаманні Києву, Харкову, Одесі, Львову.
ГОЛОВНЕ
• Урбанізація - процес зростання міст і підвищення їхньої ролі в житті суспільства.
• Найурбанізованішою є Австралія, в Україні - індустріальні області.
• Міська агломерація - компактне просторове угруповання взаємопов’язаних міських поселень, найбільші з яких в Азії.
• Світові міста - міста, що мають сильний (економічний, політичний і культурний) вплив на великі регіони Землі.
ПЕРЕВІРИМО СВОЇ ЗНАННЯ ТА ВМІННЯ
- 1. Чим урбанізація відрізняється від субурбанізації?
- 2. Що є міською агломерацією і які агломерації розрізняють?
- 3. Доведіть на прикладі України, що субурбанізація має позитивні та негативні наслідки.
- 4. Поясніть значення світових міст.
- 5. З’ясуйте, чи належить ваш населений пункт до міського поселення і будь-якої агломерації. Поясніть свою відповідь.
Коментарі (0)