Густота населення. Територіальні відмінності густоти населення у світі й Україні
- 20-01-2022, 17:51
- 512
8 Клас , Географія 8 клас Гільберг, Паламарчук, Совенко 2021 (повторне видання)
8 Клас , Географія 8 клас Гільберг, Паламарчук, Совенко 2021 (повторне видання)
Пригадайте: 1. Пригадайте, як відбувався процес заселення материка Євразія. 2. На якому материку проживає найбільша кількість населення?
Причини, що вплинули на розміщення населення. Населення розміщується у світі дуже нерівномірно. Це зумовлено кількома чинниками (мал. 156).
Мал. 156. Чинники розміщення населення
Одним із таких чинників є природний, адже люди здавна селилися на рівнинах біля водойм. Райони з екстремальними природними умовами (пустелі, тундра, льодовики, високогір’я, тропічні ліси) несприятливі для проживання. Тому густонаселеними виявилися долини річок Нілу, Янцзи й Хуанхе, Інду та Гангу, Тигру та Євфрату. Важливу роль у розміщенні населення на Землі відіграв історичний чинник, оскільки цей процес триває впродовж усієї багатовікової історії людства. Також розміщення населення в країнах світу регулюють соціально-економічні умови життя людей, їхня господарська діяльність, рівень виробництва. Нині у Східній півкулі проживає 80 % населення світу, з яких на Азію припадає до 60 %.
Процес розміщення населення на певній території та його розподіл за різними типами поселень називають розселенням.
Визначте за допомогою карт атласу найбільш густонаселені райони світу.
Густота населення України. Показником розселення людей є густота населення, тобто кількість жителів на одиницю площі (осіб/км2). Нині в Україні на площі 603,5 млн км2 проживає 41,9 млн осіб. Показник густоти населення вираховують діленням кількості населення на площу території. Отже, середня густота населення України становить 70,7 осіб/км2. Найвища густота населення в Україні була в 1993 р. — 86,6 осіб/км2. Та хоча кількість населення в Україні невпинно зменшується, його густота залишається відносно високою (мал. 157).
Користуючись картою і статистичними даними, визначте, яка густота населення у вашій області.
На території країни населення розміщено дуже нерівномірно. Найбільша густота населення в Дніпропетровській (103,1 осіб/км2), Львівській (116,3 осіб/км2) та Чернівецькій (112,2 осіб/км2) областях. Малозаселеними регіонами є північ і південь України, де несприятливі природні умови (заболочені землі на півночі (Полісся), нестача вологи на півдні). Найменша густота населення у Чернігівській області — 33,4 осіб/км2.
Найбільше впливають на розселення населення України природні умови та природні ресурси — земельні, мінеральні, водні тощо. З розвитком господарства зростає вплив соціально-економічних чинників, які створюють відповідні можливості використання природних умов і ресурсів.
Мал. 157. Карта густоти населення України
Територіальні відмінності густоти населення у світі. Середня густота населення у світі становить 52 особи/км2 з урахуванням Антарктиди. Існують великі відмінності в густоті населення між материками. Ще більше відрізняється густота населення в різних країнах світу. Дуже високим вважають показник густоти населення понад 200 осіб/км2, характерний, зокрема, для Бельгії, Нідерландів, Великої Британії, Ізраїлю, Шрі-Ланки, Республіки Корея, Японії, а серед малих держав — для Мальти й Сінгапуру. Світовими рекордсменами є Монако та Аоминь. Найнижча густота населення (до 3 осіб/км2) у Монголії, Лівії, Мавританії, Намібії, Австралії.
Користуючись картою атласу, назвіть материки з найбільшою та найменшою густотою населення.
Нерівномірність розміщення населення планети зумовлена багатьма чинниками. Основна частина населення (80 %) проживає на висотах до 500 м, які займають до 28 % усієї території суходолу. Гірські області освоєні значно менше. У світі є кілька країн, у яких населення проживає вище 1000 м над рівнем моря. Це Мексика, Ефіопія, Афганістан, а в Болівії, Перу, Китаї (на заході) межі проживання людей сягають 5000 м над рівнем моря.
Крім рельєфу, на розселення людей впливає також давнє освоєння території, сприятливі умови для ведення сільського господарства. Індія та Китай є світовими центрами вирощування рису, що зумовило концентрацію населення в Південній і Східній Азії.
Регіонами великої густоти населення є Центральна Європа, Тихоокеанське й Атлантичне узбережжя США. Це пов’язано з промисловим розвитком цих територій. Значна кількість жителів планети (75 %) проживає вздовж морських узбереж завширшки до 500 км. Найвищі ці показники для острівних і напівострівних країн. Основна частина населення планети проживає в кліматичних поясах зі сприятливими умовами: помірному, субтропічному та субекваторіальному.
Під дією всіх перелічених чинників у світі сформувалися три великі ареали з максимальною густотою населення — Південна та Східна Азія; Західна й Центральна Європа; східне узбережжя Північної Америки.
Позначте на контурній карті густонаселені регіони у світі та в Україні.
Висновки
Основні терміни и поняття
Густота населення — кількість жителів на одиницю площі (осіб/км2).
Розселення — процес розміщення населення на певній території та його розподіл за різними типами поселень.
Запитання та завдання
Дослідження
Це цікаво
Готуємося до наступного уроку
Дізнайтеся, скільки міст обласного підпорядкування існує на території вашої області.
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
Коментарі (0)